Ozzy

Oι επανακυκλοφοριες του 2011 των δυο πρωτων εχουν τα μερη Daisley/Kerslake η οπως το 02 με Trujilo κτλ??

Τα αυθεντικα…

:lol::lol::lol:

Μια που δεν θα ειμαι εκει

[B]Shot In The Dark Live at Moscow Music Peace Festival 1989[/B]

[B]Paranoid - Moscow Music Peace Festival [/B]

[B]Sweet Leaf + War Pigs - Moscow Music Peace Festival[/B]

[B]Suicide Solution - Moscow Music Peace Festival [/B]

[B]I Don’t Know - Moscow Music Peace Festival[/B]

ο ξανθομπαμπουρας, τα τυμπανα, ο μουστακαλης, και γαμω τα συμπαντα

Drums Ο Castillo,ε; Κορυφαιος.

Εδω μια πιο συγχρονη εκτελεση αλλα ολοι ειναι σε μεγαλα κεφια ακομα και ο double O.

Είναι κάποιες μπάντες ή τραγουδιστές (και λιγότερα συχνά κιθαρίστες) που έχουν γραφτεί και ειπωθεί τα πάντα. Ειδικά όταν μιλάμε για έναν 67χρονο τραγουδιστή, ο οποίος υπήρξε μέλος της πρώτης Heavy Metal μπάντας του πλανήτη. Ο λόγος βέβαια για τον Ozzy (Osbourne). Δεν χαραμίζω παραπάνω χρόνο μιλώντας για τα πρώτα 8 άλμπουμς των Black Sabbath ούτε για την προσωπική του καριέρα ή ζωή. Μεταφέρομαι απλά και μαγικά στο 1986, τότε που κυκλοφόρησε το ??The Ultimate Sin??, τον τέταρτο δίσκο του ως Ozzy. Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι προσωπικά τον θεωρώ αγαπημένο, ακόμα και σε σχέση με τα δυο πρώτα του διαμάντια. Τον απολαμβάνω κάθε φορά και στο σύνολο, όσο εμπορικός και να μου ακούγεται.
Διασκεδαστικό και απηχητικό (πιασάρικο) άλμπουμ. Οι ρυθμοί είναι καταιγιστικοί και σε παρασέρνουν στο τρελό χορό τους. Η φωνή του Ozzy, μια και μοναδική. Ακμαιότατη εκείνη την εποχή κελεύει τα κορμιά μας να λικνιστούν στις πληκτροφόρες μελωδίες. Ο Jale Lee κατέχει μαγικά δάκτυλα και μετατρέπει κάθε άγγιγμα σε χρυσό. Δεν υπάρχει κραιπάλη σε κάποιο όργανο και όλα ακούγονται αλληλοεξαρτώμενα. Γέφυρες, λούπες, επωδοί, όλα γραμμένα έτσι ώστε να τραγουδιούνται δυνατά μέσα σε clubs και συναυλίες όσο πιο δυνατά αντέχει η φωνή σου. Το ??Ultimate Sin?? έσπασε ρεκόρ σε πωλήσεις air guitar χάρη σε τραγούδια σαν το ??Secret Loser??. O Όζζυ έχει εξουσιοδοτήσει τους συμπαίκτες του να νιώσουν ελεύθερα και να παίξουν όπως νιώθουν και αυτό το συναίσθημα περνά και στον ακροατή. Εξάλλου όλες οι συνθέσει είναι καρπός συνεργασίας του Ozzy με τον Lee εκτός του ??Shot In The Dark?? που ανήκει στον Ozzy/Soussan.
Κάθε σύνθεση του δίσκου είναι αρκετή για να αγαπήσει κάποιος αυτόν τον δίσκο. Ο γραφόντας λατρεύει το ??Thank God For The Bomb??. Η χροιά του Ozzy τον εξιτάρει στα κουπλέ, η ειρωνεία στους στίχους τον βάζει και σκέφτεται, το βασικό ριφ τον περνά από εξετάσεις για τον λόγο ύπαρξης μουσικής, το ρυθμικό μέρος τον μετατρέπει σε παιδάκι που γυρνά το κεφάλι του δεξιά ?αριστερά 180 μοίρες. Its only rock ?n? roll που λέει και ο θείος. Τα ίδια και χειρότερα παθαίνει στο ??Killer Of Giants?? με τις μελωδίες να γατζώνονται στο μυαλό του και να μην λένε να φύγουν ούτε την ώρα του ύπνου. Ξεκινά ατμοσφαιρικά με κιθάρες και πλήκτρα σε πρωταρχικό ρόλο μέχρι να αρχίσει ο τραβαδούρος να μαγεύει με τον τρόπο του και ο Castillo να διεκδικεί την δύναμη να κατευθύνει την ένταση του τραγουδιού με τα χτυπήματα του. Ρε τι να λέμε τώρα. Όσο κερί και να χουν τα αυτιά σου, ότι μουσική και να ακούς, δεν παίζει να ακούσεις το ??Fool Like You?? με συνοδεία μιας μπύρας και να μην τα απολαύσεις αμφότερα λίγο παραπάνω από τι μόνα τους. Το ??Ultimate Sin?? θα παρεμείνει παντοτινή δισκογραφική παρέα μας, δεκαετίες μετά.

1 Like

Εντάξει σε άλλο επίπεδο ο Οζζαρος.

2 Likes

37 Χρόνια \m/

4 Likes

Τι οργια κανει ο Randy Rhoads εκει μεσα? :guitar:

3 Likes

Ο καλύτερος κιθαρίστας που είχε ο Ozzy…

2 Likes

Συμφωνω και επαυξανω. Ειχε παντα παικταραδες αλλα κανεις δεν ηταν Randy.

3 Likes

Γι’ αυτό τα αγαπάμε τα 80’s, τα πράγματα τότε ήταν λιγότερο επαγγελματικά με την καλή και με την κακή έννοια!
Μεγάλη πλάκα που οι υπόλοιποι του συγκροτήματος νοιώθουν άβολα όταν ο Ozz παίρνει τον λόγο ενώ έχει ελάχιστη επαφή με το περιβάλλον. Θα κάνει όμως την έκπληξη και σε μια στιγμή διαυγειας στο τέλος, θα δώσει μια συγκροτημένη απάντηση!

Εν τω μεταξύ ο Zakk, 20 και κάτι χρονών τότε, μάλλον κατάλαβε ότι έπρεπε να υιοθετήσει πιο άγριο image (γένεια κλπ) γιατί σαν γλυκό, ξανθό αγοράκι δεν είχε μέλλον στο χώρο!

4 Likes

Δισκαρα με τα όλα της!! Κυκλοφόρησε δισκαρες επίσης μετά μέχρις που το γαμησε τελείως!! Πλέον εδώ και πολλά χρόνια είναι αδιάφορος +ότι έχει ακόμα αυτή την πατσαβούρα για γυναίκα

2 Likes

εγώ που είμαι τρελός Οζζ-ικός , τα βρίσκω όλα άψογα μέχρι και το Ozzmosis

Από αυτόν έμαθα το χαρντ ροκ και το μεταλ . Μεγάλο “άνοιγμα ματιών” για έναν 15χρονο

Πρώτος δίσκος που άκουσα εβερ ένα αντιγραμμένο No More Tears . Μετά αγόρασα το γνήσιο και πλέον τα έχω όλα της προσωπικής του .

Ο Randy Rhoads στο τοπ-5 των αγαπημένων μου κιθαριστών και μαζί με Zakk Wylde ( εγώ τον λατρεύω σα θεό ) ο λόγος που προσπαθώ να μάθω κιθάρα

4 Likes

Ναι οκ γούστα είναι αυτά αλλά σύμφωνω για Zakk. Για Randy ότι και να πούμε είναι λίγο τεράστιος αλλά πέθανε τόσο νέος

2 Likes

Δεν το ειπες σωστα. Πεθανε νεος, γι’ αυτο τοσο τεραστιος.

1 Like

Γιατί το λες αυτό ; Ποιο χαρακτηριστικό του σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι υπερεκτιμημένος ;;

Παίζει και αυτό όσοι πεθαίνουν μεγάλουν το όνομα τους

Randy Roads καθόλου υπερεκτιμημένος για όσα έκανε, απλά νομίζω ότι ο Παντελής εννοεί ότι δεν πρόλαβε να τον φθείρει ο χρόνος.

1 Like