My Dying Bride

Θα το αναστήσω αυτό. Διότι οι MDB είναι μπάντα που λιώνω κανονικά αλλά έχω ακούσει λίγους δίσκους. Δηλαδή, Turn Loose The Swans που με έβαλε στο κόλπο (απίστευτος δίσκος), The Angel And The Dark River που εδώ και καιρό αποτελεί κάτι το πολύ ιδιαίτερο για μένα, με φοβερά τραγούδια, το A Line Of Deathless Kings το οποίο είναι ΕΠΟΣ και το Like Gods Of The Sun που δε με είχε ενθουσιάσει. Θα του δώσω κι άλλες ευκαιρίες πάντως.
Εσείς τι θα προτείνατε από δίσκους;

Υ.Γ:Στο Rockwave είχαν σπείρει ε. The Cry of Mankind.

Πιστευω πως ολο το ρεζουμέ και το concept των MDB βρισκεται στο A cruel taste of winter απο το Dreadful Hours…(Τεραστιος δισκος…)

καλα μιλαμε για ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ!!το βασικο ριφ του κομματιου στελνει σπιτια μπαντες και μπαντες!!

your river δεν ειχανε παιξει ουτε την πρωτη φορα
forever people επος.και η μαλακια ειναι οτι στις τουρνε που κανανε περσυ το παιζανε!!! ααααργκ!!!

το like gods of the sun εχει μεσα καραεπη: a kiss to remember,for you,το ομωνυμο δισκαρα!!! :slight_smile:

ον τοπικ
τεραστιο γκρουπ στο χωρο του
με τεραστιες μορφες!!
και τεραστιες δισκαρες!!!

Η κατάλληλη μουσική υπόκρουση για ξεφάντωμα, πάρτυ, παραλία, καλοκαίρι 8)

Eγω παντως φηφισα το The Light At The End Of The World γιατι μου βγαζει μια απιστευτη ατμοσφαιρα,μαυριλα και σαπιλα,οχι πως δεν την βγαζουν και τα αλλα albums αλλα προσωπικα πιστευω το συγκεκριμενο ειναι λιγο πιο αρρωστημενο album απ’ολα τ’αλλα :stuck_out_tongue:

Εγω ψηφισα το The Light At The End Of The World γιατι το αγορασα οταν ειχε βγει και ακομα το ακουω.
Ειναι η πρωτη μου επαφη με τους MDB και ειναι και δισκαρα.Το ομωνυμο ειναι ενα σκετο επος,με τους
στιχους ολοκληρου του ποιηματος-ιστοριας στο βιβλιαρακι.

Eγώ είμαι φανατικός οπαδός του Angel and the dark river (Δεν ξέρω γιατί αλλα όποτε τον ακούω νομίζω οτι είναι το απόλυτο σάουντρακ για Ε.Α.Πόε)και τον βρίσκω τον πιο ατμοσφαιρικό δίσκο τους. Ακόμη το Light at the end of the world είναι αριστούργημα(διακρίνει κανείς επιρροές απο τα πρώτα άλμπουμ των Opeth(1993-94) ή είναι μόνο στη φαντασία μου??) και επίσης το απόλυτο doom-death άλμπουμ στο Turn loose the swans(παραείναι κατάθλιψη αυτό το άλμπουμ και γιαυτό δεν μπορώ να το ακούω συχνα…)

Turn Loose The Swans, τι να λεμε τωρα…

'φάρες, απλά μέχρι το Like gods είναι κάλοι. μετά γίνονται πολύ απαλοί, πολυ πιο ανέμπνευστοι και πολύ πιο εύπεπτοι… με καποιές εξερέσεις. το εντελώς αλλού για αλλου $!@4123123 % ψομπλετε και το light …που έχει κατι…

σφαγη!!!

Eχω ακουσει μονο το The Light at the end of the world και το κομματι που μου ειχε μεινει (κατα τ’αλλα δεν ειμαι fan) ηταν το Sear Me III.:roll:

δυσκολη επιλογη μεταξυ Turn Loose… και Like Gods…επελεξα το 2ο
ενταξει τι να πω…μεγαααααααααλη μπαντα και αν ειναι να βρω αδυναμιες θα πω το 34…%δ
αγαπημενο μου κομματι το The Fever Sea (ειδικα στο λαιβ που ειναι ολο θεικο,ειναι απιστευτο…)
το Songs of…ειναι δισκαρα!
το Line of… και αυτο πολυ καλο αλλα οχι σαν τον προκατοχο του
και περσυ στο rockwave παιξανε α-ψο-γα παρα τον ηλιο
αντε να τους δουμε και μονους …

ακου το The Fever Sea…8)

Δεν μπορώ να ψηφίσω - μου είναι αδύνατον ν’ αποφασίσω… :?

Δύσκολη επιλογή αφού σχεδόν όλα τα άλμπουμς τους κινούνται στα ίδια υψηλά επίπεδα. Ψήφισα Like Gods Of The Sun, κυρίως λόγω του ομώνυμου κομματιού που πάντα κάτι μου έκανε. Παρεμπιπτόντως ήταν πολύ καλοί στο Rockwave το καλοκαίρι παρόλο που παίξανε με ντάλα ήλιο και έχαναν έτσι λίγο σε ατμόσφαιρα.

Dreadful Hours, χαλαρά. Βαριέμαι να γράψω κριτική τώρα και δε νομίζω κιόλας να το χρειάζεται κανείς, έχουν ειπωθεί όλα θαρρώ :wink: Γενικά, μπαντάρα (παρόλο που γενικά μου τη σπάνε οι κλαψιάρηδες τραγουδιστές).

Και το τελευταίο τους ήταν απίστευτο! The Blood, the Wine, the Roses…

πολυ αγαπησιαρικο το τελευταιο αλλα γουσταρω!Deeper Down , Thy Raven Wings ειναι φοβερα κομματια

νεο live album / dvd απο την μεγαλη αυτη μπαντα θα βγει στις 28 Απριλιου
θα ονομαζεται “An Ode to Woe”

το setlist

  1. To Remain Tombless
  2. My Hope, The Destroyer
  3. For You
  4. The Blue Lotus
  5. Like Gods Of The Sun
  6. Catherine Blake
  7. The Cry Of Mankind
  8. The Whore, The Cook & the Mother
  9. Thy Raven Wings
  10. The Snow In My Hand
  11. She Is The Dark
  12. The Dreadful Hours
  13. The Forever People * (on DVD only)

και το εξωφυλλο :

γαμει το setlist , καλυψαν ολη την δισκογραφικη τους σχεδον…παρα πολυ ωραιο που υπαρχουν 2 κομματια απο το αγαπημενο μου Like Gods Of The Sun (λειπει το A Kiss to Remember που ειναι το λατρεμενο μου)

μικρο παραπονο γιατι ειμαι και γκρινιαρης…

αντι της Πουτανας μπορουσαν να βαλουν το Under Your Wings απο το ιδιο album
και λειπει το The Fever Sea που ειναι ισως το αγαπημενο μου μαζι με το Kiss…

οι MDB ειναι απολαυση στα live (το ειδαμε και περσυ και ας ειχαν νταλα ηλιο) , πετυχαινουν παντοτε εξαισιο ηχο και το The Voice Of Wretched ειναι γαμηστερο
πολυ καλο το dvd τους Sinamorata που γυριστηκε μετα την κυκλοφορια του Songs Of Darkness…

και στα δυο λαιβ τους εδω εχω ενα παραπονο

Your River

The Forever People

γιατι???
γιατι???

το 1ο ειναι θεικο κομματι
το 2ο ειναι απλα καλο , τποτε περισσοτερο τιποτε λιγοτερο

λογω κυκλοφοριας του L.O.D.K. και περιοδειας γι’αυτο μπορουσαν να βαλουν και ενα The Blood The Wine The Roses , ή εστω ενα Deeper Down
ενα ακομη κομματι τελος παντων…