Prodigy

το είδος που παίζουν οι prodigy λέγεται… prodigy.

(ναι εννοώ οτι είναι μοναδικοί κτλ) :stuck_out_tongue:

Είναι τέρμα πωρωτικοί κ τους λατρεύω. Το Fat Of The Land είναι απ’ τα πρώτα album που είχα αγοράσει κι είναι αγαπημένο.

I GOT THE POISON :!:

Αυτό το θρεντ δεν έχω την παραμικρή ιδέα γιατί δεν το είχα ανακαλύψει… Όπως και να 'χει, εγκλημάτισα…

Τι να πούμε γι’ αυτήν, την τεραστίων διαστάσεων, γκρουπάρα;!;!

Ότι η μουσική τους είναι ότι πιο πωρωτικό έχει υπάρξει ποτέ; Ότι όλα τα άλμπουμ τους (πλην ίσως από το AONO) είναι έπη; Ότι τουλάχιστον 10-15 τραγούδια τους είναι ορόσημα στην ιστορία της μουσικής; Ότι το λαιβ τους στην Αθήνα την 1η Οκτωβρίου του 2004 προκάλεσε σεισμό δεκάδων ρίχτερ και νομίζω ότι ακόμα και τώρα, 4 χρόνια μετά, βρίσκομαι εκεί και χοροπηδάω; Ότι το The Fat of The Land είναι το -με τεράστια διαφορά- πιο αγαπημένο μου άλμπουμ και ένα από τα κορυφαία έβερ; Ότι το The Prodigy Generation (το 1ο άλμπουμ τους) άλλαξε για πάντα την ηλεκτρονική μουσική; Ότι ο Κιθ είναι μια από τις πιο απίστευτες μορφές, ο Μαξίμ είναι από τους πιο απίστευτους φρόντμεν, ο Λίροϊ (μας την έκανε αυτός ο μαλακάκος αλλά ελπίζω ότι θα επιστρέψει) είναι από τους πιο απίστευτους χορευτές και ο Λίαμ είναι Ο ΠΙΟ απίστευτος μουσικός/διάνοια, που υπάρχουν;

Πείτε μου τι να πω… Δεν υπάρχουν λόγια… ΘΕΟΙ.-

Για να ρίξω και γω λίγο φως στην ερώτηση της πρώτης σελίδας, αυτό που παίζουν οι prodigy ονομάστηκε big beat (κοντά στον όρο breakbeat ένα πράγμα). Όσο περίεργο και αν φαίνεται οι δουλειές των Chemichal Brothers αλλά και του Fatboy Slim εκείνης της εποχής, υπάγονται στην ίδια κατηγορία.

Ον τόπικ : Ωραίοι οι Prodigy.

edit : α να μην το ξεχάσω, ακούστε το decksanddrumsandrocknroll των Propellerheads. Φοβερή δουλειά σε παρόμοιο ύφος.

Επιτέλους, επιτέλους, επιτέλους!!!
Ανακοινώθηκε ο τίτλος και η ημέρα κυκλοφορίας του νέου άλμπουμ των θεών.
Invaders Must Die ο τίτλος και 2 Μαρτίου η κυκλοφορία και ήδη μετράω αντίστροφα (αν και τότε μάλλον θα έχω αφεθεί στα χέρια της μαμάς πατρίδας).

Αντιγράφω από την επίσημη ιστοσελίδα τους:

It’s the news we have all been waiting for. We can now tell you the new album is called “Invaders Must Die” and will be released on The Prodigy’s imprint, Take Me To The Hospital, through Cooking Vinyl, on March 2nd. Liam Howlett, Keith Flint and Maxim all feature on the album, which is the first time since the release of Fat Of The Land in 1997. The result is back to their bone shaking best, a collision of old skool rave noise with the stratospheric limits of new technology.

Και από το μπλογκ του ιθύνοντα νου του γκρουπ, Λιάμ Χόουλετ:

THE ALBUM IS DONE. we r all so buzzed about it . it is called INVADERS MUST DIE as you probably know by now ! .11 tracks. its a band album mostly so we can play all the tunes live if we want. didnt want to have any guest vocalists on this record even though we did do 3 collabs but they didnt feel part of this record – they may come out later. dave grohl plays on run with the wolves, what a top lad he is . he approached me and we pulled that tune out the bag at last minute, fast ferocious tune with evil big electronic riff with keef on vocals. i also got james from ‘does it offend yo yeah’ in to do a bit of additional production on a couple of tunes .i met him at gatecrasher and he basically told me he was a fan and had been trying to rip of my sound for years , fukin hilarious . geezer ,great to work with. warriors dance is on there sounding massive in its final form . got lots of other beats and pieces left over including a couple of live tunes i know people buzz off so the plan is to put that shit onto an additional disc that will be part of a box set or deluxe -not sure yet but those beats that didnt make the main album need to break out .
seee ya LLLLL. HHHH

Ορίστε και μια φώτο (δεν γνωρίζω αν πρόκειται για το επίσημο εξώφυλλο του άλμπουμ):

Το μοναδικο συγκροτημα που λατρευω περα απο το rock n roll,soul,rhythm n blues, κτλ. einai oi Prodigy.

To Μusic For The Jilted Generation ειναι το καλυτερο αλμπουμ των 90’s

http://www.youtube.com/watch?v=GaxZPP-lRN0 =P~=P~

Ούτε εγώ είχα δει το θρεντ… Απλά οι άνθρωποί είναι ΘΕΟΙ!!! Από τα μεγαλύτερα συναυλιακά αποθημένα μου είναι να τους δω live… Σχεδόν όλα τα άλμπουμ τους τα σπάνε…

Εκτός πάντως απο το λαιβ που είχαν κάνει στην Αθήνα το 99 (που το ανέφερε κάποιος) ΕΠΙΚΟΤΑΤΟ live (απ΄οτι έχω ακούσει από μαρτυρίες ανθρώπων που είχαν πάει και απ΄οτι έχω δει και στο youtube μιας και είχε μαγνητοσκοπηθεί από τον ΣΚΑΙ) ήταν εκείνο στην Αθήνα το 95 όπου το rave ήταν στα πολύ πάνω του στην χώρα μας και είχε γίνει ΧΑΜΟΣΣΣ

Τσεκάρετε οποωσδήποτε: http://www.youtube.com/watch?v=n6lMRnfUnEo

πολυ γαματο!!!ειδηκα το βουντου πιπολ ολα τα λεφτα!!!
My favorite: http://www.youtube.com/watch?v=pf2cLUZrpO0

Καλό το αποπάνω αλλά μάλλον κάπου εδώ είμαστε…

σταθερη αξια!!!
Come play my game
Inhale, inhale, you’re the victim!
Come play my game
Exhale, exhale, exhale

Επειδη απο τα λιγα που εχω ακουσει για το live το 95 στην Αθηνα ειναι οτι εγινε μαλακια και πεταγαν πετρες …
τι ειχε γινει τελικα?

Θεικό!!

και εγω ακουσα οτι σε μια στιγμη ηρθαν κατι μαλακισμενα και πεταξαν πετρες!!!

Εγώ η εκδόχη που έχω ακούσει είναι η εξής…Γύρω στο 40λέπτο - 45λέπτο που είχαν παίξει οι prodigy έσκασαν μεταλάδες στο live (χαχα ότι να ναι) με πέτρες και άρχισαν να τα γαμάνε όλα…Τώρα δεν ξέρω κάτα πόσο ισχυεί αυτό αλλά το χω ακούσει α΄πο αρκετους…

…και βέβαια σ’ένα σημείο σαν αυτό οι διαφορές με το punk φτάνουν στο ελάχιστο… :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=Es0HkHIdQ1o&feature=related στο τελος … ΕΛΕΟΣ

Χαχαχα! Τότε που παινεύαμε πως έχουμε πιό εκδηλωτικό (και καλά) κοινό μάλλον πιό υποανάπτυκτοι ήμασταν… :stuck_out_tongue:

Ναι ρε…τρελές καραγκιοζιές…και παρ΄όλα τα σκηνικά το live αυτό είχε θεωρηθεί απ’ τα καλύτερα στην Ελλάδα στη δεκαετία του 90

Δεν αμφιβάλλω, εδώ οι τύποι ακόμα σπέρνουν στα live εν έτει 2009, πόσο μάλλον πριν 15 χρόνια… :wink: