POWERWOLF Αθήνα 29 / 11 / 2019 - Θεσσαλονικη 30 / 11 / 2019

Φανταστικοί powerwolf πέρασα υπέροχα. Και φοβερή προσέλευση γέμισε το principal.

Να μας ξανάρθουν σύντομα.

5 Likes

Η πρώτη μου επαφή με Powerwolf ήταν κάποιους μήνες πριν, όταν ανακοινώθηκε η συναυλία τους και έκανε και ένα αφιέρωμα το Rocking στη δισκογραφία τους. Άκουσα λίγο από περιέργεια, ξεκινώντας από το Blood of the saints. Γενικά δεν είμαι του power, τουλάχιστον του μέρους με τα εύκολα ρεφρέν, τα χορωδιακά μέρη κλπ. και δεν ακούω καθόλου τα διάφορα συμφονικγουατεβερ.
Στην αρχή άκουγα ευχάριστα, αλλά μετά από κάποια τραγούδια τους βαριόμουν. Σιγά σιγά το guilty pleasure έγινε σκέτη ευχαρίστηση και βρέθηκα να φτιάχνω λίστες και να τους λιώνω πολύ συχνά, είναι φοβερά εθιστικοί. Οι τύποι είναι φανς, το ζούνε και θεωρώ πως αν δώσεις ένα δευτεροτρίτο άκουσμα, είναι σκαλιά πάνω από τα ευκολοχώνευτα τραγουδάκια της σειράς που κυκλοφορούνε. Δε θα ακούσεις τις συνθέσεις αποκάλυψη, αλλά θα περάσεις όμορφα και τίμια ακούγοντάς τους.
Όσο για το λάιβ, όσα έβλεπα σε βιντεάκια αυτούς τους μήνες έγιναν και στη συναυλία της Αθήνας. Ευτυχώς η συντριπτική πλειοψηφία ήταν πιτσιρίκια που δεν άφησαν γερόντια σαν και μένα να ανεβάσουν το μέσο όρο δραματικά και έκαναν αυτό το λάιβ όπως πρέπει να είναι. Τραγούδι, κοπάνημα, φούλ συμμετοχή, μέχρι και πιτ και wall of death είδαμε. Ακόμα κι αν το τελευταίο προκάλεσε μειδίαμα σε ένα γεροκάφρο σαν κι εμένα, όλα αυτά απογείωσαν τη συναυλία, με ένα συγκρότημα στη σκηνή να δίνει μια άκρως επαγγελματική εμφάνιση.
Μπράβο στους διοργανωτές που τόλμησαν και τους έφεραν, πολύ κρίμα για το μπάχαλο με την ουρά και την καθυστέρηση έξω.

4 Likes

Εδώ μια λίγο πιο αναλυτική παρουσίαση των όσων έγιναν την Παρασκευή, από τη δική μου οπτική γωνία.

Συνοπτικά, οι Powerwolf ήταν μια ευχάριστη έκπληξη και η εμφάνιση τους υπήρξε μια πάρα πολύ διασκεδαστικη εμπειρία, ενώ οι Gloryhammer ήταν μάλλον μέτριοι. Στα συν ο τρομερός (και νεαρός) κόσμος, στα πλην το θέμα με τις πόρτες και τα χρονοδιαγραμματα που (δεν) τηρήθηκαν άλλη μια φορά

5 Likes