Rap-Hip Hop

Λοιπόν αν το βρείτε,ακούστε απο τανγ ραμ το “η τέλεια γυναίκα”,έχει γέλιο.Ειδίκα το παλικάρι που μπαίνει δεύτερος…λέγεται φάιρους,είναι ψευδός και είναι όλα τα λεφτά.

Retards
Attempting
Poetry

Σαν μουσική το κομμάτι το εκτιμώ, αλλά δεν μου άρεσε. Γενικά θεωρώ την ραπ μουσική όπου μπορείς να βρείς ποιότητα, αλλά δεν μου αρέσει. Και δεν βάζω στην ποιότητα Οne Dollar, την Εminem κλπ.

Τσεκαρετε Dalek…

http://www.myspace.com/dalek

Δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου. Πάντως είχα φάει κόλλημα πριν καμμιά 10 αριά χρόνια με τον δίσκο Temples Of Boom των Cypress Hill.

χωρισ να μαι υπεβολικος!!!μπειτε στο www.fbicrew.com και καντε νταουνλοντ το σιντι των hip hop ex quipo!!!ακουστε ευλαβικα και …!!!
Υ.Γειναι ελληνικο συγκροτημα!!!

Μια παλιά μπάντα που είχα ξεχάσει να αναφέρω και αξίζουν αρκετά είναι οι N.W.A…Το όνομα μπορεί να μην σας λέει πολλά,αλλά όσο υπήρχαν μέλοι τους υπήρξαν τύποι όπως ο Ice-T,Dr.Dre,Snoppy Dog,και διάφοροι άλλοι.Τρομερή μπάντα με σκλυροπιρινικό στύλ.Διαλίθηκαν για την προσωπική καριέρα των μελών της.:frowning:
Το στύλ τους παραπέμπει πολύ σε Public Enemy,με πολιτικοποιημένο στοίχο.Αξίζουν για όσους ενδιαφέρονται για το είδος.


το χιπ-χοπ γενικα δε μου αρεσει,

αλλα αυτο σπαει τα μπετα. σοκ και δεος. οι κιθαρες κανουν την διαφορα.

Αυτοί εθνικιστές δεν είναι?Κάτι τέτοια έχω ακούσει.Αυτό το ρωτάω πληροφοριακά,όχι για να ψεκινίσει φιλοσοφική κουβέντα πάνω σε αυτό.

Πολλοι ειναι φασιστες… ΖΝ, πχ…

Ναί.

Και εγώ είμαι εντελώς άσχετος με το είδος, αλλά υπάρχει ένα και μοναδικό γκρουπ που άκουσα ολόκληρο δίσκο του χωρίς να πατήσω το stop, οπότε καταλαβαίνετε ότι αξίζει. Είναι οι ΒΑΒΥΛΩΝΑ.

καλα δε θα βαλω δα και τις ιδεες τους στο σπιτι μου.:stuck_out_tongue: βασικα οι στιχοι δε λενε (απ οσο προσεξα) για εθνικιστικα. δε μ αρεσαν παρολα αυτα ως “ριμες”. υπαρχουν καλυτερα παραδειγματα (το πρωτο txc οπως ειχε πει και ο ανχολις οντως μετραει).

δε βαριεσαι. η μουσικη απο πισω ειναι πολυ καλος λογος για τσεκαρισμα. και το εξωφυλλο ειναι απιστευτο. ηταν η αφορμη για να το ακουσω…

loipno apo ellhnika groups eiai wraia oi ff.c, active member, stoixhma, omika, vavylwna kai anaflexi… twra apox ena dena sxoloumai alla eidika tous ff.c psaxte tous

πουλησαν την μουσικη τους!!!

φφσ =απο τους λιγους που δεν το κανουν για τα λεφτα!!!

Επειδή ασχολούμαι κάμποσο να εκφέρω και εγώ τη γνώμη μου
ΝWA(τρομερό γκρουπ,πολύ δυναμικό,δυνατοί στίχοι,μουσική με επιρροές που φτάνουν μέχρι τα '60)
Προτείνω το Straight outta Compton(1986)
Dr.Dre.Ας τσεκάρει όποιος ενδιαφέρεται το The Chronic(1992).Eνδιαφέροντες στίχοι αλλα η μουσική είναι που το κάνει να ξεχωρίζει.Αναφέρονται σε αυτό το είδος ως G-Funk.Χρησιμοποιεί δηλαδή πολλά funk στοιχεία και πολλά samplaρισμένα funkika τραγούδια.
2Pac μετά.Τρομερός ποιητής-performer-φιλόσοφος-μορφή
για τους Αφροαμερικανούς.Πρωσοπικά έχω το All Eyez On me-Best και με καλύπτει πλήρως.Πάντως από άλμπουμ το Machiavelli μου έχουν πει ότι είναι το καλύτερο.
Θα επανέλθω σε αυτό το θέμα

Beastie boys rap?
Δεν είναι ακριβώς αλλά τεσπα, τα σπάνε έτσι κι αλλιώς.

Public Enemy, Cypress Hill, Beastie Boys ΦΟΒΕΡΟΙΙΙΙΙ!!!
Τι μισό ευρό και Jay-Z…

RESPECT

ωπ, το θεμα μου :lol: πως μου ξεφυγε εμενα αυτο το topic ??? :stuck_out_tongue:

για αρχη να διορθωσω κατι που ειδα:

μαλλον το αντιθετο εννοεις, οι Α/Ε πρωην Τerror Χ Crew ειναι κρυφοφασιστουληδες δηλαδη περισσοτερο εθνικια του κερατα που με εξυπνο τροπο προσπαθουν να περασουν τις αποψεις τους στη νεολαια και φυσικα να πουλησουν, οι ΖΝ μαλλον προς τον αναρχικο χωρο τινουν, με στιχο του Μηδενιστη συγκεκριμενα να λεει “τη χωρα μου θα κανω μπουρδελο γιατι ειναι μπουρδελο” λες να ανηκαν στους φασιστες ? γενικα οι ΖΝ ειχαν τη νοοτροπια τα γαμαω ολα, τα καταστρεφω ολα κλπ, επηρεασμενοι απ’τους Wu-Tang Clan!

εγω ακουω τελευταια πολυ hip hop ελληνικο, Εισβολεα, Τακι Τσαν (αν και τον προτιμουσα οταν επαιζε σαν Θαυμα Παιδι), Μηδενιστη και γενικα ΖΝ εκτος απο Υποχθονιο και Καταχθονιο, Αλφα Γαμα (που ηταν Εισβολεας, Γελως και Ταραξιας, ωσπου ο τελευταιος τους προδωσε και πηγε στο Family, κι ετσι οι Εισβολεας και Γελως παιζουν πλεον σαν Σκοτεινη Πλευρα), Στιχοιμα, ΒηταΠεις, εννοειται FF.C. το παλιοτερο και καλυτερο ελληνικο group με τον πιο γαματο mc τον Ρυθμοδαμαστη, σε καποια φαση ασχημη της ζωης μου ακουγα και Active Member, Razastarr, Deadlock, Τιγρε Σπορακια, Αντιξοες Παραγωγες κι απο τους πιο προσφατους που εμφανιστηκαν στη σκηνη ξεχωριζω τους Professional Sinnerz (απο θεσσαλονικη, μεγαλη δισκαρα κυκλοφορησαν προσφατα και με αρκετα ηλεκτρονικα κι αλλα στοιχεια μεσα, ειναι γαματοι!), τους Φιλικη Εταιρεια που κι αυτοι προσφατα κυκλοφορησαν τη πρωτη τους δουλεια και την χαρακτηριζω epic rap, ο Ραψωδός Φιλόλογος ο οποιος στο μελλον παιζει να παρει τη θεση του Ρυθμοδαμαστη οπως παει -αυτος κι ο Εκπτωτος Αγιος απο Παραγοντες τα καταφερνουν- και μαζι του οι Ladose με το νεο δισκο τους αρκετα καλοι, και τελος ο Τus ή Ριμοδοτης των πεντε ηπειρων, ο οποιος και ειναι το φαινομενο του ελληνικου underground rap και θα τον χαρακτηριζα Eminem της ελλαδας, o πρωταθλητης στον καφρικο στιχο. Επισης εχω ακουσει και λιγο Σκοταδιστες, Νεκρικη Σιγη και Απεχεις αλλα δεν τους βρισκω τοσο ολοκληρωμενους, θελουν δουλεια ακομα…

απο γαλλικο ακουω ελαχιστα αν και παιζει να ειναι το καλυτερο που εχω ακουσει απο οποια αλλη χωρα (εχω μια αδυναμια γενικα στη μουσικη της γαλλιας, οπως και με το γαλλικο black metal) δηλαδη συγκροτηματα κλασικα σαν τους Supreme ΝΤΜ, Fonky Family (με το φοβερο Marginale Musique), Don Choa απο τους προαναφερθεντες (Jungle De Beton φετινη κυκλοφορια, αρκετα καλη), 59GRAMMES (το Strike Sur La France επισης φετινη κυκλοφορια, πολυ δυνατο δισκακι!), IAM (αξιολογο και το Saison 5 που κυκλοφορησαν φετος κι αυτοι).

απο αμερικανικο γενικα δεν ακουω πολλα διοτι πιστευω ξεπουληθηκε ολο το ειδος εκει με τον 50 Cent να δινει ρεσιταλ. εννοειται οτι υπηρχε περιοδος της ζωης μου που ακουγα Dr. Dre, Eminem, Snoop Dogg, Xzibit, DMX κλπ, κυριως οταν ημουν μικρος στο Μτν! τωρα πλεον τους παραδεχομαι οτι αφησαν το δικο τους σημαδι αν και δεν πολυακουω τοσο γιατι οπως ειπα πιστευω ξεπουληθηκε. ελαχιστα ξεχωριζω πλεον οπως The Psycho Realm, Cypress Hill (περιμενω και το νεο δισκο φετος, ελπιζω να εχει παλι κιθαρες), Jedi Mind Tricks, Army Of The Pharaohs, La Coka Nostra, Ill Bill, Necro και μετα ξεφευγω σε horrorcore φασεις με Halfbreed (το KontamiNATION μονο), Necronomicon με το περσυνο τους The Devil’z Rejects, τους πρωτομαστορες του ειδους Gravediggaz και το Niggamortis κι αλλα πολλα που ξεχναω τωρα…

ο RZA τι θεωρειται? για πειτε τπτ καλο απο αυτονα…ειδα προχτε το Καφες Και Τσιγαρα και τον θυμηθηκα

o RZA ειναι μελος των Wu-Tang Clan ενω ειχε συνεργαστει και με τους Gravediggaz που ανεφερα επανω. εχει κυκλοφορισει τα εξης 4: Bobby Digital in Stereo, Digital Bullet, The World According to RZA και Birth of a Prince ξεχωριζοντας προσωπικα το 1ο.