O anthrwpos einai to xeirotero zwo tis fyshs

Etsi akrivws. DEN YPARXEI PERIPTWSH na agoraza se kapoion proin alithinis gounas h na ton afina ama itan sto heri mou idiws meta apo ayto to video.

PS. E ma kala re Tolkki, tribute stin parakmh etsi??:stuck_out_tongue:

Δεν ειπα οτι ειναι απο ψυχοπαθεις. Αν καποιοι βρισκουν αστειο το να απαξιωνουν ετσι μια ζωη, απο καποιο το εμαθαν οτι ειναι αστειο…

Anyway, off-topic, αφου απ’ οτι φαινεται ειναι για εμπορικη χρηση…

δε χρειάζεται να το μάθουν από κάποιον. ξέρω πολλούς που δε συμπαθούν τις γάτες π.χ. και όπου τις πετύχουν τους τραβούν κλοτσίδια. χωρίς να τους το έχει υποδείξει κάποιος είτε άμεσα είτε έμμεσα. ένιγουεη, συνεχίστε ον τόπικ.

Κάθισα και με ανάγκασα να το δω όλο, γιατί είμαι ψυχανώμαλος και δε θέλω να κλείνω τα μάτια σε πράγματα που με φοβίζουν/αηδιάζουν/σοκάρουν (εδώ σκοπεύω να πάω να δω την έκθεση της Μαρίνα Αμπράμοβιτς μόλις χαλαρώσω:p)

Είναι πολύ αποτρόπαιο αυτό που γίνεται στο πρώτο ζωντανό. Η απάθεια του χασάπη δικαιολογείται μόνο από το ότι πρέπει να το έχει συνηθίσει. Το δεύτερο ζωντανό όμως, μου δίνει κάποιες αμυδρές ελπίδες, ότι το βιντεάκια είναι επιλεγμένα και ότι προηγουμένως τα σκοτώνουν τα ζώα. Ο τύπος προσπαθεί κάμποσες φορές να πνίξει το ζώο για να σταματήσει να βασανίζεται.

Έχω δει να σφάζουν πρόβατα, κουνέλια, γουρούνια και αγελάδες και μπορώ να παραδεχτώ ότι οι εικόνες που είδα δεν είναι πολύ πρωτόγνωρες. Σαφώς στα ζώα που ανέφερα, βλέπεις πράγματα που σοκάρουν, με το πιο σοκαριστικό που έχω δει να είναι:

να έχουν κόψει τη καρωτίδα του αρνιού και ενώ ακόμα χτυπιέται από τους σπασμούς να το έχουν φουσκώσει και να το γδέρνουν

αλλά αυτό αφορά το φαγητό και όχι πολυτελή ρουχισμό όπως οι γούνες. Θέλω να ελπίζω ότι το γδάρσιμο των ζώων ενώ ζούνε ακόμα, είναι ένα ατύχημα που έτυχε να κινηματογραφηθεί ανάμεσα στις 100αδες σφαγές. Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος, αλλά θέλω να ελπίζω ότι δεν προξενείται τόσος πόνος για κάτι τόσο ηλίθιο.

Ο άνθρωπος είναι ένα από τα λίγα ζώα της φύσης που συνασπίζεται σε ομάδες για να σκοτώσει άλλα ζώα του είδους του. Αυτό είναι πάντως που δε μας τιμά πραγματικά. Το τι κάνουμε στα κατώτερα ζώα της πυραμίδας, είναι φυσιολογικό και δε μας κάνει το χειρότερο ζώο της ζούγκλας. Αν δείτε τι έχουν κάνει άνθρωποι σε ανθρώπους θα πειστείτε ότι εν δυνάμει είμαστε το χειρότερο ζώο της φύσης…:frowning:

Και αυτά σοκάρουν πολύ περισσότερο όταν τα βλέπεις…

(σκατά… είμαι κουρασμένος και δε μπορώ να τα βάλω σε μία σωστή σειρά. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε)

Αυτο στο σποιλερ το εχω δει απο μικρη ηλικια… Απο τοτε ποτε δεν μπορω να φαω αρνι…

Krima…!:stuck_out_tongue:
Pantws karvou to oti einai ktinos o anthrwpos den to lew mono gia tin syberifora tou sta zwa alla kai stous anthrwpous. Eixa dei kati frixta documentaries gia B’ Pagosmio kai fysika kai tote to skeftika…

Δυστυχώς όμως, δε σταμάτησαν στο Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Αν διαβάσει κάποιος ιστορίες από πολέμους που γίνονται αυτή τη στιγμή σε Αφρική, Ασία και Λατινική Αμερική, μόνο κατάθλιψη θα πάθει από το σαδισμό που κρύβουν κάποια άρρωστα μυαλά. Δυστυχώς για τους κατοίκους και τα γυναικόπαιδα αυτών των χωρών, οι εικόνες οι δικές τους δε φτάνουν στα σπίτια μας (μας=Δυτικός κόσμος)…

Σε γενικές γραμμές όμως, δε το θεωρώ κάτι τόσο το κακό αυτό που δείχνει το βιντεάκι. Απλά εμείς δεν είμαστε συνηθισμένοι σε τέτοιοι εικόνες. Το να βλέπουμε ένα τόσο γλυκούλι και γούτσι γούτσι ζωάκι να έχει βασανιστικό τέλος, νομίζω μας προκαλεί τα ίδια περίπου αισθήματα με κάποιο παιδάκι που είχε ένα χρυσόψαρι που το λάτρευε και μία μέρα είδε για πρώτη φορά να καμακώνουν με ψαροντούφεκο ένα μπαρμπούνι.

ChrisP, τα εισαγωγικά δε τα έβαλα για να υποδηλώσω οτι ο Χίτλερ δεν ήταν άνθρωπος, κάθε άλλο… ένας απο μας ήταν κι αυτός. Και μάλιστα πολύ φιλόζωος, χορτοφάγος, και ερασιτέχνης ζωγράφος. Και οι SS που εκτελούσαν εν ψυχρώ, ή έκαναν τα πειράματα τους πάνω σε άλλους ανθρώπους, τα έκαναν χωρίς τύψεις ή ενοχές, γιατί 1) εκτελούσαν απλά εντολές και γιατί 2) αυτό που έκαναν θεωρούσαν πως ήταν για “καλό σκοπό” (οι “εχθροί” εξάλλου της πατρίδας, ή οι “κατώτεροι της αρίας φυλής” δεν είναι άνθρωποι, άρα τους κάνουμε ό,τι θέλουμε…)

Προτείνω το ακόλουθο καταπληκτικό βιβλίο του Erich Fromm, αν ενδιαφέρεστε πάνω στο θέμα της ανθρώπινης καταστροφικότητας. Απο το αν είναι έμφυτη και στηρίζεται σε θέματα χαρακτήρα ή είναι αντίθετα επίκτητη και έχει να κάνει με την κοινωνία και τις αξίες της, στις πρωτόγονες κοινωνίες και την ύπαρξη ή μη βίας μέσα τους, σύγκριση με άλλους πολιτισμούς, ανάλυση όλων των καταστάσεων της επιθετικότητας, απο την αμυντική (για φαγητό π,χ ή απο απειλή ενάντια στη ζωή), μέχρι ανάλυση του σαδισμού και καταστάσεων ακραίας βίας, και φτάνει σε ψυχολογική ανάλυση συνοδευόμενη απο βιογραφία του Χίμλερ και του Χίτλερ! Τσεκάρετε το, οι φιλομαθείς…

Εδώ είμαστε το μοναδικό είδος στον πλανήτη , που τρώμε το είδος μας. και μεταφορικά και κυριολεκτικά!

Τι να πει κανεις. Οι ποινες για τετοια ατομα επρεπε να ειναι ιδιες με αυτα που εχουν κανει. Επρεπε να του γδαρουν και να τους αφησουν να παιθανουν απο τον πονο αυτους:blow:

Αρε Animal Liberation Front που σας χρειάζεται.:lightsabre:
Ο άνθρωπος μπορεί να γίνει το χειρότερο ζώο και το να χαρακτηρίζεις κάποιον τέτοιο ζώο προσβάλλει τα ίδια τα ζώα.
Δεν ξέρω κάποιο ζώο που να σκοτώνει για την… διασκέδαση του (και μάλιστα με βασανιστήρια).
A.L.F. και πάλι A.L.F.

Φωναξτε τον Steven Seagal ρε … #-o

Ατόμα που τα κάνουν αυτά χρήζουν ψυχιατρικής βοήθειας!

Μην ανησυχεις κι εχουμε και στον δυτικο κοσμο ενα σωρο αρρωστημενες καταστασεις να ασχολουμαστε. Απο παιδια που μπουκαρουν στα σχολεια τους με αυτοματα μεχρι τον Αλεξ εδω στη χωρα μας…

Tο βιντεακι δεν το ειδα( θα το δω καποια στιγμη σιγουρα) κι ετσι δεν μπορω να εχω γνωμη για την συγκεκριμενη πραξη, αλλα θελω να συμφωνησω απολυτα με τον karvou στο παρακατω:

επιμένεις στον Άλεξ βλέπω,σωστός.:wink:

αυτά πες γίνονται από παιδιά με μη διαμορφωμένο χαρακτήρα. Τα άλλα που έχω στο νου μου, δε τα αναφέρω και δε δίνω υλικό, γιατί θα πρέπει να βάλω 5 σπόιλερ…

Συμφωνω και εγω με karvou.
Αν και ηξερα οτι δεν θα αντεχα με την καμια, ειδα μονο τα πρωτα 30 (?) δευτερολεπτα.