Only for proggsters

Το APSOG για μένα είναι αριστούργημα και απλησίαστο. Απλά δεν ξέρω, αλλά έχει δοθεί η εντύπωση ότι κάπου χωλαίνουν τα πράγματα.
Πολύ καλό και το Disconnected και το X, αλλά μου φαίνονται κάπως υποτονικοί ρε γμτ. Αλλά και πάλι μάλλον παροδικό είναι λόγω του dvd.
Επίσης και οι 'ryche έχουν γράψει ένα Q2K και ένα Hear In … που είναι από μέτρια μέχρι απαράδεκτα, όπως και οι Theater μετά το Scenes … κάπου χάθηκαν στο δρόμο.

Α,και το Octavarium γαμεί, αν εξαιρέσουμε τα 2 μπαλαντοειδή.

Γι’αυτό να ακούσετε το τελευταίο άλμπουμ των Riverside που είναι εκπληκτικό.
ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΕΟ OSI ΟΠΟΥ ΝΑ ΝΑΙ.
:wink:

Για να προσθέσουμε και μερικές νεότερες μπάντες λοιπόν…
Έχουμε και λέμε: Royal Hunt, Shadow Gallery, Symphony X, Evergrey, Adagio, Pain Of Salvation, Vanden Plas, Time Machine, Magnitude 9, Balance Of Power, Pagan?s Mind

Eπίσης σε ένα πιο ?διαφορετικό? progressive Arcturus & Haggard

Ενώ από παλαιότερες ?υποτιμημένες? μπάντες τους Watchtower, Coroner, Mekong Delta, Voivod (λέγε με techno thrash :wink: )

Kαι μερικές κατα ?συνθήκη? progressive μπάντες θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τους: Savatage (από το Gutter Ballet κι έπειτα), Nevermore (μπορεί η μουσική τους να μην είναι τόσο πολύπλοκη, όσο των Dream Theater ας πούμε, αλλά εγώ ποτέ δεν κατάφερα να τους τοποθετήσω σε μία συγκεκριμένη ?κατηγορία?. Πάντα έλεγα ότι κινουνται ανάμεσα στο power/thrash/death/ατμοσφαιρικό) Eπίσης και οι Stratovarius έχουν αρκετά progressive στοιχεία στα τραγούδια τους (όχι σε όλα!), όπως και οι Blind Guardian των 2 τελευταίων albums. Α και από τη στιγμή πού θεωρούνται οι Queensryche progressive τότε γιατί να μην είναι και οι Metallica;? (ελπίζω να γίνομαι κατανοητός…) Άλλες κατα ?συνθήκη? prog μπάντες: Conception, Kamelot, Angra & Shaaman, The Gathering, Apocalyptica, Amorphis, Children Of Bodom κ.α.

Ακόμη είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχουν κάποιες μπάντες (οι οποίες πουλάνε τρελά!) που αυτό που κάνουν είναι διαφορετικό. Π.χ Τool, System of a Down, Rammstein, Slipknot, Mastodon κ.α.

Τέλος σε κάτι πιο rock έχουμε/είχαμε τους The Tea Party :frowning: & Porcupine Tree

Y.Γ. Για το progressive rock των 70?s εννοείται ότι χρειάζεται άλλο topic αφού θέλει τεράστια ?ανάλυση?

Βλέποντας τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της ψηφοφορίας διαπιστώνω για άλλη μιά φορά το πόσο υποτιμημένη μπάντα είναι οι Fates… :cry: Πάντως εδώ πού τα λέμε κι εγώ πριν τους ακούσω δεν τους είχα και πολύ σε υπόληψη… Μέχρι τότε θεωρούσα ως τη κορυφαία progressive μπάντα τους Theater! Για Ryche πάλι με εξαίρεση το Promised Land, η έστω και το Rage For Order ποτέ δεν τρελλάθηκα!

oreos eagleheart mas edwses trofi gia psaksimo…afta ine pou goustaro (4 me 5 ta iksera apo afta pou ipes alla tous ipolipous oxi…thx :smiley: :smiley: :smiley: )

επειδη πλεον εκτος απο κλασικος ειμαι κ γραφικος ενα θα πω:
ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ PROG METAL OUST 666666666666666666 :stuck_out_tongue:

70’S FOREVER!!!

Νσ σε ρωτησω μιας και σ’αρεσουν οι Fates…εχεις παρατηρισει οτι οταν τραγουδα ο πως τον λενε κατα 80% στα κομματια δεν εχει μουσικη απο πισω??ενοω καποιο θεμα ή Reef.ειναι κενο,αντε και να ακουγεται καμια κιθαρα κοφτη κγα…κγα κγα…κατι τετοιο…δεν μπορω να το εξηγησω καλα, αλλα αν το καταλαβετε…
Το ειπα και σε αλλους και συμφωνησαν εκτως απο ενα ΜΛΚα φιλο μου :lol: :lol: :lol: που ειναι πορωμενος.
Περιμενω απαντηση.Βασικα αμα ειχα και τα αλμπουμς θα ακουγα και θα ελεγα συγκεκριμενα κομματια αλλα δυστυχως δεν εχω αλμπουμς.

Ναι η αλήθεια είναι ότι συμβαίνει κάποιες φορές αυτό που λές, αλλά πού ακριβώς θές να καταλήξεις; :roll:

1ον σ’ευχαριστω που συμφωνησες εστω και εν μερι σ’αυτο που ειπα :smiley: :smiley: :smiley: δεν περιμενα πραγματικα κανεναν να συμφωνησει…μονο κατι τι λεει αυτος,πας καλα και τετοια…
2ον θελω να πω οτι ασχολειστε με την μπαντα αυτη και την εχετε για καλη ενω κανει αυτο που ανεφερα πριν.Αυτο δειχνει ελλειψη εμπνευσης ή ακομα και ελλειπη δουλεια απο μερους του Mathews…E μορε αστο ετσι…ξερω και γω τι αλλο?παντος καλο δεν ειναι…
Και σε οσους αρεσει μεγια τους,καλοι,χρυσοι αλλα οχι να τους βαζουμε στο Prog μαζι με Dream Theater και να γινονται τετοιες συγκρισεις…
Δε συμφωνεις?

Όχι βέβαια :smiley:
Mάθε επίσης ότι όταν οι Fates κυκλοφορούσαν albums όπως τα Awaken The Guardian & No Exit οι Theater πηγαίνανε ακόμα στο Λύκειο… η έστω Πανεπιστήμιο :wink:
Eπίσης το progressive για μένα δεν είναι ιδίωμα αλλά χαρακτηρισμός… Γιατί αν είναι έτσι και οι 3 μπάντες αυτού του topic δεν έχουν καμία ομοιότητα μεταξύ τους! Ελπίζω να με καταλαβαίνεις…

Οι waltz τους είχαν χαλαρά και τους τρεις (μιλάμε για 90’s) από άποψη ουσίας και στίχων, τώρα από άποψη τεχνικής ποιος παίζει καλύτερη κιθάρα η ντραμς δε με καίει.

Ακριβώς από άποψη ουσίας… Πολύ περίεργης ουσίας όμως…
Άσε γιατί τον είδαμε και τον κατεστραμμένο τον Buddy Lackey τι βλακείες κυκλοφορεί τώρα… Γκρουπάρα οι WALTZ, πραγματικά. Αλλά ρε παιδιά, μην τους θεοποιούμε. Εδώ ο κιθαρίστας τους ο Dan Rοck (πολύ αξιόλογα και τα δύο DARKSTAR που έχει βγάλει), όμως το παλικάρι έγραφε μουσική από τα ναρκωτικά και από την αγαμία. Δεν λέω βλακείες. Πριν 4 χρόνια μου εκμυστηρεύτηκε ότι βρήκε για πρώτη φορά γκόμενα και παράτησε τη μουσική!!! Αυτό κι αν είναι progressive…
Αυτά τα ολίγα για τους Waltz. Καταθέτω άποψη έχοντας όλα τα demo, bootleg κτλ, κι όχι έχοντας ακούσει σποραδικά κάποια κομμάτια όπως βλέπω κάποια παιδιά που γράφπυν στο thread αυτό και λένε την άποψή τους. Για να λέμε την άποψή μας, πρέπει να έχουμε γνώμη για κάτι. Αν δεν έχουμε ακούσει IRON MAIDEN πχ, δεν μπορούμε να έχουμε γνώμη γι’ αυτούς. Έχει διαφορά το αν έχουμε ακούσει και δεν μας αρέσουν. Γούστα είναι αυτά. Εμένα μου αρέσουν οι DREAM THEATER. Δέχομαι όμως όποιον μου πει ότι δεν γουστάρει το LaBrie, ή ο,τιδήποτε σε σχέση με αυτούς. Δεν μπορεί να θεωρείται εχθρός μου όποιος δεν ακούει το αγαπημένο μου σχήμα. Έχει καταντήσει αηδία το όλο ζήτημα. Μιλάω γενικά, σόρρυ, αλλά διαβάζω κάποια πράγματα και φρίττω…

Etsi akrivws einai.

Re admin,ti logistiko einai ayto??? :stuck_out_tongue: 66+20+12=98 Arxise na trwei kai anw tou 1%! :lol: :lol: :lol:

Τα ρομπότ τρελάθηκαν 8O

Το 2% που περισσεύει είναι ο δάχτυλος υποκλοπέα στο λογισμικό του rocking… Μας παρακολουθεί ο “Μεγάλος αδερφός”…

@Ghideous τα δύο DARKSTAR είναι απίστευτα.Ειδικά το πρώτο είναι τρελά ταξιδιάρικο.
Λοιπόν έχουμε και λέμε όσον αφορά το prog του σήμερα.Πέραν από τα κλασσικά που έχουμε χιλιοαναφέρει (μαζί και οι Shadow Gallery για μένα…).

Riverside - Out of Myself, Second Life Syndrome

Symphony X - The Odyssey, V

Subterranean Masquerade - Suspended Animation Dreams

Green Carnation - Light Of Day, Day of Darkness

Coheed And Cambria - Good Apollo, I’m Burning Star IV

Stream Of Passion - Embrace The Storm

Age Of Silence - Acceleration

Time Machine - Evil

Chrome Shift - Ripples In Time

…to be continued

[/img]

Ghideous δεν τους θεοποίησα απλά μ?αρέσουν περισσότερο από τους άλλους 3 (από τους οποίους έχω δισκογραφία, όχι ότι δε μ?αρέσουν, απλά για μένα οι theater σε μερικά σημεία το κουράζουν το πράγμα). Επίσης από τα ναρκωτικά και την αγαμία πολλοί έγραψαν σπουδαία μουσική :smiley:

ryche. fates theater.

alla piotero eternity X.

ryche - dioti htan metal kai to gyrisane.
fates - giati …arage ?
theater giati peakarane sto images kai as mas ta kanoun ligo tsourekia ektote.

eternity x - giati pethanane neoi kai oreoi .

ola kala einai -

Eternity X…Το The Edge οσοι το εχουν ακουσει καταλαβαινουν…
Εγω παντως απο τις 3 επιλογες ψηφιζω Fates Warning. Μακραν το αγαπημενο μου prog metal ακουσμα.

Πρόσεξε… Δεν σου τη λέω, απλά βάζω κάποιες παραμέτρους στην κουβέντα… Και βέβαια από τα ναρκωτικά και την αγαμία κάποιοι έγραψαν καλή μουσική, αλλά κάποια στιγμή η επιρροή των ναρκωτικών περνάει και μένει η αγαμία. Εκεί μας βασανίζουν τα αυτάκια!!! :lol: :lol: :lol: