Progressive metal κυκλοφορίες/μπάντες

Manos your video has been removed :stuck_out_tongue:

Λίγο Αυστραλία του 2012:


Αν έλειψε σε κάποιους η τρέλα των Faith No More


Μια νέα μπάντα instrumental prog/djent στο ύφος των Animals As Leaders, πάρα πολύ ενδιαφέροντες.

Έχεις δίκιο αλλά βαριόμουνα να βάλω φωτο στο συγκεκριμένο ποστ. Κοινώς άμα γουστάρατε Scale The Summit, καλύτερο δεν πάει.

Καλό το Κινγκρόου, το κάτωθι άσμα λέει άσχημα:


Και όχι μόνο

Για να διαβάσω τι κριτική έχει κάνει ο Πανούλης…μαζί του, βάλε και ψέγματα από Ryche, στo glimpse δεν είδα να αναφέρεις

Όταν έχω χρόνο/ βαριέμαι, πιάνω ένα από τα threads του ροκιπήντια που δεν είναι στα συνήθη ακούσματά μου και βάζω το πρώτο πράμα που θα μου κάνει για κάποιο λόγο εντύπωση.

Ο κλήρος έλαχε σήμερα εδώ, και με “έπιασε” με τρόπο που δεν περίμενα. Έχω κολλήσει ήδη από το Maxims.
Overall απίστευτη δουλειά στις κιθάρες, συνεχείς αλλαγές αλλά με συνοχή. Γαμάτα στιβαρό - βαρύ δυνατό rhythm section. Ωραία ανακάλυψη, γαμώ!

Λοιπον αυτο εδω γαμαει και το αστειο ειναι πως το χω καμια τετραετια και δεν το χα ακουσει ουτε μιση φορα. Μαλλον θα το χα παρει πακετο με αλλα CD, δεν εξηγειται πως αλλιως επεσε στα χερια μου αφου το επομενο μου ειχε φανει επιεικως μετριο. Καμια σχεση εδω, μελωδιαρες, φουλ πιασαρικες ιδεες, ουσιωδη πληκτρα και τραγουδισταρας που προσδιδει περισσιο παθος στις ηδη καλες συνθεσεις. Μου φαινεται πολυ απιθανο να μην αρεσει σε καποιο φαν του ειδους με τη πρωτη.

[B]Fracture - Simple Chaos[/B]

Οι Fracture είναι μια μπάντα αυστραλιανής καταγωγής με το Simple Chaos μοναδικό τους δίσκο μέχρι σήμερα κυκλοφορίας 2010. Ο ήχος της μουσικής τους είναι ένα συμπαγές μείγμα progressive και heavy metal ατμοσφαιρικής αισθητικής , οι κιθάρες παίζουν μπροστά και καθηλωτικά εξαίσια riffs σε διάφορους συνδυασμούς με τα drums και τα πλήκτρα να έρχονται πάντα να γεμίσουν με όγκο το σύνολο. Πάνω σε αυτό το χαλί κινείται ο τραγουδιστής ο οποίος δίνει το προσωπικό του ύφος και λυρικότητα τόσο μακριά και τόσο κοντά ταυτόχρονα με τη χαρακτηριστική του μελωδική χροιά. Καλή ακρόαση!

[B]1. Unidentified[/B]
[B]2. Frame Of Mind[/B]
[B]3. Rearranged[/B]
[B]4. The Grand Illusion[/B]
[B]5. Simple Chaos[/B]
[B]6. Without End[/B]
[B]7. A Common Thread[/B]
[B]8. The Wish[/B]

Έπεσα σε ένα teaser για ένα επερχόμενο άλμπουμ από τους Σουηδούς Misth οι οποίοι είναι λέει οι πρώην Mercury Fang (άγνοια) με την προσθήκη κάποιας Maria Rådsten. Η μουσική που παίζουν δεν με αγγίζει ιδαίτερα, ίσως αρέσει σε κάποιους δεν ξέρω, απλά αυτά που άκουσα από την τραγουδίστρια να κάνει στουντιακά στο τήζερ με έκαναν να μου φύγει το σαγώνι στο πάτωμα. Το επίμαχο βιντεάκι:

Θα ακούσω το άλμπουμ μόνο για πάρτη της…

Όντως φωνάρα η κοπέλα. Ακούγεται σαν την Floor Jansen λίγο.

Δεν είχα ακούσει σχεδόν νότα από After Forever, έβαλα να φρεσκάρω το κομπάρισον που λες και στις πολύ καθαρές νότες έτσι φαίνεται, καθώς και μουσικά η μπάντα.

Η τραγουδίστρια που πόσταρα φαίνεται να είναι μεγαλοκοπέλα πάντως
http://misth.com/#/band/

Τόπος στις Milfs \m/ :lol:

Eίναι κάτι σαν χόμπυ οι τραγουδίστριες και γενικά ψάχνω και πέρα των ειδών που ακούω συνήθως.

Πρώτη μου επαφή με τους Persefone, το progressive death τους μου ακούγεται κάτι μεταξύ Scar Symmetry και Between The Buried and Me, αλλά έχουν και αρκετά ψυχεδελοατμοσφαιρικά μέρη. Δείτε τι κάνουν στο Spiritual Migration : http://www.youtube.com/watch?v=d6_sRDFideY

βγαλανε απιστευτη/τρελη δισκαρα οι DGM, θυμιζει αρκετα Symphony X σε σημεια, παραγωγαρα, πολυ ωραιες μελωδικες γραμμες στην φωνη και φοβεροι μουσικοι ολοι τους. Εχει και δυο guest συμμετοχες "Jorn Viggo Lofstad (Pagan’s Mind) και τον θεο Russel Allen. Βγαλανε βιντεο το κομματι με τον Russel, τσεκαρετε.

εκπληκτικη μπαντα οι Persefone!!! Δεν τους ηξερα! thx!! :smiley: :smiley: :smiley:

νεο κομματι leprous

http://www.metalhammer.co.uk/news/leprous-premiere-new-track-chronic/

νταξει οι νορβηγοι παιζουν αλλου μπαλα μου φαινεται!!

οι Leprous εχουν ξεφυγει και οσοι τους ειδαμε και ζωντανα το καταλαβαμε ακομα καλυτερα αυτο!!! Απιστευτο το νεο κομματι περιμενουμε ολοκληρο τον δισκο!!! :smiley:

Ήρθα να το ποστάρω αλλά με προλάβατε. Φοβερό κομμάτι indeed, συνεχίζουν να προοδεύουν σε όλα τα επίπεδα.

Καταπληκτικό!! Άντε ένας μήνας και κάτι έμεινε :smiley: (και ακόμα δεν πρόλαβα να χορτάσω το Bilateral).

Το έχουν κάνει πάλι το θαύμα τους. Λέω εγώ τώρα… :stuck_out_tongue:


http://www.youtube.com/watch?v=GdODhlEilAM :thumbup:

Πάνε κάτι μήνες που μου είχε στείλει αυτό το πρόμο.

Στην αρχή το θεώρησα αρκετά αξιόλογο, αλλά στην πορεία το βαρέθηκα και δεν το ξανακούσει εδώ και καιρό. Κακό δεν το λες, πάντως, με τίποτα.