Rap-Hip Hop

Αυτό είναι 1 είδος το οποίο αυτό το καιρό βρίσκετε στα ντουζένια του εμπορικά.Οιστεύετε όμως ότι παλιότεροι rappers όπως οι Puplic Enemy,Body Count,Beastie Boys,Run DMC,etc. ήταν καλύτεροι από τους πιο σύγχρονους,50 Cent,Eminem,Jay-Z,etc?

Επίσης όποιος έχει να προτείνει πιο πολιτικοποιημένα σκληροπυρινικά ραπ γκρούπ θα 'θελα πολύ να ακούσω προτάσεις.

2PAC… Δεν υπαρχει αλλος…

Διευκρινηση: Ο 50 σεντ τι δουλεια εχει με τους ραππερ??

Tupac rules:D

50 Cent is just a guy that’s supposed to be a rapper but I do not consider him as a part of rap scene…maybe gangsta?:-k

RnB μαλακιες εγω θα τον ελεγα… Ραπ δεν ηταν ποτε ουτε οι γκομενες, ουτε τα αμαξια…

Λάθος φόρουμ…?

Ενναλακτικό τόπικ:wink:

Για πες την αποψη σου πανω στο νεο “rap” οπως 50 σεντ κλπ…

Εγώ?:-s

Γιεπ… Επειδη το ανοιξες το θρεντ, γι’ αυτο…

Κοίτα,ειδικός δεν είμαι.Για την ακρίβεια πρόσφατα άρχισα να ψάχνομαι.Αλλά πιστεύω γενικά ότι αυτό που προβάλετε είναι το εμπορικό κομμάτι,το μη-πολιτικοποιημένο.Εγώ αυτό θα 'θελα να ακούσω,κομμάτια με απόψεις για σημερινά ζητήματα,όχι μλκς σχετικά με τις γκόμενες που π#δάν,κτλ.Μου την δίνει και η όλη σεξιστική νοοτροπία που υπάρχει στη σκηνή.Πιστεύω όμως οτι υπάρχουν και συνειδητοποιημένοι που βρίσκονται στο underground και που είναι πιο κοντά στους Public Enemy και τους Body Count παρά στον Eminem.Τέτοιους ψάχνω.

Εσύ τι πιστεύεις?

Στο ραπ και στο χιπ-χοπ ποτε δεν ημουνα χωμενος μεχρι μεσα, αλλα ξερω διαφορα πραγματα, εχω φιλους που ασχολουνται… Ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου ειδη περα του ροκ… Το πραγματικο ραπ πιστευω εχει πεθανει, ή ειναι στο underground οπως ειπες… Τωρα κατι τυποι 50 cent κλπ μονο αναγουλα μου φερνουν και δεν θεωρω οτι εχουν σχεση με το ραπ… Οπως ειπα, ραπ δεν ειναι ουτε γκομενες, ουτε αμαξια, ουτε λεφτα με οποιοδηποτε μεσο (βλεπε, 50 cent- get rich or die trying)… Απο την αλλη ουτε ο Eminem μου αρεσει… Εχει μερικα κομματακια καλα, αλλα γενικα δεν τον πολυ παω… Ενα τεραστιο respect στον 2pac, ο οποιος εγραφε μουσικη… Απο την αλλη συμπαθω Coolio, Dr. Dre και διαφορα αλλα…

Υπάρχει είδος gangsta?? Πρώτη φορά το ακούω :roll:

Δεν το πιστεύω, συμφωνώ με nihilist!!! :yahoo:

Cypress Ηill και μετά το χάος…:smiley: 8)

Μα ο Dr.Dre ειναι ενας απο αυτους που λενε στους στοιχους για γκομενες,αμαξια κτλ και ειναι αυτος που προωθησε τον 50 cent.Απο μουσικης αποψης ομως εχει γραψει κατα καιρους αξιολογες συνθεσεις.

Το Gangsta Rap ειναι το βιαιο και σκληροπυρηνικο rap.

+1000.Oι Cypress Hill ειναι και πιο πολυ στα δικα μας μουσικα πεδια.Επισης ο Tupac ηταν φοβερος και εδω ειναι ενα κομματι που πιστευω θα το εκτιμησετε αν ειστε λιγο ανοιχτομυαλοι…

Aπο ελληνικα ψαξτε Βητα-Πεις και Στοιχημα… Τωρα, κατι μπαντες τυπου ΖΝ, ειναι τουλαχιστον για γελια…

Όταν όμως οι ΖΝ έκαναν hip - hop αυτοί που λές δεν υπήρχανε.

Συμφωνω! Αυτοι το φερανε στην Ελλαδα… Αλλα κοιτα πως εχουν καταντισει αυτοι τωρα και δες τις μπαντες που ανεφερα…

TXC, Hmiz, Goin’ Through κάποια κομμάτια.

Για μένα ανέκαθεν κορυφαίοι ήταν οι Active Member και οι Βαβυλώνα.
Απο ξένους 2Pac,Cypress Hill,Dr.Dre