Pc problems\αποριες

Thanks για τις απαντήσεις. Τελικά λέω να πάω για τον 250άρι Samsung (τον είχα ήδη στα υπόψιν) . Η λύση με την αντικατάσταση του dvd drive μπορώ να πω πως μου φαίνεται πολύ καλή. Θα κοιτάξω να δω αν όντως είναι SATA και αν μπορώ να το κάνω. Ούτως η άλλως το dvd είναι μόνο διακοσμιτικό πλέον και αν υπάρξει κάποια πιθανότητα να το χρειαστώ παίρνω ένα καλωδιάκι μετατροπής απο SATA σε usb και είμαι κομπλέ.

Έχει κανείς ιδέα για τις διαφημίσεις/προώθηση σελίδας στη google?

Adwords; Φτιάχνεις λογαριασμό βασικά και γενικά είναι εύκολες οι οδηγίες. Pay per click έχει σίγουρα, αλλά σίγουρα έχει και πληρωμές βάσει πωλήσεων(conversions).

Ναι το έχω ψάξει το adwords, απλά ήθελα κάποια γνώμη κατά πόσο είναι αξιόπιστο όλο αυτό…Για pay per click ενδιαφέρομαι, αλλά πως μπορώ να ξέρω αν είναι αληθινά χτυπήματα και οχι κάποιο bot της google…? Μην είναι πεταμένα λεφτά…

Τι μαλακία έχει παιχτεί και εδώ και καιρό όποτε πάω να κατεβάσω από οποιαδήποτε υπηρεσία των γνωστών file-sharing μου λέει ότι έχω φτάσει το max limit των free downloads;

Δυστυχώς δεν το ξέρεις :confused: . Και στα αρχίδια της η google, έχει τη μερίδα του λέοντος στις μηχανές αναζήτησης οπότε δεν μπαίνει καν στον κόπο να σε “πείσει” ότι δεν είναι.

Όχι ακριβώς πρόβλημα με pc αλλά μιας και δεν βρίσκω άλλο thread το βάζω εδώ.

Στο δωμάτιο που είμαι έχω σχεδόν τα πάντα, από υπολογιστή, tv, bluray player, stereo κτλ. Αυτό σημαίνει υπερβολικά πολλά πολύμπριζα. Αυτή την στιγμή έχω φτάσει στα 5 και κατά τα Χριστούγεννα όλο και θα βάλω κανένα ακόμα. Όλα παίρνουν ρεύμα από μια παροχή. Εννοείται βέβαια πως δεν έχω όλες τις συσκευές ταυτόχρονα ανοιχτές ε. Συνήθως το pc (και tv που είναι και monitor για το pc) και μετά μικρά πραγματάκια ψηφιακό ρολόι, εξωτερικοί σκληροί, ηχεία, router. Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα;

θα το καταλάβεις όταν πέσει η ασφάλεια :stuck_out_tongue:
προφανώς όλα αυτά δε στέλνουν ρεύμα που δεν αντέχει η πρίζα σου και είσαι οκ αλλά αν έβαζες κάτι που είναι πραγματικά ενεργοβόρο (ψυγείο, aircondition κτλ) θα σβήνανε όλα…

Επειδή το gaming στο pc το έχω παρατήσει εδώ και κάτι χρόνια και ασχολούμαι με κονσόλες, θέλω να ρωτήσω, με τις απαιτήσεις των σημερινών παιχνιδιών, το παρακάτω σύστημα αξίζει να το αναβαθμίσω ή να ρίξω ματιές σε καινούριο? (με περιορισμένο (?) μπάτζετ για gaming pc στα 300?, ίσως μέχρι 500?, αναβαθμίζω? Ρίχνω ματιές σε κάτι νέο? Ή το αφήνω εντελώς?)

Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo E8400 @ 3.00ghz
Ram: 4.00gb
64bit
Κάρτα γραφικών: NVIDIA GeForce 8400GS

Για τον επεξεργαστη δεν γνωριζω. 1000% θες αλλα 4gb ram για να εχεις 8. Η καρτα γραφικων θελει επισης αναβαθμιση αλλα πες και την αναλυση της οθονης σου γιατι αυτα πανε πακετο.

Οι πρώτες σκέψεις ήταν για άλλα 4gb ram όπως είπες κι εσύ κι έναν ssd…
Η ανάλυση της οθόνης είναι 1680x1050, αλλά το έχω συνδεδεμένο και με την τηλεόραση και θέλω να παίζω εκεί και η ανάλυση είναι 1920x1080…

Για αναλυση 1920x1080 η πιο καταλληλη καρτα ειναι καποια gtx 970 μονο που ξεκινανε απο περιπου 350 ευρω, βεβαια πιστευω οτι οι τιμες μετα τα Χριστουγεννα η και κατα την διαρκεια θα πεσουν. Μια πιο οικονομικη λυση ειναι η gtx 960. Το προβλημα ομως ειναι οτι θα εχεις το λεγομενο bottleneck (και στις 2 καρτες) λογω επεξεργαστη, δηλαδη ο επεξεργαστης θα δουλευει στο full και η κ. γραφικων θα ειναι ας πουμε στο 60%, πραγμα που σημαινει οτι δεν θα μπορεις να εκμεταλευτεις ολη την δυναμη της καρτας (=τζαμπα λεφτα). η γνωμη μου ειναι να μαζεψεις σιγα-σιγα χρηματα και να πας σε εναν πιο καινουριο επεξεργαστη με την αντιστοιχη motherboard και μετα κ. γραφικων.

Όπως τα είχα φανταστεί… Ουσιαστικά ένα καινούριο pc…Σιγά σιγά και βλέπουμε λοιπόν…Ευχαριστώ για το χρόνο και την αναλυτική απάντηση!!

Τιποτα mate!

Δυστυχως ενω η Intel σε γενικες γραμμες φτιαχνει καλυτερους επεξεργαστες (και πολυ πιο ακριβους) ακολουθει την εξης μαλακισμενη πολιτικη, πηγαινει στο επομενο chipset αλλαζοντας συνηθως εντελως το socket της μητρικης με αποτελεσμα οι επεξεργαστες 3ετιας να καταληγουν obsolete και να χρειαζεσαι σχεδον καινουριο συστημα (cpu/motherboard). Αντιθετα η AMD κανει την μεταβαση πιο ομαλα. Π.χ. εγω εχω τον Amd 8350 και το socket ειναι το AM3+, απ’οτι φαινεται η καινουρια σειρα επεξεργαστων της Amd θα μπαινει [B]και[/B] σε AM3+ μητρικες με αποτελεσμα να μπορω να αλλαξω επεξεργαστη χωρις να κανω αλλαγη στο μισο συστημα.
By the way, ο AMD 8350 και γενικα η 83xx σειρα της AMD ειναι απο τις πιο value for money που εχουν κυκλοφορησει ποτε, συγκεκριμενα ο 8350 ειναι 4ος αναμεσα σε 20.000 επεξεργαστες ( με αξια γυρω στα 180-190 ευρω) με πρωτο βεβαια τον I7 4790k ( με την τιμη του να ξεκιναει απο τα 360 ευρω). Δεν βρισκω τωρα το link για να το δεις κι εσυ. αν το ξαναβρω θα το ποσταρω εδω.
Γενικα δεν υπαρχει λαθος και σωστο, ο καθενας παιρνει αυτο που θεωρει οτι του ταιριαζει.

Μια συμβουλη, οτι και αν παρεις παρε καλο τροφοδοτικο, καλη μαρκα εννοω (π.χ.xfx) και καλη μητρικη (στις μητρικες η Asus δεν εχει αντιπαλο,εγω πηρα gigabyte πριν 3 χρονια οντας ανενημερωτος και το ψιλομετανιωσα). Το τροφοδοτικο να εχει και πολλα χρονια εγγυηση (το δικο μου εχει 7), πιστευω οτι πρεπει να κοιτας πανω 7, υπαρχουν πολλα που εχουν 10 χρονια εγγυηση. Και ναι στο τροφοδοτικο οτι πληρωνεις παιρνεις, ενα XFX 750 watt μπορει να πηγαινει και 100 ευρω και ενα αμαρκε 750 watt (κατι turbox και deer) να κανει 25 ευρω. Το αμαρκε ειναι ικανο να σε τιναξει στον αερα…
Αυτα!

Όπως έγραψες…καθένας παίρνει αυτό που θεωρεί πως του ταιριάζει…είμαι της intel με κλειστά μάτια…με τους amd έχω πολύ κακό παρελθόν και δε θέλω να τους βλέπω…

Από εκεί και πέρα, μητρική Asus +1000000…asus έχω και τώρα (εδώ και 6 χρόνια δηλαδή) και μιλάμε για εξαιρετική μητρική…

Και μιας και θα είναι asus η μητρική, κοίταξα τις κάρτες γραφικών gtx970 που μου πρότεινες και είμαι ανάμεσα σε αυτή…που είναι και asus και λογικά θα “δένει” καλύτερα με μητρική της “μαμάς” εταιρείας…

ή αυτή…

Τέλος για τροφοδοτικό, αφού θα το ανεβάσω που θα το ανεβάσω το μπάτζετ συνολικά, λέω να πάω σε ένα από τα παρακάτω…


Ακούω όποια γνώμη/ένσταση έχεις πάνω σε αυτά, εκτός από το θέμα intel-amd! :lol:

Εχμ, η σειρα της Asus σε gtx 970 δειχνει να εχει αρκετα προβληματα με το λεγομενο coil whine, ενα τσιρτσιρισμα λογω ρευματος δηλαδη το οποιο μπορει να γινει πολυ ενοχλητικο οταν παιζεις παιχνιδια (κατω απο βαρυ φορτιο δηλαδη). Το αν σου τυχει η οχι coil whine ειναι καθαρα λαχειο. Οχι οτι οι υπολοιπες δεν το εχουν παρουσιασει αυτο το φαινομενο, απλα το παρουσιαζουν σε μικροτερη συχνοτητα (σε λιγοτερες καρτες δηλαδη).
Η Gigabyte ειναι μια απο τις πολυ καλες. Προσοχη ομως, πρεπει να δεις αν χωραει στο κουτι σου, μιλαμε για μια καρτα των 30 εκατοστων!
Ακομα μια που ειναι απο τις πολυ καλες ειναι η MSI gtx 970 4GB Gaming. https://www.skroutz.gr/s/5589117/MSI-GeForce-GTX970-4GB-Gaming-GTX-970-GAMING-4G.html
Εχει μηκος περιπου 28 εκατοστα αν θυμαμαι καλα.
Επισης θα πρεπει να γνωριζεις οτι οι GTX 970 δεν εχουν ακριβως 4 GB μνημης αλλα 3,5GB κανονικα (γρηγορα ας πουμε), και 0,5GB αργα. Εγινε λιγο της πανικος οταν βγηκε στην επιφανεια μετα τα πρωτα reviews και θεωρειται και φιασκο της Nvidia. Καποιοι λενε οτι αυτο μπορει να ειναι προβλημα σε μερικα χρονια η και τωρα, οταν δηλαδη τα παιχνιδια θα ζητανε 4GB ακατεβατα.Δεν γνωριζω αν οντως ειναι ετσι.
Εγω να σου πω την αληθεια αυτη την στιγμη εχω μια Asus Gtx 660ti με οθονη 1920x1080 και ακομα την παλευει πολυ καλα. Ειμαι ευχαριστημενος αλλα σε Gtx970 δεν θα πηγαινα σε Asus. Εχω βαλει στο ματι την Msi R9 390 με 8 GB μνημης–>https://www.skroutz.gr/s/7091892/MSI-Radeon-R9-390-8GB-Gaming-R9-390-GAMING-8G.html
Βεβαιως και τα 8 GB ειναι υπερβολη και δεν προκειται να χρειαστουν ποτε, αλλα με ασφαλιζει μελλοντικα οταν θα χρειαστουν καπου 5 η 6 GB. Πιστευω οτι παιρνοντας αυτην παιρνω καρτα για μια 5ετια. Αρνητικο βεβαια οι λιγο υψηλοτερες θερμοκρασιες απο τις GTX970 με την MSI ομως να εχει κανει πολυ καλη δουλεια στο συστημα ψυξης της καρτας.

Στα τροφοδοτικα δεν εχω καμια ενσταση, και τα 2 φαινονται πολυ καλα με το Corsair να ειναι λιγο πιο ακριβo λογω semi modular, oτι δηλαδη καποια καλωδια που μπορει να μην σου χρειαζονται να ειναι αποσπωμενα ετσι ωστε να μην γινεται μακελειο μεσα στο κουτι, με 3 χρονια ομως εγγυηση, αντιθετα το XFX εχει 5 χρονια εγγυηση!

Αυτα!

[SPOILER]Καλα ειναι να ρωτησεις στο Insomnia(http://www.insomnia.gr/index) οτι αποριες εχεις γιατι τα παιδια εκει ειναι μαστορες και θα σου λυσουν οποιαδηποτε απορια, εγω εχω ελαχιστη εμπειρια, ολα αυτα που σου γραφω τα εμαθα τον τελευταιο χρονο ψαχνοντας για κ.γραφικων και για το πως να κανω overclock στον cpu μου. Επειδη λεφτα θα δωσεις, κρατα αυτα που σου ειπα και ρωτα και εκει για να εισαι απολυτως σιγουρος για την αγορα σου. :)[/SPOILER]

Έπεσε διάβασμα και ψάξιμο και στο insomnia και αλλού και τελικά βγήκε το τελικό σχέδιο!! Ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις!!

Ωραια! Για πες τι αποφασισες? Κ.Γραφικων μονο η θα πας και για motherboard/cpu?

Λοιπόν έχω θέμα. Από τη δουλειά μου δώσανε usb με shorcut virus και ενώ ευτυχώς το πι σι δεν έχει θέμα, εχώ μεγάλη ταλαιπωρία με τα φλασάκια μου. Δοκίμασα με cmd μέσα στα dos αλλά και μέσα στο registry editor και δεν βρηκα λύση. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια :).

Βήμα 1: Συνδέεις το φλασάκι

Βήμα 2: ανοίγεις ένα notepad στο desktop και κάνεις copy το παρακάτω

@echo off
attrib -h -s -r -a /s /d drive_letter:*.*

όπου drive_letter βάζεις το γράμμα του δίσκου ( C, D, E κλπ ανάλογα πως το διαβάζει ο υπολογιστής σου)

Βήμα 3: κάνεις save as και βάζεις κατάληξη .bat (πχ fix.bat)

Βήμα 4: τρέξε το αρχείο που έσωσες. κανονικά διπλό κλικ κι έτσι…

Βήμα 5: άνοιξε το φλασάκι και θα δεις δίπλα στο shortcut τα αρχεία που έχει μέσα. Τώρα μπορείς απλά να σβήσεις την συντόμευση ή για σιγουριά τα κάνεις copy-paste και μετά φορματ το φλασάκι. ή αν δεν είναι δικό σου και χέστηκες βρίσκεις απλά το αρχείο που θες και το δίνεις πίσω.

Το χω κάνει σε διάφορα φλασάκια στη δουλειά και δούλεψε πάντα… Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις από το πως τα έγραψα πες…

εδιδ: Σε βρήκα και βίνδεο που περιγράφει την διαδικασία βήμα βήμα
https://www.youtube.com/watch?v=glm2NEC6cPU