Rise Against

ζηλευω…

τσεκαρετε ρε το νεο βιντεο κλιπ για το Audience of One!

Δεν θα το παιζει σε πολλους ομως :expressionless:

Μαλακιες. Βρειτε το, αξιζει!

Ηιντ: Δείτε σε ποιον μοιαζει ο πιτσρικας στο Βιντ :–

Eχω ακουσει το sufferer and the witness το οποιο τσακιζει…Απορω πως δεν τους ειχα ακουστά τοσο καιρό…Groovάτοι και πορωτικοι οσο δεν πάει…Και φυσικα στην Ελλαδα ζητημα αν τους ακουν 30 ατομα…

Το Revolutions Per Minute ειναι για μενα η μεγαλυτερη τους δισκαρα.Εχει και τον υμνο Black Masks and Casoline οπως και πολλους αλλους.

Simply because you can brethe
doesn’t matter you 're alive
or that you really live
this life has taken it’s toll
she just doesn’t know how
much more she can give

Καποιος μου ειπε χτες οτι θα τους δει Γερμανια με Strike Anywhere(κωλοφαρδια or not?).

Kι εδω μια απ τα ιδια,ομορφο αλμπουμακι πραγματικα…

Kανε ενα ραπορτο ρε βλαμμενε

Εμπειρία ζωής η χθεσινή συναυλία:!:

Στην αρχή είδαμε τους flobots που τα πράγματα ήταν αρκετά χαλαρα αλλά τα παλικάρια παρόλο που δεν είχαν καμία σχέση με τους headliners σε genre, παίξαν εξαιρετικά για μισή ώρα και έφυγάν καταχειροκροτούμενοι, με ένα κοινό που τους σεβάστηκε απολύτως. Στη μέση του set αρχίσαν και τα πρώτα σπρωξίματα και τελικά κατάφερα και έπιασα κάγκελο ακριβώς στο κέντρο:D Μετά τους Flobots…ΑΝΤΙ FLAG οπού έγινε της …το κάγκελο.

Αν και στην αρχή δεν είχαν καλό ήχο(ποίος νοιάζεται punk παίζουν άλλωστε:p) ήταν άκρώς πορωτικοί…μετά που έστρωσαν τα πράγματα και από ήχο ήταν μια μεγαλειώδης εμφάνιση γεμάτη ενέργεια…πηγαινοέρχονταν ασταμάτητα απο την μία άκρη της σκηνής εώς την άλλη, εντυπώσιακά άλματα καθώς παίζαν και έναν μπασίστα τρελαμενο που έφτυνε χλέπες στον αέρα και τις ξαναέτρωγε:lol:
Το κοινό παραληρούσε και πραγματικά το κάναν ότι θέλαν, σαν να ήταν headliners. Μεγάλες στιγμές όταν ο αλόφρων μπασίστας κατέβηκε στο κοινό και τραγούδησε μαζί μου και με άλλα 2 άτομα… μετά το τέλος κατεβήκαν και μας χαιρέτησαν κλπ… Επιάσα και το set list τους το οποίο έχωσα βιαστικά μέσα στην τσέπη μου για να μην μου το κλέψουν οι βάρβαροι δίπλα:p Παίξαν και το I fought the law.

Και ενώ νόμιζες ότι τα πράγματα δεν μπορούσαν να γίνουν καλύτερα βγήκαν οι Rise Against στη σκηνή:!: Οι τύποι παίζαν σαν μηχανές, καταιγιστικοι και δίχως πολλά διαλείματα με άφησαν άναυδο από την απόδωση τους. Ο κόσμος τραγουδούσε και μου έκανε εντύπωση πως όλοι ξέραν τα καινούργια…Highlight της βραδία το ακουστικό encore με hero of war και swing life away και χιλίαδες άτομα να τραγουδάνε μαζί και τον Tim να κοιτάει χαζεμένος απο αυτό που γινόταν. Μπάσο και πρώτη κιθαρά απίστευτη ενεργεια γενικά πολύ δεμένοι πάνω στη σκηνη. Επιάσα και πένα και ο Tim με έδειξέ καθώς χτυπιόμουν σαν τρελός στο behind closed doors:D

Από τις καλύτερες συναυλίες της ζωής μου, αν και έφυγα με ματωμένη πλάτη, κοκκινίλες απο το κάγκελο και στα πλευρά και χωρίς να νιώθω ένα δάχτυλο του ποδίου μου αλλά άξιζε την κούραση και τον πόνο…Αντέ μακαρι να τους δούμε ξανα όσο πιο σύντομα γίνεται:D

Setlist:

[SPOILER]Anti Flag:

Fuck Police Brutality
I 'm dead
War sucks, lets party
Die for the goverment
Press corpse
Turn coat
Good and ready
Smartest bomb
1 trllion$
Encore: I fought the law, this is the end for you my friend, modern rome is burning και cities (για τα δύο τελευταία δεν είμαι σίγουρος αν το πέτυχα τον τίτλο)

Rise against:# Drones

Give It All

State Of The Union

Ready To Fall

Injection Play

Re-Education (Through Labor)

Chamber The Cartridge

Stained Glass And Marble

Behind Closed Doors

Life Less Frightening

Like The Angel

Collapse (Post-Amerika)

Heaven Knows

Long Forgotten Sons

The Good Left Undone

Encore:

Hero Of War

Swing Life Away

Encore 2:

Survive

Audience Of One

Prayer Of The Refugee[/SPOILER]

πολυ ωραια μπαντα μπορω να πω οτι ειναι απ’τα συγκροτηματα που μ’αρεσαν απ’την πρωτη στιγμη που τα ακουσα:)

αναμένουμε8)

Πραγματικά ήταν κάτι το ασύλληπτο το χθεσινό.

Και οι Rise Against και οι Anti-Flag είναι άνετα στη 5δα των αγαπημένων μου γκρουπ, οπότε τον Νοεμβρη όταν εμαθα για το joined τουρ μόνο που δεν ακολούθησα τακτική “Βέντερ”. Οπότε ναι.

Παίζαν Γλασκώβη. 19:00. Ημουν απ’έξω δωδεκάμιση, και ναι ακόμη και τότε δεν ήμουν πρώτος. Κάτι γκοθούδες ήταν ήδη εκεί. Παρενθεση: Πώς γίνεται σε οποιαδήποτε συναυλία να πηγαίνω, είτε Franz Ferdinand είτε As I Lay Dying ξερω γω, ΠΑΝΤΑ να υπάρχουν γκοθούδες μπροστά? Ακολουθούν κάποιο κάλεσμα? Ανηγουεη…
[CENTER]
[/CENTER]

Δυο ώρες στο περίμενε, πιάσαμε κουβεντούλα με κάτι παιδιά (οταν λεω πιασαμε εννοω εγω, μιας που κανενας δεν ψηνοτανε να’ρθει :|) και σκασαν μυτη οι μπαντες. Μας ειδαν κει που κρυωναμε και μας λυπηθηκαν οποτε φωτογραφιες, αυτογραφα και λοιπα μοιραστηκαν αβερτα. Τέλος πάντων. 19:00 Νταν ανοιξαν οι πορτες.

Τοσες ωρες δεν πηγαν στραφι, μιας και αποστολη εξετελεσθη, και το απαραιτητο καγκελο κατακτηθηκε.

Πρωτοι βγηκαν οι Flobots. Δεν ξέρω αν τους εχετε ξανακουσει, το Μάιο είχαν κανει ενα μπαμ με τη κομματάρα Handlebars, αλλα γενικώς στο Ελλαντα δεν πολυακουστηκαν (ε ναι, χιπ-χοπ με πολιτικο στιχο και αληθινα οργανα? Χειρότερο απο μέτσαλ.) Εχουν ομως πολυ δυνατα κομματα, και δυνατη βιολιστρια. =Ρ
Ειδικα ο ενας απο τους 2 που εκανε φωνητικα, ρασταμαν παρακαλω, ηταν απιστευτος. Κατι χορογραφιες αξεπεραστες, και στο τελευταιο κομματι απλα τρελαθηκε, φυγανε ραστα χοροπηδαγε παντου, μιλαμε τρελη ενεργεια.

[CENTER]
[CENTER]

[/CENTER]
[/CENTER]

Το κομματι αυτο, ολες οι λεξεις αρχιζαν απο I. R. A. Q. Παλουκακι.

Σειρά είχαν οι τρισμέγιστοι (στη καρδια μου τουλαχιστον) Anti-Flag. Εξαρχης δηλωσαν πως ο δευτερος κιθαρίστας επρεπε να γυρισει πισω στο Pittsburgh για Family reasons, οπότε θα έκαναν οι 3 εναπομείναντες ό,τι μπορούσαν για να περάσουμε απίστευτα. Και πραγματικά η δήλωση αυτή επαληθευτηκε με το παραπάνω. Πέρα απο τον Τομ Μορελλο που τον εχω σαν μουσικο και κοινωνικοπολιτικο προτυπο, ο Chris 2 των Anti-Flag είναι αμεσως μετα στη λιστα. Οι πολιτικες και κοινωνικες του ιδεολογιες με βρισκουν 1000% συμφωνω και γενικα τον εκτιμω παρα πολυ (και απο χθες και σαν ανθρωπο/χαρακτηρα μιας που τα ψιλοειπαμε). Το σετλιστ λιγο διαφορετικο απο του κσ9 μιας και ελλειπε η μια κιθαρα οποτε επρεπε βα συμβιβαστουν, αλλα και παλι, δεν ειχε απολυτως καμια σημασια.
[CENTER]

[/CENTER]

Αποκορυφωμα για μενα οταν ο Chris επιασε το τυμπανο και τη ντουντουκα και τον επιασε μια τρελα και το κοπαναγε με μισος. Στο τελος απλα καρφωσε μεσα τις μπαγκετες και πεταξε κατω το τυμπανο
[CENTER]
[/CENTER]

Κλεισιμο του σετλιστ με I Fought the Law και Modern Rome is Burning και με σαλτο μορταλε του Chris
[CENTER]
[/CENTER]

Ε και τελος οι headliners Rise Against. Απο τα πιο διασημα ονοματα της post-hardcore σκηνης και διασημοι επισης για τον εντονα πολιτικοποιημενο τους στιχο (προφανως οχι οσο οι Ant-Flag) αλλα το λεει η περδικουλα τους.

Χορταστικο σετλιστ 20 τραγουδιων απο ολο το φασμα της καριερας τους, με ιδιαιτερο βαρος ομως στο καινουργιο Appeal to Reason και το Sufferer and the Witness.

[CENTER]
[/CENTER]

Η αληθεια ειναι πως τον ΜακΙλραθ (φροντμαν) τον ειχα για πολυ στατικο στη σκηνη, αλλα με διαψευσε πληρως. Πολλα τρεχαματα περα δωθε, κολπακια με το μικροφωνο, και οποτε ειχε κιθαρουλα εκανε και τις ποζεριες του (καταπληκτικη κιθαρα μπαη δε γουεη, απο τις πιο ομορφες les paul που’χω δει).

[CENTER]
[/CENTER]

Η επαφη με τον κοσμο ηταν φανταστικη. Γενικα, ο κοσμος στη Σκωτια εχει καποιες ιδιαιτεροτητες. Πχ αντι για encore encore κλπ φωναζουν «One More Tune!» ε σε καποια φαση αρχισαν να φωναζουν «Here we, here we, here we fucking go» και να τους εχει πιασει γελιο. Καταπληκτικα παντως. Έσκασε το ενκορ και ο Τιμ βγηκε για ενα ακουστικο σετακι (με μια απιστευτη ερμηνεια του Hero of War που ειναι απο τα αγαπημενα μου κομματια του 2008) για να δωσει τελος μετα με τρεις κομματαρες. Ειδικα το Audience of One.

[CENTER]
[/CENTER]

Ανετα ομως η καλυτερη συναυλια που΄χω δει ποτε. Τιγκα το ΑΒC με 1200 ατομα, αψογος ηχος, φοβερες λαιβ μπαντες και αγαπημενα μου τραγουδια να παιρνουν σαρκα και οστα μπροστα μου.

Δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο. Ειμαι χαρουμενος. I Gave it All

[CENTER]

[/CENTER]

Γενικος απολογισμος 2-3 Πενουλες, αυτογραφα, ενα τζαμπα 7’’ Βινυλιο με βοοτλεγκς rise against και anti-flag και αναμνησεις μιας ζωης
:smiley:

Χαη Κουαλιτι Βιντεουδια:

http://www.youtube.com/watch?v=RUj_EAIUBdk&feature=channel_page - Give it All

http://www.youtube.com/watch?v=LFV87h9BHe8&feature=channel_page – Hero of War

http://www.youtube.com/watch?v=abq2ESdXqcQ&feature=channel_page - Audience of One

http://www.youtube.com/watch?v=--OPVH3QXGA&feature=channel_page _ One Trillion Dollar$

το βαζω και εδω γιατι αλλου δεν το προσεξαν

Πως και δεν είχα προσέξει αυτό το θρεντ.

Μπάντα που άργησα να ανακαλύψω, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ. Μου αρέσουν πολύ, τα Siren Song…, Revolutions… αλλά και το τελευταίο τους είναι δισκάρες.

Το The Sufferer… μου χει διαφύγει και δε το έχω ακούσει ως τώρα.

τστστς[-X οι περισσότεροι το θεωρούν το καλύτερο τους, το σίγουρο είναι ότι δεν προκειταί να απογοητευτείς…όσο πιο πολύ αργείς τόσο πιο πολύ θα μετανιώνεις που δεν το είχες ακούσει νωρίτερα:p

ξαναδα τα ρηβιου και στενοχωρηθηκα :frowning:

ΘΕΛΩ ΠΑΛΙ!

Ελλανορ, ακουσε το Σαφερερ!! INJECTION!

Θα το ακούσω guys. Σίγουρα. 8)

Mr, τυχερός που τους είδες λάιβ!

ωωω ναι…

ΓΟΥΙ ΓΟΥΟΝΤ ΜΟΡ:(

αν κάποτε μπορέσετε να τους δείτε live μην χάσετε την ευκαιρία, είναι εμπειρία ζωής(σας ομιλεί παθών και είμαι σίγουρος ότι και o Γιάσονας συμφωνεί!..)

ρε mr_ δεν τους ηπες να περασουν απο ελλαδα???:-k

Ποοο αυτή τη στιγμη λιώνω το revolυtions per minute και συνηδιτοποιώ πόσο θέλω να δω τους Θέους!!! ΖΗΛΕΥΩ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙ

Πάντως σε λίγο καιρό κάνουν ευρωπαικό τουρ και καμιά Ιταλία που είναι και κοντά και με την προυπόθεση ότι υπάρχουν καλά λεφτα ακούγεται δελεαστική πρόταση