Radiohead

Άργησε αλλά απέδωσε το σχόλιο μου :lol:

μην κλέβεις τους celtic frost.εγώ όταν “κράζω” το μέταλ, το κάνω πάντα με τη στενή έννοια του όρου.:stuck_out_tongue:

ευχαριστώ λοιπόν.\:D/

Horror κουράζεις αφόρητα, δηλαδή τι κουράζεις το μπούτσο μας έπρηξες. Ρε κακομοίρη πως κατάφερες και έβαλες πάλι το μέταλ στην κουβέντα και με τι παράδειγμα εε, τους Maiden(κατεξοχήν πειραματιστές και μουσικοί Μαγγελάνοι δλδ) όταν μεσα σε 8 χρόνια με 7 δίσκους(όσους έχουν βγάλει και οι Radiohead) έχτισαν το μισό Metal και βάλε. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο επόμενος δίσκος των Radiohead δε θα είναι φουρνόμπαζο και δε θα πιάσουν πάτο? Αφού δεν το έχεις ρε κατακαημένε το Metal τι κάθεσαι και το κουράζεις?

Οι Queensryche χρειάστηκαν 9 δίσκους για να αρχίσουν τα Sequel(μερικά δεν ακούγονται αλλά δεν παύουν να είναι όλα διαφορετικά μεταξύ τους), οι Meshuggah έχουν βγάλει 7 δίσκους και πάλι κορεσμένοι δεν είναι, για τους Sabbath δε θα μιλήσω γιατί θυμάμαι ότι όλοι οι θαμώνες του Stonerobixxxx και του Sludgeswamp θα τους στολίσετε με 100 διαφορετικές ταμπέλες που καμιά τους δε θα έχει το συνθετικό Metal μέσα, και οι Thorns 20 χρόνια πορεία έχουν εντάξει μπορεί να έχουν μόνο ένα Full Length αλλά δε θα το κάνουμε και θέμα 20 χρόνια είναι στη πιάτσα ο Snorre, οι Skyclad είχαν 6 δίσκους πριν κάνουν κάποια στυλιστικά πισωγυρίσματα(ξέρω στο χαλάνε επειδή σου θυμίζουν την εποχή τους), οι Sepultura… ξές βαριέμαι να συνεχίσω εξάλλου εσύ την ξεπέρασες και αυτή την παιδική ασθένεια για να ασχολείσαι πια μαζί της, τράβα να ξεμπερδέψεις και με την ιλαρά για να την έχεις και αυτή στο ενεργητικό σου.

Η στενή έννοια ποια είναι? Για εξήγησε και λίγο για να καταλάβουμε.

μηπως να ανοιχτει θρεντ για να τα πουμε αυτα? οχι για το οφ τοπικ αλλα γιατι μπορει να γινει κουβεντα.

Μπα δε βαριέσαι, εντωμεταξύ μου αρέσει που στον Awake φαίνονται υπερεκτιμημένοι και κόπιες Floyd οι Radiohead ενώ οι Porcupine Tree στο Sky Moves Sideways μέχρι και το Track Listing έχουν κρατήσει ίδιο από το Wish You Were Here

Δεν κάνω, έχω την εντύπωση ότι εσύ δεν πιάνεις αυτό που θέλω να πω.

Τα τζιν-σωλήνες θα εννοεί μάλλον.

για βοηθηστε με λιγο οσοι ειστε ‘καμμενοι’ με radiohead

αποφασισα να τους ακουσω πιο προσεκτικα κ να πιασω τα αλμπουμ απο kid a και μετα (μπας κ κανω κωλοτουμπα)

ποιο απο τα 4 μετα του Οκ ειναι το καλυτερο κατα τη γνωμη σας και γιατι ?

βαλτε τα 4 σε λιστα κ πειτε κ 2 λογια γιατι το πρωτο ειναι οντως πρωτο στο μυαλο σας

ευχαριστω

(8α τσεκαρω κ τα 4 , απλα θελω να δω που στεκεστε οι φουλ φαν τους)

αμα δεν εχετε λιωσει κ τα 4 post-OKC μην βαλετε λιστα θα με μπερδεψετε.θελω την αποψη μονο των χαρντκορ φανς

edit : εφαγα ενα φλας κ εβαλα το αmnesiac πουτοχω κ καθεται κατι χρονια κ μου κανε ‘κλικ’

ισως επειδη μετα τον miles το μυαλο θελει ΄καμμενα’-αποδομημενα πραγματα κ οχι κουπλε-ρεφρεν-κουπλε-ρεφρεν-γεφυρα-κουπλε-ρεφρεν

ιδωμεν…

vangelis επειδη ειδα οτι ησουν ο πρωτος που το αναφερεις στις πρωτες σελιδες του thread , θελω την αποψη σου…

Δεν είμαι φανμπόυς και μια εποχή τους είχα για υπερεκτιμημένους κτλ. κτλ. Για αυτό το λόγο θα σου πρότεινα να ακούσεις το kid a. Βρες το σε flac και βάλε τα ακουστικά…

Ο μόνος post okc δίσκος που δεν έχω λιώσει είναι το hail to the thief.

Κατά τ’ άλλα, ναι Kid A είναι ο δίσκος για σένα, με ακουστικά, αμέριστη προσοχή και θετική προδιάθεση. Μπορείς να πειράζεις το βύσμα των ακουστικών που και που για μια πιο βινυλ-λαηκ αίσθηση.

mano, βασικα εχω ηδη βρει πολυ δυνατα vinyl rips ολων των αλμπουμ τους σε 24/96 κ τα κατεβαζω γιατι πλεον αν υπαρχει καλο βιβυλ ριπ δεν σκεφτομαι καν να κατεβασω την cd version…οσο κ αν καποιοι κανουν πλακα για τα βινυλ ριπς , υπαρχει ηχητικη διαφορα (αν ειναι καλος ο ριππερ,ειναι αβυσσαλεα)

ρωτηστε πχ jim rotten/faid και οσοι εδω μεσα εχουν παρει λινκς μου να σας πουν κ οι ιδιοι

ηδη κατεβηκε το amnesiac/in rainbows και επεται το kidA

γραψτε feedback…

Πάντως τα δύο πιο σημαντικά άλμπουμ στην δεκαετία (και τα καλύτερα μάλλον) είναι το kid a και το in rainbows. Το πρώτο γιατί κατάφερε να τους βγάλει από τον όλο θρίαμβο του ok computer, χωρίς να πέσουν στην παγίδα να το επαναλάβουν και το δεύτερο γιατί παρότι δεν είναι βήμα μπροστά μουσικά (για τα μέτρα τους) είναι σε συνθέσεις ανώτερο του hail to the thief στο οποίο (αν και είναι μια χαρά) είχαν αρχίσει να δείχνουν μία κούραση. Αυτό προφανώς οφείλεται και στα 4 χρόνια που έκαναν να το βγάλουν.

κατεβηκαν κ τα 2 κ θα ακουστουν

νασαι καλα φιλε θεοχαρη κ καλη αναρρωση (μεγια το μεταλλιο btw)

Εγώ πάλι που έχω ως κριτήριο για τη σπουδαιότητα ή μη ενός δίσκου, την αναγκαιότητα που σου δημιουργεί να τον ακούσεις, θεωρώ το Kid A, το Amnesiac και Hail to The Thief ασήμαντους και αδιάφορους εν πολλοίς δίσκους. Και αυτό γιατί πολύ απλά, με εξαίρεση τις πρώτες ημέρες της κυκλοφορίας τους, όταν και τους άκουγα προκειμένου να τους αξιολογήσω, ακινητούν σκονισμένοι στη δισκοθήκη μου. Για τον ίδιο λόγο θεωρώ σπουδαίο το In Rainbows που με συντροφεύει διαρκώς εδώ και τρία χρόνια. Αφήνοντας κατά μέρος τους ατέρμονους και άσκοπους πειραματισμούς, εστιάζουν επιτέλους στις συνθέσεις και μεγαλουργούν, θυμίζοντάς μου το συγκρότημα που λάτρεψα στα μέσα της δεκαετίας του '90.

awake οτι σου παν. οπωσδηποτε In rainbows (καλυτερος δισκος της καριερας τους για μενα) και μετα amnesiac και kid a.

cato διαφωνω ειδικα για το amnesiac. θεωρω πως ειναι τιγκα στο συναισθημα και σε καμια περιπτωση δεν θα λεγα πως εχει να κανει με ασκοπους πειραματισμους.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Και να σημειώσω ότι αυτό το άλμπουμ δεν μου έκανε και την φοβερή και τρομερή εντύπωση απο την πρώτη στιγμή. Καθε φορά όμως μου αρέσει και περισσότερο, και εχουν περάσει αρκετά χρόνια πια. Δεν συμβαίνει συχνά αυτό…

Εγώ πάντως Kid A και Amnesiac εκτίμησα φουλ μετά από αυτό:

και θα σου πρότεινα να το ακούσεις.

Και να μου στείλεις κάνα λινκ για τα vinyl rips να δω τι σκατά εννοείς επιτέλους. :lol:

θα ακουστει θενξ :slight_smile:

σου στειλα για το in rainbows να παρεις μια ιδεα :wink:

μην το ακουσεις μετα απο βολτα στα κοφισοπς ε

Δεν είναι δυνατόν. Σαν να το έγραψα εγώ όλο αυτό. Εντάξει ίσως ασήμαντος και αδιάφορος είναι βαριές λέξεις.

Εγώ πάλι είχα την ίδια αντίδραση με το Kid A παλιά, ενώ τον τελευταίο χρόνο έπιασα τον εαυτό μου να το ακούω ξανά και ξανά, διαπιστώνοντας πως πρόκειται για μεγάλο άλμπουμ τελικά.

Παράξενο το πως αλλάζουν κάποια γούστα…

όντως είναι μεγάλο άλμπουμ!!!
προσωπικό αγαπημένο απο κει μέσα το [U][B]“How to disappear completely”[/B][/U] το οποίο κάθε φορά που βάζω το cd, αφού έρθει η σειρά του το ακούω κάμποσες φορές πριν πάω στο επόμενο κομμάτι…

ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΓΑΛΟ ΝΕΟ: [SPOILER]ελπίζω όσοι δεν το’χετε προλάβει να σπεύσετε να το πάρετε… [/SPOILER]
Πήρα συλλογή 7 cd RADIOHEAD με μόνο 15 ευρώ !!!
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το λέω δημόσια στο φόρουμ το κατάστημα… γι’αυτό δεν το γράφω εδώ.
Αλλά όποιος ενδιαφέρεται να μου πει να τον ενημερώσω…
είχε μέσα: Pablo Honey, The Bends, OK Computer, Kid A, Amnesiac, Hail to The Thief, και I might Be Wrong (Live REcordings).
και όσο ήμουν στο κατάστημα, είδα κι έναν άλλον να αρπάζει την προσφορά και να λέει "καλά, παίζει να μην έχω ξαναδεί ΚΑΛΥΤΕΡΗ προσφορά σε cd"
Εννοείται ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΑΝΑ…
Και το περίεργο, δεν είχα αγοράσει ποτέ αυθεντικό radiohead, κι ας είναι απο τα πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα… … δεν είχε κάτσει…
Και τώρα τα πήρα όλα μαζί… super!..