Πως αντέδρασαν οι γονείς σας όταν αρχίσατε να ακούτε rock/metal?

Κι η δικιά μου… Τι στο καλό, όλες οι μανάδες κοριτσιών τα ίδια λένε; :stuck_out_tongue:

κοιτα, οταν ακους ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΧΙΕΒΙ μουσικη δειχνουν σεβασμο και οι ιδιοι οι γονεις και σου πληρωνουν και τα σιντια.

1 Like

oταν εφυγα το 2001 απο σπιτι για σπουδες η συλλογη μου εφταβε δεν εφτανε τα 30 cds. Tοτε μου λεγε η μανα μου: “Αρκετα cds εχεις μην παρεις αλλα”.
Οταν γυρισα στο σπιτι καλοκαιρι του 2008, σαν να ηρθα με πολλα κουτια σπιτι. Η συλλογη μου εφτασε κοντα στα 1000 κομματια και βαλε και καμια 500 βιβλια η μανα μου επαθε σοκ. Καταλαβε που πηγε ενα μεγαλο κομματι της γονικης οικονομικης ενισχυσης… :lol::lol:
Εν τω μεταξει, εποχη του διαδικτυου πια, βλεπει συνεχεια τον ταχυδρομο να φερνει δεματακια με cds/βιβλια.
Η μαμα μου νομιζει οτι τα περισσοτερα τα παραγγελνω για τους φιλους μου , οπως της ειπα, γιατι “μαμα μονο εγω εχω ιντερνετ και χρεωστικη, και τα παιδια τα εξυπηρετω, μην ανησυχεις δεν ειναι για μενα ολα αυτα”. :lol::lol:
Παντως η ατακα (αιωνια θα) ακουγεται : Αρκετα Cds εχεις μην παρεις αλλα. :stuck_out_tongue:

Περί cd’s, μου λέει ο πατέρας μου: “τζάμπα λεφτά, γιατί αγοράζεις αφού μπορείς να τα κατεβάσεις δωρεάν”.

Χμ, εμένα βασικά αυτοί με έχωσαν στη φάση (και κυρίως η αδερφή μου). Μου έδωσαν να ακούσω Pink Floyd, Doors, Deep Purple κλπ., οπότε κόλλησα νωρίς το μικρόβιο. Έφαγαν μία φρίκη κατά Γυμνάσιο μεριά όταν άρχισα να φέρνω δίσκους με πεντάλφες στο σπίτι :lol:, αλλά γενικώς ποτέ δεν αποπειράθηκαν να σκίσουν αφίσα ή να πετάξουν C.D. Μια χαρά γενικώς.

Nαι ισχυει και αυτο!

Οπως και αυτο!

Φυσικα και ειναι πιο ΤΡΟΥ οι γονεις σου να μην σε αποδεχονται και να μη σου δινουν δεκαρα και να μαζευεις λεφτα για τον πρωτο σου δισκο virgin steele,τη πρωτη μπλουζα omen(που αγορασες απο το Στελαρα μεταχειρισμενη μετα απο συναυλια),το πρωτο ραφτο overkill, το πρωτο σοβρακο μινέρβα με υπογραφη ross the boss κλπ.

αυτο ακριβως…

Eμενα μαι χαρα το πηραν,το μονο που μου ειπαν ειναι τα γνωστα τι εξωφυλλα ειναι αυτα…“πως μπορεις ρε παιδακι μου να ακους αυτο το μπαμπαμπουμπα?” και κατι τετοια.Και η μανα μ που ξερει και καλα αγγλικα λιγο εφριξε οταν εβαλα δυνατα το Αnarchy in the UK(συνηθως δεν βαζω δυνατα μουσικη,ακουω με ακουστικα) και ακουσες τους στιχους.Ηταν και μολις ξεκινησα το 1ο ετος στο πανεπιστημιο και τους ηρθε καπως…
Αλλα ετσι και αλλιως σκυλαδικα δεν ακουγε κανενας(τωρα το ψιλοκανει ο μικρος μου αδερφος…αλλα θα το στρωσω που θα παει…).Κατι Simon&Garfunkel,joan baez,beatles η μανα μου και ο πατερας μου αυτα αλλα και pink floyd,Clapton κτλ…

Η πορεια μου προς το μετσαλ ξεκινησε απο μπαντες οπως RHCP, RATM, Scorpions κλπ… Αυτο ελειπε να αντιδρουσαν…
Μετα συνεχισα με Μειντεν, Μεταλλικα, SOAD και αρχισαν οι πρωτες γκρινιες…
Τωρα πλεον που ακουω Sepultura, Nevermore, Kreator, Exodus & Slayer δεν την παλευουν καθολου… Λενε πως ακουω φασιστικες μουσικες, πως γουσταρω να ακουω τους πρεζακηδες που κοπανανε τα οργανα οπως να’ναι και το αποκορυφωμα ειναι το γρηγορο κ συνεχομενο “χουτσουχουτσουχουτσου” που ακουγεται στην Thrash!!!ELEOS:roll:

Οταν το μαθανε,η μανα μου μαγειρεψε κοκκινιστο με πατατες και ο πατερας μου ετοιμασε τη σαλατα.

Απο μικρος ψαχνομουνα πολυ με τη μουσικη και εχω περασει απο πολλα ειδη (και σκυλαδικα :oops: #-o οταν ημουν πιο μικρος, αλλα τουλαχιστον εμεινα μακρια απο τα αντιστοιχα μαγαζια), αλλα rock ψιλοακουγα παντα… μεχρι που μεγαλωσα και καταλαβα! Ο πατερας μου κι ο θειος μου ακουγαν παντα classic rock οποτε ειχα και τις επιρροες και τα βιωματα! Εγω ξεφυγα λιγο, ακουω και hard rock και metal αλλα γενικα ειμαι κομπλε με τους δικους μου

Όταν άκουσαν πρώτη φορά το Hail To England καλέσαν τον παπά του χωριού για εξορκισμό και τηλεφωνούσαν στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα για συμβουλές. Όταν άκουσα το Reign In Blood ζητήσαν να επανέλθει ο νόμος της εξορίας και όταν είδαν το εξώφυλλο του To Megatherion με κυνηγήσαν με τις τσουγκράνες για να με κάψουν γιατί νόμιζαν ότι ήμουν ο αντίχριστος. Από τότε ζω σαν φυγάς σε χαρτοκούτες στην Ομόνοια και ζητώ από περαστικούς με Laptop και ασύρματο Mobile Internet λίγο χρόνο για να μπορώ να μπαίνω myspace και για να ποστάρω που και που εδώ για να περνά η ώρα καθώς ζητιανεύω κατοστάρικα(τώρα 50λέπτα) από τους περαστικούς που με νομίζουν για πρεζάκια άστεγο. Από τότε που έγιναν τα επεισόδια στο κέντρο έχω αλλάξει πιάτσα και είμαι στη Βικτώρια, παρακαλείται όποιος από εδώ μέσα είναι πονόψυχος να έρθει στο σταθμό, τρίτη χαρτοκούτα αριστερά και να δώσει το κατιτίς για να πάρω μια ζεστή τυρόπιττα από τα Everest επειδή πεινάω.

@DarthVader:respect:

και εμένα τα κλασικά,τι ακούς,πως το αντέχεις,μου έχεις πάρει τα αφτιά κλπ.Όλα αυτά από την μάνα μου,βέβαια με τον καιρό έχει λίγο στρώσει και ακούει κάτι anathema,flogging molly…O πατέρας μου αρκεί να μην ακούω καφρίλες(aka death,power,folk,punk κπλ για το πατέρα μου),μόνο pink floyd,deep purple και όλα τα παλιά κλασικά.Λεφτά για cd από τις οικονομίες,στην μητέρα που λόγος,και χειρότερα στον πατέρα,οπότε αναγκαστικά οι αγορές είναι μετρημένες.Για αφήσες και τέτοια δεν το συζητώ,μια του Eddie είχα και την κατέβασε.
τώρα απλά το έχουν πάρει απόφαση,το μόνο καλό είναι ότι μου δίνουν λεφτά για συναυλίες,όχι εύκολα αλλά τους πείθω.:stuck_out_tongue:


Now playing: Children of Bodom - Follow the Reaper
via FoxyTunes

Κι εμένα μου το λένε. Μερικές φορές συμπληρώνουν: “να έπερνες βινύλια, το καταλαβαίνω. Αλλά τα cd είναι αναλώσιμα”. Και κάπου εδώ συνειδητοποιώ ότι έχω πιαστεί κορόιδο μιας κι έχουμε ένα ωραιότατο πικαπ με 2 ωραιότατα ηχεία κι έναν ωραιότατο ενισχυτή. Είναι που είναι άλλη φάση τα πικαπ…

Αυτο τοτε σε αφορα

:lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν αντεδρασαν.

Αν και πρεπει να απορουν με τις αλλαγες στα playlist. Dillinger Escape Plan και στα καπακια Manowar.

Καλα το πηρανε μωρε μιας και η ροκ ιδιως ειναι μουσικη που εκτιμανε αν και οταν ημουν μικρος η μανα μου εβλεπε κανα εξωφυλλο Iron Maiden και ελεγε “τι σαταναδες ειναι αυτοι που ακους???”. :stuck_out_tongue:

Εμένα ο πατερας μου με κολλησε το μικροβιο:p οποτε μαυτον τα παμε μια χαρα! μαζι σε συναυλιες λαιβακια κι απολα…η μανα μου απτην αλλη δεν της αρεσει καθοοοολου αλλα δεν μπορει και να μου πει κατι8)

O μπαμπας αποτι εχω καταλαβει καποτε ηταν ροκας (με παπακωσταντινου και λοιπα τετοια) και χθες που του βαλα αλτερ μπριτζ ταρεσαν τα φωνητικα πολυ…

τωρα η μαμα μονο σελιν ντιον ακουει :expressionless:

Ποτε δεν με πιεσαν να μην κανω κατι οι γονεις μου (περα απο το να μην καπνισω, που οντως επιασε τοπο), οποτε οταν αρχισα να ακουω ροκ, εδειξαν πληρη αδιαφορια. Ο πατερας μου γουσταρει παλια καλη ελληνικη μουσικη και γαλλικα τραγουδια, η μανα μου απ’ολα…

Απλα ο πατερας μου ετσι για την πλακα λεει κανα “Γιατι σκουζει αυτος?” “Ποιοι ειναι αυτοι οι σαταναδες?” (AC/DC)

Oυτε το οτι γυρναω απο εδω και απο εκει στην Ευρωπη για συναυλιες δεν τους κανει εντυπωση αν και την πρωτη φορα τους φανηκε λιγο υπερβολικο… απο την στιγμη βεβαια που τα πληρωνω μονος μου, δεν τους νοιαζει καθολου

θυμαμαι μια μερα την μανα μου να λεει στο τηλ “Ο Γιαννακης καλα ειναι, εχει εξεταστικη τωρα και μολις τελειωσει θα παει στην Ιταλια να δει Queen, REM και κατι αλλους (Coldplay)”:lol:

Παντως respect στην αδερφη μου, που και αυτη χωρις προβληματα απο γονεις, ειχε προετοιμασει το εδαφος να γινω ροκας8)