Ηorror\Cult\B-Movies

O Zερβος στην Ελλαδα δυστυχως θεωρειται καραγκιοζης κ ως ενα βαθμο φταιει κ ο ιδιος.Εχει κανει πολυ ιδιαιτερες ταινιες,για δυσκολα γουστα κ σε μυστηρια εποχη.Αναμφιβολα ακραιος κ ιδιομορφος δημιουργος που ομως καποιες επιλογες του τον αδικουν.Ο’‘Δρακουλας …’'ειναι ο φοβος καθε κερατα νεοελληνα,καθε δηθενα μπουζουκοβιου κ η λατρεια καθε αθεραπευτου ροκα!Το απολυτο ελληνικο 80’ς must!!1

Ωχ αμαν!Γιατι δεν ειχα γραψει εδω ?
Ιταλικη σχολη και πολυ respect για Αρτζεντο και Φουλτσι!7 gates of hell ρε!
Τα κλασικα αμερικανικα ειναι πασιγνωστα πλεον,οι ελληνικοι τιτλοι τους ομως ηταν καρακαλτ!
Επισης απο Nippon μερια Ring,Ju-On και κατι σπλαττερ που δεν θυμαμαι ονομα.
Αρκετα καλο και αρκετα σκοτεινο ηταν και το dark water το remake με την Κονελι ηταν επεικως μετριο.
Γενικα υπαρχει πληθωρα καλων τετοιων ταινιων.
Aγαπημενη ειναι και η νυχτα των ζωντανων νεκρων,απο τις πρωτες που ειδα.
Στο evil dead παιζει ο Αυτολυκος απο την Ζηνα ?

NAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!

αφου παραγωγη στη σειρα εκανε ο ραιμι και ο αδερφος του που επαιζε και εκανε τον τζοξτερ!!!

η ερμηνεια του campbell στο evil dead ειναι ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ!!!
γεννηθηκε για αυτον το ρολο
τελεια και παυλα
και οποιος δεν το χει δει
να μαζεψει παρεα και να δει και τις 3 ταινιες καπακι σαββατο βραδυ!!!
επισης ειναι ο ιδιος ηθοποιος που κανει καμεο και στα 3 spiderman (εκφωνητης κατς στο πρωτο, πορτιερης στο θεατρο στο δευτερο και δεν θυμαμαι στο τριτο τι εκανε!!!)

επισης κατεβαστε να δειτε το bubba ho tep του σκηνοθετη του phantasm, με τον campbell στο ρολο του γερασμενου ελβις που πολεμαει μια μουμια που ρουφαει ψυχες απο τον πρωκτο!!!
(δεν ειναι τοσο εντυπωσιακο οσο ακουγεται, αλλα δινει ρεστα ο τυπας στο ρολο του πριστλευ!!)

προσκυναμε evil dead ολοι μαζι!!!

HAIL TO THE KING BABY!!!
GROOOOOOOVY!!!

City of the Living Dead

Σε γενικές γραμμές απάλευτη, αλλά είπα να την αναφέρω λόγω των απίστευτων gore σκηνών του. Με αρκετό fast forward είναι σίγουρα μια πολύ καλή ταινία!

χαχαχα ναι
αυτη δεν ειναι που κρεμιεται ο παπας στην αρχη??

αθανατες ταινιαρες!!!
αχ…

Σχετικά με το The Ring

όπως ξέρουμε οι περισσότεροι, η μυθολογία του ring περιλαμβάνει τις 3 πρωτότυπες ιαπωνικές ταινίες (Ringu 1, Ringu 2, Ringu 0), το αμερικάνικο ριμέικ του #1 (Τhe Ring), και ένα σηκουελ (the ring two).

Για τους ΠΟΛΥ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥΣ του μύθου όμως, υπάρχουν και 2 “γλυκάκια”

Α) The Spiral

Γυρίστικε την ίδια περίοδο με το Ringu 1, βασισμένο στο ίδιο βιβλίο με το ringu, και παρουσιάζει τη Sadako από μια άλλη “οπτική γωνία”. Aποτέλεσε το πρώτο σήκουελ της ταινίας, αλλά αναιρέθηκε στη συνέχεια από το ringu 2. Το αποτέλεσμα εμένα μου φαίνεται κάπως “χλιαρό”, μακριά από τον ασφυκτικό τρόμο του ringu. Οι φανς όμως μπορούν να του ρίξουν μια ματιά, σίγουρα είναι cult! Υπάρχει και ελληνική κόπια σε DVD.

B) The Ring Virus

Γυρίστηκε το 1999 στην Ν. Κορέα. Αποτελεί το πρώτο ρημέικ του ringu. Εγώ προσωπικά δεν το’χω δει, αλλά από κάποιες “τζούρες” που πήρα online, πρέπει να λέει γενικώς… αν κάποιος το’χει δει, ας ποστάρει.

Signal παρεκτρεπεσαι παλι :stuck_out_tongue:
Το γιαπωνεζικο ring ειναι απιστευτο.Φτιαχνει απιστευτη ατμοσφαιρα απο το τιποτα.
Εχω παρατηρησει οτι αν βλεπεις τα γιαπωνεζικα με παρεα χαλαει το ολο feeling γιατι ολο και καποιος
θα γελασει με την γλωσσα τους.
Σε ποιο Ματι (Χονγκ-Κονγκ?) απο τα 2 ειναι η επικη σκηνη με το ιδρυμα ?

Ναι ρε γαμώτο!!!
Τι να πεις? Καλύτερα μόνος. (+εξτρα ποιντς ανατριχίλας/κλασίματος - ειδικά βραδυ) :twisted:

Το ju-on (η καταρα στα ελληνικα) το ειχα δει σινεμα.Ολοι γελαγανε με το εφε της φωνης του φαντασματος.
Οταν το ειδα σπιτι βραδυ εκλασα μεντες!
Εννοειται οτι μιλαω για το γιαπωνεζικο.Οι λεξεις remake και δη αμερικανικο ειναι φτου-εξω απο’δω!

Κλασσικες και αγαπημενες ταινιες στο ειδος.

Eγώ το είχα δει βράδυ, μόνος μου, στο δωμάτιό μου, με σβηστά φώτα, σκεπασμένος με τη κουβερτούλα μου…
Στη σκηνή που εμφανίζεται το φάντασμα κάτω από τα σκεπάσματα… εεε… ας πούμε πως μου’ρθε ξαφνικά η όρεξη να κλείσω την tv και να πάω για τσιγάρο… :lol:

:oops: + εμοτ που αλλάζει βρακάκι

με απαραιτητο λιωσιμο…ολα τα λεφτα!!!:D:D

καλά βέβαια το braindead είναι απλώς έπος.Δε ξέρω τι να πρωτοθυμηθώ?Τη σκηνή με το αυτί ίσως???Δοξασμένες μέρες.Ζήτω η Πακίτα.

Επίσης,και δε ξέρω πως δεν έχει αναφερθεί ακόμα ο μάστορας του stylish extreme psychosexual pain D. Cronenberg,αλλά μπορούμε να ξεκινήσουμε με τα

και

και να φτάσουμε μέχρι πολύ πρόσφατα…Γενικά τον θεωρώ υπέρτατο.

θεος ο κρονενμπεργκ

ιδιαιτερα τα πρωτα του

αλλα και πιο μετα οι διχασμενοι,spider

παντως το the brood εχω την εντυπωση πως δεν το χει πολυς κοσμος και ειναι παρα πολυ καλο εργακι!!

ρε το the brood είναι το αγαπημένο μου.Όταν το χα πρωτοδεί είχα πάθει σοκκ-κκκκκαα

η σκηνη που αποκαλυπτεται το τι γινεται ε???

γαμω!

ναι ακριβώς.Το θυμάμαι τέλεια,μέχρι και το φωτισμό θυμάμαι.εντάξει τι να λέμε τώρα.

aa τι να λεμε για Cronenberg:bow:

the machine girl

προσκυνω!!!

λοιπον ξεκινάω με μια καλτ ταινια…

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ταινια.