O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

αουαου ολα αποδω ξεκινησαν

(οχι, το ξερω)

αποδω ξεκινησαν

:smiley: :smiley: :smiley:

Έχει να γίνει εδώ αύριο…

Τέσπα. Νύχτες!

ωωωωω καλα εισαι !!!

Νταξ αστειο ειναι αυτο…
Δε γινεται,μου φαινεται αρκετα πιθανο να επιστρεψει σε κανα δυο χρονια.
Απο ολους τους Θιατερ να φυγει ο Πορτνου?ΑΝΩ ΠΟΤΑΜΩΝ!
Τι να πω ρε πουστη,πραγματικα απτα μεγαλυτερα σοκ αυτο το νεο…:frowning:
Καλα μονο εγω τσαντιζομαι ασχημα με Πετρουτσι μερια αν ισχυει αυτα που εγραψε ο Πορτνου?
Δηλαδη ειπε για ενα διαλειμμα και οι αλλοι προτιμησαν να φυγει η ΣΗΜΑΙΑ απο αυτο?

τιποτα δεν θυμιζει την προ 10 ετιας μπαντα …

Οντως ο πετρουτσι τουλαχιστον θα επρεπε να καταλαβει τι ζητουσε ο mike και να κανει brake . οχι να τον πουλησει ετσι . Αλλα βλεπεις το χρημα και η μαλακια ξεπερνουν τη φιλια …

Προλαβενουν να το σωσουν και να δυαλισουν πριν γινουν ρομπα:D

Μόνο εγώ πιστεύω ότι τα άπειρα projects τελικά καταστρέφουν μια μεγάλη μπάντα? Γιατί και μουσικά είναι πεσμένοι τα τελευταία χρόνια αλλά και οι μεταξύ τους σχέσεις δεν είναι σε καλό επίπεδο. Τέλος μην ξεχνάτε ότι ο Portnoy δεν είναι ένας απλός ντράμμερ αλλά είναι και συνθέτης, οπότε όποιος κι αν είναι ο αντικαταστάτης θα έχει δύσκολο έργο.

Εεεε, και εγώ το πιστεύω!
Αν ο Πετρούτσι δεν δέχτηκε να κάνουνε ένα διάλειμμα, έστω για λίγο ξερωγώ, και τον είπε “φύγε συνεχίζουμε εμείς”, τότε είναι λάθος. Χαρά στον αντικαταστάτη του mike!

Νιώθω πιο σοκαρισμένος από ποτέ αναφορικά με κάποιο μουσικό νέο.

Έχω περάσει σχεδόν τη μισή ζωή μου λατρεύοντας τους Dream Theater και περνώντας σε εκείνο το στάδιο δεσίματος με ένα συγκρότημα που δεν είναι απλά καλή μουσική στα αυτιά ενός ανθρώπου, αλλά κάτι περισσότερο. Νομίζω πως όλοι όσοι ασχολούμαστε τόσο έντονα με τη μουσική έχουμε ή είχαμε κάποιες τέτοιες μπάντες.

Μέσω όλης αυτής της ενασχόλησης και με πολλά θολά σημεία που ξεδιαλύνει η βιογραφία τους “Lifting Shadows” είμαι πεπεισμένος ότι Dream Theater χωρίς τον Mike Portnoy δεν υπάρχουν. Καλή μουσική μπορεί (τι μπορεί;σίγουρα) να γράψουν, αλλά δεν θα είναι Dream Theater.

Οι λόγοι που αναφέρονται είναι αστείοι μπροστά σε αυτά που έχουν περάσει όλα αυτά τα χρόνια και ως συνήθως με τους DT υπάρχει κάτι άλλο, υπάρχει κάποιο βάθος στην υπόθεση.

Από εδώ και στο εξής θα είμαστε με την ελπίδα να διορθωθούν τα πράγματα.

Τα πάντα βρίσκονται στους στίχους του “A Change Of Seasons”.

“I remember a time
My frail, virgin mind
Watched the crimson sunrise
Imagined what it might find…
But those days are gone now
Changed like a leaf on a tree
Blown away forever
Into the cool autumn breeze…
We can hope for the future
But there might not be one…”

Παιδιά δεν είμαι καλά!!

Ειλικρινά τρέμω, έχω σοκαριστεί!!

Τι είναι αυτό? ΠΩΣ, ΠΟΥ, ΤΙ??

Και το κυριότερο που δεν καταλαβαίνω παρόλες τις εξηγήσεις: ΓΙΑΤΙ???

Dream Theater Press Release

Ασύλληπτο.
Απλά δε γίνεται να υπάρξουν Dream Theater χωρίς Portnoy.
Ναι, ακόμα και σε μια εποχή χωρίς ρομαντισμούς και ιδιαίτερες λατρείες για μερικά συγκροτήματα, που όλα αντικαθίστανται από δελτία τύπου και συμβόλαια μεταξύ session-αδων, οι Dream Theater θα’ναι πάντα η μπάντα του Portnoy. Μπορεί να 'χαν πέσει λίγο δημιουργικά-συνθετικά και να ψιλοκορέστηκαν και οι ίδιοι, αλλά αυτό είναι τελείως διαφορετικό. Αν συνεχίσουν, θα πρέπει να γίνει με άλλο όνομα ή να κάνουν επιτέλους ένα διάλειμμα μπας και τα ξαναβρούν και βρούν και την έμπνευση για μεγάλα πράγματα, όπως τότε. Μιλάμε για τεράστιο κεφάλαιο και τέτοια μπάντα μια φορά στα 20 χρόνια βγαίνει.

Από την άλλη, αν ο Mike αποχώρησε επειδή θέλει να προσηλωθεί σε τπτ A7X, τότε θα γελάει ο κόσμος. Τουλάχιστον να επαναδραστηριοποιούνται οι Transatlantic συχνότερα.

Αλλά και πάλι, οι Dream Theater πάντα θα είναι ξεχωριστοί. Και ο Portnoy είναι αναπόσπαστο μέρος τους. Δε γίνεται ρε. WTF.

Έπρεπε να το βάλουν στον πάγο το συγκρότημα ή να το διαλύσουν. Πιο σεβαστό θα ήταν.
Τώρα ποιος θα βρεθεί να αναπληρώσει το εκτελεστικό-συνθετικό-στιχουργικό-συναυλιακό κενό του Portnoy;
Πάντα πίστευα ότι οι DT είναι ένας καλά συνδεδεμένος πυρήνας που δε επρόκειτο να αλλάξει παρά μόνο να κάνει διάλειμμα. Αλλά φαίνεται ότι τα λεφτά και οι φιλοδοξίες του καθενός το διαψεύδει.

ΥΓ. Με αφορμή το avatar του dyingfreedom, η σημερινή είδηση σε κάνει να θαυμάζεις το τι έχουν πετύχει οι Rush όλα αυτά τα χρόνια.

Ρε παιδιά παίζει καμιά δεύτερη April Fool’s Day στην Αμερική και δεν το ξέρουμε???

Οι υπόλοιποι πως θα συνεχίσουν χωρίς Portnoy? Πώς γίνεται αυτό?

Εκτός κι αν πιστεύουν πως θέλει χρόνο ο Mike, και πως θα ξαναγυρίσει κάποτε!!

Έβγαλα έρπη απο τη στεναχώρια μου, σιχτίρια!

Ρε ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ. Δεν παιζει να μην επιστρεψει ηβεντσουαλλυ. Οταν λες Dream Theater, ποιο ειναι το πρωτο ονομα που σου ρχεται στο μυαλο? Σαν να φευγει ο Edling απο τους Candlemass ξερω γω…αντε να βρουν αντικαταστατη τωρα…ΓΙΑΤΙ να μην κανουν απλα ενα διαλειμμα?

Το καλυτερο ειναι το πως το εμαθα…απο link σε link στην Wikipedia, κατεληξα στους theater και βλεπω στα περιεχομενα “Next studio album and departure of Mike Portnoy”
[SIZE=“3”]ΓΟΥΑΤ ΔΕ ΦΑΚ?[/SIZE]

Από την ανακοίνωση των Dream Theater προκύπτουν μουσικές διαφορές ως ο λόγος της φυγής του Mike. Αλλά όλοι ξέρουν πως την πυξίδα της μουσικής κατεύθυνσης των DT την κράταγε αυτός.

Το αίτημά του για μια μικρή παύση δεν είναι παράλογο. Είχε αναφερθεί πως “ίσως υπάρχει ανάγκη για κάποιο μεγαλύτερο διάστημα μεταξύ των studio κυκλοφοριών”.

Εδώ ο Rudess δηλώνει excited πλάκα μου κάνεις;
Για την ακρίβεια παραθέτω ολό το tweet του.
Hello Everyone! Big changes here in DT land… I want you to know that we are excited and looking forward to continuing to make great music!

εχοντας μιλησει πολυ λιγο μαζι σου και πισω απο ενα πληκτρολογιο δυστηχως και οντας στο εξωτερικο αυτη την στιγμη δεν μπορω να γραψω οτι θελω λογω χρονου δεν νομιζω ομως οτι θα με αγγιζε περισσοτερο ενα κειμενο σαν αυτο. απο τα 25 χρονια τους εχω περασει μαζι τους τα 16 ρε γαμωτο… ρε μικε μην μου χαλας το ταξιδι του μελιτος…ρε μικε γαμωτο ρε τρελε πια!!!

Απλά σοκ?

Ελπίζω ο Petrucci να καταλάβει ότι δεν γίνεται να υπάρξει μπάντα χωρίς τον mike και να αναθεωρήσει.

Οι Theater είναι το σημαντικότερο συγκρότημα στην ζωή μου, για πολλούς και διάφορους λόγους και πραγματικά αυτή η είδηση είναι το τελευταίο που θα ήθελα για να αρχίσει η μέρα μου.

Βεβαία δεν μπορώ να μην αναρωτηθώ εάν αυτό το διάλειμμα το ήθελε ο mike εδώ και πολύ καιρό εξου και η κάμψη τους μετά το Scenes?

Όπως και να έχει, φαντάζει καταστροφική η συνέχιση της μπάντας χωρίς τον ηγέτη της, εκτός και εάν πεισμώσουν οι άλλοι, φέρουν πίσω τον Moore και βγάλουν ένα δεύτερο awake και πάμε όλοι από εγκεφαλικό?

Και μετά ο Mercury θα ‘γυρίσει’ στους Queen?

Δεν περιμενα ποτε να σοκαριστω τοσο απο αυτο το νεο. Δηλαδη, οι DT ειναι συγκροτημα που υπεραγαπω και εχω περασει τρελες ωρες μαζι του, αλλα πραγματικα μενω εκπληκτος για το σοκ/τσαντιλα/στεναχωρια που νιωθω με την αποχωρηση του Portnoy. Αισθανομαι σαν να τελειωσε το συγκροτημα με λιγα λογια (και δεν ξερω ποσο μακρια ειναι αυτο).

Τι να πω…Καλη του συνεχεια (ειδικα σε Transatlantic) και μακαρι να επιστρεψει. Οσο να’ναι θελει πολλα κοτσια για μια τετοια αποφαση, αλλα και παλι εγω δεν μπορω να το χωνεψω.

Οπως ειπαν και αλλα παιδια, να δουμε τι θα πουν και οι υπολοιποι (περαν του Rudess).

Τι έγινε ρε παιδιά; Τιστοπέος;
Αν κάποια πράγματα θεωρούσαμε ότι δεν γίνονται, αυτό είναι ένα από αυτά…
Τέσπα, μεγάλα παιδιά είναι, αν θεωρούν ότι οι DT θα υπάρχουν και μετά από αυτό, τι να πω…