Progressive Rock

Επειδή δεν γίνεται να διαβάσω όλα τα μηνύματα,ανέφερε κανείς τους Premiata Forneria Marconi?Φοβερή μπάντα.Έχει κανένας κανα link για να κατεβάσω Raw material?

Φίλε μου οπος και φίλοι μου σας περιμένω στο www.progressiverock.gr να κουβεντιάσουμε για την αγαπημένη μας μουσική!!!
:smiley: 8) :wink:

δεν τους εχω ακουσει αλλα εχω διαβασει πολυ καλα πραγματα για αυτους. και γενικα για την ιταλικη σκηνη.

link δεν ειναι τπτ ρε να βρεις… μηπως δε ψαχνεις???

Ξεθάβω. Σήμερα άκουσα για πρώτη φορά το lady lake των Gnidrolog και έπαθα τη πλάκα μου.
Όση δεν τους ξέρετε ακούστε αυτό http://www.youtube.com/watch?v=YTKrwQ0PXaA

Τι κανει αραγε αυτο το τοπικ στα διαφορα?Χμ…

Τεσπα…Ωραιοι οι απο πανω!Δεν τους ειχα υποψιν…

Οι παρακατω ειναι ενα ψιλοξεχασμενο διαμαντακι που το χα σε κασετα καποτε και το χω χασει και το ψαχνω διακαως και δεν το βρισκω…

Λεγονται Dark(οχι οι 70’ς με το Round the Edges) και ο δισκος λεγεται Tamna Voda.Fusion-ικες καταστασεις σε φαση Mahavisnu αλλα και Trilok Gurtu.

Μιας και αναφερθηκε απο τον hokam

μπορει κανεις να μου προτεινει κανα συγκροτημα jazz fushion σε στυλ Mahavishnu Orchestra ή Santana περιοδου '72 - '74;

Περεπιπτοντως το βρηκα αυτο των Dark και κατεβαινει… Δεν εχουν κυκλοφορησει τιποτα αλλο?

Μπορεις πληζ να στειλεις ενα λινκ???!!!??:slight_smile:

Δεν γνωριζω λεπτομερειες αλλα απ αυτους εγω ειχα δυο αλμπουμ τους,το ομωνυμο και το tamna voda,τα οποια οπως προειπα εχασα.

Τωρα για φαση Mahavisnu,εστω fusion μπαντας γενικα,το πρωτο που ερχεται στο μυαλο νομιζω ειναι Return to Forever.
Eπισης περα απ τα προσωπικα των μελων(Billy Cobham,Chick Corea,Al di Meola κτλ) τσεκαρε αν δεν εχεις τσεκαρει ηδη και Weather Report,Brand X και Tony William’s Lifetime και βλεπουμε.:slight_smile:
Α και του Trilok Gurtu μερικα προσωπικα ειναι απιστευτα!!

Ευχαριστω hokam θα τα τσεκαρω!

[SPOILER]το link πρεπει σου 'ρθε, ετσι?[/SPOILER]

Τους FRUUPP τους ξέρετε; Ποια η γνώμη σας; Είχα κάποτε μια κασέτα με αυτούς…

Ιρλανδοι,ωραια μπαντα folk-ιζοντος/συμφωνικου prog στα χναρια των Gryphon/Genesis(εποχης gabriel)/Renaissance κτλ.

Απο δισκους θα προτεινα το Future Legends για αρχη.

Ωραία μπάντα μόλις τους κατεβάζω…
Συνεχίστε να μας ανοίγετε τα αυτιά μάγκες διότι το progressive rock και το post rock είναι τα 2 είδη του rock που είναι 1.000.000 έτη φωτός μπροστά…

Προσπαθείς εκτός από το Βάκη να δώσεις Signature και στους υπόλοιπους?

http://www.rocking.gr/reviews/album/Fruupp_-Future_Legends(re-release)/2556/
http://www.rocking.gr/reviews/album/Fruupp_-Modern_Masquerades(re-release)/2639/
http://www.rocking.gr/reviews/album/Fruupp_-Seven_Secrets(re-release)/2579/

:slight_smile:

οχι στα ναρκωτικα, δεν φτανουν για ολους

[SIZE=“4”][B]HARMONIUM-SI ON AVAIT BESOIN D’UNE CINQUIÈME SAISON[/B][/SIZE]

Όσοι γουσταρετε πιο απαλά ακούσματα τσεκάρετε αυτόν τον δίσκαρο.Γάλλοι είναι οι τυπάδες και έχουν φτιάξει έναν απο τους πιο[B] ΟΜΟΡΦΟΥΣ[/B] δίσκους.Αν και κάτι μου λέει ότι οι πιο πολλοί που ασχολείστε με το προγκ τους ξέρετε.

Παιδες, δεν το μεταφερετε στο Ροκιπεδια? Θυμαμαι καποτε το εψαχνα πολυ εκει περα, δεν υπηρχε πουθενα και ειχα σκαλωσει γιατι ημουν σιγουρος οτι καπου υπηρχε. Και εχουν ειπωθει πολυ ωραιες προτασεις εδω περα (και σιγουρα μπορει να ειπωθουν και αλλες)!

Αν δεν θελετε/κρινετε σωστο να ειναι stand alone θεμα στην Ροκιπεδια, τοτε θα μπορουσατε να διευρυνετε το Space/Kraut Rock θεμα και να μπει και το Prog Rock εκει!

Ποστάρω δω γιατί το παρακάτω μήτε γκαραζίζει, μήτε ψυχεδελιάζει τόσο για να μπει στο σχετικό θρεντ του ροκιπηντια.

Sweet Smoke - Just A Poke

Χαρούμενο (ή χίπικο) προγκρέσιβ ροκ (όχι με τη στενή έννοια του όρου) από το usa.
Κυκλοφορία του 1970.
2 κομμάτια 16μιση λεπτά το καθένα σχεδόν.
Έχει μπάσα, κιθάρες, σαξόφωνα, ενισχύει την καλή διάθεση, ανεβάζει την πεσμένη, ψυχεδελιάζει τη συντηρητικούρα και αφήνει τους άλλους ν’ απορούν για το πως τετραγωνίζεται ο κύκλος, που οδεύουμε, τι μέλει γενέσθαι.

Επενδύστε χωρίς φόβο και πάθος, οι τολμηροί θα δικαιωθούν, οι υπόλοιποι, σ’ άλλη παραλία.

…let the trip begin

Εξαιρετική πρόταση η αποπάνω ! :thumbup:
Μπράβο στην AlteredCourse !

Το άκουγα αυτές τις μέρες. Πολύ ενδιαφέρουσα μπάντα με ιδιαίτερο, προσωπικό ήχο.
Και γαμώ τις ψυχεδέλειες. Τί μουσικάρες βγαίνανε τότε ρε πούστη μου!
Πόσα τέτοια χαμένα διαμάντια υπάρχουν…
Τσεκάρετέ το παίδες.

[I]Off-topic:[/I] Αναρωτιέμαι μερικές φορές αν τέτοια συγκροτήματα βρίσκανε ανταπόκριση από το κοινό εκείνης της εποχής ή ο ήχος τους ήταν τόσο μπροστά που χρειάστηκαν πολλά χρόνια για να αναγνωριστούν. ?

[SPOILER]Μιας και το ανέφερε και ο martian πιο πάνω, συνεχίζω να πιστεύω πως κάτι τέτοια τοπικς ταιριάζουν περισσότερο στη Rockipedia. Νομίζω πως η δικαιολογία ότι είναι νεκρά είδη και δεν υπάρχουν νέες κυκλοφορίες δεν είναι και τόσο σωστή. Έτσι κι αλλιώς και στη Rockipedia γίνονται αναφορές σε παλιές κυκλοφορίες. Αυτές οι μουσικές δεν πεθαίνουν ποτέ…[/SPOILER]

Απ’όσο ξέρω φίλε μου,οι genesis για παράδειγμα που θεωρούνται κορυφαίο προγκ συγκρότημα δεν ήταν τόσο γνωστοί επί εποχής gabriel.Οπότε μάλλον μετά αναγνωρίστηκαν αυτά τα συγκροτήματα μέσω της πιο ποπ (συνήθως) πορείας τους.

Και πάρτε και μία ιστοριούλα που ενισχύει το παραπάνω συμπέρασμα.Σε μερικούς ίσως θυμίσει την περίπτωση slayer,soad όταν είχαν έρθει στη Ελλάδα.

It was perhaps the most ridiculous pairing of groups ever in the history of show business. For the most part we got booed off the stage… At a show at the Hollywood Bowl in Los Angeles, we went on stage and the Sabbath fans were shouting “get off, we want Sabbath” and we were just getting set to play ‘Funny Ways’. We pulled out the cellos and violins, and the crowd starting heckling immediately, but we were gradually starting to get past it, when someone threw a cherry bomb on stage. (Phil Shulman) made sure we all stopped playing and said we needed to get off the stage. As we were leaving the stage, Phil grabbed the mic and said to the crowd “you guys are a bunch of fucking cunts!”, and the boo that went up after that was enormous! To this day I’ll never forget it! We were sort of vindicated later on, as we thought we were never going to play Los Angeles again after the cherry bomb incident, but later on the Octopus tour we were able to sell out consistently there, so something clicked with the fans.
??
Derek Shulman on Gentle Giant’s failure to win over Black Sabbath’s audience in 1972[3]

Ε, καλά κάνανε και τους γιουχάρανε. Οι Black Sabbath θα βγαίνανε μετά !
Ποιοι Gentle Giant τώρα…