Premier League

Ε προφανώς, απλά εκείνη την ώρα “διάβαζα” το παιχνίδι και το έγραψα

Έσκασε και ο πρώτος σοβαρός τραυματισμός. Γαμώ ό,τι γαμιέται, σταδιάλα πια.

Μαλακια από πέρσι με τον Vvd μας κυνηγάει… Τι να πω … Ευχομαι να είναι κομπλέ ο μικρός

Πέρασε η Άρσεναλ σήμερα από μια έδρα που τώρα τελευταία την πατάει. Πολύ μέτρια εμφάνιση παρόλα αυτά στην καλύτερη…

Btw ίσως ήρθε η ώρα η Μπέρνλι και το άθλιο ποδόσφαιρο της να τα μαζεύουν για championship

Ααα ρε μλκ Noble…Κρίμα την εμπειρία σου.

O Noble φταίει ή ο μλκας ο Μογιες; Euro δεν ειδε το καλοκαιρι; :stuck_out_tongue:

Το πεναλτι που δεν δοθηκε στον Ροναλντο πρεπει να εχεις καταρακτης στο ματι .Εκπληκτικη διαιτησια ακομα μια φορα.

Δεν επαιξε η United καλα και σημερα… Γενικα αργει να εκδηλωσει επιθεση ,σε οσα ματς την εχω δει ειναι προβλεψιμη οσο δεν παει… Να ειναι καλα o Ronaldo o Lingard και Bruno Fernades που θα την κουβαλησουνε φετος…

Υπαρχει παικτης Fred;;

1 Like

Ξεκινήσαμε καλά και παίξαμε ωραία στο 1ο ημίχρονο, στο 2ο που βγήκαν να πάρουν το ματς, μας πάτησαν πολύ χαλαρά. Ο Kane άφαντος, καλύτερα να έφευγε αν είναι να παίζει έτσι

Fred είναι τραγωδία και δυστυχώς φαίνεται πλέον ακόμα περισσότερο το πόσο παράταιρος είναι στην εν λόγω ομάδα, τώρα που υπάρχει και εμφανής ποιότητα στις άλλες θέσεις… η United δεν θα πάει για τίτλο για άλλη μια σεζόν, λόγω cdm και όπως φαίνεται πλέον και στον πιο ανεκτικό -εμένα πχ :stuck_out_tongue: - λόγω προπονητή:

Δεν θεωρώ ότι έπαιξε κακά σήμερα -ούτε όμως ότι πετούσε και φωτιές- η United. H West Ham είναι πολύ καλή ομάδα και κλείστηκε πολύ καλά ενώ όμως όποτε χρειαζόταν να παίξει αντεπίθεση ή απλά να αναπτυχθεί, το έκανε πολύ πετυχημένα… η United είχε και φάσεις και κατοχή και τον έλεγχο σχεδόν σε όλο το ματς αλλά δυστυχώς παίκτες σαν τον Fred και η ελλιπής τακτική του Όλε σε συνδυασμό με τις οδηγίες που δίνει -ότι δίνει τεσπα- σχετικά με τον ρυθμό και τα τρεξίματα, την χαντακώνουν αυτόματα και ματς σαν το σημερινό τα κερδίζουν παίκτες με ατομικές εμπνεύσεις και ενέργειες μόνο. Είναι αφάνταστα και αφόρητα αργή στην ανάπτυξη και εντελώς προβλέψιμη όντως στις περισσότερες φάσεις της…

Ronaldo ο καριόλης μέσα σε κάθε φάση είναι, αξιοθαύμαστο πόσο παθιασμένα αλλά και μυαλωμένα παίζει στα 36 του σε αυτό το επίπεδο -το τοπ επίπεδο βασικά-, τον παρατηρούσα σε όλο το ματς να κυνηγάει κάθε μα κάθε φάση όσο χαμένη και αν φαινόταν από την αρχή της, ενώ συνεχώς έκανε κίνηση για να τον παίξουν γρήγορα μπροστά… μόνο ο Fernandez όμως νομίζω τον καταλαβαίνει και του βγάζει μπαλιές με τη μια σε σημείο που τον ευνοεί να παίξει το 1vs1 ή στον κενό χώρο, με τους Matic και Shaw από κοντά. Όλοι οι άλλοι, ανεξαιρέτως της αξίας τους, παίζουν πάρα μα πάρα πολύ νωχελικά και δεν τον εκμεταλλεύονται όπως πρέπει… καλή αρχή και για Varane, 2-3 φάσεις που έκοψε σήμερα θα ήταν γκολ αν υπήρχε αντί αυτού ο Lindelof. Sancho θέλει χρόνο προσαρμογής όπως κάθε παίκτης που έρχεται από το κωλοχανείο της Bundesliga στην Αγγλία, αλλά σήμερα ήταν υπερβολικά ανούσιος και αρκετά φοβισμένος χωρίς λόγο σε κάποιες φάσεις.
Lingardihno ευτυχώς έβαλε το γκολ και ανέβηκε ψυχολογικά μετά την καταστροφή της Ελβετίας, έχει ξεκινήσει ζεστά το πρωτάθλημα και αν μπορεί να συνεχίσει έτσι, γιατί όχι?

Κρίμα γιατί όσο την βλέπω την United αυτή τη σεζόν -3 ματς είναι μόνο θα μου πεις, θα δείξει-, επειδή έχει πλέον μια πολύ δυνατή ομάδα (πλην του κέντρου) -ίσως και την καλύτερη ομάδα που είχε από το 2010 και μετά-, οι αδυναμίες που άλλοτε δικαιολογόντουσαν από την απουσία πχ δεύτερου μπακ, ή κάποιου εξτρέμ ή επιθετικού ή και κεντρικού μέσου προ Bruno, τώρα πια φανερώνουν σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό την τακτική ανεπάρκεια του Ολε + το πόσο πονάει στην καθοριστική θέση του cdm. Δεν γίνεται σε τέτοιο ματς, στο 70+ να παίζεις λες και κερδίζεις 3-1, ούτε να ξεκινάς με τέτοια επίθεση και να μην προσπαθείς να τους πνίξεις στα πρώτα 15 λεπτά έστω. Ούτε όμως όταν η μπάλα ξεκινάει από την άμυνα, η ανάπτυξή σου να είναι το ίδιο γρήγορη με την ομάδα μου στο 8vs8 στην Ηλιούπολη!
Αυτοματισμοί 0, εντελώς προβλέψιμος τρόπος επίθεσης και ανάπτυξης της ομάδας, ρυθμός 0 και πάλι…

Αυτός ο Fred, το ξαναλέω, είναι τ ρ α γ ι κ ό ς παίκτης από κάθε άποψη, αδιανόητο ότι παίζει στην United και όχι σε καμία Νόριτς!! Τον Rice είναι να τον πιείς στο ποτήρι κάθε φορά που τον βλέπω γτχμ…

Τεσπά, ας δούμε μέχρι Χμας τι θα γίνει…

Θεωρώ επίσης και τις 2 φάσεις του Ronaldo πέναλντι, ενώ μαζί με τα χτεσινά καραγκιοζιλίκια στην Χώρα των Αράβων, ολοκληρώθηκε άλλο ένα απαράδεκτο διαιτητικό αγγλικό σκ… τουλάχιστον ο DeGea ήταν εκεί όταν χρειάστηκε!

Πολύ καλό ματς πάντως για ουδέτερους, όχι αμιγώς αγγλικό λόγω ρυθμού αλλά γεμάτο φάσεις και ένταση και τρελό τελευταίο 10λεπτο!

Είδα και το Τότεναμ - Τσέλσι, αφού έγραψε μόνο 3 αντί 6 καλά είναι… την Τσέλσι συνεχίζω να την πιστεύω νο1 φαβορί φέτος, τρομερή ομάδα και υπερπλήρεις σε κάθε θέση, ενώ έδειξε και σήμερα τον πλουραλισμό στο παιχνίδι της με σκόρερς από επίθεση, άμυνα, κέντρο.

1 Like

Μπορει να ηταν κακη η United αλλα ουσιαστικα μονοτερμα επαιζε την Ham που δεν ειχει τον Antonio .
Ο Ronaldo στα 36 ειναι παραδειγμα αθλητη και παιχτη σε αυτο το τοπ επιπεδο να κινηγαει φασεις λες και ειναι 18 χρονων και ειναι παθιασμενος μεχρι τα μπουνια. Εγω πιστευω οτι εκτος απο τα λεφτα που ενταξει ειναι ενα μεγαλο κινητρο το γουσταρει παρα πολυ που ειναι παλι πισω στο Manchester , Bruno δεν ητα τοσο καλος σημερα αλλα γενικα ειναι παιχταρας . Lingard ξελασπωσε την United σημερα απλα και ωραια…

Varane δεν με ικανοποιησε εμενα θελει λογικα ακομα χρονο, η αμυνα της United δεν μπορω να πω οτι νιωθω μια σιγουρια πισω ρε παιδι μου. …

Τελος θελω να αναφερθω στην αδυναμια τον Greenwood τρελο παιχτακι αν μεινει υγιεις!!

1 Like

Την άλλαξε πολύ την Chelsea η είσοδος του Cante στο 2ο. Στο 1ο ημίχρονο μπορούσαμε να είμαστε και μπροστά, παίξανε ωραία, αλλά κέντρο με Hojbjerg, Dele και Ndombele δεν υπάρχει για πάνω από ένα ημίχρονο, ο ένας μέτριος, ο άλλος πρώην ποδοσφαιριστής κι ο τρίτος να μην μπορεί να κάνει σπριντ. Εγώ το χάρηκα πάντως το 1ο ημίχρονο, παίξανε λίγο μπαλίτσα, αν και η Chelsea απλά κρατιόταν και ήξερε πως θα το πάρει το παιχνίδι.

Τώρα να είσαι επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, να μπαίνεις μες στην μικρή περιοχή και να φοβάσαι να σουτάρεις είναι απλά γελοίο, και για τον Reguilon και τον Covacic

Ο Lingard από πέρσι στη West Ham έκανε πολύ καλή χρονιά, και κάπου διάβασα πως είχε προσωπικά προβλήματα/κατάθλιψη, ίσως γι’αυτό σερνόταν τόσο πολύ?

Ισχύει ότι ο Καντέ άλλαξε το ματς κατά πολύ

σε αυτή τη φάση είπα και εγώ ένα ‘‘έλεος’’, μπες και σούταρε ρε μάνα μου ή έστω δώσε την παράλληλη γρήγορα!!
Ο Covacic νομίζω απλά δεν τον ένοιαζε μιας και η νίκη ήταν σχεδόν δεδομένη…

Ο Lingardihno είχε mental issues από την αρχή σχεδόν της περσυνής σεζόν, όπως είχε πει σε κάποια συνέντευξη του νομίζω -κάτι με την γιαγιά και τα αδέρφια του, δεν θυμάμαι-. Νομίζω όμως ότι σέρνεται γιατί απλά δεν είναι για επίπεδο ομάδας 4άδας, ασχέτως τα θέματά του -που καλά να’ ναι εννοείται, να τα βρει με τον εαυτό του και να παίξει και σε εμάς μπάλα, εφόσον έμεινε-… κρίμα πάντως που έμεινε γιατί West Ham θα ήταν και βασικός κάθε βδομάδα και μπάλα καλή θα έπαιζε, σε εμάς μόνο σαν αλλαγή και αν θα πρέπει να υπολογίζει τον εαυτό του -που στις δύο τρείς κακές εμφανίσεις θα εξαφανιστεί πάλι και θα ψάχνει ομάδα το Πάσχα-!

Η Τσέλσι φέτος είναι ότι καλύτερο… Πράγματικα τρομερή ομάδα και ο παγκος επίσης πολύ δυνατός. Η City μέχρι τώρα δεν πειθει αλλά το έχουμε ξανά δει το εργο.

Η United για εμενα έχει φοβερή ομάδα αλλά παγκο δεν έχει. Το κόλλημα μου είναι ο Ole το έχω πει ξανα μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλά δεν κάνει για τέτοια επίπεδο… Είναι οι παίχτες που το κάνουν καλό προπονητή αλλιώς είναι μέτριος ως κακώς.

Η West Ham παίζει να έχει την καλυτερη ομάδα εδω και μια δεκαετία κοντά. Δεμένη και δουλεμενη ομάδα αν ταιριάξουν οι προσθήκες θα βγει ξανά Europa. Ζουμα παρα πολυ καλός σήμερα φανέλα βασικου πλέον.

Έχει κανείς τσεκάρει Λέστερ ; Γιατί φέρνει τέτοια αποτελέσματα;

3 Likes

Τεραστιο διπλο για την Villa σημερα

1 Like

Παίξτε όλοι Λίβερπουλ να χάσει 1-0 :joy:

1 Like

Μπαα διπλό θα είναι

Αυτη τη Λιβερπουλ θελουμε

Nταξ ισοφαρησε. Το είπα γιατί στις 1ες αγωνιστικές ότι αποτέλεσμα έφερνε η Τσέλσι το έφερνε και η Liverpool

Τι ματσαρα ειναι αυτη!