Μπασκετοφατσες του rocking

Ο @ktn ίδρωσε λιγότερο από όλους, αλλά η εξάντληση είναι ζωγραφισμένη στο πρόσωπό του.

Να ανεβάζετε κάθε Κυριακή κι από μία! +1 σε όσους κάνετε τοποθέτηση προϊόντος με μπαντόμπλουζες ανάμεσα στα φλωράκια της Κηφισιάς

4 Likes

Κατά τ αλλά ναι :grey_exclamation: είχα κι εγώ μια ωραία σνακλτουθ (κυρ Φώτης vibes) αλλά ανάμεσα στα μπιστηγματα την έβγαλα

5 Likes

Από που να το πιάσεις το Κυριακάτικο…

Chapter 1: Απογευματινό μπίστηγμα, ημίχρονο Α’.

Μαζευτήκαμε νωρίς νωρίς στα γνωστά λημέρια της Κηφισιάς για άλλη μια φορά, να παίξουμε την μπασκετάρα μας και να περάσουμε καλά. Και μόνο το απογευματινό να είχαμε, θα ήμασταν υπερπλήρης και χαρούμενοι με το πως περάσαμε το απόγευμα. Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.

Ομάδα 1: Εγώ, @Ktn, @RiderToUtopia, Φίλος Παργαλάτσου, @apostolisza8

Ομάδα 2: @ChrisP , @Lupin, @MegadethaS, @eviL, @Kastroman

Πριν μπω στο ψητό, να δηλώσω εκ των προτέρων πως θα πειραματιστώ με το φορμάτ του report, καθώς σκέφτομαι να μην υπάρχει ξέχωρη αναφορά σε ατομικές επιδόσεις, αλλά ένα ενιαίο κείμενο που θα περιγράφει τόσο τον αγώνα, όσο και κάθε μπίστη, δίνοντας μια πιο σφαιρική εικόνα.

Και πάμε. Οι ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα 2 βγαίνει με το μαχαίρι στα δόντια, σαφώς πιο έτοιμη, πιο αποφασισμένη και με πιο σαφές πλάνο. Σε γενικές γραμμές μπορούσαμε να τους ματσάρουμε, η διαφορά έμενε συνήθως γύρω στο -10 (+/- 2 πόντους), αλλά μας ήταν δύσκολο να εκδηλώσουμε συγκροτημένη, ολική αντεπίθεση ώστε να προσπεράσουμε. Καταλύτης στην εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν φυσικά ο Lupin, που έπαιζε σαν λυσσασμένος και ήταν δυο ταχύτητες πάνω από όλους. Σουτ, post game, ασσίστς, πιεστικές άμυνες, ήταν παντού και στις δύο πλευρές του γηπέδου (και με τρομερά ποσοστά ευστοχίας), μπασκετάρα ολκής από τον παλίκαρο. Αυτός, σε συνδυασμό με τα οργανωτικά skillz του Chrisp (που όντως, δεν του πήγε το εκτελεστικό προχθες) και την εμπειρία της…αλεπούς του Megadetha, ήταν τα βαρόμετρα της ομάδας 2. Όχι πως ο Κάστρο και ο Ιβολ δεν έπαιξαν, κάθε άλλο, και οι δύο ήταν ζιζάνια, με πολλές κινήσεις και, κυρίως, δυνατές άμυνες. Εμείς από την άλλη, ασύνταχτοι, άστοχοι σε εκνευριστικό βαθμό (όλοι πλην Λάτσου που και αυτός δεν είχε φουλάρει ακόμα), με πολλές μπασκετικές παρεξηγήσεις. Εγώ σερνόμουν (μας φάγαν τα ξενύχτια) και θα θυμάμαι για καιρό το αστείο κλέψιμο που δέχτηκα από τον Κάστρο (κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια, περπατώντας την πήρε), ο Αποστόλης δεν είχε βρει ρυθμό, ο φίλος του Λάτσου έδειχνε μπασκετική στόφα αλλά λίγο η αστοχία, λίγο πως δεν μας είχε μάθει και δεν βοήθησε, ο KTN πήρε λίγες προσπάθειες. Ο Παργαλάτσος μια σταθερή δύναμη, έκανε ένα δυνατό πρώτο ημίχρονο και μας κράτησε σε σημαντικό βαθμό στο ματς. Παρ’όλες τις δυσκολίες και την σαφή ανωτερότητα της αντίπαλης ομάδας, βρεθήκαμε στο ημίχρονο να χάνουμε “μονο” με 10, 42-32.

Chapter 2: Απογευματινό μπίστηγμα, ημίχρονο Β’.

Βαριά ατμόσφαιρα στο στρατόπεδο της ομάδας μας, απογοήτευση, ξενέρα, κακό κλίμα γενικά. Όχι πως δεν ήμασταν καλά μεταξύ μας, απλά δεν μας πήγαινε με τίποτα το ματς. Υπήρχαν και κάποιες φωνές που εξέφρασαν σκέψεις τύπου “μήπως να αλλάξουμε κάποιους παίκτες μπας και εξισορροπήσει το πράγμα”, αλλά εν τέλει συνεχίσαμε όπως αρχίσαμε. Με βαριά πόδια και λίγο ανόρεχτα, ξεκινήσαμε το δεύτερο μέρος. Κάπου εκεί η ομάδα 2 μυρίζεται αίμα και μπαίνει να λήξει το παιχνίδι κάνοντας επίδειξη δύναμης. Ο Κάστρο αρχίζει και φορτώνει τον λογαριασμό του, ο Μεγκαντεθάς με έχει εκθέσει και τον χάνω σε αρκετές κινήσεις του, ο Ιβολ έχει ρίξει στο καναβάτσο τον Αντώνη. Η διαφορά έχει φτάσει στο -20 (δεν θυμάμαι να έχει ξανασυμβεί σε φορουμομπάσκετ αυτό), ας πούμε 80-60 και το χρονόμετρο δείχνει πως έχουμε ακόμα 20-25 λεπτά (ας με διορθώσει κάποιος αν θυμάμαι λάθος τις λεπτομέρειες). Το παιχνίδι το έχουμε ψιλοπαρατήσει, υπάρχει λίγη μουρμούρα, η διαφορά έχει μείνει στο -20 χάρη σε κάποιες βολές, κυρίως του Αποστόλη, και στο απίστευτο παιχνίδι του Παργαλάτσου, ο οποίος ήταν μια όαση με ποικιλία στις κινήσεις του, έμμεσα τρίποντα, ταυρί κανονικό, μιλάμε για top notch μπάσκετ. Κάπου εκεί, λοιπόν, γυρνάει ο διακόπτης. Πως; Γιατί; Η αύρα του Λάτσου ή ο εγωισμός μας; Μήπως χαλάρωσε η ομάδα 2 και θεώρησε το ματς λήξαν; Ίσως λίγο όλα τα παραπάνω. Να σου που ο Lupin άρχισε να χάνει σουτ! Να σου που ο Ιβολ έχασε μερικα lay ups και σπατάλησε κάποιες δεύτερες ευκαιρίες μετά από τα trademark μπασίματα του! Και από την άλλη, τι έχουμε; Ο φίλος του Παργαλάτσου αρχίζει και ζεσταίνεται, να και τα κλεψίματα και οι αντεπιθέσεις και οι πάσες που κόβουν την αντίπαλη άμυνα στην μέση (βοήθησε πολύ το παλικάρι) και να ο Αποστόλης με τον Αντώνη να βρίσκουν ρυθμό στην περιφέρεια! Και πάμε σιγά σιγά στο -15, στο -12, στο -10 και να που κατεβαίνει η διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων! Ε κάπου εκεί η ψυχολογία είχε έρθει τούμπα, το χρονόμετρο έδειχνε 7-8 λεπτά ακόμα, ο Λάτσος έχει ξεσαλώσει και λογικά στο μυαλό του έπαιζε όντως σε τελικούς NBA, η επικοινωνία του με τον φίλο του έχει αποδώσει καρπούς στον μέγιστο βαθμό (έβγαλε αρχηγικά qualities ο φίλος). Κάπου προς το τέλος και αφού η ομάδα 2 δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει σε άμυνα και επίθεση, έρχεται διπλή επίθεση με τριποντάρα Αποστόλη για το προσπέρασμα, μετά καλή άμυνα και τελείωμα με τριποντάρα δική μου (ίσως το μόνο που πρόσφερα σε ένα ματς που ήμουν ψοφίμι) για το 84-80 και το επισφράγισμα μιας αδιανόητης, παλικαρίσιας ανατροπής.

Chapter 3: Intermission.

Τελειώνουμε το παιχνίδι όλοι ξεθεωμένοι, μα όλοι χαρούμενοι, γεμάτοι. Ήταν μία από τις λίγες φορές που μαζευτήκαμε τόσο νωρίς, καλό καιρό είχε, κάτσαμε (οι περισσότεροι) να πούμε και δυο κουβέντες έξω από το γήπεδο. Οι δυο κουβέντες έγιναν τρεις, οι τρεις έγιναν τέσσερεις, μπίστες έρχονταν, μπίστες έφευγαν και με το μπλα μπλα, να σου που εμφανίζεται και το τίμιο “νεράκι” από την Αργολίδα, να σου που εμφανίζονται και τα πατατάκια. Η κουβέντα έχει πάρει τον δρόμο της, ο ήλιος δύει σιγά σιγά πίσω από την Πάρνηθα, κάπου εκεί ο αγαπητός @RiderToUtopia μας χαιρετάει (αφού μας αφήνει πεσκέσι το μπουκάλι από τον τόπο του) καθώς είχε να παραστεί σε μια οικογενειακή υποχρέωση. “Τα λέμε σε καμιά βδομάδα”, λέμε οι υπόλοιποι με αφέλεια και μη θέλοντας να παραδεχτούμε πως η μοίρα μας μάς θέλει πλέον αγκιστρωμένους σε κάποιο παρκέ. Έχει πέσει η νύχτα, το γήπεδο αδειάζει, μόνο οι Φιλιππινέζοι έχουν μείνει για ένα βραδινό παιχνίδι. Με κείνα και με τούτα, μεταξύ σοβαρού και αστείου, πάρθηκε η απόφαση που όλοι σκεφτόμασταν, μα κανείς δεν είχε ξεστομίσει μέχρι εκείνο το σημείο.

“Ρε δεν παίζουμε ένα ματσάκι ακόμα;”

Chapter 4: The μπιστ is unleashed.

Με περισσή ευθυμία κάνουμε τα κανονίσματα και δίχως να χάνουμε χρόνο, παρατασσόμαστε ξανά για “μισή ωρίτσα” (50 λεπτά τελικά) all star, φαντεζί μπάσκετ. Εγώ με Lupin, εναντίον Chrisp, Evil, KTN. Δεν θα μπω καν σε λεπτομέρειες για το τι μπασκετάρα παίχτηκε, οι τοίχοι και οι υπεύθυνοι του γήπεδου γνωρίζουν και νιώθουν τυχεροί για αυτό. Θα αναφέρω μόνο πως τα ποσοστά ευστοχίας του Chrisp ανέβηκαν κατακόρυφα, σε επίπεδα που θα ζήλευε ο οποιοσδήποτε, εγώ έβαλα καλάθι χωρίς να κοιτάω, ο ΚΤΝ ήταν σχεδόν άχαστος, ο Ιβολ πήρε τρίποντα (και νομίζω μου έριξε και τάπα!), ο Lupin έκανε σπάνια επίδειξη τεχνικής και ο Λάτσος μας πήγε να μου βγάλει alley oop πάσα που…χτύπησε ταβάνι (κυριολεκτικά). Μα για μια στιγμή, δεν είπαμε πως ο Παργαλάτσος μας άφησε για να βρει την οικογένειά του; Φυσικά, αλλά αυτό που δεν είπαμε είναι πως σαν άλλος Terminator, έπεστρεψε για το sequel του απογευματινού μπιστήγματος. Άκουσε στον αέρα την μπάλα να μπιστάει (είδε το μήνυμά μου στο κινητό του δηλαδή) και ήρθε έτοιμος για δεύτερο γύρο, στην πιο αρχοντική και ανιδιοτελή πράξη αγάπης προς την σπυριάρα που έχω δει ποτέ. Μόνο σκορ και θέαμα, το αργολικό δώρο μας έδωσε το κατάλληλο boost (ανά 5 λεπτά ερχόταν το boost αυτό), για να αναδείξουμε τον πραγματικό all star παίχτη που κρύβουμε μέσα μας και κάπως έτσι έκλεισε ένα μαγικό, μπασκετικότατο απόγευματόβραδο.

Και εις άλλα με υγεία, λοιπόν.

15 Likes

Ρε είστε τρελλοί ρε :joy: :heart_eyes:!! Η ομάδα 2 τι έπαθε στο πρώτο ματς, υπέφερε από το the Doc Rivers Effect;

3 Likes

Αυτό με το “νεράκι” από την Αργολίδα για κάποιο λόγο μου θύμισε το ρητό “φοβού τος Δαναούς και δώρα φέροντες”.

1 Like

Ενα απο τα side effects του Αργολικου holy water ηταν και μπαμ-μπαμ να οργανωθουμε για την επομενη βδομαδα που λογω εκλογων και τα δυο Eurohoops ειναι κλειστα την Κυριακη. Με συνοπτικες διαδικασιες εγινε η κρατηση για το

ΜΠΙΣΤ WARS Vol. 44 Σάββατο 20 Μαϊου 18.00 Eurohoops Λεοντειου Πατησια

(μισό γήπεδο, το ολοκληρο δεν ειναι διαθεσιμο)

Untitled-2

Αυτη τη στιγμη οι σιγουροι ειναι οι απο παλιοτερα μυηθεντες στο drunken μπiστ achievement @ChrisP @apostolisza8 @martian @Lupin και οι προσφατα βαφτισμενοι στο Αργολικο νεκταρ και πλεον κατεχοντες ισχυρο upgrade στο μπιστικο RPG @Ktn και @eviL . Ο γραφων και ο Κατερπιλαρ της καρδιας μας @Moonchild92 ειναι με ερωτηματικο για την ωρα. Οσοι μπιστοι προσελθετε, δηλωστε συμμετοχη :grey_exclamation:

8 Likes

Και ο Οινολογος μέσα.

8 Likes

Τα ερωτηματικά είναι για τις ερωτήσεις. Εγώ θα είμαι εκεί!

4 Likes

φςς, έτοιμη 8άδα για 4on4, όλα πόπα!!

Μπιστες μου ας οργανωθουμε για το…

ΜΠΙΣΤ WARS VOL. 45 - ΚΥΡΙΑΚΗ 28 Μαϊου

Στην Κηφισια εχει διαθεσιμοτητα 20.30 και μετα μονο ή διπλο, στα Πατησια 20.00 για μονο και 21.30 για μονο ή διπλο. Επισης υπαρχει και το Σαββατο στα Πατησια (18.00 για μονο ή αργοτερα για διπλο)

Ειναι περιορισμενες δηλαδη οι διαθεσιμοτητες αυτη τη βδομαδα, καλο ειναι να κλεισουμε γρηγορα

Άμεσα διαθέσιμοι (Φορουμικοί) - 20

@Lupin ΝΑΙ σε ολα ο Μπιστης
@eviL Προτιμηση Σαββατο, Κυριακη το αργοτερο 20.00
@RiderToUtopia NAI για Κυριακη, προτιμηση νωρις (20.00 ή 20.30)
@Martian ΝΑΙ, μπορει και Σαββατο
@ChrisP NAI
@Ktn
@apostolisza8 ΝΑΙ, μπορει και Σαββατο απο 20.00 και μετα
@Kastroman
@JoHNNyB
@MrBeast
@Moonchild92
@Pantelis79
@dude
@The_Black_League
@Outshined
@kbil
@morgoth
@potofgold
@MegadethaS
@nnnkkk

Άμεσα διαθέσιμοι (Εξωσχολικοί) - 5
The X-Factor , Nick the Quick , Sadface , Hector the Hitman , Poker face, Yofst

Εκτάκτως διαθέσιμοι ξενιτεμένοι κι “ετεροδημότες” φορουμικοί - 5
plex27 samis Giasonas osfp7 QuintomScenario

Άλλοι φορουμικοί, αμπιστοι προς το παρον
bostonflesh St_Anger

4 Likes

Ναι, αν και δε με πάει καθόλου τελευταία.

2 Likes

Nαι για όλα

2 Likes

Εχω πρωινο ξυπνημα τη Δευτερα οποτε Σαββατο πρεφ για μενα, και οριακα Κυριακη 20:00.

1 Like

Μπιστήχτε και για μένα αγόρια, θα στέλνω σκέψεις από παγασητικό :black_heart:

Και μη ξεχάσετε την τούρτα

6 Likes

Ιτς οφισιαλ

ΜΠΙΣΤ WARS VOL. 45 - ΚΥΡΙΑΚΗ 28 Μαϊου 20.00 Πατήσια

(μόνο κασέρι πλιζ)

Σίγουρη μπιστικη 6αδα @Lupin @eviL RiderToUtopia @Martian @ChrisP @apostolisza8

Αγαπητοι μπιστες εχουμε 2 ακομα θεσεις για το 4on4, δηλωστε συμμετοχες :grey_exclamation:

@Ktn @Kastroman @JoHNNyB @MrBeast @Moonchild92 @Pantelis79 @dude @The_Black_League @Outshined @kbil @morgoth @potofgold @MegadethaS @nnnkkk

Άμεσα διαθέσιμοι (Εξωσχολικοί) - 5
The X-Factor , Nick the Quick , Sadface , Hector the Hitman , Poker face , Yofst

Εκτάκτως διαθέσιμοι ξενιτεμένοι κι “ετεροδημότες” φορουμικοί - 5
plex27 samis Giasonas osfp7 QuintomScenario

Άλλοι φορουμικοί, αμπιστοι προς το παρον
bostonflesh St_Anger

… Και καλα μπιστογενεθλια οπως πολυ σωστα παρατηρησε ο φιλτατος @Ktn

2 Likes

Μπιστες,

Λόγω ελαφρού τραυματισμού του Μπιστικαλ Μπιστ @ChrisP (περαστικά μανμου!) έχουμε μείνει 5 οι σίγουροι. Ζητούνται 1-3 μπιστες για να συμπληρωθεί το 3on3 ή 4on4 για αύριο Κυριακή Πατήσια Eurohoops στις 20.00

Σίγουρη 5αδα @Lupin @eviL RiderToUtopia @Martian @apostolisza8

GTD: @ChrisP

Άμεσα διαθέσιμοι φορουμικοι:
@Ktn @Kastroman @JoHNNyB @MrBeast @Moonchild92 @Pantelis79 @dude @The_Black_League @Outshined @kbil @morgoth @potofgold @MegadethaS @nnnkkk

Άμεσα διαθέσιμοι (Εξωσχολικοί) - 5
The X-Factor , Nick the Quick , Sadface , Hector the Hitman , Poker face , Yofst

Εκτάκτως διαθέσιμοι ξενιτεμένοι κι “ετεροδημότες” φορουμικοί - 5
plex27 samis Giasonas osfp7 QuintomScenario

Άλλοι φορουμικοί, αμπιστοι προς το παρον
bostonflesh St_Anger

3 Likes

Δυστυχώς είμαι εκτός.

2 Likes

Kastroman μέσα (με 85% λειτουργικότητα στο αριστερό γόνατο)
Φίλος I (Κώστας) μέσα

Έχω πει και σε φίλο II (Αντρέας), πολύ καλή πιθανότητα να είναι μέσα δεδομένου ότι με είχε ρωτήσει a priori για κυριακάτικο μπίστιγμα

3 Likes

και φιλος ΙΙ Αντρεας μεσα.

(επισης ειναι ο μανατζερ μου στη δουλεια, οπότε μη με κάψετε, π.χ. μην πείτε “ρε συ ωραία ήταν προχθές την Παρασκευή που τα λέγαμε 4 ώρες το μεσημέρι στο messenger”)

– inb4 καλά ρε, τι μάνατζερ, φέρνεις γέρους στο μπάσκετ;
– inb16 όχι ρε σεις, ίδια ηλικία με μένα είναι ο άθρωπος
– inb64 ε το ίδιο λέμε, φέρνεις γέρους στο μπάσκετ

6 Likes

Γενέθλιο μπιστηγμα σήμερα 20.00 ντουντς τα λέμε στα ξύλινα πατώματα των Πατησίων να γιορτάσουμε τον ένα χρόνο Μπιστ Wars

7 Likes