RavenCult

το temples of torment μου το ειχε φερει σαν δωρο ο ξαδερφος μου ! σκεφτειται πως στο δισκαδικο που ειχε παει εκεινη την εποχη να το αγορασει, στην ερωτηση του θελω τον καλυτερο μπλακ δισκο που κυκλοφορησε τελευταια, ο υπευθυνος του εδωσε το ravencult ! θα ειμαι ειλικρινης. στην αρχη μου φανηκε καπως περιεργο σαν ακουσμα και δεν του αφιερωσα τη δεουσα προσοχη που ΑΠΑΙΤΕΙ! πολυ old school και αρκετα βιαιο. εν συνεχεια ομως και με απανωτες ακροασεις αρχισα να κατανοω τι πραγματικα παιζει με το συγκεκριμενο σιντι και ολο και συχνοτερα εβαζα να το ακουσω! παρολη την ελλειψη πληκτρων(ειμαι φαν της χρησης τους στη μουσικη), υπαρχει η μελωδια, η ατμοσφαιρα και η μαυριλα που πρεπει ενας τετοιος δισκος να <<περναει>> στον ακροατη! πλεον, περιμενω ποτε θα βγει η καινουργια τους δουλεια!
μηπως καποιος απο εσας γνωριζει για αυτο κατι περισσοτερο ?
το εξωφυλλο παντως πολυ de mysteries dom sathanas:). μάρεσει!

Εμένα δε μου έκανε και τόση εντύπωση το C.D. τους. Μια χαρά άκουσμα, δηλαδή, αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Θα ήθελα να τους δω live, όμως, γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα.

Εγώ τους είδα live αλλά δεν είχα ιδέα τότε.
Άντε να κυκλοφορήσουν το επόμενο, περιμένουμε.

Ξαναμπαμπ!

Απ’ ότι μου είχε πει ο ντραμερ τους όταν τον είχα βρεί στους Primordial ο δίσκος θα ναι έτοιμος μετά το καλοκαίρι. (Αμήν δηλαδή και μακάρι!)

Θα κυκλοφορήσει και σε βινύλιο. Eπίσης ετοιμάζουν 7άρι σπλιτ μαζί με Omega και κασσέτα που θα είναι πρόβα με τίτλο “Τemple of Morbidity”.

Επιτέλους ρε πούστη μου!

Ε ναι ρε πούστη μου

Λοιπόν όποιος γουστάρει γενικά και δεν έχει ψάξει την μπάντα ας σπαταλήσει λίγο απ’ τον χρόνο του και ας την ακούσει. Και κάποιος που να μην γουστάρει να κάνει και αυτός το ίδιο και να την ακούσει. Τελειώνει το κομμάτι που ακούω και είναι [B][U]αυτό[/U][/B], καμία σχέση βέβαια με το θρεντ αλλά τον τελευταίο καιρό μου χει κολλήσει και το ακούω συχνά και αφού τελειώσει χώνω δισκογραφία Ravencult.

[SIZE=“3”]1–Despise The Blindfold [/SIZE]
Demo, Independent
2002

  1. The Vortex of Superior Grimness 04:58
  2. Forever Nailed 01:52
  3. Supreme Cosmic Union 05:35
  4. Darkest Shade of Black 06:24

Τα πρώτα βήματα και οι πρώτες εμπνεύσεις των πρωτοεμφανιζόμενων τότε το 2002 Ravencult αποτυπώνονται στο 1ο τους αυτό demo που κυκλοφόρησε σε 300 CD και 300 κασσέτες. Ένα πρώτο πολύ καλό ξεκίνημα για μια μπάντα που φαίνεται ξεκάθαρα τι επιρροές και ακούσματα έχει. Το ελληνικό μπλακ μέταλ και οι επιρροές απο όλο το τότε φάσμα του είναι ξεκάθαρες. 4 ύμνοι όπως πρέπει να είναι και να ακούγονται.

[SIZE=“3”]2–Cosmic Chaos [/SIZE]
Demo, Self released
April 2003

  1. Pure Hellish Blasphemy 02:02
  2. Cosmic Chaos Pandemonium 05:41
  3. Deathcult Supremacy 03:52
  4. Manifestation Of The Essence 07:15

Ένα χρόνο σχεδόν μετά το πρώτο τους ντέμο, οι Ravencult επανέρχονται δριμύτεροι κουβαλώντας στις παγωμένες τους ράχες ένα απ’ τα καλύτερα demo που έχει βγει στην ιστορία της ελληνικής σκηνής. Είναι αρκετά βελτιωμένοι σε παικτικό αλλά κυρίως και σε συνθετικό επίπεδο σερβίροντας μας στην μάπα έναν έναν γαμηστερότατους πωρωτικούς ύμνους. Τα κλασσικά ελληνικά επικά αλλά και μελωδικά ριφφ καρφώνονται με την μία στο μυαλό σου κάνοντας σε να θες να τα ακούς συνέχεια. Κοιτάς και την εξωφυλλάρα του Ντορέ και λές πω ρε πούστη μου δε παίζει αυτό θα το κάνω τατουάζ κάποια μέρα! Ήχος και παραγωγή όπως πρέπει να έιναι να σε κολλάνε με την μία! Κρυφοτρίβια της υπόθεσης είναι οτι κάνει γκεστ φωνητικά και ο Σάκαρος ο Τόλης αλλά δεν αναφέρεται πουθενά, αν προσέξετε θα τα ξεχωρίσετε με την μία. Ένα απ’ τα πιο κορυφαία και υμνικά ντέμο με ένα απ’ τα καλύτερα τραγούδια που έχει γραφτεί ποτέ . ([B][U]κλίκ!)[/U][/B]
[SIZE=“3”]3-- Armageddon Rising [/SIZE]
EP, Aenaon Music
October 2004

  1. Dethrone the Son of God 04:15
  2. The Nightsky Codex 05:52

Ενάμιση χρόνο μετά την κυκλοφορία του Cosmic Chaos η μπάντα ξαναχτυπάει εφόσον έχει κάνει αλλαγές στη σύνθεσή της αλλά και στον τρόπο παιξίματος της. Όπως λέει και η ενγκυκλοπαίδεια :

Pressed on heavy 70 gr. solid white vinyl. Comes in gatefold covers, embossed
jackets, free poster & sticker plus brand new Chris Moyen artwork. Limited to
500 hand-numbered copies.

Μιά καταπληκτική έκδοση με πολλά καλούδια και 2 κομμάτια απλά σκέτο ΘΑΝΑΤΑΚΙ!! Διαφορετικά όμως με τα 2 προηγούμενα ντέμο έχοντας φορτωθεί διαφορετικά στοιχεία. Ο Πάτερ Λίνος παραδίδει άριστα μαθήματα φωνητικών σε συνδυασμό με τα παγωμένα ριφφ να αποδίδουν μια ψυχρή σκατίλα και μίσος. Tέλειο εξώφυλλο επίσης από τον μάστορα τον Μοyen οπού θα ξανασυνεργαστεί μαζί τους στον 2ο δίσκο τους Morbid Blood που ακόμα περιμένουμε.

[SIZE=“3”]4–Temples of Torment
[/SIZE]

Full-length, Dark Essence Records
April 30th, 2007

  1. The Sigil Of Baphomet 04:55
  2. In Times Of Demise 04:43
  3. Onslaught Command 02:53
  4. Blessed In Heresy 02:47
  5. Commence The Burning Of Heavens 03:09
  6. The Nightsky Codex 05:29
  7. Utter Cold Void 04:56
  8. The Needles Of Truth 04:16

Τέλη Απριλίου του 2007 και αφού ήταν έτοιμο παραπάνω από έναν χρόνο πριν κυκλοφόρησε το πρώτο full length των Ravencult το Temples of Torment. Εδώ και αν φαίνεται το πόση ψυχρή σκατίλα και μίσος βγαίνει. Παγωμένα ριφφ απο τη Νορβηγία σε ξυρίζουν κατευθείαν με το που το ακούς. Με παραγωγό τον Knut Magne που ήταν κιθαρίστας στους φοβερούς Arcturus ακούς μια τέλεια σάπια όπως της αρμόζει να 'ναι παραγωγή. 8 κομμάτια με το ένα ήδη γνωστό απο το ΕΡ τους μας στέλνουν κυριολεκτικά στο διάολο! Οι παλιοί Ravencult των 2 demo έχουν φύγει και η διαφορετικότητα που ακούσαμε στο ΕΡ εξελίσσεται σε αυτόν εδώ το δίσκο. Η Νταρκθρονιές πάνε και έρχονται ενώ σε σημεία διάφορα ξεπετάγονται και κάποιες κλασσικές ιδέες απο τα Demo. Κυκλοφορία επίσης γεμάτη γαμηστερούς ύμνους. Και δω έχει ψιλοτρίβια η υπόθεση. Το τελευταίο κομμάτι σε κάποια φάση κάνει κενό μεγάλο και υπάρχει κρυμμένο κομμάτι, διασκευή το sacrifice των Bathory. Οπότε αν το χετε σε mp3 ξεχάστε το, τραβάτε αγοράστε το.

[SIZE=“3”]5–Morbid Blood
[/SIZE]

Full-length, __
__, 2010

Τρακλιστ σε τυχαία σειρά μιας και δεν έχει βγεί ακόμα ο δίσκος.
Sacrilege Of Death
Possessed On Burial Ground
Hail Revenge
Morbid Blood
Winds Of Damnation
Sworn To The Unspoken Oath
With Hunger In Eyes
The Gates Of Bloodshed
Snakes Crawl
Black Rites Of Execration

2010 τώρα και όλοι περιμένουμε να κυκλοφορήσει ο 2ος δίσκος των Ravencult. Η αναμονή τεράστια, μιας και η μπάντα είχε γράψει πριν ένα χρόνο τον δίσκο αλλά μετά αποφάσισε να τον ξαναηχογραφήσει σε μορφή πρόβας για πιο underground και old school feeling. Τα τελευταία νέα είναι πως θα κυκλοφορήσει μετά το καλοκαίρι. Aπ’ ότι έχουμε ακούσει απο λάηβ κομμάτια που έχουν παίξει υπάρχει και δώ αλλαγή στον ήχο συνδυάζοντας και ολντ σκουλ θρας στοιχεία δημιουργώντας μια άλλη ατμόσφαιρα. Ανυπομονούμε να βγει και δεν πιστεύω να απογοητευτούμε με τίποτα γαμώ τη μπαναγιάρα!!!

Να τον ακούτε τον necro, ιδιαίτερα όταν μιλάει για ελληνική σκηνή :respect:

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΠΑΝΤΑ,ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΓΑΜΕΙ!!!

Μόνο εμένα αυτό μου φαίνεται λιγάκι χαζομάρα; Το old school feeling η σου βγαίνει η δεν σου βγαίνει. Να ξαναηχογραφείς το άλμπουμ για να το πετύχεις δεν μου φαίνεται και τόσο σωστή τακτική. anyway θα φανεί στο χειροκρότημα.

Ακούω τώρα το The Nightsky Codex. Απλά φοβερό!8) Τους είχα πάντοτε σε μεγάλη εκτίμηση τους κυρίους και τους θεωρώ παραδειγμα της σταθερά δυνατής Black metal σκηνης της Ελλάδας. Άξιοι!:smiley:

Eντάξει, τους αγαπάω κι εγώ πάρα πολύ, αλλά το “Temples…” ήταν πολύ τόσο old school νορβηγο-frost-ιά που δεν ξέρω κατά πόσον είναι (ή θα έπρεπε να είναι) ενδεικτικό της ελληνικής bm σκηνής. Τα ντεμάκια τους είχαν πιο “ελληνικό” ήχο, αλλά ήταν σαφώς κατώτερα μουσικά.
Θέλω πραγματικά να δω με τι θα μοιάζει το επόμενο άλμπουμ τους…

Μα δεν εννοούσα ενδεικτικό του ελληνικού Black metal ήχου αλλά της ελληνικής σκηνής, ανεξάρτητα από τις επιρροές τους που είναι πράγματι Νορβηγικό Black:). Και να πώ την αμαρτία μου δεν εχω ούτε ένα άλμπουμ τους αλλά μου αρέσανε πολύ. Θα τσεκαριστούν άμεσα.

Άντε επιτέλους γαμώ!

http://www.hellsheadbangers.com/ravencult/

Καιρός ήταν!
Μπόμπα ακούγεται το trailer.

Επιτέλους,αυτά είναι!Πάει για δισκάρα να μου το θυμηθείτε…το τρέιλερ πάντως γάμησε.

Ω! Γαμαει !! :slight_smile: 8)

Ω ναι!
Και παρόλο που με εκνευρίζει η ιδέα του τρέηλερ και να μην ξέρω τι ακούω, κάποια απ΄τα riffs φαίνονταν να έχουν ένα στυλ κάπως πιο παιχνιδιάρικο/ ιδιαίτερο απ’ότι στο προηγούμενο άλμπουμ.
Live με AURA NOIR παρακαλώ [B]θέλω [/B][-o<

οι Ravencult με είχαν απογοητεύσει με το ντεμπούτο τους που θύμιζε Darkthrone, τα demos ήταν σαφώς καλύτερα… όμως το νέο άλμπουμ δείχνει εξαιρετικό, ειδικά στο θέμα παραγωγή, και σίγουρα θα τους δώσω άλλη μία ευκαιρία.

[B]Εδώ[/B] κάποιες πληροφορίες για το νέο άλμπουμ (φωτογραφίες από covers, βιβλιαράκι κτλ).
Υπάρχει και επιλογή για αγορά.
Μάρτιο 2011 έλεγαν, πάντως ακόμα δεν έχω καταφέρει να το βρω.