My Dying Bride

The Angel and the Dark River γιατι εχει το αγαπημενο μου κομματι απο MDB το The Cry of Mankind που τα σπαει. :smiley:
Close second tο Like Gods of the Sun και μετα A Line of Deathless Kings

Τους ειδα με Metallica και Μαstodon το '07 αλλα θελω να τους δω και μονους τους γαμωτο :-s

Οι Bride δεν ειναι για φεστιβαλ, αλλα για κλειστο χωρο!!!

Οπως οταν τους ειδα στην Αγγλια με Αναθεμα και Λοστ :stuck_out_tongue:

Και οντοπικ, το Turn Loose the Swans ειναι ο πιο μαυρος τους δισκος ανεταααα

Ακριβως, Τωρα να τους βλεπεις σε φεστιβαλ σε ανοιχτο χωρο μερα-μεσημερι ειναι πολυ ξενερα. Με Αναθεμα και Λοστ ε? Πρεπει να γαμαγε πολυ ρε φιλε αυτη η συναυλια :frowning:

Σταματήστε να μιλάτε για αυτό το live :cry::cry:

Το Turn Loose The Swans ειναι οτι πιο μαυρο και αρρωστο εχει γραφτει εβερ!

Αντε ελατε για κανα λαηβ μωρεεεεε.

Turn loose the swans, λογω ισως κλιματος του δισκου.
Αν και το cry of mankind απο το angel and dark river με εκανε να το σκεφτω πολυ:-k

ξεθάβω κ εδώ :stuck_out_tongue: οι Bride κλείνουν τα 20 χρόνια τους κ στις 25 Οκτωβρίου κυκλοφορούν ένα set με 2 δίσκους κ ένα special με 3 δίσκους που θα το συνοδεύει ένα βιβλιαράκι με σπάνιες φωτογραφίες της μπάντας κ όλα αυτά φυσικά θα συνοψίζουν τη μουσική πορεία τους. Επίσης επανακυκλοφόρησαν κ το “Turn Loose The Swans” σε βινύλιο με το αυθεντικό artwork. (http://www.mydyingbride.org/news.php#20100826)

…ρε παιδιά μιας κ κλείσατε κ εσείς τα 20 χρόνια σας δεν κάνετε ένα Unholy Trinity Tour 2 και για εμάς τους κακομοίρηδες που δε μπορούσαμε να πάμε Αγγλία πρόπερσι :-s???(αλλά να το κάνετε Ελλάδα :stuck_out_tongue: ευσεβείς πόθοι :roll:…)

παλιά κομμάτια με πιο συμφωνικά μέρη και καινούρια φωνητικά…

αυτό που θα μπορέσω να το βρω? :Ρ

Και μάλλον η απάντηση στο πολ θα είναι turn lose the swans κι από μένα. Ή μήπως like gods of the sun? Fοβερά αλμπουμσ και τα 2, αλλα μάλλον θα καταλήξω στο πρώτο το οπιο με στοιχειωσε από τα πρώτα δευτερόλεπτα (και συγκεκριμένα η εισαγωγή του sear me 1993 είναι εύκολα από τα πιο όμορφα πράγματα που έχω ακούσει.)
Αγαπημένοι. :slight_smile:

δυστυχώς όπως λέει και στο official site τους είναι περιορισμένες οι κόπιες… Οπότε δε ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να το βρεις…πάντως αν θες να κάνεις μια προσπάθεια, μπορείς να το τσιμπήσεις από εδώ: http://www.burningshed.com/store/peaceville/product/261/2267/add/2267/

Ξανά- bump :stuck_out_tongue:

γιατί σήμερα έλιωνα 34.788%…Complete και ναι για μένα είναι κι αυτός ένας ακόμα γαμάτος Bride δίσκος παρόλο που πειραματίζονται με διαφορετικούς ήχους. Να που και οι Bride τα καταφέρνουν μια χαρά και όταν εξερευνούν άλλα μονοπάτια…

όσο και αν θέλω αυτή την έκδοση
http://www.burningshed.com/store/peaceville/product/261/2828/

μάλλον θα αρκεστώ στην απλή

of topic αλλα αυτο και τα καινουργια primordial + ulver 26 λιρες μαζι8O
φακ και εχω ξεμεινει να ουμε

αναμεσα σε:
the dreadfull hours
turn loose the swans
the angel and the dark river[SPOILER]τελικα ψηφισα the dreadfull hours8)[/SPOILER]

Έβαλες spoiler έτσι για την αγωνία του πράγματος, ε?

…και η ακριβή ταξίζει τα λευτά της, αλλά θά’ναι μόνο απ’το σάητ αυτό;…δεν θα βγει στα δισκάδικα;:):!:

Ενα μικρο bump εδω περα.

Δεν ειχα ακουσει καθολου και μου ηρθε προχθες να τους ριξω μια αυτια. Διαλεξα το Turn Loose The Swans για αρχη, οχι για καποιο ιδιαιτερο λογο. Αν και θελω να του ριξω καποιες ακροασεις ακομα (2 φορες μονο το εχω ακουσει και την πρωτη πιο επιφανειακα), η ατμοσφαιρα τοσο καθε κομματιου οσο και του δισκου στο συνολο ειναι (εκτος απο τερμα μελαγχολικη και γκριζα βεβαια) και αρκετα τρομακτικη. Αυτο το λεω απο την αποψη οτι καθε κομματι μου δημιουργησε πολυ εντονες εικονες, σχεδον αιφνιδιαστηκα, δεν περιμενα να μου καρφωθουν τοσο γρηγορα στιχοι και μελωδιες στο νου.

Θετικη, λοιπον, η πρωτη επαφη.

Ωραίος, ξεκίνησες με έναν από τους πιο δυνατούς συναισθηματικά δίσκους τους…
Δοκίμασε να ακούσεις και το Τhe Angel And The Dark River, πιστεύω θα σου αρέσει.

Ευχαριστω, θα το τσεκαρω και αυτο μετα!

Αληθεια, επειδη βλεπω οτι στο πολλ ολα τα αλμπουμς εχουν καποιες ψηφους, μπορει καποιος που τα εχει ακουσει ολα ή εστω ενα μεγαλο μερος τους να μου πει λιγο πως διαφοροποιουνται απο δισκο σε δισκο? Θελω να πω, δεν νομιζω να ειναι ολοι ακριβως το ιδιο στυλ, λογικα θα αλλαξαν καπως τον ηχο τους στην πορεια. Μια γενικη εικονα της δισκογραφιας τους ζητω, εν ολιγοις.

οι bride σε σχεση με τους αλλους δυο της τριαδας(lost,anathema) ειναι αυτοι που εμειναν πιο πιστοι στις μουσικες και στο καλλιτεχνικο τους οραμα με το οποιο ξεκινησαν,να καλυψουν δηλαδη τον κοσμο με ενα ωραιο φωτεινο ΜΑΥΡΟ που ελεγε και ο λαζαρος.δηλ δεν διαφοροποιηθηκαν τραγικα απο αλμπουμ σε αλμπουμ με εξαιρεση το like the gods of the sun(πιο ηπιο) και το27463467473453753828632 % *(τυπου host και αυτο,προσωπικα δεν το χω ακουσει πολυ αλλα ειναι μια χαρα)
σε γενικες γραμμες δεν θα βρεις μεγαλες διαφορες στους δισκους τους,ολοι ειναι φοβεροι και ασαπ ακους the angel and the black river!