Μεγαλυτερη Κλεψια σε Riff

κοιταξε Cities On Flame πιστευω οτι δεν εχει καμια σχεση με τον The Wizard…
μετα ειναι αδυνατο ο hendrix na εκλεψε ενα κοματι που το εχει κανει διασκευη…bob dylan ειναι το κοματι…

Το Alice Cooper (από το Dirty Diamonds είναι) έχει πάρει φυσικά το ριφ από Hendrix/Dylan. Το έγραψα ανάποδα.

Όσο για το Cities… εκτός ότι έιναι το ίδιο ριφ παιγμένο λίγο γρηγορότερα , το έχει δηλώσει και ο Roeser σε συνέντευξη!

stargazer eisai swstos se ola.
prosthetw to seventh sign tou Malmsteen apo to u fool no one twn deep purple

τελικα εχεις απολυτο δικιο! εκατσα κ το προσεξα κ οντως ετσι ειναι!

__Χαχα, το πιο σωστό το έγραψε ο Stargazer… “ο κατάλογος δεν έχει τέλος…” 8) .

__Πάντως, δεν είναι ΠΑΝΤΑ αντιγραφές. Υπάρχουν και επιρροές ή “φόρος τιμής”, ή δανεισμοί (όχι αντιγραφή αλλά, "ανασκευή με έμπνευση το original) ή εξέλιξη /μετεξέλιξη, ή διασκευή, ή υποσυνείδητοι επηρεασμοί ή ακόμα και απλά… συμπτώσεις!

__Π.χ. ένας πάρα πολύ καλός μου φίλος (που έχει “κλέψει” δύο θέματα -ΟΧΙ ΡΙΦΑΚΙΑ απο δύο ΠΑΡΑ πολύ αγαπημένους του καλλιτέχνες και έχει εμπνευστεί απο άλλο δύο τραγούδια άλλων δύο ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ), με έβαλε μια μέρα να ακούσω μερικά νέα του τραγούδια (ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ). Οταν άκουσα την εισαγωγή ενός εξ’ αυτών, ανατρίχιασα! Ηταν ΙΔΙΟ το “rain” των Uriah Heep (με τον ΑΞΕΧΑΣΤΟ Byron!). Αντε να ήταν διαφορετικές 2 νότες ανά τρία μέτρα. Ιδιο μιλάμε! Οταν του έβαλα το “Rain”, έπαθε πλάκα! Ούτε που το είχε ακούσει ποτέ… :roll:

__Πάντως, πέραν αυτών που ανέφερα, στις πιο πολλές περιπτώσεις, δυστυχώς μιλάμε για συνειδητή κλεψιά του κερατά (ΑΥΤΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ “ΕΜΠΟΡΙΚΟ” ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΩΣ ΤΗ ΜΟΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΜΟΝΟ ΚΛΕΨΙΕΣ). :twisted:

Υ.Γ. (τραγελαφικό). Παλιά (όταν ήμουν πραγματικά μικρός), δεν άκουσα καθόλου ελληνική μουσική… Απ όλους όμως, μου άρεσε λίγο ο Μαχαιρίτσας… Μερικά τραγούδια του, είχαν… “κάτι” ρε παιδί μου! Ηταν πιο κοντά στα ξένα που λάτρευα… Χεχεχε, φαντάζομαι οι περισσότεροι γελάτε απο τώρα… :twisted: …“Ρίξε κόκκινο στη νύχτα, ρίξ’ τον Λαυρέντη στη φωτιάαα, ωω,ωω,ωωω!!!” :twisted:

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιο τραγούδι το οποίο μοιάζει σε ένα συγκεκριμένο σημείο του με κάποιο άλλο πρέπει να θεωρείται κλεψιά… Τόσα τραγούδια έχουν γραφτεί (γενικά) στη μουσική! Επίσης οι νότες που μπορείς να παίξεις είναι συγκεκριμένες… Κάποια riffs αναπόφεκτα θα μοιάζουν μεταξύ τους! Πρέπει δλδ όπωσδηποτε κάποιος όταν γράφει ένα riff να σκέφτεται να ?κλέψει? κάτι άλλο… Να δώσω ένα παράδειγμα: Το riff του Αnytime Anywhere των Gotthard από το περσινό Lipservice μου θυμίζει το Αντεξα του Ρουβά! Ε δε?νομίζω ότι oι Gotthard κάθησαν κι άκουσαν το άλμπουμ του Ρουβα κι ?έκλεψαν? το συγκεκριμένο τραγούδι… Επίσης προσωπικά αρκετά ?κλεμμένα? τραγούδια μου αρέσουν περισσότερο από τα ?πρωτότυπα?!

…μην είσαι κι απολύτως σίγουρος!! :lol: :lol: :lol:

Λές; :roll: Μπα :lol:

…μην είσαι κι απολύτως σίγουρος!! :lol: :lol: :lol:[/quote]

Μιλησε ο γνωστός οπαδός του Ρουβά

To Hello, I love you των Doors ειναι μεγαλη κλεψια απο το Αll day and all of the night των Kinks, οπως και το Always somewhere απο το simple man…

Black Sabbath - Paranoid / Dazed And Confused - Led Zeppelin

to cherokee ton europe klemeno oloklirotika apo neville brothers- thinking too much…

Όχι βέβαια, αλλά και οι Gotthard και ο Φοίβος ακούνε Malmsteen… Το κομμάτι είναι το Judas από το Eclipse…

Είμαι φανατικός Malmsteen-ας αλλά δεν το είχα παρατηρήσει…
Τέσπα όπως είπα δεν με πειράζει κάποιο τραγούδι να μοιάζει με άλλο σε κάποιο σημείο του αρκεί να είναι καλό.

Paidia gia koitakste na akousete to helena twn misfits kai ekei pou arxizei kai 'xwnei’skefteite to sanitarium!

To “Wing of Buterfly” twn HIM exei kanei kanonikh lhsteia sto “Wild Child” twn theikwn WASP.

ενα απο τα τελευταια της Παπαριζου , κομματι του Μπιγαλη , που o τιτλος τελειωνει
σε …in my heart .Aκουστε το και μετα στο καπακι το I live my life for you των
Firehouse .Η γραμμη της φωνης στα λογια ειναι ακριβως ιδια .
aor

TO solo tou seek and destroy ton metallica einia IDIO me auto son Saxon sto princess of the night

Μεγαλυτερη κλεψια σε σολο: Scorpions-This is my song απο την διασκευη του Hendrix στο All along the watchtower. Deja vu νομιζα οτι επαθα μολις το ακουσα.

Οσο για τα ριφφς, Speed of light (Queensryche)-Kashmir (Led Zeppelin). Αν ειχαν το ιδιο κουρδισμα οι κιθαρες παιζει να μπερδευα τα τραγουδια. :stuck_out_tongue:

simple man lynyrd skynyrd-always somewere scorpions