Premier League

πω πω κεραυνος ο αγκουερο. Ναι, ρε σιτι!

Αν και united μια ζωη, το 2009 η Aston Villa ηταν ενα απο τα λιγα πραγματα που πραγματικα με εκαναν χαρουμενο σε ενα πολυ δυσκολο μεταπτυχιακο σε μια οχι τοσο ομορφη πολη οπως ειναι το Birmingham και ειδικα το Aston… και στο Villa Park εγινα θαμωνας και στις τριγυρω pubs οταν δεν ειχα λεφτα για εισητηριο και σιγα σιγα για μια σεζον μπορω να πω οτι ασχοληθηκα με την Villa πιο πολυ και απο την United!
Στο Aston λενε οτι «You dont choose Villa, Villa choses you» και η αληθεια ειναι οτι δεν ηταν δυσκολο να ταυτιστω με ενα σωματειο που ειχε κ σπουδαια ιστορια, εναν ταξικο χαρακτηρα που διατηρει και σημερα, οργανωτικα δεν ενιωσα ποτε σαν «πελατης» οπως πχ ειχα νιωσει σε αλλα γηπεδα -ακομα και στο Old Trafford σε στιγμες- αλλα σαν οπαδος και κυριως επαιζε ωραιο αγνο αγγλικο ποδοσφαιρο… οι κυριακες ηταν γιορτη για ολη την συνοικια του Aston, ολη η περιοχη ζουσε για την Villa και ποτε μα ποτε δεν ακουστηκε γιουχα για την ομαδα, ακομα κ στις χειροτερες ηττες…

Αν περισυ εχασε την ανοδο εκει που ανηκει λογω μιας κακης διαιτησιας και ενος μετριου ματς απεναντι στη Φουλαμ, φετος σε μια χρονια με τεραστια προβληματα, απομακρυνσεις προπονητων, ντεφορμαρισμα κ χαμηλες βαθμολογιες πριν τα χριστουγεννα, πολυ δυνατο ανταγωνισμο απο πολυ πολυ καλες ομαδες -η τσανμπιονσιπ ειναι εξαιρετικα δυσκολο πρωταθλημα διαχρονικα-, ο Σμιθ εφερε την αλλαγη κ τον αερα που επρεπε, ο Γκριλις εγινε ηγετης, ο Μακγκιν σκορερ και ολη η ομαδα τα εδωσε ολα για ενα τρελο σερι μεχρι τα πλευοφ. Σημερα ηταν κατα κρατος ανωτερη της Ντερμπυ και οπως ειπε κ ο εκφωνητης, the fallen giants are back in their feet!

Ετσι λοιπον, ενα πραγμα μονο, ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ για να μεινουμε!!

Μακαρι να ανακαμψει και η United γιατι με United ανεβασμενη και Villa επιτελους ξανα στα σαλονια, η επομενη Premier league με κανει να την περιμενω πως κ πως!!

7 Likes

Super Like για την ιστορια!! Εχω νιώσει και ζήσει περίπου τα ίδια στο Swansea (και μικρότερη πολη και μικρότερη ομαδα βεβαια). Μαλιστα όταν ζουσα εκει ή ομαδα επαιζε L1 και Championship. Ανεβηκε μερικά χρόνια μετά (το είδα κι εγω απο τηλεόραση στην Ελλαδα)

1 Like

Ελα ρε και γαμω, σουονσι εχω περασει απο το γηπεδο οταν εκανα ουαλικο τουρ με το αμαξι, φωτογραφιες κτλ

Γνκ Αγγλια ειναι απο τα καλυτερα πραματα που μπορει να κανει κανεις που του αρεσει γνκ η μπαλα, το να πηγαινει σε ματσακια κ να μπει στην οπαδικη κουλτουρα τετοιων πιο μικρων ομαδων! Οι καλυτερες ιστοριες και οι πιο αυθεντικες συγκινησεις μετα απο καθε ματς. Εγω πλην βιλλα πηγαινα φαντασου και καμια φορα στην Sutton Coldfield Town F.C. που παιζει στην Northern Premier League Division One South East, τρεχα γυρευε δλδ :stuck_out_tongue:

Μπυρα, πατατες κ λασπουρια

2 Likes

μμμμμμμμμμ σιγά! Υπερ εκτιμημένο Αγγλικό πρωτάθλημα.
Δεν ειναι και Ιταλικό για να καραγουστάρουμε !

1 Like

Βασικά υπερεκτιμημένο είναι από την άποψη ότι το κόστος των τηλεοπτικών δικαιωμάτων είναι εντελώς δυσανάλογο με το επίπεδο ανταγωνισμού αλλά ας όψεται ο κόσμος που γεμίζει τα γήπεδα και παρακολουθεί στις τηλεοράσεις, δεν πα’ να το παίρνουν οι ίδιες 3-4 ομάδες 30 χρόνια…

Ωραίες οι ιστορίες του Λουπέν πάντως, θυμίζουν καταστάσεις junior hockey εδώ στις μικρότερες πόλεις

1 Like

Μπηκαμε κανονικά στην κουλτουρα… 11 το πρωι σε ντερμπι Σουονσι-Καρντιφ… μαχαιρώματα στον κεντρικό δρόμο …υπεροχο θεαμα (δεν)

Το ουαλικό ντερμπι το εβαζαν παντα στις 12 το πρωι για να μην προλαβουν να μεθυσουν… αλλα προλαβαιναν!!!

2 Likes

oh shit
καλά και στο ντέρμπυ της πόλης City vs Villa δεν κυκλοφορούσες γενικά καθόλου σε συγκεκριμένα σημεία της πόλης, ακόμα και κεντρικά… και τα 2 ματς από πανεπιστημιακή παμπ τα είδα δλδ, φοιτητές ντόπιοι λιωμίδια από τις 12 το πρωί και σε εμάς

Την παλεύουν εκεί στη Τότεναμ? Έδιωξαν τον Ποκετινο.

Εύκολα τον στέλνουν στη Μπάγερν και το πάνε από γκέλα σε γκέλα.

και πηραν Μουρινιο
https://agones.gr/news/27999/anakoinose_mourinio_i_totenam

5 Likes

Μλκ σχεδον αληθινο :joy:!!

1 Like

17 Ιουνίου επανεκκίνηση.

Τελικά θα το πάρει μετά από 30 χρόνια το πρωτάθλημα η Λίβερπουλ. Δικαιοτατα προφανώς.

Δεν είμαι σίγουρος αν οι αγώνες θα διεξαχθούν χωρίς φιλάθλους αλλά υποθέτω πως ναι.

1 Like

η εκτος αν αυτοκτονισει

inception

1 Like

Με αυτά και με εκείνα, η Τσελσι πάει να μπει σφήνα στο δίπολο. Και Chilwell και Werner, και Havertz, έχει και ένα κέντρο φωτιά με Kante και Kovacic, έχει και καμία 15 σέντερ μπακ (και ένα ο Silva 16)…

Τον Καντέ λένε ότι μπορεί και να τον πουλήσει. Τη βλέπω κι εγώ δυνατή πάντως φέτος.

1 Like

Ή το Ζορζίνιο -που το βλέπω πιο πιθανό αυτή τη στιγμή.
Και στα φορ έχει υπερπληθώρα επιλογών και μπορεί να δώσει τον Άμπραχαμ.
Γενικά πρέπει να δώσει αρκετούς -και λόγο μεγέθους του ροστερ της πλέον, και λόγο FFP.

Από την άλλη, πέρα από τις μεταγραφές, όλοι οι πιτσιρικάδες της μου αρέσουν πολύ. Mount, Reece James, Hudson-Odoi, Pulisic, Abraham. Έχει πολύ μέλλον.

1 Like

Έτσι όπως το βλέπω εγώ η Πρέμιερ θα είναι φωτιά. Μαζί με το big 6 είναι κ ομάδες θεωρητικά μεσαίες που κάνουν μεταγραφάρες ή έχουν καλό και επικίνδυνο σύνολο {Λέστερ, Γούλβς, Έβερτον κ λόγω φανέλας και Μπιέλσα Λίντς}. Πάμε για αμφίρροπο πρωτάθλημα καθώς η Liverpool δεν μπορεί να συνεχίσει να πηγαίνει τρένο. Εγώ ανυπομονώ πάντως…