Nba

Έτσι απλά:

σωστος! :thumbup: :bow2: :respect:

8O

ΕΤΣΙ!

http://www.dailymotion.com/tag/pippen/video/x1zl4e_jordan-pippen-rodman-by-yinka-dare 8O :respect: :respect: :eek:

Παει και το φετινο ΝΒΑ… Μια ακομα χρονια πτωσης του καποτε εντυπωσιακοτερου πρωταθληματος του κοσμου…

Με τον τελικο που του αξιζε… Σαν Αντονιο - Κλιβελαντ 4-0 σε μια σειρα που σε κανενα ματς δεν εβαλε καποια ομαδα πανω απο 90 ποντους, με τραγικα ποσοστα ευστοχιας κι απ τις δυο πλευρες…

Απο τη μια το Σαν Αντονιο παιζει ισως το πιο βαρετο μπασκετ που εχω δει (και βασιζεται και σε Ευρωπαιους/Λατινοαμερικανους ολως περιεργως), απο την αλλη το σημερινο Κλιβελαντ ειναι 5 κλασεις κατω απο το προ 15ετιας Κλιβελαντ (με Brend Price, Larry Nance, Brad Daugherty για οσους γνωριζουν) που κονταροχτυπιοταν σωμα με σωμα με τους Μπουλς του Τζορνταν…

Τεσπα, δεν ελπιζω σε ανακαμψη, το παιχνιδι ειναι πλεον 90% μαρκετινγκ και 10% μπασκετ…

Όντως, πλέον το ευρωπαικό μπάσκετ αξίζει πολύ περισσότερο.

Σιγουρα, εγω προσωπικα το προτιμω και αγαπημενη μου ομαδα ειναι η Εθνικη Ελλαδος!

Για όλους μας ρε Κώστα! :roll:

μάλλον άλλο εννοεί ο Κώστας:wink:

Μιλαω καθαρα για τον τροπο παιχνιδιου.

Επειδή βλέπω 1 ψιλοθάψιμο του NBA,καλό είναι να το υπερασπιστεί κάποιος.

΅Προς όσους πιστεύουν ότι η ευρώπη έχει περάσει τους αμερικάνους,καλό θα 'ταν να δει όλες τις ομάδες που υπάρχουν εκεί.Γιατί αν πάτε να συγκρίνετε ένα αγώναπ.χ. Miami-Denver με κάποιο ευρωπαικό αγώνα πάω πάσο.ΌΠοιος όμως έχει δει ομάδες όπως Toronto,Spurs,Suns,Nets,δεν νομίζω ότι θα 'χε την ίδια άποψη.Αυτές οι ομάδες μπορούν και παίζουν και στα 2 στυλ,ομαδικά και εντυποωσιακά,έχουν πρωσοπικοτητες,και οι αγώνες μεταξύ τους είναι το κάτι άλλο.Δεν νομίζω ότι η ευρώπη έχει ανάλογες ομάδες,ούτε καν ο ΠΑΟ ή η ΤΣΣΚΑ δεν συγκρίνωντε.

ΣΤο κάτω κάτω,αν το συγκεκριμένο πρωτάθλημα είχε πέσει ΤΟΣΟ πολυ πιά,δεν νομίζω ότι θα δίνανε οι ευρωπαίοι τόση προσοχή πια.

Υ.γ.Α,και το πιο εκνευριστικό…όσοι μπερδεύουν την ποιότητα της εθνικής Η.Π.Α.με το NBA.Άσχετα πράγματα.

Μια ερωτηση…

Εβλεπες παλιοτερα ΝΒΑ? Μεχρι τα μεσα των 90’ς ας πουμε…

Μην ξεχνατε:
Τελικος του υφυλιου ερχεται, οι Πρωταθλητες των ΗΠΑ με τους πρωταθλητες ευρωπης

Σαν Αντονιο Σπερς-Παναθηναικος

Ήμουνα λίγο μικρός.Ουσιαστικά ότι ξέρω για την εποχή είναι μέσα από κασέτες και βίντεο.Από το 2002 άρχισα να ασχολούμε πιο έντονα.Κοίτα,πιστεύω ότι την εποχή που αναφέρεις ήταν διαφορετικά τα πράγματα,οι καλοί παίκτες φενοντουσαν υπερβολικά καλοί επειδή δεν υπήρχε τρόπος να τους κόψεις.Ενώ τώρα,π.χ.ο Carterμπορεί να μπεί μέσα στη ρακέτα και να καρφώσει με δύναμη ή εντυπωσιακά αλλά τώρα υπάρχουν παίκτες που θα τον κόψουν ενώ παλιοτερα δεν συνέβενε αυτό.

Εσύ τι πιστεύεις?

Το περιμενα…

Κοιτα τοτε ακομα στο ΝΒΑ μετραγε το θεαμα, αλλα το πραγματικα ωραιο θεαμα. Τωρα μετραει το μαρκετινγκ. Αμα το δεις λιγο, οι παικτες βγαινουν απο τα κολλεγια στο 2ο, 3ο χρονο το πολυ για το ντραφτ. Αυτο γινεται γιατι το ΝΒΑ αγωνια να βρει νεους ηρωες να πουλησει φανελες, παπουτσια κτλ…

Οσο για αμυντικους, μη το συζητας καν. Καταρχας ο Τζορνταν ηταν κι αυτος κορυφαιος αμυντικος. Αλλα και μεσα στο καλαθι μετραγαν πολυ οι σεντερ της εποχης. Ολαζουον, Γιουιν, Ρομπινσον, μην καθομαι και αραδιαζω ονοματα…

Να ξερεις, ο Λεμπρον στο τοτε ΝΒΑ θα ηταν ενας απλα καλος παικτης, τιποτα παραπανω. Αλλωστε ουτε τωρα ειναι ο καλυτερος, ο καλυτερος ειναι με διαφορα ο Κομπι που ξεκινησε να παιζει ΝΒΑ το 1996 νομιζω…

Επισης μεχρι τα μεσα του 95 δεν γινοταν αυτο το οργιο μεταγραφων που γινεται τωρα. Ελαχιστοι παικτες συνδουν πλεον το ονομα τους με μια ομαδα. Ακομα, δες ποσοι απλα καλοι (η και μετριοι) Ευρωπαιοι πρωταγωνιστουν, οπως ο Γκαρμπαχοσα η ο Καλντερον πχ. Αυτο ειναι ενα ακομα δειγμα πτωσης της ποιοτητας. Παλια μονο παικταραδες σαν τον Κουκοτς καταφερναν να επιβιωσουν…

Οι φετινοι Σαν Αντονιο δεν θα ειχαν καμια τυχη απεναντι στο Σαν Αντονιο των Ρομπινσον, Τζονσον, Ροντμαν, Ντελ Νεγκρο πχ…

Μπορω να γραψω πολλα επι του θεματος, αλλα δεν εχει νοημα να αραδιαζω ομαδες και ονοματα. Ειναι λογικο αφου δεν το εζησες να μην σου φερνουν αναμνησεις ολα αυτα. Δεν λεω οτι το ΝΒΑ ειναι για πεταμα αλλα σε σχεση με τη λαμψη και την ποιοτητα που ειχε μεχρι και τα μεσα των 90’ς η πτωση ειναι κατακορυφη…

Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω γιατί βλέπεις από παλιότερα οπότε δεν θα το παίξω εξυπνάκιας.Μόνο να σε ροτίσω,δλδ πιστεύεις ότι παίκτες όπως ο Ντανκαν ή ο Μακ Γκρέιντυ θα 'ταν δευτεράτζες?
Άσχετο,αλλά αφού έβλεπες από παλιότερα πες και τη γνώμη σου για τον αγαπημένο μου παίκτη.Magic Johnson.

E, ο Ντανκαν οχι βεβαια, 4 πρωταθληματα εχει παρει, δεν θα ηταν δευτεραντζα. Αλλωστε πρωταγωνιστει απο το 97 νομιζω… Ο Μαγκρειντι τωρα, ειναι απο τους καλυτερους γκαρντ αλλα κι αυτος παιρνει υπερβολικα πολλες προσπαθειες. Μην κοιτας μονο μ.ο. ποντων κοιτα και ποσοστα. Ο Τζορνταν πχ. η ο Ντρεξλερ ειχαν μ.ο. 30 ποντους αλλα με ποσοστα ανω του 50% πολλες φορες, οι τωρινοι πρωτοι σκορερ (με εξαιρεση τον Κομπι ισως) κυμαινονται καπου στο 40%. Γενικα πλεον εκτοξευονται πολλα σουτ-τουβλα ενω αμα δεις, οι σταρ (οπως ο Λεμπρον, ο Αντονι κτλ.) χανουν και πολλες βολες.

Γενικα απο το τωρινο ΝΒΑ πιστευω οτι οι παικτες που θα μπορουσαν να σταθουν (ως πρωταγωνιστες) σε παλιοτερες ομαδες ειναι ο Μαγκρειντι, ο Ντενγκ ισως (θα φανει τις επομενες χρονιες), ο Μινγκ σιγουρα (παντα αξιοποιουσε τους ψηλους το ΝΒΑ), ο Στουντεμαϊρ επισης και αλλοι που δεν μου αρχονται τωρα στο μυαλο.

Δεν βαζω Κομπι, Καρτερ, Κιντ, Νας γιατι ηδη πρωταγωνιστουν πολλα χρονια κυριως μιλαω για παικτες που βγηκαν μετα το 2000…

Οσο για τον Ματζικ, δυστυχως δεν το προλαβα live παρα μονο στα τελειωματα τοτε που πηγε μονος του τους Λεϊκερς στον τελικο του '91 με τους Μπουλς. Αλλα και παλι ηταν κορυφη! Φυσικα εχω δει πολλα παιχνιδια του σε κασετες και τα λογια ειναι περιττα. Μαζι με τον Τζορνταν ηταν οι δυο καλυτεροι μπασκετμπολιστες που εχουν περασει απο τον πλανητη. Γενικα η 80’ς ομαδα των Λεϊκερς (Ματζικ, Σκοτ, Τζαμπαρ, Γουορθι, Γκριν) ηταν απλα μοναδικη…

Και μόνο που είπες αυτό για τους Lakers,απλά προσκυνάω:thumbup: :respect:

Οντως το θεαμα στο NBA ειναι αποκαρδιωτικο. Προσωπικα πιστευτω οτι το καλυτερο μπασκετ αυτη τη στιγμη, παγκοσμιως, το παιζει η εθνικη Ελλαδος.

Μαζι με την εθνικη Ισπανιας και την εθνικη Αργεντινης…

Δεν ειναι ομως περιεργο που ενω Ισπανοι και Αργεντινοι αγωνιζονται με επιτυχια στο ΝΒΑ, κανενας Ελληνας δεν τα καταφερνει?