Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Ποιος ανελκυστήρας δεν είναι κατευθυνόμενος δηλαδή?

2 Likes

Αυτός που δεν βρίσκεται σε κίνηση.

1 Like

Για πρώτη φορά στην online ζωή μου νιώθω αναγκασμένος, από το ενδεχόμενο να πέρασα τα 44 τελευταία χρόνια μέσα στο ψέμα, να ζητήσω πηγή. ΔΕΝ το χωράει ο ΝΟΥΣ μου ΛΕΜΕ!! :joy:

4 Likes

Eπειδή δεν θέλω όμως να παγιωθεί κάτι το οποίο δεν είναι 100% σίγουρο, ποιός θα πάρει σε εταιρία ανελκυστήρων να μάθουμε?
Δεν υπάρχει πηγή, βεβαιότητα άλλου ατόμου υπάρχει, οπότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα σφαλματος.

Με μια προχειρη αναζητηση βρισκω παμπολλες αναφορες στο κατειλημμένος και πολυ λιγοτερες (εως καθολου, οσες βλεπω η λεξη κατευθυνομενος δεν αναφερεται στο κλασικο κατ/νος)

1. Όταν ο ανελκυστήρας είναι σταματημένος με τα Φώτα του θαλάμου και τα ενδεικτικά κατειλημμένος μόνιμα αναμμένα τότε μπορούμε να ελέγξουμε μερικά πράγματα ώστε να επαναθέσουμε τον ανελκυστήρα σε λειτουργία:

(CHAMPION LIFT- , εταιρεια ανελκυτηρων)

Ο θάλαμος του ανελκυστήρα είναι κατειλημμένος

(κατειλημμένος - Βικιλεξικό , wiki )

( κατίνος - SLANG.gr , η Βιβλος)

Τι γίνεται όμως στην πραγματικότητα; Όταν ο ανελκυστήρας χρησιμοποιείται, σε όλους τους ορόφους είναι αναμμένο το φωτάκι με την ένδειξη «Κατειλημμένος». Όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει τον ανελκυστήρα περιμένει μέχρι να σβήσει η φωτεινή ένδειξη και μετά εκδηλώνει την πρόθεσή του πατώντας ένα κουμπί. Όποιος προλάβει και το πατήσει πρώτος, καλεί τον ανελκυστήρα.

(Διδακτικά Βιβλία του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου )

Οχι κυριοι, δεν ζουσαμε σε πλανη, κατειλημμένος ηταν.

6 Likes

Είναι ακόμα πιο απλή η απάντηση, στους περισσότερους αν όχι σε όλους τους ανελκυστήρες η ένδειξη “KAT/ΝΟΣ” ανάβει ακόμα και με ένα άνοιγμα της πόρτας, χωρίς απαραίτητα να είναι σε κίνηση επόμενως δεν υπάρχει και κατεύθυνση.

4 Likes

Έχει κατευθύνση αλλά το εσωτερικό γινόμενο είναι 0 εξυπνάκια

1 Like

image

2 Likes

Επίσης σε αρκετούς νέους πίνακες το καλώδιο που ανάβει τα λαμπάκια συνδέεται στην υποδοχή OCC (occupied)

Φφφφφφφφφφφφιιιουυυ

Πάω να βρίσω.

Πώς κατάφερες και το άκουγες αυτό; By the way άκουγες όντως Ζίτα Νίτα κλίκα;

Τουλάχιστον ο άλλος με το “King of a Stellar War” των RC άκουγε “Μη Ρουφάς Στέλλα Αυγό”. Αυτό ναι !!

Χαιρομαι που ξακαθαριζει το τοπιο με τα ασανσερ, αλλα θα πω οτι με το “Κατινος” ολα ηταν καλυτερα. Τι χρειαζονταν τα κατειλλημενος και κατεστραμενος και καταραμενος; Κατινος και ξερο ψωμι.

7 Likes

Γίνεται μπαμπάς απ΄ ότι κατάλαβα αλλά το συνδέει επίτηδες με το φημολογούμενο συμβάν του υπουργού της ΝΔ με την ερωμένη τραγουδίστρια, χαχα :sweat_smile:

Καλημέρα :pleading_face::pleading_face::pleading_face::pleading_face::pleading_face:

18 Likes

Τα emojis με ανησυχούν λίγο… όλα καλά;

3 Likes

Ναι ναι απλά τα αγαπώ τα άτιμα , εξού και τα ημοτζια

3 Likes

Θεότητα ο περιπτεράς.

4 Likes

Παιδιά ξέρετε καμιά καλή αλάνα ή κάποια καλή καβάτζα έστω για να πάω άτομο να του δείξω να οδηγάει;

Που μένεις?

Πες μου για Αθήνα/Αττική γενικά, δεν κολλάμε εκεί. Εγώ Δυτικά μένω, αλλά και Βόρεια ανεβαίνω και Νότια πάω, δεν υπάρχει θέμα.