Nba

NBA σταμάτησα να παρακολουθώ από τους τελικούς του '11, μετά από μια17ετία σχεδόν οπότε έχω πολύ λίγη επαφή έκτοτε, αλλά μπράβο στον Αντετοκούνμπο!

Όχι μόνο γιατί πήρε ένα πολύ σημαντικό ατομικό βραβείο - θεσμό για το NBA και παγίωσε ακόμα περισσότερο την εικόνα του στην τωρινή γενιά ως ένας εκ των κορυφαίων -και από στιγμιότυπα και 2-3 ματς που έχω χαζέψει το παλικάρι μου φαίνεται πολύ αξιόλογο και σε προσόντα και σε χαρακτήρα και σε αγωνιστικά πλαίσια-, αλλά κυρίως γιατί ξεκίνησε από την σημερινή Ελλάδα την πορεία του.
Έχοντας μια άποψη και εικόνα για το τι επικρατεί στο μυαλό του μέσου νεοέλληνα όταν του αναφέρεις λέξεις όπως ‘‘μαύρος, cd, ισλάμ, σκουρόχρωμος, άπλυτος, Σεπόλια’, Νιγηρία, φανάρια, πρέζα, μαιμού τσάντες, Εθνική Περηφάνια’’ κτλ και πως είναι να είσαι ο μέσος Αντετοκούνμπο σήμερα στους δρόμους της Αθήνας, νομίζω ότι είναι από τα πιο αληθινά success stories που έχω συναντήσει μέχρι σήμερα στον τομέα του αθλητισμού…

Άντε και δαχτυλίδι τώρα!

10 Likes

Πραγματικά. Άξιος συγχαρητηρίων.

6 Likes

Και εγώ στη δουλειά δάκρυσα… με κοιτάγαν σαν εξωγήινο οι άλλοι

6 Likes

Και το βραβείο fair play της χρονιάς στους Ρόκετς και το ποστάρισμά τους. Ξυδάκι στο μούσι

11 Likes

Να είναι καλά ο Γιάννης και θα έρθει και το δαχτυλίδι (όπως κι άλλοι τέτοιοι τίτλοι). Ωραία στιγμή είναι κι όταν ο κομισσάριος εξηγεί το πόσο σημαντικό είναι το βραβείο του MVP του NBA. Είναι -μακράν της επόμενης- η πιο κλειστή λίγκα όπου μόνο οι καλύτεροι παίζουν.

Μπράβο ρε Γιάννη. Μας συγκίνησες ρε μπαγάσα. Και θα συνεχίσουμε να στέλνουμε μηνύματα στις 6 το πρωί.

4 Likes

H ζωη του ανετα θα μπορουσε να γινει ταινια στο μελλον.

Εβλεπα την λιστα και απο το '56 που θεσπιστηκε το βραβειο του MVP ειναι μολις ο τεταρτος μη αμερικανος και δευτερος Ευρωπαιος που το παιρνει (Χακιμ, Ντιρκ και 2 ο Νας), τρομερο επιτευγμα. Παμε για δαχτυλιδι τωρα.

2 Likes

Πολλά συγχαρητήρια. Την ομιλία του θα την βλέπουμε και θα την θυμόμαστε για χρόνια πιστεύω. Ο Γιάννης είναι λόγος να ασχολείσαι με τον αθλητισμό. Και στην Ελλάδα χρειαζόμαστε και άλλους Γιάννηδες και ας μην βγαίνουν όλοι MVP.

2 Likes
2 Likes

“Γράψαμε ιστορία”

Επίσης, να πούμε πως από την Ελλάδα μόνο ξεκίνησε. Η Ελλάδα του έβαζε μόνο εμπόδια. Η Ελλάδα δεν το έδινε υπηκοότητα παρά μόνο όταν έγινε draft. H βοήθεια που βρήκε στη χώρα μας ήταν από μετρημένους Ανθρώπους και όχι από τη χώρα ή το σύνολο των πολιτών της.

Το άλμα που έκανε το οφείλει αποκλειστικά και μόνο στο ΝΒΑ και τους Μπακς. Αυτοί πήραν ένα ψιλόλιγνο αθλητικό παιδάκι και το έκαναν έναν από τους πιο dominant παίκτες στον κόσμο, σε βαθμό που ο Σακίλ να λέει πως αν έπαιζε αυτή την εποχή μπάσκετ θα ήθελε να είναι σαν το Γιάννη και πως είναι καλύτερος του.

Το ότι αυτός ο αθλητής κάνει αναφορές στην Ελλάδα έχει να κάνει μόνο στην παιδεία και το ήθος που του μετέδωσαν οι γονείς του. Εγώ στη θέση του (που γεννήθηκα στην Ελλάδα, από Έλληνες γονείς) ίσως να είχα ρίξει μαύρη πέτρα. Κάποτε ένας φίλος μου είπε ότι οι Έλληνες δεν είναι ρατσιστές με τους ξένους, με τους φτωχούς είναι. Ο ίδιος άνθρωπος που αντιμετωπίζονταν σαν όλα αυτά που περιγράφεις σαν 14χρονο παιδί μεταναστών από τη Νιγηρία σήμερα είναι ο Γιάννης από τα Σεπόλια επειδή είναι MVP. Αν αύριο αποτύχει θα είναι πάλι ο μαύρος από την Αφρική.

11 Likes

Ναι, ναι, ναι. Παντού συμβαίνει αυτό. Το μίσος είναι ταξικό.

Ο Άραβας/μουσουλμάνος που έρχεται από την Αφρική γιατί δεν έχει να φάει, είναι παράσιτο και μας παίρνει τις δουλειές.
Ο Άραβας/μουσουλμάνος που έρχεται στην Μύκονο να κάνει πάρτι με πουτάνες, είναι ευεργέτης. Γιατί μας αφήνει και λεφτά, κατάλαβες;

Νομίζω το λένε και τα χρυσαύγουλα αυτά, με τους κανονικούς μετανάστες δεν έχουμε θέμα, θέμα έχουμε με τους λαθρο, που έρχονται να μας πάρουν τις δουλειές. Δηλαδή έχουν θέμα με τους φτωχούς βασικά. Και τώρα είναι περήφανοι με το Γιάννη γιατί έγινε πλούσιος βασικά. (καλά οι Χρυσαυγίτες όχι, οι πιο light δεξιοί)

Εδώ το άλλο το γαμώσκυλο της ΝΔ ο Κυρανάκης είπε τις προάλλες επίδομα ΜΟΝΟ σε παιδιά με Έλληνες γονείς και δυο μέρες μετά έδινε συγχαρητήρια στον Γιάννη.

Επανερχόμενος στο θέμα μας πάντως, η μεγαλύτερη νίκη με τον Γιάννη θεωρώ πως είναι καθαρά σημειολογική: το ότι είναι μαύρος Έλληνας δηλαδή. Στην εποχή της δικτατορίας της εικόνας, αυτό είναι που έχει σημασία (δυστυχώς, γιατί το θέμα είναι πιο περίπλοκο από αυτό). Είναι πολύ δυνατό σύμβολο.

12 Likes

Όχι μόνο οι Έλληνες, όλοι κατά βάθος.

Θα μπορούσα να τα είχα γράψει εγώ, ΕΥΓΕ.

6 Likes

Γιατί πάντα θα πρέπει να υπάρχουν μ@λακες! Και του έχουν κάνει και like του μπαγλαμά :face_with_symbols_over_mouth:

Δεν θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά, αλλά ψιλοσυμφωνώ με την ουσία του post του μπαγλαμά πιο πάνω…

ΑΝ…λέω ΑΝ ο Γιάννης είναι απών από την εθνική ομάδα (για τους γνωστούς-άγνωστους λόγους) στο σύνολο της καριέρας του, στο τέλος θα αφήσει γλυκόπικρη γεύση σε πολλούς ακόμα και αν φτάσει μπασκετικά στο επίπεδο που ονειρεύεται.

Οι πραγματικά μεγάλοι παίκτες άλλωστε όπως ο Τζινόμπιλι και ο Νοβίτσκι ήταν παίκτες που τίμησαν και την εθνική τους ομάδα. Δεν θα ήθελα να απουσιάζει από αυτό το γκρουπ παικτών ο Γιάννης.

1 Like

Κανονικά στα @@ του πρέπει η εθνική, η ‘‘γαλανόλευκη’’ και ότι αυτά αντιπροσωπεύουν για οποιονδήποτε δεν ανήκει στην Αστική τάξη. Οι πραγματικά σπουδαίοι -όχι μόνο αγωνιστικά αλλά και σε προσωπικό επίπεδο- παίκτες σε οποιοδήποτε άθλημα ήταν αυτοί που έπαιξαν για τις εθνικές τους και διαχώρισαν τον ταξικό από τον αστικό πατριωτισμό που ‘‘επιβάλλει’’ το να φοράς το εθνόσημο… ελάχιστοι μα και για αυτό ήταν σπουδαίοι

4 Likes

Για ποια Εθνική ακριβώς μιλάμε;

Καλά κάνει ο Αντετοκούνμπο και κοιτάζει την καριέρα του. Χάρη κάνει στην Ελλάδα που την αγαπάει τόσο, ξέρουμε πόσο θα τον “αγαπούσε” αυτή αν δεν ήταν αυτός που έγινε χάρη στο ταλέντο και στη δουλειά του.

9 Likes

Εγώ πάντως δεν νιώθω υπερηφάνεια για κανέναν. Είτε λέγεται Τσιτσιπάς, είτε Αντετoκούνμπο, είτε οι διάφοροι ολυμπιονίκες στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Δεν έχω καμία σχέση με όλους αυτούς για να νιώθω περήφανος κιόλας. Είναι σαν να σας πω ότι εσείς που γράφετε εδώ τώρα, θα πρέπει να είσαστε υπερήφανοι για μένα επειδή πήρα Πτυχίο τις προάλλες.

Υπερήφανοι για σένα είναι μόνο η οικογένεια σου. Ακόμα και οι συγγενείς σου (ξαδέρφια, θείοι κτλ) μπορεί από μέσα τους να σε ζηλεύουν.

Να πω ένα ΜΠΡΑΒΟ ναι θα το πω. Να αισθάνομαι περήφανος για κάποιον άσχετο όχι δεν αισθάνομαι. Σαν κάποιους που ανεβάζουν στο προφίλ τους τη φωτογραφία του κάθε Τσιτσιπά και πανηγυρίζουν λες και ήταν δικιά τους η επιτυχία.

Ή επιπλέον σαν κάτι πολιτικούς (βλέπε Νοτοπούλου) που προσπαθεί να καπηλευτεί την επιτυχία του Αντετοκούνμπο για δικό της όφελος για να πάρει ψήφους στις εκλογές.

Χμ. Διαφωνώ πολύ με αρκετά που νομίζω πως γράφονται από πάνω. Τα είχα γράψει χθες σε draft post, αλλά προτίμησα να με φιμώσω γιατί λέω “ίσως και να μην τα πει κάποιος, οπότε ας μην ξεκινήσω εγώ τη συζήτηση”. Μακάρι να το είχα σώσει τότε, μιας και τώρα πήζω στο γραφείο και δεν προλαβαίνω για πολλά proof readings.

Καταρχήν, ο Αντετοκούνμπο για εμένα είναι Έλληνας ακόμη κι αν δε του έδιναν ποτέ διαβατήριο (δεν ξέρω γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ δεν επανέφερε το νόμο Ραγκούση που κατήργησε ο Σαμαράς και τότε ο ΣΥΡΙΖΑ ούρλιαζε). Κακώς ο κόσμος εκπλήσσεται (θετικά ή αρνητικά) που ο Γιάννης αγαπάει την Ελλάδα. Μεγάλωσε μόνο στην Ελλάδα, το σπίτι του είναι στα Σεπόλια στην Ελλάδα, πήγε σε Ελληνικό σχολείο και το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσε είναι κομμάτι της ταυτότητας του. Έχει το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται ως Έλληνας και να αγαπάε/μισεί αυτό τον τόπο όσο το έχουμε κι εμείς. Και το δικό “μας” “μίσος”, συχνά κριτική από αγάπη είναι. Η νοοτροπία του Γιάννη, η έκφραση του, ο τρόπος που ιεραρχεί καταστάσεις, τα ενδιαφέροντα του και η νοοτροπία του συναντώνται πολύ πιο συχνά στην Ελλάδα παρά στο Μιλγκούοκι. Ακόμη και το ότι κάνει block-out για rebound ή θα προστατέψει την μπάλα με το σώμα όταν την κατεβάζει, δε τα διδάσκουν στο Milwaukee αλλά στην ΕΟΚ. Είναι Έλληνας γιατί δε μπορεί να είναι κάτι άλλο με αυτά τα χαρακτηριστικά και λογικά είναι και Νιγηριανός γιατί δε μπορεί να είναι κάτι άλλο με κάποια άλλα χαρακτηριστικά.

Επομένως, αν δεν παίξει ποτέ ξανά για την Εθνική, διατηρεί κατ’εμέ το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται ως Έλληνας (και ως Νιγηριανός). Το να μην παίξει για την Εθνική μου λέει εμένα για την ελληνικότητα του Γιάννη, όσα μου έλεγε και η απόφαση του Ντέμη Νικολαϊδη κάποτε να μην παίζει με την Εθνική Ελλάδος.

Πέρα από αυτό, όλοι μας ξέρουμε τι προβλήματα αντιμετωπίζουν πολλοί πρόσφυγες και μετανάστες στην Ελλάδα. Μην κάνετε όμως το λάθος, να δημιουργείτε από μια φωνακλάδικη απαίδευτη μειοψηφία ρατσιστών το προφίλ του “μέσου Έλληνα” και μετά να το προβάλλετε σε όλους όσους γνώρισαν οι Αντετοκούνμπο ενώ ο Γιάννης ήταν παιδί. Είναι πολύ άδικο για όλο τον κόσμο από τα Σεπόλια που στήριξε και στηρίζει αυτες τις οικογένειες, για τις ΜΚΟ που τρέχουν για τα δικαιώματα τους, για τους δασκάλους που θα κάτσουν κάμποσο παραπάνω να ασχοληθούν, για τους προπονητές μπάσκετ της ΕΟΚ που ταϊζουν τα νηστικά παιδιά από το μισθό τους (δεν είναι μεγάλος), ή για γείτονες που τους βοήθησαν να βρουν μια οποιαδήποτε δουλειά και εισόδημα ή ακόμη και για όσους επέτρεψαν στον Γιάννη και στα αδέρφια του να πάνε σε ελληνικό σχολείο ενώ οι γονείς βρίσκονταν παράνομα στην χώρα. Προφανώς, ο Γιάννης συνάντησε μια άλλη Ελλάδα από αυτή που θα περιμέναμε με βάση το πόσο κάνουμε focus σε αυτό το ακροδεξιό 10% που εμφανίζεται σε κάθε εκλογική διαδικασία.

Δε μου είναι εύκολο να το εξηγήσω, αλλά εδώ που ζω (Ελβετία) έχουν υπάρξει 3 φορές που έχω γνωρίσει μετανάστες που πέρασαν από Ελλάδα και οι οποίοι αναπολούσαν τα χρόνια τους στην Ελλάδα (προέρχονταν από Γκάνα, Αφγανιστάν και Πακιστάν). Ποτέ δε θα το περίμενα με βάση το στερεότυπο που είχα στο μυαλό μου. Δεν ξέρω πόσο μεγάλο δείγμα χρειάζεται για να βγει ασφαλές συμπέρασμα (σίγουρα πάνω από 3), αλλά όλοι μου είπαν πως τους λείπει να είναι σε μέρος που οι ντόπιοι θα έτρωγαν μαζί τους και θα γινονταν φίλοι μαζί τους, πράγμα που βίωσαν στην Ελλάδα. Εγώ αυτό που κρατάω είναι πως κάτι πολύ καλό έκαναν εκεί στα Σεπόλια (παρά το υπόλοιπο μπάχαλο του ελληνικού κράτους). Μακάρι με αρχή τον Γιάννη να τους πάρουμε ως παράδειγμα προς μίμηση και να βοηθήσουμε περισσότερα παιδιά προσφύγων και μεταναστών να λάβουν την εκπαίδευση και τη στήριξη που χρειάζονται.

3 Likes

Ο μπαγλαμάς είναι φανερό ότι δεν πιστεύει το ίδιο με αυτό που λες εσύ από πάνω. Σου δείχνει το ύφος του ότι και μουντομπάσκετ με την Εθνική να σηκώσει ο Αντετοκούμπο, θα γράψει κάτι διαφορετικό? Ότι θα “δει” το μάτι του διαφορετικά την μέχρι τώρα συμπεριφορά του Γιάννη ή τα λεγόμενα του? Ο άνθρωπος βγάζει απύθμενο κόμπλεξ και ως προς την αξία ή την αθλητική βελτίωση αν θες του Γιάννη αλλά και ως προς την καταγωγή του.
Εσύ με αυτό που λες (με το οποίο συμφωνώ και γω) δεν μειώνεις την αγωνιστική του αξία ούτε θίγεις θέμα καταγωγής, χρώματος κλπ. Εκφράζεις αν κατάλαβα καλά έναν ευσεβή πόθο να παίξει ΚΑΙ με την Εθνική, πράγμα που μετά το περσινό κάζο εύχεται πολύς κόσμος.

3 Likes