Βοήθεια για αγορά pc

Κ γω ετσι νομιζα, αλλα μαλλον εχω μπερδεψει τα γραμματα. Για να τσεκαρω παλι

Καλη φαινεται κ η MSI. Ματια εσυ αυτη λες;

Ναι, από θέμα θερμοκρασίας chipset στο overclocking γαμάει, αν δεν ασχολείσαι όμως κοιτάς και άλλου. Αν δεν υπάρχει extra καλή κάρτα ήχου πχ τότε αξίζει να δώσεις 120 130 για μητρική με το καλό τσιπακι ήχου , trust me.

1 Like

Παιδες ευχαριστω κιολα

Τπτ φιλε 50 ευρω :smile: (να πάρουμε καμιά τυρόπιτα)

1 Like

είχα ξεχάσει αυτόν το παράγοντα… δίκιο έχεις, η asus έχει προβάδισμα σημαντικό εκεί (και η gigabyte νομίζω)

Τυροπιτες ευχαριστως :stuck_out_tongue:

Κοίτα για εξωτερική κάρτα ήχου πιο αξιόλογη από το κλασικό onboard τσιπάκι που έχουν οι περισσότερες μητρικές πρέπει να σκάσεις 50ρικο και βάλε τουλάχιστον. Οπότε με +20-25 ευρώ παίρνεις motherboard που έχει καλό τσίπ το οποίο είναι λίγο χειρότερο από μια κάρτα ήχου των 50+ ευρώ. Επίσης αυτές οι μητρικές συνήθως έχουν και άλλα καλούδια extra.

@Red_Viper :smile:

1 Like

Αυτη αν παω σε μινι ειναι οκ;


Τι λετε; :stuck_out_tongue:
Aσχετα τι λεει στο σκρουτζ, διαβαζει τις μνημες στα 3200 μεσω bios

Σ αυτή πας αν θες κάνεις οικονομία, αν θες ντε και καλά gigabyte δώσε κάτι παραπάνω για την pro.

1 Like

Τελικα εκλεισα σ αυτα κ στον amd τον ryzen 5 3600. Καλο μου ρεντ ντεντ κ cyberpunk με το καλο. Να στε καλα :smiley:

μπόμπα

1 Like

:love_you_gesture:

1 Like

Παιδες…ερωτηση. Ισχυει οτι ισως η καρτα μου ειναι bottleneck για τον 3600? Mηπως δεν αξιζει τα 60ε παραπανω απο τον 2600? Βλεπω κατι βιντεο κτλ.

Αυτην εχω

Η κάρτα σου θα αποδίδει καλύτερα με τον 3600, αλλά ακόμα και το ίδιο να απέδιδε με τον 3600… εφόσον κάνεις τώρα αναβάθμιση να πάρεις τον 3600. Είναι συνολικά καλύτερος επεξεργαστής, νέα αρχιτεκτονική, δεν έχει ανάγκη τις γρήγορες μνήμες όπως ο 2600 για να αποδώσει τα μέγιστα, μεγαλύτερο boost, περισσότερη cache. Γενικά τα 60€ διαφορά αξίζουν και με το παραπάνω για τον 3600.

υγ. Γνώμη μου, δεν βρίσκομαι στην τσέπη σου

1 Like

Eν τω μεταξυ η ατιμη η παλιοκαρτα σε εναν χρονο επεσε 35%

Μη μασάς, προχώρα . Bottleneck της κάρτας για τον επεξεργαστή δεν υπάρχει, του επεξεργαστή για την κάρτα υπάρχει όταν είναι σχετικά αδύναμος σε σχέση με την κάρτα οπότε και η κάρτα δεν αποδίδει τα μέγιστα.

Για πειτε και για οθονη. Τι πανελ προτεινετε? ip or va? Curved? Για 27 ιντσες λεω

Τελικά τι πήρες δεν μας είπες? Κάρτα γραφικών το κυριότερο? Γιατί ανάλογα την κάρτα πας για 1080 (μέχρι 24") ή 1440 (27"+) . VA ή IPS είναι μια χαρά, πολύ καλύτερα από TN και τα δύο εφόσον είναι καλές υλοποιήσεις όμως, δλδ moar money :stuck_out_tongue:

Α καλά τώρα είδα τα προηγούμενα post, την Sapphire 580 8gb έχεις δλδ?

Man, το γραφείο σου πόσο είναι? Αν ειναι μικρό, μην το σκέφτεσαι για 27άρα.