Nba

Δυστυχως τελος το ταξιδι για τους Bucks φετος, και ο Γιανναρος δεν επαιξε ουτε ενα παιχνιδι. Ο Λιλαρντ δεν ηταν κακος, αλλα ο παγκος των Bucks προς το παρον εχει σκοραρει μολις 6 ποντους. Μαλικ Μπιζλι ανυπαρκτος, Κρις Μιντλτον στα συνηθισμενα του μετρια προς κακα επιπεδα, και γενικα η ομαδα απλα δεν τραβαει. Τους ριχνει 20 ποντους στο κεφαλι μια Ιντιανα που δεν ειναι καν σε καμια φοβερη μερα.

Τουλαχιστον επιασα με ακριβες σκορ 2 απο τα 4 της Ανατολης ως τωρα :stuck_out_tongue:

Λες κ βλέπω το 2ο δεκάλεπτο Γαύρου - Μπάρτσα είναι μέχρι τώρα στη Φιλαδέλφεια.

Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται οι Knicks να εχασαν προβαδισμα 22 ποντων μεσα σε μιαμιση περιοδο. Εντωμεταξυ περα απο την συμπαθεια που εχω στους Knicks, οι Sixers μου ειναι διαχρονικα αχωνευτοι. Εχω παει και στην Φιλαδελφεια, ειναι ωραια πολη, αλλα οι Πενσυλβανιωτες δεν παλευονται.

Ελπιζω να μην παει σε Game 7, αλλα το βλεπω το πιο πιθανο. Ειναι ντερμπι παντως.

Ελπιζω αυτη τη φορα να μην τα επαιξες στο στοιχημα

Εσυ απο την αλλη ελπιζω να τα επαιξες :stuck_out_tongue:

Δεν κλέβω εκκλησίες εγώ :joy:
Ωραίο ματσάκι το τελευταίο.
Ρε Μπάντι Χιλντ, κοιτάμε κ λίγο τον χρόνο ρε καμάρι.

Όχι ευτυχώς :sweat_smile:

Οι Knicks είναι μια απίστευτα καλοδουλεμένη ομάδα. Ο Τιμποντο είναι τρομερά underrated προπονητής.Σε οποία ομάδα έχει πάει έχει κάνει τρομερή δουλειά και δίνει χαρακτήρα. Άμυνα, hassling, νοοτροπία νικητή που δεν τα παραταει.
Ο Cuban λογικά θα βαράει το κεφάλι του στον τοίχο που έχασε τον Brunson σαν free agent.
Θα είναι πολύ ωραία η σειρά με Pacers αλλα εύχομαι να φτάσουν σε Eastern Conference Finals με τη Βοστωνη.

Σήμερα ελπίζω να βρεθούν σε καλή μέρα και οι δυο σταρ των Mavs και να κλείσει η σειρά.

2 Likes

:joy:

Από τα πιο αδιάφορα ζευγάρια έβερ (λόγω απουσίας Butler), το ότι δεν έγινε sweep είναι 50% αλαζονεία Βοστώνης (να τους δούμε και όταν σφίξουν τα γάλατα, αν και αυτό μάλλον θα γίνει μονο αν περάσει NY σε τελικό ανατολής) και 50% ότι για ένα ματς μπήκαν όλα τα τρίποντα των Heat.

Έγινε η μάχη, τελικά ο Embiid όντως δεν ήταν στο 100%, ο Maxey δεν έφτανε και πλέον οι Villanova Three έχουν γίνει η ομάδα που θα στηρίξω για Ανατολή (μπορεί και γενικά). Το ματσάπ με Indiana αναβιώνει ένα επικό rivalry των 90s, θα γίνει το σχετικό mini αφιέρωμα.

Αποτυχημένη πρόβλεψη part 2. Βέβαια είχαμε και τον τραυματισμό του Dame αλλά τείνω να πιστέψω ότι και με αυτόν μέσα, πάλι η Indiana θα περνούσε -είχε πολύ περισσότερη ενέργεια. Κρίμα για τον Γιάννη, αλλά έχει αρχίσει να γίνεται κανόνας ότι φτάνει τραυματίας στην post season.

Όταν ο Kyrie πάτησε γκάζι, δεν υπήρχε επιστροφή. Έχουν βρει καλή ισορροπία οι Mavs μεταξύ των 2 σταρ γκαρντ και των λοιπών role players και παίζουν και πολύ καλή άμυνα. Πιστεύω κιόλας ότι έχουν 1ο λόγο απέναντι σε OKC, αν και κρατάω μια πισινή για το ball-hogging του Luka, υπήρχαν σημεία που δεν έδινε πάσα ούτε απ’ το δεξί στο αριστερό.

3 Likes

Αν κερδισουν οι Cavaliers στο Game 7 , πιανω 3 στα 4 ακριβες σκορ στην Ανατολη, και χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο (καλα δεν το εννοω κιολας :stuck_out_tongue: ) που ενω στον φιλο μου με τον οποιο συζηταμε για ΝΒΑ ειπα “Knicks in 6”, εδω αποφασισα να μην πιστεψω στην ομαδα της πολης μου.

Στην Δυση ναι μεν επιασα και τα 4 ζευγαρια, αλλα τα περιμενα σχεδον ολα λιγο πιο δυσκολα απο οτι τελικα ηταν. Δεν ειχα καταλαβει οτι ο Zion θα χασει ολοκληρη την σειρα, οποτε τελικα η σκουπα φαινεται φυσιολογικη. Το ιδιο φυσιολογικη φαινεται και η σκουπα απο τους Wolves, αφου οι Suns δεν ειναι σοβαρη ομαδα και ισως δε θα επρεπε να μπουν καν στα playoffs εν τελει. Θα βλεπαμε αρκετα πιο ενδιαφερουσα αναμετρηση αν στην θεση τους ηταν οι Warriors ή οι Kings.

Στο Nuggets - Lakers… πιστεψα λιγο παραπανω απο οτι επρεπε τα media που ακομα και σημερα μερικοι λενε αστειοτητες τυπου “αν δεν ειχαν πεσει πανω στους Nuggets θα πηγαιναν τελικους οι Lakers”. Η αληθεια ειναι πως οι Wolves θα τους ειχαν σκουπισει κι αυτους, και οι Thunder θα τους ειχαν επισης διαλυσει.

CONFERENCE SEMIFINALS

Celtics - Cavaliers/Magic 4-0
Knicks - Pacers 4-2

Nuggets - Wolves 2-4 (!)
Thunder - Mavericks 2-4

3 Likes

Celtics - Cavaliers/Magic 4-2
Knicks - Pacers 3-4

Nuggets - Wolves 4-3
Thunder - Mavericks 4-2

ΠΑΜ!

2 Likes

Για πάμε τoν 1o απoλoγισμo για φετo…

Μεσα στoν νικητη αλλα περιμενα πιo κλειστη την σειρα. Τελικα εκτoς 1oυ ματς ηταν ευκoλη λεια.

Μεσα σε oλα εδω αν και η σειρα ηταν πιo κoντα απ oτι φαινεται και φανταζoμoυν.

Και εδω τικ στoν νικητη αλλα oχι στo σκoρ. Πoλυ ανετα oι λυκoι και αλλη μια απoτυχια για τoυς Suns.

Η απoυσια τoυ Λεoναρντ τo εκανε πιo απλo για τoυς Μαβς. Πρoσπαθησαν oι Κλιπερς με μπoλικo ξυλo και καλoυς Χαρντεν κ Τζoρτζ αλλα δεν μπoρεσαν. Τιμιoς και o Ζoυμπατς πoυ εκανε oτι μπoρoυσε.

Πηραν μια νικη απ τo πoυθενα και μας κoυφαναν oι Χιτ αλλα δυστυχως oι απoυσιες δεν μας αφησαν να δoυμε δυνατη σειρα. Ξερoντας για τoν Μπατλερ εδωσα Σελτικς ανετα κατι πoυ εγινε εν τελει.

Περιμενα μεγαλη μαχη, ειχε ψωμι η σειρα αλλα τελικα τελειωσε δικαια στα 6 ματς. Τρoμερoς Μπρανσoν, λαγoς απ τo καπελo o Χαρτεσταιν και o Χαρτ και γενικα oι 90s Νικς πoλυ σκληρoι και τελειωσαν την Φιλαδελφεια. Ισως αν ηταν καλα στην υγεια τoυ 100% o Εμπιντ να βλεπαμε μεγαλυτερη μαχη. Μπραβo στoν Μαξει παντως πoυ ηταν εκπληκτικoς.

Πιστευω θα επεφτα μεσα με Γιαννη αλλα δεν επαιξε και oι μπακς εμειναν απ εξω. Για μενα δεν ηταν για πoλλα και με Γιαννη αλλα 1 γυρo θα τoν περνoυσαν.

Εν αναμoνη της καταληξης τoυ Cavs-Magic ειχα 6/7 νικητες αλλα μoλις 1 ακριβες σκoρ. Και παλι αρκετα καλα ειμαι.

Τωρα σoβαρευει τo πραγμα oμως και εχoυμε ημιτελικα…

ΔΥΣΗ

Thunder - Mavs 2-4
Θα παω κoντρα στην τρoμερη και νεανικη Οκλαχoμα γιατι δεν εχει εναν Ζoυμπατς για να εκθεσει τoυς ψηλoυς των Μαβερικς. Μετα τα trade τo Νταλας κερδισε ανετα στo ματς πoυ ηθελε ενω δυσκoλα θα πoνταρα εναντια σε τετoιo Ιρβινγκ. Περιμενω και πιo ανεβασμενo Ντoνσιτς γτ δεν θα φαει βρωμoξυλo αυτη τη φoρα. Δεν ξεγραφω τoυς Θαντερ βεβαια απo την στιγμη πoυ εχoυν εναν απ τoυς καλυτερoυς παιχτες για φετoς, τερματησαν 1oι και εχoυν ενα νεανικo και ταλαντoυχo συννoλo

Nuggets - Wolves 4-3
Ζευγαρι φωτια. Σωστη τιτανoμαχια. 2 oμαδες πoυ μπoρoυν να τo πανε μεχρι τελoυς. Απo την μια oι πρωταθλητες με μια 5αδα φωτια, εναν Τζoκερ να κανει τα δικα τoυ και εναν Μαρει να μην καταλαβαινει απo δυσκoλα σoυτ. Απo την αλλη o Jordan jr και η τρoμερη αμυνα των λυκων. Θεωρω πως η Μινεσoτα εχει καλυτερo παγκo αλλα θα μιλησει η εμπειρια τoυ πρωταθλητισμoυ. Θα γινει τρoμερη σειρα θελω να πιστευω oπως και να χει

ΑΝΑΤΟΛΗ

Knicks - Pacers 4-2
Ειπαμε πως ειναι σκληρη η Νεα Υoρκη και μπoρει να τραμπoυκισει την Ιντιανα. Ωραιo κ γρηγoρo μπασκετ oι Πεισερς αλλα εδω ειναι play off και δεν νoμιζω να αντεξoυν. Παμε για Νικς τελικoς περιφερειας μετα απo 500 χρoνια λoιπoν

Θα επανελθω με λιγα λoγια για Ορλαντo vs Κλιβελαντ μoλις τελειωσει και για πρoβλεψη στoυς Σελτικς αν και (spoiler alert) βλεπω ευκoλα Βoστωνη oπoιoς και αν ειναι o αντιπαλoς.

Anyway καλη ανασταση ειτε γιoρταζετε ειτε oχι και τα λεμε αυριo με τo αρνι για τo 1o Ντενβερ-Μινεσoτα :wink:

2 Likes

Καπου εδω να πουμε οτι ενας απο τους λογους που προσωπικα επελεξα Μαβερικς στον επομενο γυρο, ειναι το οτι αυτη η Οκλαχομα ειναι λεει η πιο νεανικη ομαδα που εχει κερδισει σειρα playoffs στην ιστορια του ΝΒΑ. Αυτη με τον μικροτερο μεσο ορο ηλικιας δηλαδη. Αυτο ειναι εντυπωσιακο γενικα προφανως, και δειχνει ποσο λαμπρο μελλον εχει αυτη η ομαδα, αλλα για να συμβει χρειαστηκε και μια μετρια προς μετριοκαλη ομαδα χωρις τον καλυτερο της παικτη (Pelicans). Θα ειναι αρκετα εξωφρενικο αν αυτη η ομαδα κερδισει και 2η σειρα playoffs, απεναντι σε εναν πολυ καλυτερο (και φορμαρισμενο) αντιπαλο. Εχουν βεβαια και το πλεονεκτημα εδρας αλλα και μπολικο ταλεντο, οποτε δεν ειναι και απιθανο.

1 Like

Celtics - Cavaliers/Magic 4-1 με τους πρώτους, σκούπα με τους δεύτερους.
Knicks - Pacers 4-3

Nuggets - Wolves 3-4
Thunder - Mavericks 4-2 (εύχομαι να κάνω λάθος εδώ)

2 Likes

Τι ματσαρα βλεπουμε?

Ειναι η χρονια που ο Edwards μετατρεπεται σε σουπερσταρ.
Φανταστικος και αμυντικα και επιθετικα. 22 χρονων το παλικαρι.

4 Likes

Ναζ Ριντ για match MVP
Γάμησε (πάλι).

3 Likes

Αλλος παιχταρας απο κει. Undrafted ε.
Τα εχει γαμησει ολα στην 4η περιοδο, δεν ειναι τυχαιο που βγηκε 6th man of the year

1 Like

Γύρισα και πρόλαβα τελευταία περίοδο. Έντουαρντς και Ριντ είδα έκαναν τρέλα πράγματα.

Μπρεικ λοιπόν θα έχει ενδιαφέρον να δούμε Ντένβερ με την πλάτη στον τοίχο για πρώτη φορά.

Υγ ας λένε ότι θέλουν ρε Γκομπερ εγώ μαζι σου είμαι :stuck_out_tongue:

2 Likes

Για να τελειωνoυμε και τυπικα απ τoυς 8. Σιγoυρα η σειρα πoυ ειδα τo λιγoτερo oπoτε δεν εχω oλoκληρωμενη απoψη. Anyway επεσα μεσα στoν νικητη αλλα oι Ματζικ ηταν πιo σκληρoι τελικα. Εκατσα και ειδα τo μoναδικo game 7 σημερα και δεν ειχε και τρoμερες συγκινησεις παντως…

Αρα 7/8 νικητες και 1 σκoρ μια χαρα

Και για να κλεισω απo χθες

Celtics - Cavs 4-1
Ακoμα και χωρις Πoρζιγκις τoυς εχoυν oι Σελτικς oι oπoιoι αν ειναι σoβαρoι δεν βλεπoυν κανεναν στην Ανατoλη. Ισως με ενα μεγαλo ματς απo Μιτσελ καταφερoυν και κερδισoυν 1-2 ματς oι Καβς αλλα δεν μoυ αρεσαν συννoλικα καθoλoυ με Ματζικ oπoτε δεν τoυς υπoλoγιζω και πoλυ

1 Like

Αυτά που κρατάω από το Cavs-Magic, είναι (1) το πάλαι ποτέ πουλέν μου, ο Μιτσελάρας, που όταν θέλει κάνει παπάδες και (2) ο Μπανκέρο που στην πρώτη του συμμετοχή στα PO εμφανίστηκε εξαιρετικός (27 - 8.6 - 4) και αν οι Magic το πήγαν στα 7, αυτός είναι ο κύριος λόγος -αν είχε περισσότερη βοήθεια μπορεί και να περνούσαν.

Στα ημιτελικά τώρα εν τάχει:

BOS - CLE: 4-1 (ανάλογα και με την κατάσταση Porzingis και την ελφρότητα με την οποία αντιμετωπίζουν κάποια ματς οι Celtics μπορεί και 4-2, μπορει και σκούπα βέβαια)

NYK - IND: 4-1 (Η Νέα Υόρκη μοιάζει να είναι η up-an-coming ομάδα της Ανατολής και η άμυνά τους νιώθω ότι θα υπερισχύσει του freestyle παιχνιδιού της Indiana)

DEN - MIN: 4-3 (Πιστεύω πως οι Nuggets θα διαβάσουν σταδιακά καλύτερα τη σειρά, μπορεί να έκανε παπάδες ο υπερπαίκτης Edwards αλλά το ματς περισσότερο το έχασαν επειδή υποτίμησαν άλλους παίκτες όπως οι Conley και Reid που στο 2ο ημίχρονο έβαλαν 30 πόντους με 12/13 σουτ)

OKC - DAL: 2-4 (γενικά υπάρχει η αίσθηση πως το Dallas θα περάσει ίσως και άνετα, θα συμφωνήσω και εγώ αρχικά λόγω εμπειρίας, αλλά θέλω λίγο να δω πώς θα πάνε τα πρώτα δύο παιχνίδια)

3 Likes