Pain Of Salvation

ξεκινησαν οι Live εμφανισεις…

εδω το set list απο εχθες…

http://www.setlist.fm/setlist/pain-of-salvation/2017/ms-brilliance-of-the-seas-tampa-fl-23f800bf.html

ελπιζω να παιξουν και το On a Tuesday στις επομενες…

Μπράβο, ρε Storm, αυτό έλεγα.Πω, ό,τι να 'ναι, το “!” νόμιζα ότι ήταν, δικό μου λάθος.

εχουν βγει διαφορα βιντεακια απο τα τελευταια Live αλλα αυτο ειναι με διαφορα το καλυτερο.Ολοκληρη η εμφανιση στο cruise to the edge…

Μου φαίνεται αδιανόητο για τον Gildenlow και την τελειομανία του να μπερδεύει ο ίδιος τους στίχους και να μπαίνει (πάλι) λάθος ο Ragnar στα 2 πρώτα λεπτά του πρώτου κομματιού =/

edit, ok, με αποζημίωσε η εκτέλεση του in the passing light of day. Ρησπέκτ και για το ότι έπαιξαν στο ίδιο σετ full throttle tribe, beyond the pale, tpe και in the passing, πεθαίνω μόνο που φαντάζομαι τι θα παίζουν σε headline show. Δεν μπορεί να μην τους φέρουν. Ε;

στα επομενα επαιξαν και τα On a Tuesday-Silent gold-A trace of blood-Rope Ends-Linoleum

Μακαρι να ερθουν…εχουν τοσα χρονια…

σε αλλα νεα…ο Ragnar εδωσε μια συνεντευξη που δεν σου αφηνει καλες εντυπωσεις και δεν ξερω ποσο μελλον γενικως εχει στο γκρουπ…

Δώσε και λινκ ομως

και σε μένα άφησε μια σπόντα περί άλλης χώρας και θα δούνε πως θα πάει και ότι πλέον η μπάντα είναι υπεράνω προσώπων κλπ. κάτι δεν κάθεται και τόσο καλά.

underground newz στο fb ψάξε και θα το δεις.

Χρήστο μου έκανε εντύπωση όταν το είχα διαβάσει αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία.
με Αυτά που διάβασα όμως από ragnar δεν το βλέπω να πηγαίνει μακριά.επισης στο λινκ που έδωσα πιο πάνω ειδικά στην αρχή κάνει πολύ υπερβολικά πράγματα σαν να προσπαθεί να κλέψει την παράσταση. Και δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά δεν φαίνεται να ανταλλαζουν βλέμματα με Daniel ιδιαίτερα

Xαχαχα, όσοι δεν το έχετε κάνει διαβάστε τη συνέντευξη που λέει ο Storm. Τι είναι αυτός ρε;; Στην αρχή λεω είναι απλά αηδιαστικά ειλικρινής, αλλα όσο διαβαζα λέω ντάξ…στο καλό έτσι όπως το πάει, άσε που δε νομίζω να συμπαθεί κανείς και το στυλ του, κάπου λέει ότι ινδαλμα του ήταν ο Bach και οι Skid Row…ε για τέτοια είναι νομίζω.

υπαρχει πλεον και αυτο το Live Ολοκληρο!

φοβερη εκτελεση του Passing light of day απο εχθες στην Νεα Υορκη…

3 Likes

45 δευτερόλεπτα απο το λαιβ στο μιλάνο έλεγε η περιγραφή .
Ε , σιγά είπε ο μικρός βαγγέλης…
Από τότε παίζουν αυτά τα 45 δευτερόλεπτα συνέχεια…

1 Like

Ειναι καποιες μπαντες που ενω εχεις στο μυαλο σου να ακουσεις καποια στιγμη, ολο κατι συμβαινει και το αναβαλλεις. Αυτο συνεβαινε σε εμενα με τους Pain Of Salvation, ειχα ακουσει με το ζορι 2-3 κομματια στα πεταχτα στο παρελθον χωρις αν δωσω ιδιαιτερη σημασια. Αλλα εδω και καιρο το ειχα εντονα στο μυαλο μου να ασχοληθω και στις αρχες Μαρτιου ακουσα για πρωτη φορα στην ζωη μου το Entropia και επαθα την πλακα μου. Μιλαμε για αριστουργηματικο ντεμπουτο, εκπληκτικο παιξιμο, υπεροχος ηχος, φανταστικοι στιχοι, συνθεσεις που σφυζουν απο εμπνευση. Το αγορασα την επομενη μερα και συνεχισα το ταξιδι μου στην μουσικη της μπαντας.

Επειδη ειναι μπαντα που τα αλμπουμ τους θελουν επενδυση χρονου γιατι μιλαμε για δισκους-βιωματα, συνεχιζω να ακουω την δισκογραφια τους σιγα, σιγα παραλληλα με ο,τι αλλο ακουω. Μεχρι στιγμης εχω ακουσει τα παντα μεχρι και το BE και δηλωνω αρρωστακι με τις μουσικαρες των Pain Of Salvation. Εχουν πεσει πολλα εξοδα τελευταια αλλα αυτο δεν μπορεσε να με αποτρεψει απο το να αγορασω και τους 5 δισκους που εχω ακουσει εως τωρα, ενω θελω να παρω και το 12:5. Ανυπομονω για την συνεχεια και ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εκπληξη μου και τον ενθουσιασμο μου τωρα που πρωτογνωρισα εστω και καθυστερημενα αυτη την εξαιρετικη μπαντα-οχημα εξερευνησης του Daniel Gildenlow.

Θα επανελθω σε αυτο το topic στο μελλον, γιατι το μελλον μου θα περιεχει μεγαλες δοσεις απο Pain Of Salvation απο εδω και περα…

5 Likes

εχεις ακομα 4 πολυ καλους δισκους να ακουσεις…προσωπικα λατρευω το επομενο του BE,το scarsick…(το οποιο να σου κανω ενα μικρο spoiler οτι ειναι το Perfect Element pt II σαν concept στιχουργικα,αλλα καμια σχεση μουσικα)

το 12:5 το ακουσες;προκειται για καταπληκτικο ακουστικο δισκο…

Επισης θα σου συνιστουσα να δεις και το DVD που παιζουν ζωντανα ολοκληρο το BE…

Στην ώρα του το γεγονός πάνω κάτω

“I quit Pain of Salvation in 2013 after having been in the band for 1 year only. It was nothing like what I had expected and I had come to understand why some members before me had also left. At that time Roger stepped in and did the acoustic tour in which he did a very good job!

About one year later I was asked to do one more gig, prognation at sea, I agreed. When I showed up for rehearsals Daniel had been hospitalised and asked me to fill in his shoes for the show, after he got better he asked me to join the band again and write the next album with him. I love to make albums so I decided to stick around a little longer.

Recently, with our album In the Passing Light of Day the band has been doing considerably better. An album which Daniel and I wrote together during a 2 year time period and I also lent some of my previous compositions to it. With a lot of dedication, sacrifices and help from various people we managed to go from almost being dropped from the record label to selling a descent amount of albums and playing to sold out shows. Something that I am very proud of and obviously very grateful for the love shown to us by the kind people attending our shows.

I have had a great time with my friends Gustaf Hielm, Daniel Karlsson and Léo Margarit. I am going to miss hanging out with them as much, they are the biggest reason I managed to stay all this time.

As it turned out, everybody worked on the album as a team, but as soon as our album was finished last year, the band leader started acting in a very similar manner as what we have been seeing of the band Ghost recently. It was clear that this was not “our” album anymore, but his. I got payed a small amount of 1000 euros for my work for those 2 years, that did not even cover my travel expenses.

Although PoS have now been doing quite good business wise, being in this band has been bad business from the beginning and has cost way more than what I’ve had in return, both mentally and economically. Minimum wage is not to be expected when you play to sold out shows and full venues at our standards. Neither is pessimism and criticism after almost every gig.

I have spoken my mind about all of this while still doing what I could to keep a professional relation towards everything, after all it is also my music that we have been playing and I have wanted everything to go as smoothly as possible despite the unjust treatment I have faced.

Instead of making amends, offering better salary or even giving credit where it’s due I was instead asked by Daniel to leave the band yesterday.

I am happy for everything I have learned in the recent years and the people I have gotten to know through this adventure and I am also very happy to be moving on. One thing that I have learned and think should be kept in mind is: Never take credit for others peoples work, that’s just not nice and extremely disrespectful.

Thank you!”

δεν μου εκανε καμια εντυπωση μιας και περιμενα οτι θα γινοταν κατι τετοιο μετα το τελος της περιοδειας…τα σημαδια εξαλλου τα ειχαμε αναφερει σε παλιοτερα ποσταρισματα…

Nα πάει να γαμηθεί κι αυτός και ο άλλος και ο παράλλος. Μαλάκες.

6χρονα που μαλώνουν στην αυλή, κι αυτός και ο βλαμμένος ο Gildenlow και ο αδερφός του και όλοι. Διαλύστε το, να έχουμε το ITPLOD για τελευταίο δίσκο και μη μας γυρνάτε τα μυαλά. Όλα καλά, είμαι ήρεμος.

ο Kristoffer εβαλε απλα ενα επιφωνημα εκπληξης…απο εκει και περα φαινοταν το πραγμα μωρε…μονο το κλιμα να εβλεπες στα βιντεο που κυκλοφορουν εβγαζες πολλα συμπερασματα…

χωρις να εχουμε ακουσει και την αλλη πλευρα εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ο Daniel του εδωσε μεγαλο χωρο εκφρασης…και στις συναυλιες αλλα και στον δισκο…αν ειχε οποιοδηποτε προβλημα μαζι του καλο θα ηταν να το συζητουσαν πριβε και οχι να βγαινει σε συνεντευξεις και να κραζει…τι θα κανει μετα ο αλλος;θα τον κρατησει;

μεσα στον Ιουνιο υπαρχουν παντως προγραμματισμενες συναυλιες οποτε λογικα ηδη θα εχει βρεθει ο αντικαταστατης…

Για τον Kristoffer my bad, νόμιζα ήταν like, όχι ότι θα μου έκανε εντύπωση αν ήταν, μέχρι και ο Andersson σχολίασε “καλώς ήρθες στο pain of salvation graveyard” (τουλάχιστον για τον συγκεκριμένο φάνηκε στο ντοκιμαντέρ ποιος ήταν ο λόγος που έφυγε, και όχι, δεν ήταν ο Gildenlow)

Εγώ ήλπιζα ότι αυτός ο μεγάλος χώρος που όντως του έδωσε να ήταν σημάδι ότι τόσα χρόνια τα βρίσκουν μεταξύ τους παρά το εντελώς άκυρο στυλ για PoS, τη συμπεριφορά στη σκηνή, τις συνεντεύξεις κλπ, προφανώς δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.

Θα περιμένω να δω τι θα πει και ο ίδιος πριν τον κράξω κι άλλο, προς το παρόν γελάω με τον βλάκα, “πήγα σε μια δουλειά με υποψίες ότι το αφεντικό είναι μαλάκας, σε έναν χρόνο παραιτήθηκα γιατί το αφεντικό ήταν μαλάκας, μετά το αφεντικό μού πρότεινε να δουλέψουμε μαζί και δέχτηκα γιατί οκ μαρέσει πολύ να δουλεύω και τώρα που το αφεντικό είναι μαλάκας και με απέλυσε βγαίνω να πω ότι παραιτήθηκα”, δάκρυα μόνο.