Pink Floyd

Έγραψες Floydized, τα είπες όλα! :thumbup: Βάζω Animals στα καπάκια!

Όλα καλά, όχι και ο πιο δύσπεπτος δίσκος όμως. Όχι όταν υπάρχει ένα Obsured By Clouds ή ένα Atom Heart Mother.

Επίσης η περιοδία είχε τον τίτλο In The Flesh που καθόλου τυχαία οδήγησε στο πρώτο τραγούδι του The Wall λόγω των γνωστών γεγονότων.

Who was trained not to spit in the fan?

ο αγαπημενος μου δισκος μαζι με τον Wish You Were Here(και δεν εννοω μονο των Floyd).

ε κοιτα για την εποχη και το βεληνεκες της μπαντας εκεινη την περιοδο νομιζω ηταν αρκετα ευπεπτο το ατομ και το Obscured by clouds

ειδικα το τελευταιο εγω το ακουω παρα πολυ ευχαριστα.

Για εμένα είναι.
Μιλάμε για ένα “ξηρό” δίσκο για τα δεδομένα των Floyd.To Atom Heart Mother και το Obscured διαθέτουν τον ήχο των Floyd λίγο πριν το Dark Side.Ειδικά το 1970 σιγά σιγά αρχίζουν και δένουν σαν συγκρότημα.
Τέλος πάντων χαρακτηριστικό του ήχου τους είναι πως υπάρχουν τα πλήκτρα του Wright.Στο Animals ο Wright είναι,και για άλλους λόγους,εκτός.Στα τραγούδια που ήδη παίζονταν από το '74 και τα είχαν σχεδόν έτοιμα,το Raving And Drooling και το You Gotta Be Crazy o Wright έχει εμφανέστατα μεγαλύτερη συμμετοχή και διακρίνεται ο τυπικός ήχος του.
Πιο μετά παραμερίζεται,κάνοντας τον δίσκο αρκετά ξηρό,εκτός από κάποιες “παρεμβάσεις” με τα πλήκτρα(όπου και πάλι δεν είναι ατμοσφαιρικά ή κάτι τέτοιο)όπως στο Sheep.
Συνεπώς για μένα,τόσο σε στιχουργικό επίπεδο όσο και σε μουσικό επίπεδο είναι ο πιο δύσκολος δίσκος τους.

Kαι ομολογουμένως είναι ο δίσκος όπου το συγκρότημα αρχίζει και χάνει επαφή με τον ήχο που είχε.Μέχρι και ο Γουότερς το έχει παραδεχτεί εμμέσως,πάντα με την αρνητική του σημασία

Το Obscured by Clouds δεν θα έλεγα ότι είναι και τόσο δύσπεπτο, ίσα ίσα έχει μια μεγαλειώδη απλότητα που το κάνει αρκετά δεκτικό στο αυτί (τουλάχιστον το δικό μου). Γενικά προτιμώ αυτή τη ψυχεδελική χροιά του από την ξεραίλα του Animals και τώρα που το σκέφτομαι περισσότερο κι απ’ όλα τα υπόλοιπα των Pink Floyd.

o Roger κερδισε το βραβειο καλυτερης παραγωγης ηχου σε τουρ.

κλασικα στη πουτσαρα του,ισως κ να μη γνωριζει οτι υπαρχει αυτη η απονομη:D

Μαλάκα και η Lady Gaga μέσα σε όλους αυτούς … #-o#-o:lol: Απαράδεκτο

Roger beat them like a boss.

not bad for an old fart.

λοιπον για να ξεκαθαρισουμε κατι. Οσο και ο καθενας μας να εχει και απο ενα αγαπημενο , το dark side of the moon ειναι το καλυτερο τους album. Και η εκδοση discovery σε βινυλιο εκπληκτικη

Αυτήν την λεπτομέρεια δεν την γνώριζα. Κατά κάποιο τρόπο μου θύμισε αυτό που ένιωθε και ο Bowie για το κοινό του στις συναυλίες του κατά την δεκαετία του 80, όπου τον έκανε να αναρωτιέται πόσοι από αυτούς γνωρίζανε τους Velvet Underground.

Nαι αυτό συνέβαινε στους Floyd τότε και όπως γράφεις και εσύ το ένιωσαν και άλλοι,όπως ο Bowie.
Κατά βάση στους Φλόυντ το θέμα έχει να κάνει με το ότι μπήκαν στα μεγάλα στάδια,ορισμένα από τα οποία δεν είχαν ξαναχρησιμοποιηθεί ποτέ για συναυλία,νωρίς και τόσο από τεχνικής πλευράς(ο ήχος,τεχνολογία κτλ ήταν κάποια εποχής-δεν μιλάμε για το 1994 όπου ακουγόντουσαν σε 70.000 κόσμο λες και ήταν σε δωμάτιο-)όσο και από τον τρόπο που το κοινό συμπεριφερόταν(πρώτη φορά σε τέτοιες καταστάσεις,ενθουσιασμένο με το show κτλ) είχαν προβλήματα,σε σημείο να μην τους αρέσει καν αυτό το πράμα(Γκίλμορ)

Απλώς ο Waters είναι η χαρά του ψυχιάτρου και αντέδρασε όπως πάντα υπερβολικά:D

Δεν ξέρω αν αγόρασε κανείς σας το Immersion του The Wall,αλλά έτσι πως το κόβω,μάλλον πρόκειται για προχειροδουλειά,που ουσιαστικά αυτό που πληρώνεις έξτρα είναι 2 cd με demos και διάφορα αποσπάσματα.Oύτε 5.1 mix ούτε Blu Ray ούτε τίποτα.Και φυσικά ούτε το περιβόητο live στο Earls Court και πάλι. Οι δικαιολογίες του συμπαθέστατου Mason σε συνέντευξη που έδωσε(δε θυμάμαι ακριβώς που αυτη τη στιγμή),δεν με έπεισαν πάντως.Είπε ωστόσο ότι ίσως στο μέλλον δούμε άλλη μια εκδοχή του The Wall με τα διαφορετικά mixes και σε καλύτερη ποιότητα,οπότε το συγκεκριμένο box-set τρώει άκυρο και πάμε γι άλλα…

Αν το πήρε ωστόσο κάποιος,ας πει καμια γνώμη…

Δεν έχω πάρει κανένα από τα κουτιά, παρότι έχω φτάσει σχεδόν στο ταμείο 2-3 φορές για το Dark Side. Στο amazon έχουν όλα αρνητικά reviews και δεν ξέρω αν όντως αξίζουν τα λεφτά. Ίσως περιμένω λίγο να βρω κανένα σε ψιλο-σκοτωμένη τιμή στο e-bay. Λέω απλά να πάρω την απλή έκδοση του Wall λόγω των demos.

Στην πορτοκαλι αλυσιδα δισκοπωλειων (δεν συμφωνησαν να μου δινουν λεφτα καθε φορα που τα αναφερω οποτε τα λεω πλαγιως:p) εχει το παρακατω στα 80 ευρω. Πολυ ακριβο για το περιεχομενο του, απλως το παραθετω για κανα συλλεκτη Floydα που ισως ενδιαφερεται, αν και ηδη θα εχει φροντισει να το τσεκαρει πουθενα πιο φτηνα

2011 Box Pink Floyd The Wall Singles Box

Limited release for Record Store Day Black Friday.

New Box Set includes 3 7-inch singles each with picture sleeves, a poster and a 45 adaptor.
Single 1 - Another Brick in the Wall/One of My Turns
Single 2 - Comfortable Numb/Hey You
Single 3 - Run Like Hell/Don’t Leave Me Now

εχει αγοράσει κανεισ την εκδοσή του Dark Side Of The Moon vinyl 2011 Remaster ?
εχω σκοπό να την αγοράσω και θα ηθελα να ακουσω εντυπώσεις απ όσους την έχουν σχετικά με την ποιότητα του ηχου

προφανως και δε θα σου αφησει παραπονο

σημερα εβγαλε διαγωνισμο το whypinkfloyd?

βραβειο ΤΟ BOX ΤΩΝ BOX ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΒΙΝΥΛΙΑ ΔΙΣΚΟΙ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙΑ ΜΠΛΙΜΠΛΙΚΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ.

μονο τον ροτζερ και τον david δε βαλαν μεσα…

Δεν ειναι αναγκη να το διαδιδεις ομως:p (παρτακιας κ ετσι)

ε νομιζω οσοι το δουν εδω περα θα το εχουν δει κ αν οχι 2-3 θα ειναι.

αλλα μη το πειτε και παραεξω ε