Nuclear War Now! Festival - Berlin, November 19th & 20th

Είχα ζητήσει για Δευτέρα αρχικά, μόνο. Και πρέπει να προσθέσω μέρες. Και όχι ότι δεν θα μου τη δώσουν, απλά με εκνευρίζει η διαδικασία και μόνο!

Αυτή τη στιγμή συμβαίνει ένα εργασιακό burn out, βασικά :stuck_out_tongue:

ΑΣδφσααδφαςσδΤΙΓΙΝΕΤΑΙΡΕΜΑΛΑΚΕΣ!!

[B]Vulcano [/B]στο warm-up show, θα πέσουν τα τσιμέντα!!!

ρε μουργο, αυτο εχει βγει εδω και δυο βδομαδες, δεν το χες δει;!

bonus info: το k17 ειναι λιγο περιεργο, θελει να πας απο νωρις για να εισαι μπροστα και να βλεπεις, γιατι αν μεινεις πισω την εκατσες ψιλο. αυτα ξερω τουλαχιστον απο φιλους και γνωστους, θα πατε και θα τα δειτε μονοι σας ενιγουει

Πέμπτη απόγευμα θα φτάσω εγώ, μάλλον στο τσακ θα το προλάω…

ε άντε στο διαολο ρε φίλε … μας δουλεύετε ?

[B]Zerstorer [/B]- Συμπαθητικό old school death metal, φανταστείτε κάτι σε πρώιμους Sepultura ή Obituary με πιο blackmetal αισθητική.

[B]Deiphago [/B]- Χαλαρά αποκάλυψη της βραδιάς, αρκουδέηκο blackdeathrash κατευθείαν απ’ τα 80s.

[B]Black Witchery[/B] - Blasphem-ικό metal ολοκάυτωμα.

[B]Vulcano [/B]- 80s extreme metal, τίποτε άλλο. Μπύρες (πολλές όμως) και χεντμπάνκιν’.

Άντε σήμερα ξεκινάει το main stuff.

ενα ριβιου για deiphago [SPOILER]http://projektfishtank.blogspot.com/2010/07/christ-eater-one-take-play.html[/SPOILER]
:slight_smile:

Τι c-halle, Βερολίνο τί sin city, Κάνιγγος.
χθες στο αεροπλάνο ήταν και τα 20 ίδια άτομα που είναι σε κάθε συναυλία που πηγαίνω τα τελευταία 10 χρόνια [SPOILER]κι επειδή είμαι αντικοινωνικό, ντροπαλό και ζαβλακωμένο παιδί και ήμουν ακόμη σε work mode δε μίλησα σε κανέναν \m/[/SPOILER]

To χθεσινό αποπάνω το έχασα.
Ετοιιμαζόμαστε για το κυρίως πιάτο.

Εντιτ στην επόμενη μέρα.
Εντάξει, τα χαιρέτισα τα παιδάκια.

Τώρα κλάψτε.


Το line up είναι απλά τέλεια ταποθετημένο. Blasphemophager, Xibalba, Mystifier. Χωρίς πολλά λόγια.

Επίσης άκουσα bone awl, που δεν ήξερα. Πανκο-ούγκ φάση, μου πάνε, θα τους ψάξω.
Να σημειωθεί πως σήμερα οι dead congregation παίζουν [B]πάνω[/B] από proclamation, von goat και black witchery. Έτσι. :thumbup:

Μόνο μου παράπονο πως τη βγάζω καθιστή. Όνειδος.

Η χαρά του power-trio χτες, οι Motorhead πρέπει είναι πολύ περήφανοι!

Πολύ πολύ περιληπτικά:

[B]Embrace Of Thorns[/B] - “Σωστό” deathmetal με black τζούρες σε ύφος Grave Miasma κτλ. Θέλουν λίγο παραπάνω δέσιμο επί σκηνής πάντως.

[B]Miasmal [/B]- Σουηδοί death-άδες αλλά ο ήχος τους πιο πολύ προς πρώιμους Sepultura έφερνε. Δε μου παν και πολλά.

[B]Bone Awl[/B] - Venom και τα μυαλά στα κάγκελα + οι πιο πάνκικες στιγμές των Bathory και των Hellhammer. Πλάκα είχαν, θα πάρω την κασέτα τους.

[B]Blasphemophagher [/B]- Μας έδωσαν τα μυαλά στο χέρι. Στην Αθήνα ήταν γαμάτοι και η Αθήνα ήταν ένα τίποτα μπροστά στο χτεσινό.

[B]Xibalba [/B]- Από τα main attractions του φεστιβάλ, έβγαλαν ωραίες ατμόσφαιρες και γενικά πιο νορβηγικό ήχο. Αλλά ατύχησαν να παίξουν ανάμεσα στις δύο καλύτερες μπάντες της βραδιάς.

[B]Mystifier [/B]- Μόνο κάβλες. Η μεγάλη των Sarcofago σχολή και γενικά το μέταλ που γουστάρουμε να ακούμε. Προσκύνημα και για να αποδίδουμε τα εύσημα, μπράβο στον Angmar που μας είχε φάει -δικαίως- με την πάρτη τους.

[B]Order From Chaos[/B] - Για μένα το πιο αναμενόμενο live της βραδιάς, καθώς το deathmetal των OFC είναι ευαγγέλιο του αμερικάνικου late 80s / early 90s underground. Και όντως μας έδωσαν τα μυαλά στο χέρι, με Helmkamp σε τρελή φόρμα αλλά… αλλά… ΜΟΝΟ 40 ΛΕΠΤΑ ρε παπάρες? Γιατί και κρίμα…

Πραγματικα πρεπει να σας ειχα πει ισα με 40 φορες (κυριολεκτικα, σαραντα, ομως) ‘‘γμω το κερατο σας, θα δειτε Mystifier’’. Απ ολο το fest αυτοι με ψηναν περισσοτερο - ναι, ξερω, ειναι κι οι Blasphemy, αλλα δε βαζω την ατραξιον του event μεσα.

Πειτε ομως τι καναν και τα δικα μας τα παιδια, που παιζανε αποψε…

I PRAY FOR TOTAL DEATH λεμε.

Τα δικά μας τα παιδιά μόνο έσκισαν!
Εύκολα μια από τις κορυφαίες εμφανίσεις του 2ημέρου για μένα, γενικότερα όμως απ’ ό,τι κατάλαβα άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις.

Μαζί με Dead Congregation, περίμενα πως και πως να δω Von Goat, Ares Kingdom, Order From Chaos.

OFC σούπερ, μια χαρά, τα πάντα όλα, αλλά έμεινε αυτή η γεύση του “άντε να τελειώνουμε”.

Von Goat, ok, ξεκίνησε με private horror και κάπου θόλωσε ο χώρος γύρω. Ισχύει περίπου ό,τι και για OFC, μικρή διάρκεια, ίσως λίγο διεκπεραιωτική εμφάνιση, άλλαξε το πρόγραμμα και εμφανίστηκαν 3οι (ή 3ος, γουοτεβερ), αλλά ένα τεταρτάκι ακόμα το 'χαν. Ντροπή να γκρινιάξω όμως.

Ares Kingdom, επίσης περίμενα εναγωνίως. Λίγο κάτι θεματάκια στον ήχο, λίγο τα ξύδια, κάπου αποσυντονίστηκαν. Περίμενα κατιτίς παραπάνω. Παίξε ένα gathering the eagles διάολε!
Ούτε τώρα θα γκρινιάξω όμως, γιατί σε γενικές γραμμές υπήρξε δικαίωση. They deserved every single euro που λεν και στο χωριό μου.

Με Mystifier να είναι από τους νικητές του φεστιβάλ συνολικά (κρεντιτς σε ανγκμαρ, είχε απόλυτο δίκιο) και
Blasphemophagher ν’ ανεβαίνουν πολλά levels στην εκτίμησή μου. Κάτι είχα ακούσει, αλλά η εμφάνισή τους ξεπέρασε κάθε προσδοκία.

Στα υπόλοιπα τώρα,
Χibalba επίσης πολύ καλοί, από τα αουτσάηντερ ίσως. (Ας πει κάποιος τι ήταν αυτό που φόραγε στο μανίκι του ο τύπος και έμοιαζε σαν πλεξούδα με σκόρδα :P. απορία το 'χω)

Black Witchery απίστευτα επιβλητικοί επί σκηνής και στις 2 εμφανίσεις τους.

Σπόντα εδώ για αναφορά σε Vulcano (σχετικά με το λάηβ της πέμπτης) οι οποίοι ήταν επίσης απίστευτοι και ήταν δικαίως χεντλάηνερς! Τρομερή απόδοση, εκπληκτικό συναίσθημα!

[SPOILER]Μακάρι να τους δούμε και στα πάτρια εδάφη, μιας και απ’ ότι έμαθα παίζει ιδιαίτερη αδυναμία σε ελλάδα και ελληνική ιστορία γενικότερα. [/SPOILER]

Faustcoven, ωραίοι, μεταδοτικοί, doom-άδες σε μεγάλο βαθμό, αρκετά ενδιαφέροντες.

Αυτά εν ολίγοις από μένα σαν highlights, συνολικά υπήρξαν τόσο ωραίες εμφανίσεις που μάλλον κάποιοι ψιλοχάθηκαν έναντι κάποιων άλλων που υπερίσχυσαν εν τέλει, αλλά τέτοιου είδους “ανταγωνισμός” μόνο καλός μπορεί να είναι.

Κρίμα που που δεν κατάφερα να απολαύσω Blasphemy, παρά μόνο στο ελάχιστο, μιας και ήμουν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. :frowning:

Mini report και από την τελευταία μέρα, μιας και ξαναβρήκαμε νετ:

[B]Vahelgdt [/B]- Ενδιαφέρον και τσαμπουκαλεμένο το death metal τους αλλά γενικά όχι κάτι ιδιαίτερο.

[B]Faustcoven [/B]- Αυτοί μάλιστα, από τις εκπλήξεις μουσικά κινήθηκαν μεταξύ My Dying Bride του As The Flower… και του Gothic των P.Lost. Φωνητικά δε μου θύμισαν κάτι λίγο (λίγο όμως, μην το παραχέσουμε) από το μεγαλείο του Darren White. Όπως καταλαβαίνετε υπέρβαρο doom/death απ’ αυτό που μάθαμε γύρω στο 91-94.

[B]Von Goat[/B] - Ανεξήγητα νωρίς κατ’ εμέ αλλά όπως και νάχει και μόνο που είδαμε live τον τύπο που έβγαλε ένα Satanic Blood πριν 18 χρόνια είναι μεγάλη υπόθεση. Συν ότι έβγαλε δισκάρα φέτος σύν ότι έπαιξε καλά αν και μου έλειψαν ένα Watain κι ένα Veinen.

[B]Black Witchery[/B] - Τους είχαμε δει και την Πέμπτη, τους ξαναείδαμε, μας ξανάρεσαν αλλά μπορώ να πω ότι grind-άρουν τόσο πολύ τον ήχο τους προκειμένου να πετύχουν ατμόσφαιρα, που ίσως χάνουν κάπου στο μουσικό κομμάτι.

[B]Proclamation [/B]- Κι εδώ αναμενόμενα πράγματα, όποιος τους είχε δει και στην Αθήνα θα ξέρει πάνω κάτω τι παίζει στα live τους. Old-school death/black και διπλά φωνητικά που τσακίζουν και για μένα είναι το highlight τους.

[B]Dead Congregation[/B] - Απλά μια από τις 3-4 καλύτερες death metal μπάντες αυτή τη στιγμή στο στερέωμα. Η επιβλητικότητα η ίδια επί σκηνής και ένα χαρμάνι όλων αυτών των ωραίων μπαντών που ξεπετάχτηκαν πριν καμιά 20αριά χρόνια.

[B]Ares Kingdom[/B] - Με deathrash δισκάρα στις αποσκευές τους, περιμέναμε να τα σπάσουν δεόντως στο φεστ, αλλά τους αδίκησε κάπως ο ήχος. Καλά περάσαμε αλλά μπορούσαν και καλύτερα.

[B]Blasphemy [/B]- Καταρχάς οι τύποι οπτικά δεν υπάρχουν, θα έκαναν άνετα την προσωπική φρουρά του οποιαδήποτε και κανείς δεν θα κουνιόταν. Η απόδοσή τους ήταν άψογη, τα διπλά φωνητικά έσκισαν, ήχος εκκωφαντικός και το ευχαριστηθήκαμε, όσο αντέχαμε βέβαια. Το πιτ ήταν πάντως θανατηφόρο!


Για παραλειπόμενα και για τον χώρο του φεστ, έχουμε να πούμε κάμποσα και να κλάψουμε παρέα για την τριτοκοσμική συναυλιακή μας πραγματικότητα.

λΪγα σχόλια στους αποπάνω για τη δεύτερη μέρα…

Ήταν σφηνάκι η εμφάνιση, με 8 κομμάτια (νομίζω?) όλα κι όλα.
ΑΛΛΑ. Και μόνο που [B]ακούσαμε λάιβ τον τύπο να παίζει το Satanic Blood[/B] είναι μεγάλη υπόθεση, οπότε προσευχή και νηστεία και μετάνοιες. Έπαιξαν 4 VON, σίγουρα το Lamb, από εκεί και πέρα δεν τα πάω καλά με τίτλους.

Για DEAD CONGREGATION θα πω μόνο πως ήταν το [B]μοναδικό [/B]συγκρότημα που χρειάστηκε να βγει για encore. Επίσης το δεύτερο συγκροτημα με τον περισσότερο κόσμο από κάτω μετά τους BLASPHEMY.

BLACK WITCHERY περίμενα να ακούσω αλλά δεν τράβαγα τη σκούφια μου, φευ, δεν είχα ιδέα πως μπορεί να ακουστεί black metal ζωντανά [I]έτσι[/I]. Οδοστρωτήρας, και σαν ήχο, και σαν παρουσίες.

Τώρα για BLASPHEMY, δεν μπορώ να μιλήσω. Έδωσαν άλλη διάσταση στην έννοια “επιβλητικός”. Ήταν τόσο απίστευτοι που δεν μπορούσα καν να πάρω τα μάτια από τη σκηνή για να χτυπηθώ. Απόλυτο δέος.



Extra infoz:

  • Ο χώρος (Columbiahalle) μπορούσε ψιλοεύκολα να χωρέσει 3000 άτομα αν και στο φεστιβαλ το 1/3 περίπου είχε δοθεί για merchandise και πάγκους με cd-dvd-tapes-βινύλια. Ο ήχος εξαιρετικός, με μόνο τους Ares Kingdom να αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα.

  • Μπύρες από 3 ευρώ σε σκληρό πλαστικό ποτήρι (το οποίο σου έδιναν για ένα ευρώ που σου επέστρεφαν στο τέλος αν τους πήγαινες το ποτήρι πίσω) ώστε να μη γεμίζει σκουπίδια ο χώρος.

  • Λουκάνικα σε ψωμάκι και άλλα σνακς σε λογικότατες τιμές με τα οποία συνόδευες την μπύρα σου αραχτός σε κάποιο από τα τραπεζάκια της αυλής (:!:slight_smile: του κλαμπ, σε περίπτωση που ήθελες να αράξεις και να ξεκουραστείς.

  • Ο πάγκος των Dead Congregation/Embrace Of Thorns/Nuclear Winter είχε ΠΑΝΤΑ κόσμο που μιλούσε με τα παιδιά. Οι δε D.C. όπως είπε και η Ολμάητυ εισέπραξαν λαϊκή απαίτηση να ξανανέβουν στη σκηνή μετά το τέλος του main set τους.

  • Κατά τη διάρκεια του σόου των Mystifier, ο τραγουδιάρης από Blasphemophagher όρμηξε στη σκηνή, άρπαξε το μικρόφωνο και εξαπέλυσε μια πολύ χαριτωμένη κραυγή. Την επόμενη μέρα μαζί με τον drummer και άλλους τα έσπαγαν στο πλάι της σκηνής όσο έπαιζαν οι Blasphemy.

  • Ο κιθαρίστας από Mystifier πριν παίξουν, βρέθηκε δίπλα μου στο μπαρ και ζήτησε ένα ποτό. Η κοπέλα του είπε ότι το ποτό κάνει Χ ευρώ + 1 για το ποτήρι (ένα της κόκα-κόλα με κάτι σχέδια) το οποίο θα του έδινε στο τέλος όταν επέστρεφε το ποτήρι. Τότε ο ΘΕΟΣ ζήτησε αν γινόταν να του βάλει το ποτό σε ένα άλλο ποτήρι (ένα απλό διάφανο) μήπως και γλίτωνε το ευρώ!! :lol:

  • O τραγουδιάρης από Blasphemy εθεάθη την Παρασκευή (έπαιζαν το Σάββατο) στα πατώματα του κλαμπ σε όχι ιδιαίτερα νηφάλια κατάσταση.

  • Μετά το τέλος κάθε ημέρας, διάφορα πτώματα κείτονταν αναίσθητα σε σημεία του κλαμπ. Το αποκορύφωμα ήταν ένας τύπος το Σάββατο που ήταν κυριολεκτικά ξεβράκωτος!!

Λιώνω με τις τρεις τελευταίες παύλες!