Naxatras 21/04/2018 Gagarin

Ειδικά οι 1000mods, είναι πολύ καλοί. Και επαγγελματίες.

2 Likes

ήθελα να γράψω κάποια πραγματάκια για τους 1000mods αλλά αναφέρθηκαν οι VIC και ψιλοκατάλαβα το point του φίλου. Απλά δεν χρησιμοποιεί τις σωστές λέξεις και χτυπούν άσχημα στο μάτι

οι VIC π.χ. για μένα ενώ η μουσική τους είναι εξαιρετική , μου έβγαλαν κάτι το ευκαιριακό ειδικά εκμεταλλευόμενοι κάποια πραγματάκια με το και καλά στυλάκι τους . Αυτά προσωπικά με ενοχλούν και γι αυτό δεν στηρίζω . Καθαρά προσωπικό δεν μπαίνω σε διάλογο για να μην εκτροχιαστούμε

οι 1000mods πάντως είναι απ τις καλές μπάντες του είδος τολμώ να πω παγκοσμίως . Αυτή τη στιγμή έτσι ; Το τωρινό ρεύμα όχι συγκριτικά με τους μπαμπάδες του είδους ( που το Super Van δεν έχει να ζηλέψει imho )

Για Naxatras δεν έχω άποψη . Μακάρι να παίζουν και κάθε Σάββατο σαν τα μπουζούκια , κανένα πρόβλημα . Καλό κάνει στην σκηνή αν όντως “μεγαλώνουν” ή έστω προσπαθούν σκληρά

@akefaloskavalaris
μουσικοφιλος δηλαδη ειναι μονο ο μεταλας;
και τι μεταλ κινημα γραφεις σοβαρα τωρα; 2018 εχουμε.

καταρχας οι naxatras δεν ειναι και μεταλ αλλα anyway.

εγω δηλαδη που σημερα ακουγα orange blossom το πρωι, naxatras το μεσημερι και tankard τωρα απορριπτομαι ως μουσικοφιλος γιατι δεν ειμαι αυτιστικος ελληνας μεταλας να ακουω μονο αντρικο μεταλ

οκ

Προφανώς και όχι, κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις;

Γι’ αυτό είπα και σκηνή, για να συνεννοηθούμε. Πάλι κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις;

Εντάξει, αν θέλεις συνέχισε να γενικεύεις και να διαστρεβλώνεις, I made my point.

Μην είστε παράπονα συνέχεια ρε μλκς. Καλό θα ήταν να ήταν να στηρίζουμε τα δικά μας παιδιά, όπως μπορεί ο καθένας άλλος με το να παει στο live, άλλος να αγοράσει μια μπλούζα η το δίσκο ξέρω εγώ. Όσο για το live ήταν μπόμπα γουστάρα αρκετά τα νέα κομμάτια μπορώ να πω. Σε γενικές γραμμές μόνο ευχαριστημένος έφυγα

Χαρειτε τη μουσικη βρε μιζεροι ανθρωποι.
Σαν κατινες κανετε ωρες ωρες και κουραζετε. Αν δεν γουσταρετε μην ασχολειστε απλα, δεκτο ειναι κ αυτο

Άλλη άρρωστη άποψη, που πάντα εμφανίζεται στις συζητήσεις “αν δεν γουστάρετε, μην ασχολείστε”.

Άμα δεν θέλεις καμία ανάλυση και συζήτηση επί των πολιτισμικών θεμάτων, βγες από 'forum".

Από όσα γράφεις, το παραπάνω είναι αυτό που συμφωνώ περισσότερο. Μπορεί να έχω χάσει επεισόδια - ζώντας στο εξωτερικό τα τελευταία χρόνια - αλλά κάθε φορά που κατεβαίνω βλέπω αυτή τη “φάση” παντού. Μάστιγα διαχρονική οι “φασέοι” - αυτοί της γενιάς μου άκουγαν Manu Chao :face_vomiting: - και καμία διαφορά από τα σκυλάδικα σε νοοτροπία.

Εκεί που διαφωνώ όμως είναι στους Naxatras - που είναι και το θέμα μας. Δεν είμαι κανένας φοβερός οπαδός του stoner rock/metal (αν και οι Monster Magnet είναι top-10 αγαπημένη μπάντα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και γενικά απορρίπτω εύκολα τις περισσότερες νέες κυκλοφορίες που ακούω, μάλλον γιατί έχω γεράσει :stuck_out_tongue: - αλλά οι Naxatras για μένα ξεχωρίζουν. Πολύ καλή μπάντα.

Και σε αυτό συμφωνώ σε γενικές γραμμές - αν και το “άρρωστη” είναι λίγο βαρύ - γιατί αλλιώς θα είχαμε μόνο topics που θα έμπαιναν οι οπαδοί να αποθεώσουν. Πρέπει να υπάρχει και αντίλογος. Αλλά αν κάποιος μπαίνει σε κάποιο topic μόνο για να κράξει, τότε δεν έχει νόημα να ασχολείται.

1 Like

“Αν μπει μόνο για να κράξει” τι σημαίνει;;

Εγώ π.χ. έγραψα την άποψη μου για αυτήν την μπάντα, που είναι ιδιαίτερα αρνητική. Άρα είμαι οκ;

Ίσως εννοείς, αν κάποιος μπει για να κράξει αναίτια όπως π.χ. αν εγραφα “οι Naxatras είναι gtp”.

Κατά τα λοιπά, αν μια άποψη είναι αιτιολόγημενη, ακόμα κι αν είναι οχετος κραξιματος, έχει θέση σε ένα Forum

Δεν πήγαινε σε εσένα αυτό, μιλούσα γενικά από τη λίγη ενασχόλησή μου με forums (δηλαδή από το forum του Rocking).

Και ναι, εννοούσα να κράζει κάποιος αναίτια, ειδικά κάτι που το απορρίπτει χωρίς να έχει ασχοληθεί.

Ας πούμε, έχω παρατηρήσει ένα topic “hip hop gangsta” ή κάπως έτσι. Ε, δεν το έχω κλικάρει ποτέ, ούτε από περιέργεια. Γιατί απεχθάνομαι εκ προοιμίου - χωρίς να θέλω και ποτέ να ασχοληθώ - το hip hop. Τι να γράψω εκεί; Να τρολάρω;

Επίσης, να πας στο topic των Metallica να γράψεις “εμένα δε μου αρέσουν”, μπορεί να μην είναι “οχετός”, αλλά δεν προσφέρει και τίποτα στην κουβέντα.

Αυτά, γενικά μιλούσα. Άποψη αιτιολογημένη είναι προφανώς ευπρόσδεκτη.

2 Likes

Βασικά στο τοπικ για τους Metallica άμα πεις δεν μου αρέσουν θα πέσουν να σε φάνε :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

θα σου πουν για τους Μεηντεν και τον ήχο τους , την μασκότ τους , τα τραγούδια τους , τα μέλη τους . Κάτι θα βρουν

2 Likes

Μάλλον είναι μόδα και αυτό

1 Like

πιο πολύ την πληρώνουμε όλοι για έναν :wink:

1 Like

Σωστός αλλά κοίτα γουστάρω πιο πολύ Metallica από Maiden γιατί γούστα είναι αυτά αλλά ποτέ δεν κάτσω να μειώσω τους Maiden να πω για τον ήχο τους ή για τον Harris η για κάποιο άλλο μέλος. Κάπου έχω ξαναγραψει ότι για εμένα οι Maiden είναι η καλύτερη μεταλ μπάντα απλά σεβασμός.

Κοίτα να δεις που αυτοί οι Naxatras παρουσιάζουν ενδιαφέρον! Πολύ μετανιώνω που δεν τους έψαξα νωρίτερα και, όταν είχαν έρθει εδώ τον Μάρτιο, δεν πήγα γιατί θεώρησα ότι είναι άλλη μια περίπτωση στονεροsweethearts από αυτές που προωθούνται κατά κόρον!

1 Like

Απο εκει ειναι, θα ξαναπαιξουν ρε.

I read Naxatras and it reminded me of this one (had to post)

1 Like

Μάλλον μπερδεύτηκες φίλε Παντελή από τις…συλλογικές μου προτιμήσεις, όμως δεν μένω στη Θεσσαλονίκη (αν και έλκω εν μέρει την καταγωγή μου από εκεί).
Οπότε, δυστυχώς για τους Naxatras, δεν “είναι από εδώ”. Τους βλέπω όμως δραστήριους στα live οπότε μπορεί να ξανάρθουν σύντομα!

2 Likes

Α νομιζα οτι μενεις και πανω, οντως :wink:.

1 Like