Queen

Ωραίο το αρθράκι! Δεν ήξερα ότι ο Σωτηρακόπουλας είναι παλιοροκάς! respect!

επίσης πρόσφατη δήλωση των Muse: ‘The best band ever is Queen’

http://www.queenonline.com/en/news-archive/muse-best-band-ever-queen/

ε ναι το συνεχεια το λενε :slight_smile:

:slight_smile:

αχ και να ημουνα ενας απο εκει στο κοινο… :?

Μακάρι να τους έβλεπα μία φορά και ας έπαιζαν και σε χώρο για 50 άτομα…

E όχι και μηδέν ψήφοι στο Day at the Races. Δεν το δέχομαι. Το διορθώνω

Στάσου ρε αυτό δεν στέκει. Τέτοια γκρουπ το δυσκολότερο να είχες δει ήταν σε χώρο για 50 άτομα. :slight_smile:

τι εννοεις;

αυτο! you take my breath away απτους καλυτερους γαμημενους υμνους που χουν γραφτει ποτε…a night at the opera η ψηφος μου…γιατι …γιατι prophet song

Queen ρε μουνιά!!!
Λατρεύουμε αστροφυσικό Brian May και τον μεγάλο Deacon!!
Το τι έχουν πετύχει στην λεγόμενη μουσική βιομηχανία είναι πραγματικά κάτι το ασύλληπτο,ίσως άλλες 2,το πολύ,μπάντες να το έκαναν αυτό,τόσο δισκογραφικά όσο και σε ζωντανές εμφανίσεις

In 1981, Queen released their first compilation album, entitled Greatest Hits, which showcased the group’s highlights from 1974?1981.[64] It is the best-selling album in UK Chart history, has spent [B]450 weeks[/B] in the UK Album Chart, is certified eight times platinum in the United States, and has sold over 25 million copies worldwide.

450 fucking weeks!!! Μιλάμε για 8 χρόνια και κάτι!!!

Εννοώ ότι είναι πιο “μοναδικό” να έχεις δει Queen σε μικρό χώρο από να τους δεις σε ένα μεγάλο στάδιο.

Ελάτε παραδεχτείτε το. Γεννηθήκαμε σε λάθος εποχή

Γνωστό εδώ και χρόνια, από τότε που πρωτακούσαμε A Night at the Opera, Queen ΙΙ, News of the World κτλ.
Το συγκεκριμένο κλιπάκι απλώς κάνει την επίγνωση αυτού του πράγματος ακόμα πιο επώδυνη.

Προχθές μου ήρθε το box set με τις πέντε πρώτες επανεκδόσεις.
Queen II, Sheer Heart Attack, A Night At The Opera, A Day At The Races: Νομίζω καμία άλλη μπάντα ποτέ δεν έκανε τέτοιο σερί επικών δίσκων.

Mου έρχονται κάποιες αλλά εντάξει:p
Το Box το άκουσες;Ευχαριστημένος;Πες μας!Το ποστάρεις που το ποστάρεις να σκάσουμε από την ζήλια μας,ρίξε και κάνα σχολιασμό ντε!

Eδώ υπερβάλεις κάργα και το ξέρεις.

Εγώ ψήφισα κλασσικά το a night at the opera λόγω των ύμνων που περιέχει(Death on two legs,Prophet’s song,Bohemian Rhapsody κτλ.)

Πάντως μου αρέσουν τα πάντα από αυτούς μέχρι και το jazz με εξαίρεση κάποια τραγουδάκια από τη μετέπειτα περίοδο και το innuendo .

Εντάξει μαζί με: Dark Side, WYWH, Animals και Wall, οk; :stuck_out_tongue:

Βασικά είχα γράψει το ίδιο και τις επανεκδόσεις των Greatest Hits: Δεν έχω μαζί μου τα παλιά cd για κάνω άμεση σύγκριση. Σίγουρα ο ήχος είναι πιο δυνατός και τα μπάσα ακούγονται καλύτερα. Μην περιμένεις τεράστια διαφορά όμως. Δεν είναι remixed (όπως πχ έκαναν οι Deep Purple στο “Come Taste The Band”, όπου η διαφορά είναι εμφανής), μόνο remastered.

Τα bonus έχουν σίγουρα ενδιαφέρον, αλλά από τη στιγμή που η κάθε έκδοση είναι διπλό cd, θα μπορούσαν στο δεύτερο να χωρέσουν περισσότερα. Γιατί τώρα έχεις στο πρώτο cd τον κανονικό δίσκο και στο δεύτερο απλά ένα EP με μόλις 5-6 κομμάτια.

Επίσης τα βιβλιαράκια έχουν στίχους, αλλά όχι notes. Σε σχέση με τα παλιά έχει μόνο 2-3 σειρές για το κάθε bonus κομμάτι. Αλλά πιστεύω θα μπορούσαν ο Brian και ο Roger να είχαν γράψει κάτι για τον κάθε δίσκο συνολικά. Ένα ιστορικό / αναμνήσεις κτλ.

Για τη λεπτομέρεια: Τα cd έχουν αυτή τη γνωστή νέα θήκη που χρησιμοποιεί η Universal εδώ και 2-3 χρόνια. Δεν είναι digipacks.

Αυτά 8)

Let There Be Rock, Powerage, Highway to Hell, Back in Black :slight_smile:

Και ναι και όχι. Μιλάω για δίσκους που ο καθένας να έγραψε ιστορία και να άφησε μεγάλο αντίκτυπο / επιρροή κτλ.

Έγραψα για Floyd από πάνω, βάζω και Beatles από Revolver έως Abbey Road (χωρίς να μετράω Yellow Submarine). + Zeppelin… χμ, οκ, εντάξει… αυτοί έβγαλαν 8 έπη στη σειρά :stuck_out_tongue: