Rap-Hip Hop

Και το 6 feet deep απο Gravediggaz πρεπει να ακουσεις οπωσδηποτε για μενα

δηλαδή ok με τις κλασσικούρες αλλά ένας άνθρωπος δεν βρέθηκε να του πει να ακούσει ένα από τα μεγαλύτερα σύγχρονα δημιουργήματα?

My Beautiful Dark Twisted Fantasy ωρέ!

πάμε μια σε καινούρια των 2 τελευταίων χρόνων

Roots - Undun
Ghostface Killah & Adrian Younge - Twelve Reasons To Die (ρε μαλάκες, σοβαρά τώρα… τι έβγαλαν!)
Apollo Brown & OC - Trophies
Kendrick Lamar - good kid, m.A.A.d city
Schoolboy Q - Habits & Contradictions
El-P and Killer Mike - Run The Jewels
Plan B - Ill Manors

μερικά underground

Mos Def - Black on Both Sides
Mos Def & Talib Kweli Are Black Star
Madvillain - Madvillainy
DANGERDOOM - The Mouse & The Mask
Nujabes ft. Shing02 - Luv(sic)

και άκου κανά ελληνικό, το silent disco από ροδες ασουμε είναι γενικότερα από τα αγαπημένα μου της προηγούμενης δεκαετίας

Underground ο Mos Def; Ε ποτέ.

Συμφωνώ για το Ghostface Killah & Adrian Young, ειδικά το Catastrophe, τι κομματάρα. Και για κανέναν μπούστη λόγο μην ακούσεις ελληνικό hiphop εκτός αν είναι Ημισκούμπρια ή FFC.

ε εντάξει, τι να τον βάλω; ακτιβιστικό rap; :stuck_out_tongue:
αλλά δεν είναι ο δίσκος των Blackstar underground; :-s ε ως τι θα τον κατέτασσε κάποιος εκείνη την εποχή…
τι να κάνουμε που έγινε μορφάρα μετά ο mos def…

Για όταν βγήκε, καμία αντίδραση. Έκτοτε και ο Mos Def (περισσότερο) και ο Talib (λιγότερο, και κυρίως λόγω του album “Quality”) χαίρουν κανονικής mainstream αναγνώρισης.

Ψειρίζουμε τη μαϊμού.

Μόλις πρώτη ακρόαση αλλά πόσο παίζει να γαμάει αυτό:!:

δεν είναι ακριβώς ραπ-χιπ χοπ αλλά η βάση είναι αυτή.

http://edeka.bandcamp.com/
από όσα κατάλαβα από τα λίγα που υπάρχουν στο ιντερνετ, είναι σαλονικιός, και έχει μια ιστορία στις ρίμες (dead sheep), και έχει θέληση και τάση για πείραγμα και πειραματισμό.

το άλμπουμ περιέχει στυγνή απαγγελία στίχων, γιομάτων με ειλικρινή ευαισθησία, βαβούρα (miaou noise λένε), πολλαπλά μουσικά layers (νομίζω).
Αγαπημένα τραγούδια είναι το ταξίδι της αγλαΐας, η σπιναλόγκα με τον επαμεινώνδα ρεμουνδάκη, το μαγκνετικ, το Δ80 και όλο το άλμπουμ.

Πέρασα απλά να καταθέσω ένα από τα καλύτερα hiphop κομμάτια που έχω ακούσει ποτέ μου και ίσως το καλύτερο στιχουργικό πόνημα του είδους. HopeRidesAlone τσέκαρε το.

[He left with deep breaths in each chest that needs less innovating,
Because they’re still debating over what “rhyme skill” is.
Got Sick of Waiting…for time killers to get over their murder raps.
Then he sold his own shirt off his back

For cheap exposure. He’d seek for closure but stayed open minded.
Always seemed to keep composure peeking over both his eyelids.
Speaking vulgar in misleading cultures of ultra-violence.
Teaching others how to be more loving through brotherly guidance.

A bleeding soldier knows the science. He does the math quick and writes
Without having to think twice.
Without asking for advice. Letting the scalps peel.
Having brains picked by head lice before the scabs heal.

His death mask conceals his face paint.
It feels like a safe place, but it ain’t.
Feels like it safety seals fates, but it don’t.
He’s not a real saint. Just another one of those religious, political jokes.

And that’s not even half of the nutshell cats are compelled
to crack open to extract his blood cells from.
When he comes back from hell again,
You’ll have a few bones to pick with a fractured skeleton.

Sage Francis
Anti-socialite.
Secret Admirer.
Student Loaner.
Continental Drifter.
Professional Bootlegger.
Spin Doctor.
Self Referentialist.
Road Runner.
Personal Journalist.

Word is the worthless wordsmiths were conversing impersonal twists.
Heard they’re concerned with making the Earth shift.
These kid games are silly. When all art is signed anonymous,
He’ll turn that Big Bang Theory into a Small Pop Hypothesis.

Sage Francis.
Death Merchant.
1968-2001
Devoted son…father to none…

Husband to something soulless and didn’t spend his life with who he loved.
The hardest workers in showbiz need no diamond studded glove.
“His time is up!” He’s still the type poised to make a come back.
Kill the white noise until the sun’s black.
Moonwalk around New York City and get murdered by flocks of sheep,
Who square dance circles inside a box of beats.
The California Dream sequences end quick.
Couldn’t find middle ground in little towns on some Midwest trip.
He stood for something…but fell for every trick in the book, so he stopped believing…
In an avant garden of Eden.
“Get off the cross!” Of course we need the wood to burn a Godless heathen.
Catch him red handed…only if his palms are bleeding.

Sage Francis
Non-Prophet.
Artificially Intelligent.
Avant Guardian Angel Dust Mite.
1968-2001
It’s been a pleasure. It’s been a pleasure

But get out of my weathered face with all that sunshine
Get out my weathered face with all that sunshine
Get out my weathered face with all that sunshine
Get out my weathered face.](http://www.youtube.com/watch?v=x2i8tmnl39o)

Καλά όλα αυτά αλλά επιστρέφει ο ΑΡΤΕΜΗΣ πίσω απ’το πουθενά. Με γυαλιά Ωνάση φάση, είναι το νέο στυλ.


Νέο στυλ, ίδιο φασισταριό.

Έχει ξαναγίνει παρόμοια κουβέντα, καλύτερα να μη προτρέχουμε για το αποτέλεσμα.
Και μόνο η συνεργασία πάντως με Tardive Dyskinesia φαίνεται ενδιαφέρον!!!

Απλά υπενθυμίζω, διότι ζούμε στη χώρα που έγινε συνέντευξη τύπου για το φόνο του Φύσσα και έσκασε μύτη να μιλήσει ο Ευθύμης.

[SPOILER]Χωρίς κουβέντα για την ταμπακιέρα φυσικά, μόνο με κάτι αρκουδιλίκια για το πώς ενώθηκε η σκηνή και κάτι τέτοια.[/SPOILER]

Μωρέ δε με απασχολούν οι πολιτικές μαλακίες, βγάλτε τους όλους φασίστες απλά επειδή μιλάν ελληνικά.
Εγώ μουσική θέλω να ακούσω, μπορώ;

Το χεις ένα δίκιο. Δεν είναι δα και αντικατοπτρισμός της κοινωνίας που ζεις η πολιτική. Μην ασχολείσαι μαν, μουσική μόνο.

Έχεις ένα δίκιο, το τι λέει ο ένας για τη μάνα του άλλου είναι πολύ πιο σοβαρό κριτήριο από τα πολιτικά μηνύματα που μεταφέρουν, μόνο μουσική ναπουμε.

Επιτέλους καινούριος Αρτέμης. Περιμένω πώς και πώς ψαγμένους στίχους, κρυφά μηνύματα και αναγραμματισμούς με βάση αυτά που ανεβάζει στο φμπ του ο ανανήψας.

[SPOILER]

Πῶς καταλαβαίνουμε ὅτι ὁ Τσίπρας δουλεύει γιά τή Νέα Τάξη Πραγμάτων καί ἐπιθυμεῖ τό ἠλεκτρονικό φακέλωμα τῶν πολιτῶν;

Τσίπρας = chip + rush (δηλαδή «γρήγορα τό τσίπ»)

«Ἀρχή σοφίας, ἡ τῶν ὀνομάτων ἐπίσκεψις»

:-Ρ

Ἀρχὴ σοφίας ἡ τῶν ὀνομάτων ἐπίσκεψις #2

Με αφορμή την παρακάτω είδηση που είχα διαβασει πριν από καιρό http://www.pentapostagma.gr/2013/08/illuminati.html («ότι νά ?ναι»), ας δούμε εν τάχει ποιοι είναι οι Illuminati!

Η λέξη, από το τέλος προς την αρχή διαβάζεται ως Itanimulli, δηλαδή στα ελληνικά «Ήταν οι μούλοι» (αυτό λοιπόν ήταν εξ επόψεως πνευματικής, μην το ψάχνουμε άλλο)! Καλημέρα!

Ἀρχὴ σοφίας ἡ τῶν ὀνομάτων ἐπίσκεψις #3

Πως καταλαβαίνουμε ότι η Ελλάδα θα βγει από το αδιέξοδο που έχει περιέλθει, μόνο με έξωθεν παρέμβαση (της Ρωσίας εν προκειμένω):

Με αναγραμματισμό έχουμε τα εξής: ΚΡΑΤΟΣ-ΣΚΑΡΤΟ-ΑΡΚΤΟΣ

Επειδή το Κράτος στην παρούσα είναι Σκάρτο, για να ξεσκαρτάρει η κατάσταση, θα πρέπει να παρέμβει η Άρκτος (η Ρωσία)!

Αυτά! Οκ, το σταματάω εδώ… :-Ρ Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

?και μετά από λαϊκή απαίτηση (ενός ατόμου)

Ἀρχὴ σοφίας ἡ τῶν ὀνομάτων ἐπίσκεψις #4
ΕΠΟΣ≠ΠΕΟΣ
Η λέξη «Έπος», μας δίνει με αναγραμματισμό τη λέξη «Πέος».

Τι θέλουν να μας πουν οι λέξεις; Ας επιχειρήσουμε μία σύντομη ερμηνεία:

Κάποιος μπορεί να βρίσκεται, είτε στην κατάσταση του «έπους», δηλαδή να διάγει βίον επικόν, ακολουθώντας τον ηρωικό τρόπο ζωής (τις αξίες που προβάλλονται πχ. στα ομηρικά έπη, στο έπος του Διγενή Ακρίτη, στα μεσαιωνικά βυζαντινά ιπποτικά μυθιστορήματα, κλπ), είτε να βρίσκεται στην κατάσταση του «πέους», δηλαδή θα έχει μία σεξοκεντρική θεώρηση της ζωής, να είναι με ολίγα λόγια σαρκολάτρης.

Σήμερα, η πλάστιγγα έχει γείρει προς τη δεύτερη πλευρά. Για αυτόν τον λόγο και δεν γράφονται πλέον μουσικά και στιχουργικά έπη, αλλά μόνο πέη!
Δυστυχώς για την γενιά μας και ειδικότερα την τελευταία δεκαετία, αναβιώνει και προπαγανδίζεται κρυφίως, αλλά σαφώς, η αρχέγονη λατρεία του Φαλλού, η οποία θεωρεί ότι με την καταβίβαση του ψυχικού δυναμικού του ανθρωπίνου όντος, στο γενετήσιο και στον οργιασμό, επιτυγχάνεται η υπαρξιακή και μεταφυσική απολύτρωση του πεπτωκότος ανθρώπου.
Αρκεί μία ματιά γύρω σου (σε έντυπα, σε εκπομπές στην TV, σε μουσικά βίντεο κλιπ, κλπ) για να σε πείσει ότι όλοι, γυναίκες?άντρες, τελούν ασύγγνωστα τα αρχαία Φαλληφόρια (για την Ελλάδα εν προκειμένω), όχι μόνο κατά τον μήνα Ποσειδαιώνα, αλλά καθ? όλην την διάρκεια του ενιαυτού!

«οὗ μὴ καταμείνῃ τὸ πνεῦμά μου ἐν τοῖς ἀνθρώποις τούτοις εἰς τὸν αἰώνα διὰ τὸ εἶναι αὐτοὺς σάρκας» (Γεν. 6,3)

Έρρωσθε!

Νά μοιραστῶ καί κάτι προσωπικό μαζί σας! Φέτος, γιά πρώτη φορᾶ στή ζωή μου εἶχα τήν εὐλογία, νά πάω στά Χανιά μέ τήν πτήση πού μετέφερε τό Ἅγιο Φῶς!
Τό ἀεροσκάφος πού μετέφερε τό Ἅγιο Φῶς ἀπό τόν Πανάγιο Τάφο στά Ἱεροσόλυμα εἶχε μόλις προσγειωθεῖ καί ξεκινοῦσε ἡ πομπή. Τήν ἴδια ὥρα, οἱ ἐπιβάτες τῆς πτήσης γιά Χανιά, ἑκατό περίπου ἄτομα, ἤμασταν μέσα στό λεωφορεῖο τῆς ΟΑ καί πηγαίναμε πρός τό ἀεροπλάνο. Πρός τιμήν του, ὁ ὁδηγός τοῦ λεωφορείου σταμάτησε μπροστά στήν πομπή σέ ἔνδειξη σεβασμοῦ. Ἀπό τή μία ἦταν πολύ συγκινητικό νά βλέπεις τό δρώμενο, ἀπό τήν ἄλλη πολύ ἀπογοητευτικό νά βλέπεις τήν ἀντίδραση τῶν συνταξιδιωτῶν σου. Ἄλλοι κοιτοῦσαν ἀδιάφοροι, ἄλλοι διαμαρτυρόντουσαν γιά τήν καθυστέρηση κλπ, ἐνῶ ἐντύπωσή μου προκάλεσε τό γεγονός ὅτι οὔτε ἕνας δέν ἔκανε τό σημεῖο τοῦ σταυροῦ!
Ἄραγε, σέ ποιά πνευματική παράλυση ἔχει ἐκπέσει ὁ Νέο-«Ἕλληνας»;

[/SPOILER]

Μαν, σου λέει δεν τον ενδιαφέρουν αυτά, μόνο σκηνικά να πούμε γιάου και μάπες φάπα ξάπλα και τρελά ΣΚΙΛΛΖ

Ακριβώς, μη με μπλέκετε με το ζόρι σε πολιτικές μαλακίες, με αφήνουν αδιάφορο. Και δε χρειάζεται να κάνεις copy paste κάθε status του μπας και πείσεις, τον έχω κι εγώ στο facebook. Απλά την είδηση πόσταρα, μη το κάνετε τόσο θέμα, έλεος.

Όποιος με πείσει τι το ψαγμένο έχει ο Αρτέμης, επειδή γενικά ακούγοντας τα κομμάτια του μόνο κουλά διαβάζω, όπως και στο facebook του (φαίνεται λίγο μπετό), κερδίζει κουλουράκι :slight_smile:

Επιστρέφει κι ο Μηδενιστής πίσω απ’τα μαγαζιά. https://www.youtube.com/watch?v=c4F9Frm34iQ

Και για να προλάβω ορισμένους[SPOILER]δε με νοιάζει τι ψηφίζει, που πιστεύει, τι λεει και τι γράφει στο facebook. Θα το ακούσω πρώτα και μετά θα κρίνω.[/SPOILER]

Αρκετοί είμαστε όσοι αγαπήσαμε τους TXC ως πιτσιρικάδες και τον βασικότερο ρόλο έπεζε ο στίχος και η εν γένει στάση που κρατούσαν γενικότερα. Θυμάμαι μια συναυλία τους στο Ηράκλειο της Κρήτης την ημέρα της 28ης Οκτωβρίου 1999 ή 2000 -συγνώμη δεν θυμάμαι ακριβώς χρονιά- όταν όλοι κατέβαιναν σημαιοστολισμένοι να γιορτάσουν τις στρατόκαβλες παρελάσεις και να καταλήξουν μετά σε κάνα σκυλομάγαζο, εμείς στοιβαζόμασταν σ’ ένα κατώγι, στο Μύλο συγκεκριμένα, μέσα σε κάτι στενοσόκακα. Ξεχωρίζαμε σαν τη μύγα μες το γάλα ενόσω κινιόμασταν διαμέσου των κεντρικών δρόμων της πόλης για να καταλήξουμε στο χώρο της συναυλίας.

Αποτέλεσε τη μοναδική φορά που τους παρακολούθησα ζωντανά, απίστευτη ενέργεια επί σκηνής, ως κοινό τα κάναμε πουτάνα όλα, κάβλα ανεπανάληπτη.

Δεν γίνεται να κλείσει κάποιος τα μάτια όταν από στίχους όπως [I]“Δώσε μου πετρέλαιο να κάψω τη βουλή”[/I], [I]"…δεν είμαι γιάπης, δεν είμαι χρυσαυγίτης"[/I], να περνάει σε [I]“Αναμμένη η δας, ισχυρά η ομάς”[/I] και να γουστάρει το ίδιο, εφόσον δεν έχει μεταλλαχθεί κι αυτός σε κοντοκουρεμένο φασιστάκι. Τα περί μουσικής προσέγγισης, τον τρόπο που κάνει skilz κτλ. κτλ. πάνε περίπατο, όσο πρωτοποριακό κι αν είναι. Μορφή πολιτικής είναι η μουσική και ως τέτοιος θα κριθείς όταν μάλιστα έχεις κάνει τέτοια τεράστια κωλοτούμπα στην καριέρα σου. Απευθύνεσαι σε σκεπτόμενο κοινό κι όχι σε άβουλα όντα και θα κριθείς. Τα [I]“με αφήνουν αδιάφορο τα πολιτικά”[/I] μου ακούγονται το ίδιο φασίζον προς τους αποδέκτες που εύλογα κρίνουν με πολιτική βάση.