Ηorror\Cult\B-Movies

:lol2::lol2: Αυτό για καλό το ανέφερες; Ο τύπος είναι ο μπίγκεστ μαϊντανός έβα. Το περίεργο θα ήταν να μην έπαιζε.

:frowning:
σαν γεγονός, αλλά και πάλι
θα νομίζεις ότι βλέπεις Rob Zombie (η οποία ταινία του αναμένεται να είναι πατατούλα, οπότε).

‘’[B]Triangle[/B]’’(2009) του [B]Christopher Smith[/B]

Aντε τωρα να εξηγησεις αυτην την ταινια…Ι’ll try…

Aρχικα να (ξανα)πω οτι δεν ειμαι fan ταινιων οπου μια παρεα με ομορφοπαιδα και γκομενακια μαζευονται καπου σε σπιτι,σε αυτοκινητο,σε θαλαμο και ενω περνανε καλα,ξαφνικα τους τυχαινουν ενα σωρο κακα.
Πραγματικα τις βαριεμαι αυτες τις ταινιες και η συγκεκριμενη αυτην την εντυπωση μου εδωσε στην αρχη της,αλλα ευτυχως τα πραγματα δεν ηταν ετσι.
Ακομη δεν ξερω αν μου αρεσε και τι μου αρεσε,ακομη δεν εχω καταλαβει αν ο σκηνοθετης με δουλεψε ψιλο γαζι,αν αυτος ειναι διανοια κα εγω πανιβλακας και δεν καταλαβα τι μου προσεφερε.
Η ταινια ξεκιναει με μια γυναικα η οποια εχει ενα αυτιστικο παιδι και φευγουν.Η ιδια με μια παρεα πηγαινει βολτα με εναν σκαφος,ωσπου ξαφνικα μεσουντος του ωκεανου ,ο αερας κοπαζει εντελως,μια μαυρη συννεφια πλακωνει κι εμφανιζεται μπροστα τους ενα πλοιο,κι απο εκει και περα καλα να περασετε(?).
Σιγουρα αυτα που επακολουθουν δεν ειναι και ο,τι πιο κατανοητο μπορει να δει κανεις,διοτι βλεπουμε πολυ περιεργα κι ανεξηγητα πραγματα.Μεσα στο πλοιο φαντασια και πραγματικοτητα μπλεκουν πολυ ασχημα και προσωπικα στο τελος της ταινιας εχω ΠΑΡΑ πολλα ερωτηματικα.Θα ηταν αδικο για οσους δεν την εχουν δει να αποκαλυψω λεπτομερειες διοτι θα χαθει η γλυκα της αγωνιας και του μυστηριου.
Η βασικη πρωταγωνιστρια,[B]Melissa George[/B],ειναι πραγματικα πολυ καλη σε αυτον τον ακρως περιεργο κι απαιτητικο ρολο,αλλα ξαναλεω οτι ενα ειναι σιγουρο :μετα το τελος της ταινιας θα εχετε στο κεφαλι σας περισσοτερα ερωτηματικα κι απο αυτα που εχει ενα βιβλιο γραμματικης.

Υ.Γ.Παντως οσοι την εχετε δει θα ηθελα να μου πειτε σε spoiler μερικα πραγματα,να συζητησουμε δλδ μηπως και ψιλοβγαλουμε ακρη.
Παντως το τελος δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε,αλλα η ταινια εχει μεσα σε ολη της την ακαταλαβιστιλα,πολυ δυνατα σημεια και εξαιρετικες σκηνες!

εμένα η ταινια δεν μου άρεσε και δεν νομιζω να υπάρχει μια “λογική” εξηγήσει εκτός του οτι [SPOILER]η γκόμενα ζει ενα loop for ever and ever and ever [/SPOILER]

Εσενα ειχα στον νου μου διοτι ειδα το post που ειχες κανει οταν την ειχες δει και ειχες γραψει οτι ηταν …
Πραγματικα δεν ξερω,μου αφησε πολλα ερωτηματα…

Λοιποοον…Την τελευταια βδομαδα περιπου εχω δει διαφορα πραγματα. Για αρχη, στον κινηματογραφο ειδα για 2η και 3η φορα, τα Re-Animator και Hellraiser (αντιστοιχα). Τα λογια περιττα, νομιζω οτι εχουμε μιλησει αρκετα για τις 2 αυτες ταινιες, ειδικα το Hellraiser ειναι προσωπικη αδυναμια, υποδειγμα ταινιας τρομου.

Επισης, ειδα το Cockneys vs Zombies, το οποιο φτανει επιπεδα Shaun Of The Dead, μιλαμε για τεραστιο επος. Βρετανιλα (και βρετανικο χιουμορ που αγαπαμε) αλητειες, τα ζομπυ οπως τα θελουμε, ατακες, σκηναρες (ρε μιλαμε για γνησιο αγγλικο χουλιγκανικο ξυλο με ζομπυς, δηλαδη ΠΡΟΣΚΥΝΑΩ), μπαμ μπουμ ενιοτε, τα παντα ολα. Μην το χασετε, ο Private Joker μπορει να επιβεβαιωσει!

Τελος, ειδα και το The Wicker Man για το οποιο εγινε λογος κατι σελιδες πριν. Ιδιαιτερη ταινια. Βασικα, η πιο αλλοκοτη (και ισως αποκοσμη) ταινια που εχω δει. Ειχε εναν μυστηριο αερα και μια μυστικιστικη ατμοσφαιρα που δεν θυμαμαι να εχω ξαναπετυχει σε ταινια. Οι παραδοσεις και ο τροπος ζωης των κατοικων του νησιου παρουσιαζεται αριστα, σαφεστατες θρησκευτικες αιχμες, ομορφη ανατροπη στο τελος. Επισης, τρομερο soundtrack και, γενικοτερα, η ταινια μερικες φορες σε πηγαινε σε ενα μερος ξεχασμενο απο το χρονο, αφιερωμενο σε μια ολοδικη του πορεια, ανεξαρτητη απο αυτη του υπολοιπου κοσμου. Πραγματικα αλλοκοτη ταινια.

Ανατριχιλες.

Μεγάλη ταινία το The Wicker Man και απίστευτο άθλιο το remake. Άνετα από τα χειρότερα remake ever.

Το “Sinister” μόνο σ’εμένα δεν άρεσε μάλλον ε;

Πειτε με παρελθοντολαγνο, αλλα τετοιες ταινιες (του ειδους προφανως) ΔΕΝ βγαινουν σημερα. Νομιζω οτι καπου χαθηκε το νοημα με τα ζομπυ.

Οπως και να’χει, πολυ δυνατο εργο, ο Fulci μαστορας και ολη η ταινια σου βγαζει μια ζοφερη σαπιλα ρε παιδι μου. Ειναι ισως η πιο εντονη και horror ταινια με zombies που εχω δει (εννοω, οτι δεν ηταν απλα σπλαττερια αλλα ειχε και στοιχεια τρομου). Α και πολυ αιμα ε, δεν τσιγκουνευεται η ταινια. Αγαπησα.

Απιστευτη σκηναρα με την γυναικα να παλευει να κλεισει την πορτα και τελικα να καταληγει οπως κατεληξε (να μια γνησια horror στιγμη που δεν βρισκεις συνηθως σε ταινιες του ειδους) και γουσταρα υποθαλασσια μαχη, ετσι για να πω ενδεικτικα καποιες εικονες-στιγμες που μου εμειναν.

Τα zombies ηταν οπως επρεπε σχεδιασμενα, σαπια και σκουληκιασμενα και περπατουσαν αργα (τα προτιμω απο το να τρεχουν σαν να κανουν κατοσταρι στους ολυμπιακους).

Credits και για το sountrack επισης.

Οσοι θελετε αιματακι, gore και zombies, σπευσατε. Αν και νομιζω οτι ειναι κλασσικη (σωστα?) επομενως οι περισσοτεροι θα το εχετε δει.

ρε Μάρσιαν παραλιγο να μου βγει ο καφες απο τη μύτη πρωι πρωι με τα ζομπια. :lol:

Classic και να μην ξεχναμε οτι στην ταινιαρα αυτη παιζει και η [B]Ολγα Καρλατου[/B],γνωστη απο την κορυφαια ελληνικη action ταινια του [B]Νικου Φωσκολου[/B],?[B]?Εξοδος Κινδυνου[/B]??.

Ειπαμε ομως τα ιταλικα εχουν δικο τους thread!

Πρωι ειναι ρε Τζιοπα, σχωρα με, αλλα αμελησα να ψαξω τωρα για το ιταλικο θρεντ. Την επομενη φορα θα πραξω αναλογα!

Ειρηνη, ξερεις τι εστι το θρεντ, μπαινεις με δικη σου ευθυνη!

εχετε να μου προτεινετε κανα θριλερ [SPOILER]με παραισθησεις κλπ [/SPOILER]στο στυλ jacobs ladder ή machinist ξερω γω;

Videodrome κυριως αλλα και In The Mouth Of Madness ισως σου κανουν.

Εγώ χτες είδα αυτό και δεν… Απλά δεν…

το 2ο το χω δει γαμει
το 1ο μου το χουν ξαναπει, μαλλον θα βαλω αυτο
θενκς

Ναι οντως,δεν!!!

Θυμαμαι το ειχα δει στη ΝΕΤ καπου το 1999 και ηταν σκετη απογοητευση!!!

Βαρεμάρα μεγατόνων. Περίμενα πότε θα τελειώσει γιατί δεν ψήνομαι να παρατάω ταινίες στη μέση.:stuck_out_tongue:

συγαβρε spoiler φορ γαντσ σεηκ!!!

lol οντως σορρυ