Nba

Ο Λεοναρντ πήρε τόσες προσπάθειες γιατί απ’οτι φάνηκε ήταν ο μόνος που μπορούσε να σηκώσει το βάρος ενός τέτοιου αγώνα. Οι Ραπτορς του έχουν δώσει τα κλειδιά και αυτός τους οδηγεί. Αν περιμένουν από τον Lowry…
Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι με 16/38 σουτ θα κότευε, δεν θα είχε την ψυχολογία για να πάρει το τελευταίο σουτ ή θα κρυβοταν, αλλά αυτός το έκανε και το έβαλε έστω και με μπόλικη δόση τύχης.

Στο ρελαντί σήμερα το πρωί οι Γουόριορς. Με πήρε ο ύπνος βλέποντας το στο replay TV. Δεν θα μου φανεί περίεργο ένα 4-0 ή 4-1. Η επίθεση των Μπλέιζερς είναι πολύ προβλέψιμη και η άμυνα των Γουόριορς πολύ στιβαρή.

1 Like

No1 draft pick στους Pelicans, δηλαδή Zion Williamson. Ενδιαφέρουσα εξέλιξη αναρωτιέμαι σε ποιο βαθμό θα επηρεάσει την μεταγραφή Davis.

1 Like

φερνει τα πανω κατω βασικα.

Θα φυγει, αλλα πλεον δεν υπαρχει το bargaining chip που πολλες ομαδες πονταρανε ωστε να τον παρουν, οποτε μαλλον παει βουρ στη Βοστωνη. Τωρα τι σαππορτ θαχει εκει δεν ξερω, καθως τεητουμ και μπραουν λογικα θαναι στο πακετο ανταλλαγης με τα πικς.

Ενας Ντεηβης θα πεισει τον Καηρη να μεινει; Τον θελει η Βοστωνη τον Καηρη; ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ.

Τεραστια σαπουνοπερα θαχουμε το καλοκαιρι.

Χαρηκα για τους πελικανς, μετα την πουστια που φαγανε απο τον AD τους γυρισε λιγο η τυχη.

Η νεα υορκη κλαιει.

1 Like

Δεν πιστεύω ότι οι Πορτλαντ θα κάνουν τόσο μεγάλο φεηλ στην άμυνα απέναντι σε Καρι (ενδιαφέρον στατιστικό, τα 7 τρίποντα από τα 9 τρίποντα που έβαλε ήταν αμαρκαριστος μετά από σκρην και είναι ρεκόρ καθώς 3 παίκτες είχαν σκοράρει 6 αφυλαχτα τρίποντα σε πλεηοφφς στο πρόσφατο παρελθόν) ξανά. Στον πρώτο αγώνα έκανε ότι ήθελε γιατί τον άφησαν.

Επίσης, δεν πιστεύω ότι οι Λιλαρντ και Μακολουμ θα είναι ξανά τόσο άστοχοι, αν και τους έπαιξαν ασφυκτική άμυνα ομολογουμένως.

Ο Στεφ Κάρι απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι είναι ο παίκτης που έχει αλλάξει ολόκληρο το άθλημα και την ιστορία του ΝΒΑ στην δεκαετία που διανύουμε. Αν όντως το κατακτήσουν ΚΑΙ φέτος, τα 4/5 θα είναι πλέον και επίσημα δυναστεία, μια δυναστεία εφάμιλλη των Σικάγο στα 90ς, Λεηκερς στα 80ς και Σελτικς στα 60ς.

Ο άνθρωπος είναι απλά unguardable και πυρηνικό όπλο όταν είναι απελευθερωμένος. Το μόνο που θέλω πλέον για τους Warriors είναι να φύγει ο Durant το καλοκαίρι, γιατί χωρίς τον Durant το μπάσκετ που παίζουν είναι ίσως το πιο ωραίο μπάσκετ που έχω δει.

2 Likes

…και Paul George στην θέση του. Παρανάλωμα.

o Durant μάλλον θα καταλήξει στους Knicks.

Ενδιαφέρον έχει και το νο 4 που πήραν οι Lakers στο draft. Το οποίο σχεδόν σίγουρα θα το δώσουν για να πάρουν κάποιον all star δίπλα στον Lebron. Το θέμα είναι ποιόν βέβαια αφού δεν νομίζω να θέλουν και πολλοί να παίξουν για τους Lakers αυτή την στιγμή.

Με δεδομενο οτι μουλαρωσε ο αλλος και δεν τους δινει τον φρυδια ποιον θα παρουν? Ισος ο βλαμμενος ο Καιρι, ισως ο Καβαι?

Οι φήμες για ανταλλαγή ΛεΜπλεημ με Μπεν Σιμμονς οργιάζουν πάντως. Αν ήμουν οι Λεηκερς τον έδιωχνα άνετα. 2-3 χρόνια καλού μπάσκετ έχει πλέον κι αυτό αν δεν τραυματιστεί ξανά.

Με τέτοια free agency και δυνατό κατά τα λεγόμενα draft, μάλλον θα δούμε πολλές ανταλλαγές.

Brow, Irving φημολογείται πως ψάχνονται για ΝΥ μαζί με τον KD (αν παρούν 2 εξ’ αυτών οι Knicks που βαράνε το κεφάλι τους για τη lottery).

Λονζο, Ροντο και Σιμμονς στην ιδια ομαδα? Να τους δωσουμε και Καλαθη να κλεισουν την πιο ασουτη ομαδα της ιστοριας :stuck_out_tongue:

1-0 το Μιλγουοκι μετα απο ματσαρα, απιστευτος Λοπεζ, πολυ καλος Γιαννης, αστοχοι γενικα Μπακς (τελειωσαν με 11-44 τριποντα). Απο την αλλη τρομερο παιχνιδι Λαουρι και Καβαι που ειχαν απο 30 ποντους αλλα δεν εφτασαν.

Αφού πήραν αυτό το ματς με τόσο κακά ποσοστά και όντας στη μεγαλύτερη διάρκεια πίσω στο σκορ, δεν εχουν να φοβηθούν κάτι, θα πάνε τελικό.

3 Likes

Ότι θα κατέληγε το παιχνίδι να είναι μάχη μεταξύ Lopez και Lowry δεν μπορούσαν να το φανταστούν ούτε οι σεναριογράφοι του Game of Thrones :grin:

Γενικά τώρα ο προπονητής των Raptors τους ξεπάτωσε τους παίκτες του. 4 από την πρώτη πεντάδα έφτασαν και ξεπέρασαν τα 40 λεπτά συμμετοχής. Μεγάλη υπόθεση να μπορείς να ξεκουράζεις τους βασικούς σου στην διάρκεια ενός τέτοιου ματς και να κρατάς σταθερή απόδοση.

5 Likes

Δεν έχουν βάθος στον πάγκο τους, έτσι θα πάει σε όλη τη σειρά.
Αντίθετα με τους Μπακς που μπορούν να βρουν λύσεις από πολλούς παίκτες.

Αν ήμουν παίκτης του Τορόντο η ψυχολογία μου θα ήταν στον Άδη μετά από αυτό το παιχνίδι. Τι εννοώ:
Φανταστική άμυνα στον Γιάννη αλλά και γενικότερα πολύ αποτελεσματικό αμυντικό πλάνο. Λάουρι με απίστευτα ποσοστά στα τρίποντα, Καγουάι σε καλή μέρα, Μπακς να χάνουν το ένα ελεύθερο τρίποντο μετά το άλλο, προβάδισμα μέχρι τα μέσα της 4ης περιόδου ΚΑΙ ΟΜΩΣ στο τελευταίο πεντάλεπτο τα πάντα κατέρρευσαν.
Πόσες άλλες τέτοιες ευκαιρίες θα έχει το Τορόντο να κάνει μπρέικ.

Ο κόουτς Μπουντ έχει δείξει ότι είναι μεγάλο γατόνι. Στο επόμενο παιχνίδι θα έχει βρει τις λύσεις για να μπει και ο Γιάννης στο σκοράρισμα και άντε μετά να πάρει παιχνίδι το Τορόντο.Το μόνο που με παραξένεψε ήταν που κρατούσε μέσα τον Μίροτιτς. Kατά τα άλλα, είχε δει από νωρίς ότι έκλειναν ακόμα κ 3 πάνω στον Γιάννη και έτσι προσπαθούσε να βρει το ελεύθερο τρίποντο από την έξτρα πάσα (σιγά τη παρατήρηση θα μου πείτε) αλλά έλα μου που ήταν άστοχοι οι Μπακς. Αν θυμάμαι κάποια στιγμή στο 3ο δεκάλεπτο είχαν 12 συνεχόμενα άστοχα τρίποντα (από τα οποία τα περισσότερα ελεύθερα). Στο τέλος μπήκαν μερικά τρίποντα + κούραση του Τορόντο η οποία έφερε μεγάλη αναποτελεσματικότητα στο 4ο δεκάλεπτο και κάπως έτσι ήρθε η νίκη.

Όπως τα περιμέναμε δηλαδή, ότι ο πλουραρισμός των Μπακς θα φέρει τα αποτελέσματα.

Προσωπική παρατήρηση: Τα πρόσωπα των παικτών του Τορόντο στο 4ο είχαν έκφραση σαν του Κάιρι στην προηγούμενη σειρά (σαν κλαμένο…). Υποθέτω ότι είναι εξουθενωτικό να παίζεις εναντίον των Μπακς και αυτό θα είναι σημαντικό για αυτή σειρά καθώς το Τορόντο έρχεται από 7 αγώνες.

1 Like

Νομίζω όλοι περίμεναν την αντίδραση του και δεν απογοήτευσε :laughing:

4 Likes

Πάντως πρέπει να το κοιτάξουν τα ελάφια το θεμα “κυνηγάω το σκορ”.

Οι warriors δεν θα συγχωρέσουν τετοια λάθη.
Μπήκαν και καλα με τσαμπουκά στη πρώτη περίοδο και το Τορόντο το εκμεταλλεύτηκε στον μέγιστο βαθμό…
Ο Μπουντενχολζερ καλό ειναι να τους κρατάει προσγειωμένους γιατί εμπειρία απο play off δεν εχουν…

Ας ελπίσουμε να μην πανε οι warriors ξεκούραστοι με σκούπα στους τελικούς (και να μην γυρισουν KD και χοντρός :stuck_out_tongue: )