Nba

:stuck_out_tongue:
Με τέτοιο επιθετικό ρεσιτάλ από Βοστώνη…εύκολα!

1 Like

Δεν έβαλαν καν τον Πορζινγκις που ήταν έτοιμος στον πάγκο. Προφανώς θέλουν να πανηγυρίσουν στην Βοστόνη. Το σημερινό ήταν απλά χαμένο απ’ τα αποδυτήρια

2 Likes

Παιζoυν oμoρφα oι Σελτικς well deserved

2 Likes

Ολοι οι σιχαμενοι της Ρεάλ που έκλεβαν τα Φ4 από το Γκιστ,τον Καλάθη και τον Πασχάλη τιμωρήθηκαν από τριφύλλια φέτος. Γυρνα στο τέρμα σου παιδάκι :shamrock:

Πολλή κουβέντα έχει γίνει για το αν δεν υπήρχε ανταγωνισμός φέτος, για αδύναμη ανατολή, για φάρδος με τραυματισμούς… Εγώ ξέρω ότι όποιον βρήκαν μπροστά τους οι Σέλτικς τον καθάρισαν με συνοπτικές διαδικασίες. Και η ιστορία αυτό έγραψε δλδ.

Μια ομάδα τρομακτικά πλήρης που απειλούσε από παντού και με τόσους τρόπους μάλλον δεν θα έχανε από κανένα φέτος. Κίνηση ματ ο Χόλιντεϊ που ήταν πολυεργαλειο και κούμπωσε τέλεια και με το άλλο εργαλείο της ομάδας τον Ντέρικ Γουάιτ (Derrick “I need a dentist” White :joy:).

Δικαίωση και για τον Χορφορντ επιτέλους που πήρε και αυτός ένα δαχτυλίδι μετά από 17 χρόνια. Είναι κοντός και δεν θα μπορεί να μαρκάρει λέγανε που να ήξεραν τι ψυχή θα βγάλει…

Πορζιγκις επίσης αξία προσθήκη και μεγάλο πουλεν. Πολύ σημαντικός όταν έπαιζε και κρίμα δλδ που είναι τόσο επιρρεπής στους τραυματισμούς.

Τέλος Μπράουν κ Τέιτουμ βγήκαν επιτέλους μπροστά (κυρίως ο Μπράουν βέβαια) και έσπρωξαν την Βοστώνη στο 18ο. Έχω κράξει άπειρες φορές τον Τέιτουμ αλλά από την άλλη ίσως δεχεται λίγο πιο σκληρή κριτική απ’ ότι πρέπει. Και μπορεί να μην έβαζε 30αρες τώρα αλλά πραγματικά βοήθησε με τον τρόπο του. Μπράουν βέβαια δίκαια μβπ τελικών κουβάλησε.

Για να μην ξεχνάμε, ρολιστες όπως ο Πριτσαρντ και ο Χάουζερ έβαλαν το χεράκι τους γιατί ήταν αχαμπαροι και τα έσταζαν οπότε έπρεπε. Ειδικά για τον πρώτο το να βάζει μπάζερ μπιτερ απ’ το λογκο είναι ότι για μας να βάλουμε να πιούμε ένα ποτήρι νερό που λέει και μία ψυχή.

Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τον προπονητή τους βέβαια που δεν ξέρω αν είναι δικό μου θέμα αλλά δεν τον έχω ακόμα σε μεγάλη εκτίμηση. Δεν θεωρώ ότι έχει σοβαρό μερίδιο ευθύνης στην επιτυχία πέραν ίσως του ψυχολογικού κομματιού και της ελευθερίας που έδωσε στους παίχτες του. Μπορεί να κάνω και λάθος, θα τον έχω από κοντά του χρόνου.

Για τους χαμένους το μεγάλο μου πουλεν ο Λούκα Μάτζικ ήταν πρώτος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες αλλά μεταξύ μας ρε παιδιά δεν ένιωσα ότι προσέφερε ουσιαστική βοήθεια στην ομάδα του. Θα επιστρέψει πάντως και ελπίζω πιο ώριμος. Οι Μάβερικς συνολικά λίγα πράγματα, δεν έπεισαν ποτέ, δεν πλησίασαν ποτέ και δεν άφησαν και πολλά να θυμάσαι. Ειδικά ο Ίρβινγκ μεγάλη απογοήτευση. Εκεί που λες ψωφαει για εκδίκηση και θα δούμε ματσαρες δεν είδαμε τίποτα.

Αυτά τα ολίγα του χρόνου πάλι.

2 Likes

Ε, αλήθεια είναι ότι είχαν τύχη με τραυματισμούς αντιπάλων.
ΟΚ, ήταν η καλύτερη ομάδα στην RS, δεν αμφισβητείται αυτό, αλλά τελικά στα PO έπαιξαν με:

  • Miami χωρίς Butler
  • Cleveland χωρίς Mitchell για τα 2 τελευταία παιχνίδια
  • Indiana χωρίς Haliburton απ’ τα μισά του G2 και μετά (και δεν την κατάπιαν κιόλας, 3 στα 4 ματς ήταν στο σουτ)

Επίσης εν τέλει Bucks έπαιξαν χωρίς Γιάννη και Dame, στη Νέα Υόρκη πέφτανε σαν τα κοτόπουλα ο ένας μετά τον άλλον και στη Phila o Embiid ήταν εμφανώς επηρεασμένος…

Νομίζω πως σε σχέση με αυτό που περιμέναμε (οι περισσότεροι υποθέτω) στην Ανατολή (μάχες BOS, MIL, NY, PHI με φουλ ρόστερ) πήραμε ένα νερόπλυμα.

Θα συμφωνήσω με προηγούμενο σχόλιο @QuintomScenario ότι είτε με Denver είτε με Wolves μάλλον θα βλέπαμε καλύτερους τελικούς, αυτοί ήταν απ’ τους πιο βαρετούς που έχω παρακολουθήσει. Το Dallas μάτσαρε χάλια με τη Βοστώνη, ο Kyrie ήταν φάντασμα και οι υπόλοιποι ρολίστες εντελώς ασταθείς.

Και γενικά απ’ τα φετινά Playoffs προσωπικά θα κρατήσω μόνο το ΝΥ-PHI και τις δύο σειρές των WCSF, τα υπόλοιπα δεν μου είπαν κάτι.

2 Likes

Πανεξυπνος προπονητης ο Ματσουλα (μαν), με τεραστιο πλεονεκτημα το πληρες κλειδωμα στον αγωνα, χωρις να τον επηρεαζουν ουτε οπαδοι, ουτε διαιτητες, ουτε τιποτα. Με τεραστια υπομονη, και φανταστικος στην αναλυση του αγωνα. Μπορει οι Celtics να εχουν ενα τρομερο ροστερ, αλλα μηπως δεν το ειχαν και τα προηγουμενα χρονια? Δηλαδη ο Jrue και ο Porzingis τους ανυψωσαν απο μετριες εμφανισεις σε ημιτελικους Ανατολης, και τους εκαναν πρωταθλητες με 64 νικες στην κανονικη σεζον και 16-3 στα playoffs? :stuck_out_tongue: Μπα, αξιζει τεραστιο μεριδιο ευθυνης για αυτο το πρωταθλημα. Οσο καλο ροστερ και να εχει μια ομαδα, δεν ειναι ευκολο να την κανεις να παιζει αυτο το ομορφο και ομαδικο μπασκετ που ειδαμε να παιζουν οι Celtics.

1 Like

Σε ένα market defining trade, οι Nets πήραν 5 first round picks από τους Knicks για τον Mikal Bridges.

  1. Πρώτου γύρου. Ηλίθιοι.
1 Like

Πλήρωσαν ακριβά σε draft capital αλλά από την άλλη πήραν ένα παίκτη που ταιριάζει γάντι στον Τιμποντο, είναι βιονικός - δε χάνει αγώνα ποτέ -, είναι καλός χειριστής της μπάλας που θα βοηθήσει πολύ τον Brunson σε συνθήκες play off και τέλος έχει ελάχιστο ρίσκο προσαρμογής αφού βρίσκει όλη τη φουρνιά του Villanova στη ΝΥ.

Όποτε ναι μεν έδωσαν πολλά, αλλά δε βρίσκεις εύκολα αυτό το πακέτο.
Γενικά θεωρώ το draft capital (ειδικά αν μιλάμε για late first round picks) υπερεκτιμημένο. Αλλά θεωρώ πως θα ψάξουν να δώσουν ένα από τα πεντάρια τους σε trade για να βρουν κάποια picks και κυρίως να βρουν ευελιξία στις επερχόμενες ανανεώσεις τους.

2 Likes

Φυσικά είναι εξαιρετικό το fit στο grit n’ grind παιχνίδι του Thibs, ειδικά βάσει κοινού παρελθόντος με τη μισή ομάδα στη Villanova. Αλλά αυτό ακριβώς πιστεύω γνώριζαν και οι Nets, εξ ου και τους έγδυσαν. Καταλαβαίνω γιατί θεωρείς υπερεκτιμημένο το draft capital, αλλά 5 first είναι πολλά, ειδικά δε όταν δεν σε βάζουν καν σοβαρά στο παιχνίδι της διεκδίκησης. Για αυτό και έχουμε μάθει εδώ και χρόνια να βλέπουμε ανάλογη ποσότητα picks για all-stars και όχι για elite role players. Μετά τα περσινά εκεί έδειξε να ανήκει ο συμπαθής Mikal.

Επίσης στο 5 δημιουργούνται ερωτηματικά. Πέρα του Hartenstein, έχουν έναν γυάλινο ψηλό στον Robinson και έναν αμφιβόλου αξίας στον Sims. Από ό,τι διαβάζω, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα καταφέρουν να φέρουν πίσω τον Hartenstein (UFA φέτος), οπότε με τι μένουν; Randle, Achiuwa και Sims? Ακόμα φυσικά δεν έχει οριστικοποιηθεί το ρόστερ, αλλά αν όντως χάσουν τον Hartenstein, δύσκολα θα βρουν κάποιον αντικαταστάτη στο επίπεδό του.

2 Likes

Νομίζω πως θα ψάξουν να δώσουν τον καλό αλλά γυάλινο οπως είπες Robinson για να πάρουν picks και να αδειάσουν χώρο στο salary cap ώστε να ανανεώσουν τον Hartenstein. Η περιφέρεια τους δείχνει σούπερ αλλά στη front line είναι αρκετά thin.

Δεν ξέρω αν ψάξουν και trade για το Randle που στα play off ψιλοεξαφανιζεται και φέτος έδειξαν να μη τον χρειάζονται κιόλας.

1 Like

Ό,τι και να φέρουν πίσω αντί του Randle θα έχουν πετύχει στη χειρότερη ένα addition by subtraction. Όσο τους έκραξα για τον κουβά picks που έδωσαν για τον Bridges, τόσο θα τους βγάλω το καπέλο έτσι και καταφέρουν να φέρουν πίσω ουσιαστική βοήθεια για αυτόν. Από εκεί και έπειτα, αν καταφέρουν να κρατήσουν Anunoby και Hartenstein, μιλάμε για ένα πολύ fun to watch και αξιόλογο σύνολο, αλλά δεν αξίζουν τέτοια ξοδέματα για να αποκλειστείς στους ημιτελικούς περιφέρειας από Bucks ή Celtics. Τέλος πάντων, για να μην είμαι και απόλυτος, στο παρκέ θα φανούν όλα, αλλά δεν μου γεμίζουν το μάτι για διεκδικητές όπως έχουν τα πράγματα.

Αν οι φετινοί Knicks έφταναν να παίξουν πλήρεις με Celtics δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι θα έχαναν τη σειρά.

Δε σχολιάσαμε όμως τον νέο coach των Lakers, πιστεύω κανείς δεν το περίμενε :exclamation:

4 Likes

Δεν ηταν τοσο σιγουρακι βεβαια οσο το παρουσιαζεις :stuck_out_tongue: αν σκεφτει κανεις οτι δοκιμασαν δυο αλλες επιλογες πρωτα, και εφαγαν ακυρο και απο τις δυο. Ο JJ μαλλον ηταν κατι σαν safe choice που ηξεραν οτι ειχαν αν δεν δουλεψει τιποτα αλλο. Το μονο που ειναι πλεον σχεδον σιγουρο φανταζομαι, ειναι οτι θα παραμεινει στους Lakers ο αχωνευτος.

Δεν συμμεριζομαι το κραξιμο του Mr. Beast για τα 5 draft picks. Γενικα καλο ειναι για πολλες ομαδες στο ΝΒΑ να εχουν picks οταν εχουν γερασμενο, κουρασμενο, μη πληρες ροστερ για να μπορουν να χτισουν ομαδα, αλλα οι Knicks δεν ειναι σε αυτην την θεση. Ειναι ηδη χτισμενη ομαδα σε ενα πολυ καλο σημειο, και απλα χρειαζονται μερικα κομματια του παζλ. Επισης, τα τελευταια 10-15 χρονια ελαχιστες ομαδες εχουν καταφερει να ανεβουν επιπεδο επειδη κρατησαν ενα σωρο picks και ακολουθησαν το “process”. Η πλειοψηφια αυτων των drafted players καταληγει σε απογοητευση. Μονο οι Thunder εχουν κανει καλη δουλεια με αυτην την φαση, αντε και οι Wolves μεχρι ενος σημειου.

1 Like

Νταξει τα draft picks είναι το currency για την κάθε ομάδα. Όποτε από αυτή τη σκοπιά (και όχι του κρατάω picks για να κάνω καλές επιλογές στο draft σε βάθος 6ετιας) είναι λογικό να βλέπουν πολλοί πως οι Νετς κέρδισαν το trade (και δη για ένα παίκτη που ήθελε ΝΥ ούτως η άλλως). Αν τα έδιναν για το Μίτσελ (ή ένα all star τέλος πάντων) δε θα έλεγε κανεις τίποτα. Αλλά δεν είμαι βέβαιος πως ένας all star θα ταίριαζε τόσο όσο ο Bridges σε αυτούς τους Νικς.

1 Like

Ντάξει, όσο προβλέψιμο, γραφικό, ή οτιδήποτε και να είναι, μου φαίνεται ασύλληπτο πως ο Lebron θα παίζει του χρόνου συμπαίκτης με το γιό του.

Παίζει να είναι και το 1 milestone του που όντως δεν θα σπάσει ποτέ, αν και λογικά θα τελειώσει με 45k+ πόντους καριέρας.

Ό,τι και να πούμε, στην εποχή του peak και του maximul utilisation, το να φτάσει σε αυτό το σημείο είναι τρομακτικό, σε τέτοιο επίπεδο.

Άντε τώρα να μάθει στον Bronny o JJ να σουτάρει τρίποντο :stuck_out_tongue: :clown_face:

2 Likes

Το έχει κάνει ο Ντίνο ο Μενεγκίν πριν από 30 χρόνια :stuck_out_tongue:

4 Likes

Ίδιο το επίπεδο :stuck_out_tongue:

Πράγματι, δεν είναι ίδιο. Ο Andrea Meneghin είναι καλύτερος παίχτης από τον Bronny και δεν έπαιξε με το επίθετό του :stuck_out_tongue:

6 Likes