Rap-Hip Hop

Έβγαλε και κλιπ ο γελοίος :joy::joy:

Από τον καινούριο δίσκο του Βέβηλου

1 Like

Καινούριο κομμάτι από ΛΕΞ. 1,5 εκατομμύριο views σε μία βδομάδα!

2 Likes

Πολυ βαρετο…

Δεν θα πω απεχθάνομαι rap κλπ αλλά το ότι ακούω παντού μου την δίνει. Σχετικός και ψαγμένος δεν είμαι αλλά το ραπ του σήμερα δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το ραπ του 2pac, DMC και λοιπών θρυλικών καλλιτεχνών. Υπάρχουν και αξιόλογα κομμάτια αλλά το 95% είναι εμπορευματοποιημένα τραγούδια γεμάτα autotune, το ίδιο μπιτάκι σε παραλαγή, 0 μουσικό ταλέντο και το κυριότερο επαναλαμβανόμενοι στοίχοι που περιστρέφονται γύρω από σεξ, Ναρκωτικά, ‘‘αλητεία’’ κλπ. Το είδος έχει πέσει τόσο ποιοτικά που η Cardi B {άθλια για μένα} θεωρείται raper. Και αν στο ξένο ραπ την παλεύω λίγο στην Ελληνική σκηνή δεν βρίσκω κανέναν αξιόλογο. Ίσα ίσα μου την σπάνε τα ονόματα τους, οι στοίχοι τους και το lifestyle που πάνε να πουλήσουν. Δεν είναι τυχαίο πως ο βασικός πυρήνας των φαν τους είναι γυμνασιόπαιδα. Προσωπική άποψη βέβαια όποιος νομίζει πως έχω λάθος ας πει να συζητήσουμε.

Σε γενικές γραμμες από rap/hip hop/gangsta ακούω άνετα τους θρυλικούς ραπερ των 80’s κ 90’s και τον eminem. Από ελληνική σκηνή μεμονωμένα 5-6 τραγούδια. Όλα τα άλλα μακριά.

ΥΓ δεν είναι τυχαίο που πολλοί Έλληνες και ξένοι ραπερς θέλουν να έχουν την περσόνα του ρόκσταρ {sex, drugs, RnR}. Τους λείπει το βασικό όμως… το ROCK N ROLL.

1 Like

Δεν ξέρω πόσο είναι κατάλληλο το thread αλλά το αφήνω εδώ.

Είδα χτες το πρώτο επεισόδιο της εξής σειράς/ documentary:

Διαθέτει αρκετό αρχειακό υλικό από την τότε εποχή, ενώ φυσικά οι 9 ΜCs δίνουν βάση τόσο στις ιστορίες επιβίωσης που είχαν στην περιοχή - γκέτο - φυλακή που μένανε, όσο και στο πως γεννήθηκε η ανάγκη για το γκρουπ, φυσικά λάμπει η μνήμη του Ol’ Dirty, ενώ το πρώτο ep φτάνει μέχρι την κυκλοφορία του υπερκλασικού πλέον πρώτου τους single, Protect Ya Neck.

Ιδιαίτερα καλογυρισμένο, πιο δραματικό από απλό αφιέρωμα, όπως ήταν και ένα μικρό που βγήκε πριν μερικούς μήνες για τα 25 χρόνια του υπερκλασικού 36 Chambers. Σημαντική είναι και η ειλικρίνεια των μελών.

Αν κατάλαβα στην πορεία θα υπάρχουν και πιο διάσημοι σχολιαστές, στο πρώτο επ, ο θεούλης Jim Jarmusch, με το φλυντζανάκι του αναλύει την επιρροή των Wu στην κουλτούρα της χώρας (μην ξεχνάμε πως ο RZA θα είναι μαζί με Iggy κ.α. στην νέα του ταινία).

Και ένα μικρό σχόλιο για τους Wu. Πέρα από την ταυτότητα του καθενός, το ιδιαίτερο στυλ τις αναφορές στην shaolin υποκουλτούρα και όσα τους έκαναν διάσημους, υπάρχει και πολλή εξαιρετική μουσική (ειδικά στίχοι). Το 5 year plan του RZA, από το 1993 έως το 1998, έδωσε μόνο κλασικούς δίσκους, ολόκληρης της οικογένειας, μιας και Wu θεωρούνται και τα προσωπικά των μελών, με διαρκείς συνεργασίες και συμμετοχές τόσο των 9 όσο και διάφορων disciples/affiliates.

Στην τελική ο Ol’ Dirty τα είχε πει όλα σε 5 λέξεις.

Wutang is for the children!

Για να ευθυμήσουμε λίγο :stuck_out_tongue: !! Εν τω μεταξύ, ο Γιάννης στο beef μεταξύ Light και Snik φαντάζομαι θα παίρνει ξεκάθαρα το μέρος του Light αφού είναι ο αγαπημένος του ράπερ όπως είχε δηλώσει πρόσφατα και στους δημοσιογράφους του ΝΒΑ.

Χαμούλης φέτος στο Glastonbury από ότι βλέπω. Το (κατ’ εμέ) καλύτερο hip hop τραγούδι έβα, ακόμη και αν τα verses τα λένε αυτή την φορά άλλοι από την Κλάν, πάντα το ίδιο επιβλητικό.

Μακάρι κάποτε να έρθουν και από τα μέρη μας.

3 Likes

Που είναι ο Meth και ο Rae

1 Like

Ούτε Inspectah Deck πάντως είχε… Meth πάω στοίχημα ότι θα άραζε με Redman παρασκήνια για κανά τσιγάρο :wink: Τουλάχιστον κουβάλησε ο Ghost.


Trap και μ€&#@/ες

παρολο που δεν ακουω ραπ αυτη η μπαντα μαρεσει πολυ


Δισκαρα απο τον θεο! Κραταει τους Wu ζωντανους
2 Likes

Δεν το έχω ακούσει ακόμη, αλλά ήδη μια φορά φέτος το έχει κρατήσει αληθινό και όχι μόνος του στην προκειμένη…

Όπως και πέρσυ με τα Lost tapes. Τεράστιος.

Σε εγχώρια και ψιλοάσχετα νέα, promo video από την πρόσφατη live-ara στο Θέατρο Πέτρας. Καλά τα video στο yt αλλά ευτυχώς ακόμη αλλού κρίνεται η ποιότητα.

Εδω και χρονια βγαζει ο Ghost προσεγμενες δουλειες. Τσεκαρε επισης την σειρα για τους Wu που βγηκε τωρα

1 Like

Να σου πω την αλήθεια κάτι Bronze Tapes, 36 Seasons και 12 Reasons to die δεν μου άρεσαν και πολύ εκτός από αυτό βέβαια.

Βέβαια η δισκογραφία του μέχρι και το Fishcale είναι top class δισκάρες. Αγαπημένος MC.

Για την σειρά έχω δει το πρώτο επεισόδιο, θα επανέλθω όταν την ολοκληρώσω :stuck_out_tongue:

EDIT: Να έβγαινε και ποτέ αυτό το album με τον Doom…

36 seasons το λατρεψα ειδικα με τις παραγωγες και τις συμμετοχες που ειχε μεσα. Το πρωτο απο το 12 Reasons to die επισης μου αρεσε πολυ το δευτερο νταξει καλο ηταν . Αλλα το κορυφαιο του για εμενα ηταν το Sour soul

Ακούγοντας ξανά το Supreme Clientele από Ghost καταλαβαίνω γιατί είναι ο κορυφαίος δίσκος του. Λίγο δίπλα είναι και το Ironman

1 Like

Ακριβώς έτσι! Τι δισκάρες και τα 2. Επίσης Wu Banga.

1 Like

Sorry που χαλάω τη ροή της συζήτησης με αυτό εδώ το ΕΠΟΣ !!

1 Like