My Dying Bride

Πολύ ωραίο κομμάτι. Τα τελευταία άλμπουμ τους αν και μου άρεσαν αρκετά έμειναν σχετικά γρήγορα στο ράφι. Αυτό μου φάνηκε ότι καλύτερο έχουν κάνει από το dreadful και μετά. Αναμένουμε το άλμπουμ.

[B]“A Map Of All Our Failures”[/B] (ωραίος τίτλος)
October 15 In Europe and October 16 in the U.S.
Peaceville Records
CD, double vinyl and special-edition CD/DVD.

  1. Kneel Till Doomsday
  2. The Poorest Waltz
  3. A Tapestry Scorned
  4. Like A Perpetual Funeral
  5. A Map Of All Our Failures
  6. Hail Odysseus
  7. Within The Presence Of Absence
  8. Abandoned As Christ <----- τίτλος…

Τους έχασα λίγο μετά το πολύ καλό [I]“A Line of Deathless Kings”[/I], το επόμενο δεν μ’άρεσε δυστυχώς, απέτυχαν στο θέμα παραγωγή περισσότερο (δεν γίνεται το βιολί στους MDB να ακούγεται ψηφιακό).

:vibrate::vibrate::vibrate:

και μετα λαιβ!!!

…και πολύ ωραίοι τίτλοι, να αναμένουμε και ένα γαμάτο εξώφυλλο, ένα καταπληκτικά κατάμαυρο περιεχόμενο, και φυσικά…live:vibrate::vibrate::vibrate:
:):!:

[SPOILER]
:-k …νταξ είναι νομίζω [/SPOILER]

τι νταξ μωρε!! γαμαει :!:

Μια χαρά φαίνεται! Βέβαια… διακρίνω μια ιδέα Seth Siro στην όλη φάση ή κάνω λάθος; :-k

…πο πο8O…απ’τα καλυτερά τους:):!:

επειδή θα σκάσω… μπορεί κανείς να μου εξηγήσει αν το Catherine Blake αναφέρεται σε κάποιο συγκεκριμένο ιστορικό γεγονός. και γενικα κάποιος να μου δώσει μια μικρή ανάλυση. ευχαριστώ προκαταβολικά (όχι τίποτα άλλο αλλά με στοίχειωσε)

άλλη φορά ρώτα στις 6 το πρωι…:stuck_out_tongue:

η Catherine Blake ειναι γυναικά του ποιητή William Blake .
το κομμάτι είναι επηρεασμένο στην γραφή του απο τον William Blake και χρησιμοποιεί την γυναίκα του(σαν χαρακτηρα) όπως εκανε και ο ιδιος ο blake στα γραπτά του.

για γεγονός δεν ξερω. νομιζω αναφέρεται στην σκλαβιά γενικότερα.

*αυτα ειναι πάνω κατω αν δεν κανω λάθος… περάσαν και χρόνια

παρακαλώ…

μου εκανε εντυπωση ο τροπος γραφης παντως
ξαναευχαριστώ. παώ να κοιμηθώ ήρεμη τώρα με τις νέες γνώσεις μου:D

[SPOILER]απορίες μου ρχονται και πιο αργά[/SPOILER]

my dying bride+blake,= αποτελεσμα θεικο.

*θα δω αυριο αν οντως ειναι αυτά που ειπα.

Οπως βλέπω στο πολλ πάντως οι δίσκοι που είναι χαμηλότερα είναι πολύ αγαπημένοι μου (ειδικά το Songs) και σίγουρα είναι καλύτεροι από τις δύο τελευταίες κυκλοφορίες.

συμφωνώ… πάντως το A Line Of Deathless Kings αξίζει τους ψήφους του. οχι σαν καλύτερο, αλλά σαν κατι που ειναι σε πολύ καλό επίπεδο

My Dying Bride.Αγαπημενη μπαντα.Σιγουρα θα διαλεγα ειτε Turn Loose The Swans ή Angel and the Dark River.Μαλλον το Angel ως καλυτερο.Το δυσκολο ειναι να βρω το τριτο καλυτερο.Η απαντηση (και η ψηφος) παει στο The Light at the End of the World.Η Απολυτη Επιστροφη.Το Μεγαλειο τους ξεγυμνωνεται και προσφερει απολυτη λυτρωση σε 20χρονο μεταλλα που ζει,αναπνεει και αγαλλιαζει με την ευκαρια του καινουριου μουσικου κοσμου που ξεδιπλωνεται μπροστα του.Τωρα,αν ακους το ομωνυμο κομματι διαβαζοντας τους στιχους και δεν σου σηκωνεται η τριχα,ειτε εχεις προβλημα εσυ,ειτε εγω,χαχα

Όταν σκάει το “She is the Dark, the Νightmares you hide…” σκοτεινιάζει και ξεσπάει κατακλυσμός ακόμα κι αν είμαστε στο τελευταίο δεκαήμερο του Ιουλίου.

Αν και με τα Turn Loose The Swans και The Angel and the Dark River πορευτήκαμε οι περισσότεροι από την αρχή και συνεχίσαμε με Like Gods Of The Sund και Light At The End Of The World, νομίζω ότι τα Dreadful Hours και Songs Of Darkness, Words Of Light έχουν την μεγαλύτερη καλλιτεχνική αξία μέσα στην δισκογραφία τους. Για μένα αυτά τα δύο άλμπουμ είναι η κορυφή των bride, φιλτραρισμένα μέσα από την μέχρι τότε δισκογραφία τους μας έδωσαν το μεδούλι τους, στιχουργικά, συνθετικά, ατμοσφαιρικά και με τις περισσότερες δυναμικές στιγμές τους, συναρπαστικά και τα δύο. Ακόμα και το The Line Of Deathless Kings είναι μαγικό με τον αφοπλιστικά απλοικό τρόπο που ξετυλίγεται όσο το ακούς. Μετά για μένα το ψιλοέχασαν, κουράστηκαν ή απλά θέλουν τον χρόνο τους. Δεν γίνεται να βγάζεις αριστουργήματα κάθε φορά που βγάζεις δίσκο, απλά δε γίνεται.

Βγήκε το The Manuscript EP, το [B]ομώνυμο[/B] πολύ το γουστάρω, επιτέλους κάνουν λίγο παιχνίδι με τις νότες γιατί πολύ μονοτονίλα είχε πέσει. Το 2ο track είναι όμως λίγο μονότονο λες και βγήκε από το Map of…το 3ο είναι ΓΚΑΥΛΑΑΑΑΑΑΑ, θα μπορούσε να είναι από Songs Of Darkness ή από The light at the end πχ…και γαμάει ας είναι λίγο copy της ιστορίας τους…το 4ο είναι κάπως χαλαρό. Γενικά πάντως δίνουν λίγες ελπίδες ότι έχουν ακόμα κάτι να δώσουν εκτός από χλιαρές επαναλήψεις.

Ότι δεν έκαναν με το τελευταίο άλμπουμ το έκαναν με 2 τραγούδια, το The Manuscript αλλά κυρίως με το A Pale Shroud Of Longing. Όταν θέλουν μαγεύουν ακόμα.