Nba

Αυτό νομίζω είναι ακόμα πιο αστείο από το ποστ του γελοίου στο Instagram.

Πάντως δεν πιστεύω ότι απευθύνεται προς κάποιον στους Lakers αυτό το ποστ. Νομίζω ότι για μια ακόμα φορά ο τύπος είναι απλα εκτός πραγματικότητας, και εκεί που ο κόσμος καίγεται γύρω του, αυτός εκθειάζει τον εαυτό του και έχει βάλει το βίντεο με την πάρτη του να καρφώνει, για να τονίσει πόσο γαμάτος είναι στην 20η σεζόν του. Αποσύρσου αγόρι μου να σταματήσουμε να σε τρώμε στην μάπα πια…

2 Likes

Και άντε οι Lakers κάνουν μαλακίες, με τους Nets τι φάση η φετινή; Και να φανταστεί κανείς Irving, Durant παίζουν εξαιρετικά προς το παρόν.

13 χρονια απο την ημερα που ο καλυτερος μπασκετμπολιστας των τελευταιων παρα πολλων χρονων εκανε το ντεμπουτο του στο ΝΒΑ. Χθες εκανε τα δικα του παλι. Μετα απο μια μετρια εμφανιση απεναντι στο παιχνιδι που κατεστρεψαν οι διαιτητες απεναντι στους Suns, εχει πλεον 33-34 ποντους σε 4 απο τους 5 αγωνες της σεζον και 46% στα τριποντα σε αυτο το ομολογουμενως πολυ μικρο στατιστικο δειγμα προς το παρον.

Πεθαίνω!!

  • έχει και άλλο που τώρα το είδα μόλις

1 Like

Γιατι τι αλλαξε σε σχεση με περυσι? Οι Nets δεν ειναι μια top of the crop ομαδα. Ειναι στο δευτερο tier. Ο Irving κι ο Durant ΔΕΝ παιζουν εξαιρετικα προς το παρον. Βαζουν και οι δυο πολλους ποντους (συγκεκριμενα σε 5 ματς εχουν τον πιο ψηλο μεσο ορο ποντων της καριερας τους) αλλα σε ολα τα αλλα… αστα να πανε. Ο Ντουραντ ειναι 2 ριμπαουντ και 2 ασιστ πιο χαμηλα απο τους μεσους ορους του, ο Ιρβινγκ επισης 2 ασιστ πιο κατω απο τον δικο του μεσο ορο, και σουταρουν και οι δυο πολυ χαμηλα απο το τριποντο, με τα ποσοστα τους να ειναι 33% και 26% αντιστοιχα.

Αλλα το πιο σημαντικο ειναι το οτι δεν υπαρχει οργανωμενο οπαδικο παιχνιδι στους Nets. Δεν εχουν πολλα plays, δεν εχουν καποιον σοβαρο playmaker (γελαμε με Ben Simmons), και δεν εχουν και τον παγκο για να τους δωσει βαθος. Καμια εκπληξη προς το παρον με την εικονα που παρουσιαζουν. Ευκολες ηττες απο Pelicans και Bucks, αναμενομενα, ψιλο-ευκολα απο Memphis, στην παραταση απο Mavericks και μια δυσκολη νικη σε 5 ματς απεναντι στους μετριους Raptors.

1 Like

και επίσης η άμυνα τους είναι αστεία. Δηλαδή ρε Simmons δε σουτάρεις που δε σουτάρεις, βάλε λίγο ψυχή και παίξε άμυνα. Oversized guard και του κάνουν πλάκα όλοι και στις 2 άκρες του παρκέ.

2 Likes

Μου θυμησες πως ελεγαν οτι ο Γιαννης θα τα βρει δυσκολα απεναντι στον Simmons, και επειδη ειχε 3/10 στο πρωτο ημιχρονο ενιωθαν δικαιωμενοι. Και μετα στο δευτερο ημιχρονο ο Γιανναρος ειχε 13/15 σουτ και τελειωσε το ματς με 43-14-5 , σβηνοντας το -12 στην τριτη περιοδο μονος του. Ο οποιος ξεφτιλισε τον Σιμμονς, τον εκανε να μοιαζει με παιδακι.

2 Likes

Ακριβώς. Νομίζω πως οι Νετς θα ήταν ο αντίπαλος που θα συμμάδευαν οι Μπακς σε διαδικασία πλει οφ. Και οι Sixers έχουν το ίδιο θέμα με την άμυνα τους γιατί ο Τάκερ έχει πέσει κατακόρυφα.

Btw οι Ράπτορς τι μπασκετάρα παίζουν;

Δεν εχω δει ουτε ενα ματς τους, αλλα δε μου γεμιζουν το ματι :stuck_out_tongue:

Στην Ανατολη μου αρεσουν οι Cavaliers πολυ φετος, και οι Hawks, περα απο το προφανες των Bucks.

δεν είναι τοπ ομάδα, αλλά ο Σιάκαμ έχει κάνει φανταστικό ξεκίνημα και το μπάσκετ τους είναι φοβερό. Ένταση στην άμυνα και τρομερά γρήγορο μπάσκετ, ειδικά όταν βρουν ανοιχτό γήπεδο σκοτώνουν. Θέλω να δω Cavs-Celtics σήμερα, αλλά και το Sixers-Raptors την ίδια ώρα είναι ότι πρέπει για εναλλαγές.

Δυστυχως δε θα αντεξω, και αντι να δω σοβαρο μπασκετ θα δω την κωμωδια στην Μινεσοτα μια ωρα αργοτερα. Ο ορισμος του guilty pleasure τα ματς των Lakers!

@Alejandro.m Δεν ξερω αν τελικα εκατσες να δεις το ματσακι στην Βοστωνη (εγω δεν ειδα τιποτα) αλλα αν το ειδες τοτε ησουν πολυ τυχερος, καθοτι μιλαμε σιγουρα για ενα απο τα καλυτερα ματς της κανονικης σεζον φετος. Οι Καβαλιερς ανετρεψαν διαφορα 15 ποντων και με 41 ποντους απο τον Mitchell κι αλλους 41 απο τον LeVert, κερδισαν στην παραταση τους Celtics. Η τελευταια φορα που δυο παικτες των Cavaliers ειχαν απο 41 ποντους ο καθενας ηταν στο Game 5 στους τελικους του 2016, στο ματς που εχασε ο Draymond Green λογω τιμωριας. Η τωρινη ομαδα των Cavaliers βεβαια ειναι 100 φορες πιο συμπαθης.

Σε αλλα νεα:

  • Συνεχιζεται η ξεφτιλα των Lakers , ηρθε αναποφευκτα και το 0-5, ενω ο Davis εχασε το ματς λογω πονου στη μεση. Τα επομενα ματς των Lakers ειναι με Denver και Pelicans. Ισως να πανε και στο 0-7.

  • Εξαιρετικη βγαινει ως τωρα η μεταγραφη του Dejounte Murray στους Hawks, ειναι στο 4-1

  • Συνεχιζουν Γιαννης και Jokic με νικες, εβαλε και τριποντο ο DeAndre Jordan για τους Nuggets :sweat_smile:

  • Ρεκορ καριερας ο Tyrese Maxey με 44 ποντους και 15/20 σουτ, 9/12 τριποντα. Ξεκινησε με 10/10 & 7/7

1 Like

Για την ομάδα μου, τους Σπερς, περιμένατε τέτοιο ξεκίνημα; Οι πιο πολλές αναλύσεις μας είχαν στον πάτο στοχεύοντας σε μελλοντικά picks αλλά το (μικρό) τωρινό δείγμα τους διαψεύδει.

Δεν ξέρω αν μπορούμε να ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια γιατί δεν έχω την παραμικρή ιδέα για την ποιότητα του ρόστερ αλλά έχουν νικήσει ήδη 2 καλές ομάδες (Bulls και Timberwolves) και 2 μέτριες (76ers, Pacers).

2 Likes

Οι Sixers θεωρουνται ως ενα απο τα 4 φαβορι στην Ανατολη, μαζι με Nets, Celtics και Bucks. Το οτι εχουν κανει κακο ξεκινημα δεν λεει και πολλα, θα ερθουν οι νικες σιγα σιγα, οπως ηρθε και η σημερινη μεσα στο Τοροντο και χωρις τον Embiid μαλιστα. Επ ουδενι στις μετριες.

Οι Spurs εχουν κατι που δεν εχει καμια αλλη ομαδα, δηλαδη τον Popovich. Ο τυπος ακομα και 5 τυχαιους τυπους που παιζουν street basketball στο Χαρλεμ να παρει, θα τους κανει να παιζουν μπασκεταρα. Ειναι λιγο εκπληξη το 4-2 βεβαια με βαση την ποιοτητα του ροστερ, αλλα ειναι ακομα αρχη της σεζον. Δυσκολο να μπουν playoffs με τοσες καλες ομαδες στην Δυση. Εχουν βεβαια ηδη 4 παραπανω νικες απο τους Lakers (!)

Ο οποιος θεουλης Popovich πηρε time out για να γιορτασει ολο το γηπεδο τους 20.000 ποντους καριερας του DeMar DeRozan, που επαιζε στην αντιπαλη ομαδα. Πραγματικα respect.

5 Likes

Ξεκινώντας από τα σημαντικά

Κλαίω με Chuck :joy:

Αλλά ναι είδα τους Cavs και περιστασιακά Γιάννη. Φοβερές ομάδες και οι 3 (Cavs, Bucks, Celtics) αλλά με εντυπωσίασε ο LeVert και μου έκανε αρνητική εντύπωση η άμυνα των Σέλτικς (η καλύτερη στο ΝΒΑ πέρυσι). Ίσως όχι τόσο σε αυτό το ματς, αν και έφαγαν 112 πόντους στην κανονική διάρκεια, όσο συνολικά στα ως τώρα ματς.

Οι Spurs και πέρυσι και φέτος παίζουν πολύ όμορφο μπασκετ, με την τόσο ωραία κυκλοφορία που έχουν οι ομάδες του κορυφαίου. Και νομίζω ο Ποπ το ευχαριστιέται που χτίζει και προπονεί μια τόσο νεανική ομάδα (το είπε άλλωστε πέρυσι).

Στις ευχάριστες εκπλήξεις θα έβαζα και τη Utah που παρα το aggressive rebuilding παίζει κι αυτή ωραίο μπασκετ και είναι στο 4-2 (παρα τη χθεσινη ήττα από τους Nuggets).

3 Likes

Καλημέρα σας…

1 Like

Έδιωξαν Nash οι Nets λέει, ναι λογικά τώρα θα πάνε τρένο :exclamation:

Γενικά στο μέχρι τώρα (πολύ μικρό δείγμα) μόνο οι Bucks, Celtics, Suns έχουν δικαιολογήσει τον τίτλο του φαβορί, πολύ τίμιοι και οι Cavs, Blazers, Pelicans και ευχάριστες εκπλήξεις Jazz & Spurs (να δούμε πόσο θα αντέξουν βέβαια).

Οι υπόλοιποι μια έτσι μια γιουβέτσι με προεξάρχοντες τους Dubs που μέχρι τώρα πετάνε χαρταετό κανονικότατα.

Bucks έχω δει 3 ματς ως τώρα. Δεν παίζουν και πολύ καλό μπασκετ, στηρίζονται σε κάποια φοβερά ξεσπάσματα που έχουν μέσα στο παιχνίδι. Λογικό ως ένα βαθμό βέβαια, αρχή της regular είναι, λείπουν σημαντικοί παίκτες αλλά δείχνουν και κάποιες ξεκάθαρες αδυναμίες.

Δεν υπάρχει καλό back up του Holiday. George Hill απλά δεν μπορεί πλέον ενώ ο Carter τίμιος μεν, λίγος δε. Grayson Allen δεν δείχνει πως μπορεί να προσφέρει και πολύ μεγάλη βοήθεια, δεν μπορεί να δημιουργήσει με την μπάλα στα χέρια, είναι μόνο για να σουτάρει μετά από πάσα. O Ibaka δεν ξέρω καν γιατί είναι στην ομάδα, καλύτερα θα ήταν αν έβαζαν τον ψηλό τον Γεωργιανό. Γενικά στον πάγκο πολύ λίγα πράγματα και δύσκολα βγαίνει η χρόνια έτσι.

  • edit

Udoka φαίνεται να είναι ο νέος προπονητής στους Nets.

1 Like

Ναι ρε βγήκαν και είπαν ότι ο τύπος έδειχνε το πουλί του δεξια κι αριστερά… Τραγικός απλά. Θα φάει τώρα την μηνυσουλα θα μπει κι αυτός στην λίστα με τους σεξουαλ offenders και θα ηρεμήσει. Πόσοι ανώμαλοι υπάρχουν πια εκεί έξω :joy:

1 Like