Necros Christos and guests 14-09-2013 @Kyttaro

Πόσο γαμάτο λόγκο έχουν οι κερατάδες!

Κανείς πειραιώτης εδώ που θα έρθει στο λάιβ; Παρά τον οχετό προπαγάνδας που έχω εξαπολύσει σε φίλους και γνωστούς, δε βλέπω κινητικότητα…

[I]An omen for the dead to come
The spells are cast the rite is done
Necromantique nun!!![/I]

Άντε, μπαντάρες θα δούμε σήμερα. Θυσιάζουμε και το μπασκετ. :stuck_out_tongue:

Ακόμα κοιμάστε ρε?Άντε πείτε κάτι…

Οι [B]AKROTHEISM [/B]πολύ φρέσκοι, οπότε αν και δεν ήταν κακοί έχουν πολύ μέλλον μπροστά τους για να βρουν τον ήχο τους και να γράψουν δυνατά κομμάτια. Κολασμένοι [B]EMBRACE OF THORNS[/B] με τρομερό ήχο (μακράν τον καλύτερο της βραδιάς), πράγμα που τους έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση και ισοπέδωσαν τα πάντα. [B]NECROMASS [/B]καλτίλα, από το βάψιμο, το “ξινισμένο” ύφος μέχρι τα κομμάτια-ορισμό του ιταλικού μπιεμ με τα θρασοριφς, τα επικά σημεία και τις ροκάδικες τζούρες. Όμως με τους ενισχυτές τσίτα κάπου στα μισά με κούρασαν.

Οι [B]NECROS CHRISTOS[/B] είναι πολύ πιο ντουμάδες παρά νεκρομέταλλοι. Έπαιξαν άψογα, χρειάζονταν ένα κλικ καθαρότερο ήχο αλλά και πάλι τα [I]“Doom Of Kali-Ma”[/I], [I]“Curse Of The Necromantical Sabbath”[/I], [I]“Va Koram Do Rex Satan”[/I], [I]“Black Mass Desecration”[/I] κτλ ήταν απόλαυση. Πάντως η εμφάνιση τους από πλευράς διάρκειας σήκωνε άνετα 2 κομμάτια ακόμα.


Θα ήθελα κάπου εδώ να πω ότι αν υπήρχαν ψήγματα δικαιοσύνης στον κόσμο, θα έπρεπε όπως μας έκαναν την τιμή και ήρθαν οι NC στα μέρη μας, να πηγαίνουν για παράδειγμα οι EMBRACE στα μέρη τους (και σε άλλα μέρη) και να να ισοπεδώνουν τα venues παίζοντας ως headliners αφού ΤΟ’ΧΟΥΝ άνετα. Τα τελευταία χρόνια παίζει να χω δει τις περισσότερες μπάντες από αυτές που παίρνουν το πολύ hype του underground black/death και ελάχιστες έπαιξαν με τέτοιο πάθος και ακρίβεια όπως οι EoT χτες.

Πολύ ωραία η βραδιά χθες. Τους Embrace τους είδα για πρώτη φορά και έδειξαν ότι είναι μεγάλη μπάντα, και είχαν και πολύ καλό ήχο. Πραγματική ισοπέδωση όπως είπε ο Κρισπ, αν κάνουν κ ένα βήμα παραπάνω, θα κάνουν μεγάλη πορεία, όχι μόνο εδώ, από τους ίδιους εξαρτάται.

Οι Christos έβγαλαν όλη την ντουμιάρικη διάθεσή τους και γουστάραμε, ειδικά στο Doom of Kali Ma μας πλακώσανε κυριολεκτικά, ήταν όπως ακριβώς περίμενα. Αλλά ρε παιδιά, κάπως λίγο δεν έπαιξαν? Με το ζόρι έπρεπε να έφτασαν τα 50 λεπτά. Οι περισσότερες μπάντες αυτού του είδους / χώρου κλπ (όπως θέλετε πείτε το) δεν παίζουν και πάαααρα πολύ, αλλά τόσο λίγο πια? Οκ, δεν είπαμε κ έτσι…

Akrotheism απλα καλοι.Embrace of Thorns ισοπεδωσις.μεγαλη μπαντα.τωρα αυτο που θα πω για Necromass ισως φαω βρισιδι αλλα ας ειναι.λοιπον την συγκεκριμενη μπαντα την ειχα δει το 2011 στο rock hard festival, Ιταλια.και θυμομουνα οτι δεν μου αρεσε τιποτα.ασε που κανανε και λαθη επι σκηνης.και χτες ειπα να τους δωσω ακομα μια ευκαιρια.και ναι θυμηθηκα γιατι δεν μου αρεσανε καθολου τοτε.δεν βρηκα ουτε κι ενα ενδιαφερον riff δυστυχως.οποταν προσπερναμε και παμε στους Necros Christos.βγαλανε το feeling που εχουν στους δισκους τους αλλα ειναι τραγικα αδικαιολογητοι που παιξανε 45 λεπτα μονο.μαλλον ειναι η 1η φορα που βλεπω headliner και παιζει τοσο λιγο.κανε ενα encore ρε φιλε παιξε ακομα 2 τραγουδια να πλησιασεις την ωρα τουλαχιστον.τι να πεις…εφαγα μεγαλη ξενερα παντως.
κατα τ’αλλα αριστη διοργανωση οπως μας συνηθιζουν τα παιδια απο Metal Defiance.respect.

^ Θα συμφωνήσω για τους Necromass. Bάζοντας στην άκρη το εκτελεστικό μέρος, σαν σύνολο ήταν κουραστικοί. Και ήταν και το συγκρότημα που περίμενα να δω με περισσότερη ανυπομονησία, γενιά της unisound γαρ…

Δεν έχω να προσθέσω κάτι καινούριο στα παραπάνω, πλην του ότι το κοινό ήταν κομμάτι ψόφιο [-X

Αυτό ακριβώς… Στο τέλος, μου δόθηκε η εντύπωση ότι δε βγήκαν οι Necros Christos ξανά γιατί κανείς δεν τους φώναξε, όπως επιβάλει το μεταλλικό φολκλόρ.