Μεγαλυτερη Κλεψια σε Riff

Εγώ πάντως ακούγοντας το pigs με ήρθε στο μυαλό το ενθύμιο πολέμου από Σφακιανάκη! :stuck_out_tongue:

https://www.youtube.com/watch?v=pZXGUfvxAhA 0:22

[B]The Small Faces - You Need Loving[/B]

Εντάξει, φαντάζομαι θα είχαμε πρόβλημα ως φόρουμ αν χρειαζόταν να γράψω ποιοι το έκλεψαν και έκαναν ένα από τα μεγαλύτερα hits ever…
Καλά ρε, μέχρι και η φωνή μοιάζει !

8O
Ρε έβλεπα εντωμεταξύ κριτικές για αυτούς και ήταν αποθεωτικές.Έχω ακούσει κάποια πράγματα αλλά μάλλον θέλουν ψάξιμο.

Ναι πρέπει να είναι καλοί. Ούτε γω έχω ακούσει.

8O8O8O

Εντάξει πάντως το τραγούδι είναι το You Need Love του Muddy Waters, έτσι? Ή του Willie Dixon καλύτερα (κάποιοι στίχοι δλδ).
Αλλά το πως μοιάζει η φωνή του Marriott με του Plant σε αυτό είναι απίστευτο.

Hopeto και brein.d3d[B] http://www.youtube.com/watch?v=qO2eiFrhBv4[/B] ενα μικρο δειγμα του μεγαλειου :wink: αν εχετε 40 λεπτακια για σκοτωμα…

Small Faces απο τις πιο πρωτοπορες και επιδραστικες μπαντες εβερ. Μουσικη γλυκια,χορευτικη και ταυτοχρονα γεματικη πορωτικες 60’s ριφφαρες,αξιζουν ενα ακουσματακι απο ολους :slight_smile:

Και για να ειμαι και λιγο ον τοπικ [SPOILER]ΤΙ ΞΕΣΗΚΩΜΑ ΗΤΑΝ ΤΟΥΤΟ ΡΕ :lol: νομιζω μεχρι και στιχους ακουσα ιδιους :lol:[/SPOILER]

edit: Ξερω οτι κουραζω με το οφφτοπικ,αλλα αμα δεν το εκθειασω θα σκασω.Το παραμυθι/concept/ποπ οπερα οπως λεει ο αλλος στο description που ξεκιναει στο 19:29 και καταλαμβανει τη 2η πλευρα του δισκου δεν ειναι απλως καινοτομια,ειναι γαμα τα με κεφαλαια γραμματα.Και το ριφφ του Mad John στο 32:21 για μενα μπαινει χαλαρα στο τοπ 10 της δεκαετιας. Ταπεινη υποκλιση. γραφικο ποστ over and out

Ναι τα κατέβασα όλα και θα ακουστούν.:smiley:
Ρε ναι οι στίχοι, κάποιοι βασικά είναι ίδιοι με του Waters. Δηλαδή και οι δύο έκλεψαν.
Είχανε και σχετική δίκη.

Ε μην μου πείτε ότι δεν μοιάζουν οι εισαγωγές! Ίδιες είναι!

Κι οι δυο το πήραν αυτούσιο από τον Gustav Holst:

Α οκέικ τότε!

μολις το παρατηρησα και μου εκανε ιδιαιτερα ασχημη εντυπωση. πολωνοι και οι 2 και οι μπεχεμοθ σχετικα ανεμπνευστοι τελευταια. ανετα μπορω να πιστεψω οτι δεν ειναι συμπτωση. (εισαγωγικο ριφ)

Οι RUSH … απο καποιον κλεψαν … καλα ακουσατε .

Η γνωστη μελωδια πριν το σολο με το γαματο φιλλ του νίλ .

[SPOILER]https://www.youtube.com/watch?v=KAlVasHbipo[/SPOILER]

Το αρχικο riff του Pilgrim απο Atlantean Kodex ειναι το αρχικο riff του Secret of steel σε πιο αργο. Καλα και το mid part του κομματιου ειναι tributακι στο Secret…απλα οχι τοσο εξωφθαλμα.

[SPOILER]Και γαμω τις κοπιες παντως,εγω γουσταρω :lol:[/SPOILER]

[U]Rotting Christ - Grandis Spiritus Diabolos[/U]

είναι το πρώτο μέρος τη άσκησης “The Slide” απ’ το [U]Metal Rythm Guitar Vol1[/U] του Stetina

Αν και λογικά θα έχει αναφερθεί, να γίνει το point ότι [U]αυτό(1980)[/U] είναι ολόιδιο μ’ [U]αυτό(1984)[/U].

Προκύπτει νταμπλ ποστ, σταρχίδιαμ. Είναι δυνατόν να μην πήρε χαμπάρι την εισαγωγή [U]αυτού[/U];

Ξεδιάντροπη κλεψιά στην εισαγωγή από [U]εδώ[/U] για μένα.

[SIZE=“1”]
το οποιο εδω ομως εμενα μου φερνει εντονα στο μυαλο την εισαγωγη του hallowed be thy name αλλα ας παω για υπνο καλυτερα[/SIZE]

Ω θεοί…ελάχιστη η διαφορά…

[SIZE=“1”]Το “Anthem” πάντως ειν’ ωραίο τραγουδάκι…[/SIZE]

Διαφωνώ, πολύ διαφορετική και πιο σύνθετη η μελωδία Maiden, εδώ μιλάμε για σκελετό μελωδίας που έφυγε αυτούσιος.