Nba

Πφ. Ομαδούλα.

Τσακα τσακα πρoβλεψη για play in:

Δυση:
7->Lakers
8-> GSW

Ανατoλη:
7->76ers
8->Heat

1 Like

Δεν εκατσαν να χασουν τελικα οι Lakers για να μην παιξουν με τους Nuggets, και ηταν λιγο ακραιο εδω που τα λεμε, οποτε ο Jokic και η παρεα του θα εχουν δυσκολο εργο στον πρωτο γυρο.

Ελπιζω να μην παιχτει καμια μαλακια.

Κριμα, μολις ειδα οτι ο Zion Williamson, που ειχε 40 ποντους μεχρι εκεινο το σημειο και εκανε τους Lakers κυριολεκτικα οτι ηθελε, τραυματιστηκε 3:25 πριν το τελος και δεν επεστρεψε στο ματς, με το σκορ στο 95-95. Ειναι πολυ πιθανο να μιλουσαμε για διαφορετικο αποτελεσμα αν δεν ειχε τραυματιστει.

Στο αλλο ματς ειναι τρελο ντερμπι στο ημιχρονο, με τους Warriors να παιζουν εντελως ΣΚΑΤΑ και καπως να εχουν κρατηθει στο ματς χανοντας μολις με 4 ποντους, και με τον Σαμπονις να εχει 3 φαουλ. Μαλλον θα πεσω για υπνο και δε θα δω το δευτερο ημιχρονο γιατι εχει παει αργα και ξυπναω στις 6:30 αλλα θα δουμε…

ΥΓ. Εκατσα τελικα γιατι ετοιμαζα κατι πραγματα για δουλεια… πολυ λιγο το Golden State για τις περιστασεις, και σε αυτην την ρουλετα που λεγεται Klay Thompson σημερα εκατσε στο πρασινο η μπιλια, δηλαδη 0 στα 10 σουτ και 0 ποντους επισης, κοινως, απλα ανυπαρκτος. Πολλα λαθη απο την ομαδα, κανενα επιθετικο πλανο απο τον Kerr, και ο Steph να παλευει μονος του να βαλει την ομαδα στο ματς. Οταν εχεις και Kuminga & Wiggins πολυ αστοχους και να χανουν και βολες, ε δεν πας πουθενα. Καλυτερα ισως ετσι, για να αποφυγουμε το αγχος στα playoffs, στα οποια ηταν σιγουρο οτι αυτη η ομαδα δεν θα πηγαινε μακρια.

1 Like

Δεν άντεξα να δω GSW και είδα μόνο Lakers. Zion έκανε πάρτι ενώ ήταν πολύ καλός και ο Russell απ’ την άλλη αν και φουλ εριστικός. Anyway προφανώς και δεν ήθελαν να παίξουν τα play off κορώνα γράμματα και έπαιξαν για να κερδίσουν.

Μεγάλο κρίμα που δεν θα δούμε Dubs στα play off κυρίως για ιστορικούς λόγους γιατί αγωνιστικά ήταν αρκετά δίκαιο.

Εγώ δεν αντέχω να δω άλλο 76ers
Τρένο πάνε οι άτιμοι.

EAST

Celtics - Heat 4-1
Knicks - Sixers 2-4
Bucks - Pacers 2-4
Cavaliers - Magic 4-3

WEST

Thunder - Pelicans 4-3
Nuggets - Lakers 4-2
Timberwolves - Suns 4-2
Clippers - Mavericks 1-4

1 Like

BOS - MIA: Χωρίς Jimmy πολύ δύσκολα να κάνουν έστω νίκη οι Heat, κρίμα γιατί αλλιώς θα ήταν ιντργκαδόρικο ζευγάρι για 1η φάση.
Celtics sweep

NYK - PHI: Περιμένω πολύ δυνατή μάχη, θα εξαρτηθεί και από την κατάσταση του Embiid που δεν τον είδα να πατάει 100% καλά στο play-in. Πάντως η Νέα Υόρκη φέτος είναι πιο έμπειρη ομάδα, ο τραυματισμός του Ραντλ έχει καλυφθεί από το εργαλείο Hart που σημαίνει πιο σκληρή άμυνα και θα ήθελα μια καλή πορεία για τον παικταρά Brunson.
Knicks in seven

MIL-IND: Και χωρίς Γιάννη, και με 1-4, αν έχουμε playoff Dame Time και αξιοπρεπείς Middleton, Lopez, Portis θα περάσουν οι Bucks. Καλή ομάδα η Indiana, αλλά τα playoffs είναι άλλη ιστορία.
Bucks in six

CLE-ORL: Ευχάριστη έπληξη το Orlando, θα βάλει δύσκολα στους Cavs, οι οποίοι όμως έχουν -θεωρώ- και καλύτερα και εμπειρότερα όπλα.
Cavs in six


OKC-NOP: Ωραία ομάδα οι πελεκάνοι, ωραιότερη οι Thunder. Ειδικά αν χάσει αγώνες ο Zion.
Thunder in five

DEN-LAL: Λογικά το αστείο πρέπει να σταματήσει κάπου εδώ, αλλά υπάρχουν διάφοροι αστάθμητοι παράγοντες. Η μπασκετική λογική λέει ξεκάθαρα Denver πάντως.
Nuggets in six

MIN-PHO: Πάρα πολύ καλή ομάδα οι Wolves, γύρισε και ο KAT, αλλά κάτι μου λέει ότι έχει έρθει η ώρα της big-three των Ήλιων.
Suns in seven

LAC-DAL: Μακράν το πιο ιντριγκαδόρικο ζευγάρι της φάσης, δεν μπορώ να προβλέψω τίποτα, πιστεύω σε Luka/Kyrie.
Mavs in seven

4 Likes

Ξεκινάει λοιπόν το καλό. Αρχικά μπράβο στο ΝΒΑ που δουλεύει για μας τους λιγάκι ψυχαναγκαστικους γιατί τα play off ξεκινάνε αφού έχουν τελειώσει τα play in και έτσι ξέρουμε όλα τα ζευγάρια με την μία :stuck_out_tongue:.

ΔΎΣΗ

Thunder - Pelicans 4-2
Καλή η Νέα Ορλεάνη αλλά η Οκλαχόμα είναι πιο ώριμη από πέρσι και με ενδεχόμενη απουσία Zion νομίζω τα πιτσιρίκια θα την τελειώσουν τη δουλειά.

Nuggets - Lakers 4-1
Δεν έχουν πιάσει τα περσινά στάνταρ οι πρωταθλητές αλλά από την άλλη οι Λέικερς δείχνουν ότι είναι ομάδα με ταβάνι. Δεν έχουν αλλάξει και πολλά απ’ την περσινή σκούπα περιμένω άλλη μια άνετη πρόκριση του Ντένβερ.

Wolves - Suns 4-2
Άλλη μια χρονιά που δεν θα πετύχει το big 3 νομίζω στην Αριζόνα. Πιο στρωμένη ομάδα η Μινεσότα με δυνατότητα για πολύ καλή άμυνα και έναν Έντουαρντς που δεν μασάει. Δεν θα μου κάνει έκπληξη αν περάσουν οι Σανς αλλά πρέπει να κάνουν όργια Μπούκερ και Ντουράντ συνέχεια και δεν ξέρω αν είναι εφικτό.

Clippers - Mavericks 3-4
Τα έφερε η τύχη έτσι που μια φουρνιά Αμερικανών κοντών θα διεκδικήσει το πρώτο της δαχτυλίδι με την ίδια ομάδα (Harden, George, Westbrook). Νομίζω με την όρεξη θα μείνουν και φέτος. Ο Ντονσιτς κάνει τρομερά πράγματα και ο Ίρβινγκ αρχίζει και θυμάται τα καλά του χρόνια. Το Ντάλας έχει επιτέλους ένα αξιόλογο σέντερ και μερικά καλά όπλα στο rotation. Δεν μου αρέσει καθόλου το μπάσκετ των Κλίπερς και ο Λέοναρντ είναι ένα ερωτηματικό. Σειρά αίμα κ άμμος αλλά βλέπω Ντάλας τελικά να περνάει.

ΑΝΑΤΟΛΉ

Celtics - Heat 4-0
Με βάση την χρόνια μετά την φούσκα που το Μαϊάμι ήταν απογοητευτικό στο τέλος θα πω σκούπα της Βοστώνης. Βοηθάει η απουσία Μπατλερ και επίσης πως θα τους περιμένουν στην γωνία οι Σέλτικς μετά τα περσινά. Δεν νομίζω να μπορούν να κάνουν την υπέρβαση 2η σερί χρονιά αν και παραμένουν το χειρότερο 8ο seed για να βρεις μπροστά σου.

Knicks - 76ers 4-3
Ατυχία και για την Νέα Υόρκη που ενώ βγήκε 2η πέφτει πάνω στον Εμπιντ. Βέβαια είναι σκληρή ομάδα, ο Μπρανσον κάνει τρομερή χρόνια και απ’ την άλλη ο Καμερουνεζος (πλέον Αμερικανός) ψηλός φημίζεται για τις χλιαρές post seasons του. Πάμε με Νικς οριακά

Bucks - Pacers 4-3
Απογοητευτική η ομάδα του Γιάννη με βάση τις προσδοκίες και σίγουρα δεν της κάθεται καλά το ματσαρισμα αυτό γιατί η Ιντιάνα τους έχει γλεντισει φέτος. Πιστεύω πως είναι χρονια εμπειριών όμως και πως το Μιλγουόκι θα καταφέρει να περάσει αυτόν τον γύρο.

Cavaliers - Magic 4-1
Αθόρυβα το Ορλάντο τερματίζει 5ο με καλό σύνολο ξαι με αρκετά καλή αμυντική λειτουργία. Το Κλίβελαντ κάποια στιγμή πήγαινε τρένο και για 2η θέση αλλά κάπου το χάσανε. Έχουν καλύτερη ομάδα και πιστεύω θα περάσουν το μαχητικό Ορλάντο σχετικά εύκολα.

Ωραία ματς θα δούμε πάντως και για 1ο γύρο έχει πολλά ενδιαφέροντα ζευγάρια.

2 Likes

Βλέπω CLE τώρα και δε μπορώ να μη γελάσω λίγο με τους “δεν παίζουν άμυνα στο ΝΒΑ” γνώστες του αθλήματος.

1 Like

Τους ίδιους δηλαδή που λένε ότι ο Λεμπρον είναι πανέξυπνος και αναλύει συστήματα άμυνας και επίθεσης που δεν μπορεί ένας θεατής να καταλάβει από μόνος του βλέποντας μπάσκετ? Γιατί κάτι σελίδες στο ΦΒ που συνήθως λένε ότι μόνο στην Ευρώπη παίζουν άμυνα , αυτά λένε επίσης…

Κατά τα άλλα όπως αναμενόταν στον πρώτο γύρο πλεηοφφς στην Ανατολή, το σκορ απίστευτα χαμηλό. Το οποίο κάνει και τις διαφορές επιπέδου 15 πόντων πολύ πιο δύσκολο να ανατραπούν

Δεν έχω ιδέα, μόνο ringer διαβάζω.

Το αλύχτισμα του λύκου της Μινεσότα πριν τις βολές της αντίπαλης ομάδας είναι γαμηστερό πάντως.

Κ τέλος, η σωματοδομή κ οι κινήσεις του Έντουαρντς είναι σχεδόν ίδιες με MJ.

Του αλλάζεις το κεφάλι κ είναι ίδιος.

2 Likes

Τoυς αλλαξε τα φωτα o Edwards

1 Like

Εννοείται ρε για αυτό λένε ότι θυμίζει πολύ Τζόρνταν, αν και ο Τζίμι Μπάτλερ είναι που μάλλον είναι γιος του :joy:

Πάρε κινήσεις Kobe, τριπλα, εκρηκτικοτητα και σωματοδομή ANT, και κεφάλι Τζίμι , κι έχεις τον κατσίκα.

Οι Λύκοι έδειξαν σήμερα γιατί είχαν την καλύτερη άμυνα σε όλο το ΝΒΑ στην κανονική σεζόν. Περιόρισαν μια ομάδα που έχει 3 από τους 10 πιο καυτούς παίκτες του ΝΒΑ, στους 95 πόντους.

1 Like

Μπα Εντoυαρντς πιo θρασυς και αχαμπαρoς θεωρω. Μαλλoν o αγαπημενoς μoυ Αμερικανoς αυτη τη στιγμη

1 Like

Αυτο για τον Τζιμι το λεω αφενος γιατι μοιαζει πολυ με Τζορνταν στο προσωπο, αφετερου γιατι υπαρχει η θεωρια συνομωσιας πως ειναι γιος του επειδη ο MJ επαιζε στην πολη που γεννηθηκε ο Μπατλερ 9 μηνες πριν την γεννηση του Τζιμη απεναντι στους Rockets :stuck_out_tongue: Παντως επειδη ειδα και τι εγραψες πριν το edit, δεν θεωρω πως ειναι σφαλμα του Τζιμη το οτι οι Heat ειναι σχεδον παντα το outsider… ουτε το εχει προβαλει ποτε ως δικαιολογια.

Πιο ψηλα κι απο μενα?! :frowning_face:

1 Like

Ναι το σκεφτηκα καλυτερα και το αλλαξα :stuck_out_tongue:

Για μπασκετ μιλαμε παντα βρε :sweat_smile:

Και επειδη ειμαι καλος ανθρωπος οριστε και ενα τζαμπα ταμειο
image

1 Like

Το ξερω απλα ειπα να πω τη μαλακια μου :stuck_out_tongue:
Βεβαια οσο παιζει ο Στεφ εγω δε θα εχω πιο αγαπημενο Αμερικανο. Και υπαρχουν κι αλλοι πολλοι δηλαδη που γουσταρω, αλλα ο Edwards σιγουρα ειναι πολυ ψηλα και στη δικη μου την λιστα.

Εκκλησια κλεβεις βλεπω. Ποσα πονταρες? Αν δεν ειναι πολλα, ευχομαι να το χασεις γιατι αυτο σημαινει οτι χωρις βολες οι Lakers θα ειναι σιγουρα στην πλευρα των χαμενων :stuck_out_tongue:

1 Like

Μαλλoν τo μυαλo μoυ μπηκε στην νεα επoχη :stuck_out_tongue:. Ειναι μια φoυρνια καλη με Εντoυαρντς, Χαλιμπερτoν και μερικoυς ακoμα. Αν και πιστευω oτι η φαση θα ειναι Wemby.

Κατι ψηλα ρε. Εβαλα 3-4 επιλoγες ακoμα ετσι απo συνηθεια να κoιταω με τo ματς. Παντως oπως απoδειχτηκε και περσι πoυ βαρoυσαν και oι 2 απo 10 και εφαγαν σκoυπα ειναι δυσκoλo να την γλυτωσoυν

1 Like

Νομιζω το 4-0 περυσι δεν δειχνει ολη την αληθεια, αφου κανενα απο τα ματς δεν ηταν blowout αν θυμαμαι καλα. Επισης, φετος οι Lakers ειναι αρκετα καλυτεροι, ενω οι Nuggets στα ιδια επιπεδα με περυσι πανω κατω. Θα εκπλαγω αν κερδισουν οι Nuggets 4-0 φετος.

Σιγα σιγα μπαινει και το δικο μου, ειδικα μετα την φετινη σεζον. Νομιζω πρεπει να αρχισουμε να κανουμε celebrate παικτες οπως Edwards κτλ περισσοτερο απο οτι μεχρι τωρα, το αξιζουν αλλωστε.

1 Like