Μπασκετοφατσες του rocking

Ωραία βραδιά χθες.

3on3, ήτοι αδιάκοπο τρέξιμο, τόνοι ιδρώτα, δυνατές μάχες και μηδέν ανάσες στο τέλος.

Οι ομάδες ήταν:

Ο1: @RiderToUtopia, @martian, Μήτσος UK

O2: @Lupin, @ChrisP, tBL

Αν και ομολογώ ότι όταν βγήκαν οι συνθέσεις απόρησα, καθότι η Ο1 υπερτερούσε ξεκάθαρα υψομετρικά και από άποψη όγκου και δύναμης, εντέλει η πλειοψηφία των παιχνιδιών βγήκε αρκετά αμφίρροπη.

Στο 1ο παιχνιδάκι η Ο1 ήταν καταιγιστική και με -στα όρια του εκνευριστικού- απίστευτη ευστοχία, με κάθε τρόπο, μάλιστα. Ο πίνακας έγραψε 21-10.

Το 2ο ήταν το ωραιότερο και πιο δυνατό παιχνίδι απ’ όλα. Αν και η Ο1 πήρε σημαντικό προβάδισμα με 16-10, η Ο2 έδειξε αντανακλαστικά και το γύρισε ψυχωμένα, επικρατώντας εντέλει με 21-18.

Στο 3ο, αν και μπήκαμε καλά και δείξαμε ότι μπορούμε να διπλασιάσουμε τις νίκες μας, η Ο1 έπαθε game 1 κάποια στιγμή, η μπάλα “έγραφε” συνέχεια στο διχτάκι και μοιραία παραδοθήκαμε με 21-15 (ή κάπου εκεί).

Παίχτηκε κι ένα 4ο, στο οποίο η Ο1 ήταν μπροστά με 18-16, πριν εμφανιστεί στις 23:30 κι ένα δευτερόλεπτο ο γνωστός τσέλιγκας, για να μαζέψει μπάλες, να σβήσει φώτα και να κλειδώσει άρον-άρον το μαγαζί. Εδώ να πούμε ότι ο τυπάς έφτιαξε και μία δικιά του κλίμακα μέτρησης της υγρασίας χθες, ενώ αλγεινή εντύπωση (όχι ότι πέφτουμε κι από τα σύννεφα) προκάλεσε το γεγονός ότι ενώ του θέσαμε το ζήτημα του παρκέ, το οποίο χθες ήταν κατάλληλο για χόκει επί πάγου ή κέρλινγκ, μάς απάντησε σαν να μη συμβαίνει τίποτα: “Το ξέρω… Μου το είπαν και οι προηγούμενοι”. Αυτό. Τίποτα παραπάνω. Εστίαση στον πελάτη και την ασφάλειά του, πάνω απ’ όλα.

Ατομικά

RtU: Πληθωρική εμφάνιση, με χέρι αλφάδι, ενώ κυριάρχησε στους αιθέρες, ανανεώνοντας αμέτρητες επιθέσεις ή τελειώνοντάς τες με follow, ο αθεόφοβος. Έκανα το λάθος να βρεθώ σε κάνα δυο φάσεις στο διάβα του κι έζησα εκ του σύνεγγυς την unleash the fury trademark εφόρμησή του στη ρακέτα που μοιάζει σαν τον μετροπόντικα όταν σπάει τους βράχους για να ανοίξουν οι σήραγγες. Τέλος, προσέφερε άλλη μία τίμια στιγμή, αφού έσκασε μύτη έχοντας πασαλειφτεί ολάκερος με θερμαντική, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να βαρέσει τσίτες από τις αναθυμιάσεις όλο του φουαγιέ του Dome.

Martian: Άλλο φρούτο από εδώ. Έγραφε από παντού και με κάθε τρόπο, ενώ έδωσε και μία 80s-90s αύρα στη βραδιά, σκοράροντας επανειλημμένα από μεσο-μακρινή απόσταση με ταμπλό! Χαρακτηριστική η αιλουροειδής του κίνηση μέσα στο καλάθι, δημιουργία χώρου με αγκώνα και τελείωμα επιπέδου HHF, με ανάποδες κουτάλες ή πέταγμα γκάζας. Ομολογώ ότι εκμεταλλεύτηκαν επαρκώς το miss-match που υπήρχε με εμένα ως προσωπικό του αντίπαλο, καθότι μου ρίχνει ένα κεφάλι και υπερτερεί ξεκάθαρα σε δύναμη/όγκο.

Μήτσος UK: Έσωσε την παρτίδα, γιατί αλλιώς μας έβλεπα για βραζιλιάνικο. Σοβαρός μπίστης, χωρίς πολλά-πολλά, φρου-φρου κι αρώματα, έπαιξε την πολυ-επίπεδη μπασκετάρα του και μας έσταξε καλά, ιδιαίτερα στο 3ο παιχνίδι που ήταν ασταμάτητος. Δυνατό κορμί, αλλά πλαστικός, παρά τον όγκο του, με το αλφδοχεράκι του και τα μπασίματά του, μάς έκανε σοβαρή ζημιά. Συνεισέφερε πολλά, επίσης, τόσο στο αμυντικό παιχνίδι, όσο και στο μάζεμα των “σκουπιδιών”.

Lupin: Ναι, ρε φίλε! Όταν ο τυπάς σκάει με παλτό, κασκόλ και γάντια, ξέρεις ότι η βραδιά θα κυλήσει ομαλά. Όργωσε το παρκέ, μοίρασε παιχνίδι και σκόραρε σαν τρελός, έχοντας επωμιστεί και το μαρκάρισμα του Λάτσου, το οποίο είναι κάτι τόσο επαχθές σαν ο Αστερίξ να αναλάβει να κουβαλάει τα μενίρ του Οβελίξ. Σε ορισμένες φάσεις η άμυνά του θα έπρεπε να διδάσκεται σε σεμινάρια, καθότι ακολούθησε αριστοτεχνικά τον Λάτσο και κατάφερε να τον κόψει εντυπωσιακά ψηλά, προς τέρψη των υπολοίπων εκ του εδάφους παρατηρητών. Τέλος, συνελήφθη σε ύποπτα μπιζ-μπιζέ με τον (ανευθυνο)υπεύθυνο του χώρου, για τα οποία απέφυγε να δώσει περαιτέρω εξηγήσεις όταν και ρωτήθηκε σχετικά…

ChrisP: Αν και τραυματίας στον ώμο (γεγονός που τον επηρέασε αρκετά στα τελευταία μονά και είχε τον αντίκτυπό του και στην ομάδα), δεν μάσησε (Κώστας Μίσσας, γαρ), έπαιξε σκυλίσια, μοίρασε το παιχνίδι όπως μόνο αυτός ξέρει (μάτια και στην πλάτη) και χλάτσωσε πολλά, με το γνωστό απαράμιλλο go fuck yourselves στυλ του. Δυστυχώς, δεν υπήρξε η κλασσική έκρηξη μετά από τρελή πάσα του η οποία δεν μετατρέπεται σε ασίστ, γεγονός τόσο λυπηρό, όπως το ανάλατο φαγητό, ας πούμε. Επίσης, μυστήριο αποτελεί ότι αν και παρελήφθη από το κλασσικό spot-στέκι μεσόκοπων κυριών, δεν εθεάθη εκεί, αλλά έκανε αιφνίδιο ντου, εμφανιζόμενος έξαφνα μέσα από τα παρτέρια.

Και στα επόμενα:

11 Likes

Fixxxed.

2 Likes

να σημειωθεί και για Κομισάριο ότι έκανε ότι μπορούσε αμυντικά απέναντι σε έναν αντίπαλο που έπαιξε πολύ το miss-match (και συν τοις άλλοις, παίζει να ήταν και ο πρώτος σκόρερ συνολικά για ολόκληρο το βράδυ), κυρίως όμως μετά το 1ο ματς άρχισε να κάνει κινήσεις, να κόβει και βγήκαν ωραίες συνεργασίες + χλάτσωσε και το νικητήριο του 2ου ματς από τη γνωστή αγαπημένη του θέση. Αν σούταρε πιο αβίαστα και άλλες φορές όταν είχε χρόνο για να ζεσταθεί πιο γρήγορα + σε μια δυο φάσεις έμπαινε για μπάσιμο (που μπορούσε) αντί σουτ, θα ήταν το ιδανικό -αλλά εδώ ήμαστε, κάθε παιχνίδι και καλύτερα!

Να το πω και εγώ πάντως, στο τρίτο μονό από τα μισά περίπου + το κουτσουρεμένο που παίξαμε στο τέλος, το παιχνίδι ήταν λίγο επικίνδυνο και δεν νομίζω κανένας μας να το ευχαριστήθηκε όσο την πρώτη μια ώρα, κάθε ντρίπλα ή πλάγιο βήμα μύριζε γυρισμένο αστράγαλο (νομίζω Κρίσπ και άλλος ένας φάγανε μια καλή σαβούρα κιόλας).
Μετά έκατσα ταμείο και τα είπα στον μαν, ότι οκ “έστω μια σκούπα θα έπρεπε να υπάρχει σε κάθε γηπεδάκι” + “δεν γίνεται αυτό το παρκέ να είναι σε τέτοια κατάσταση/ήμαστε και τακτικοί εδώ τώρα, μας ξέρεις κτλ, σήμερα ζοριστήκαμε πολύ κτλ κτλ”. Θα τα μεταφέρει μου είπε με τη σειρά του στον αρμόδιο

Summary

image

και θα φροντίσουν να μην επαναληφθεί το σκηνικό γιατί είχαν και άλλα παράπονα κτλ

για να δούμε… έπρεπε να είχα παίξει το wildcard Pargalatsou aka για να τον κάνω να βυθιστεί σε ένα υπαρξιακό νοητικό χάος, αλλά νταξ, μικρό παιδί είναι, θα μάθει

ωραίες ματσάρες χτες :metal:

7 Likes

ασεβρετωραβρε Ase Bre Tora Bre GIF - ΑσεΒρεΤωραΒρε Ase Bre Tora Bre Lets Find Now - Discover & Share GIFs

Ναι, ναι. Την Παρασκευή ήμουν πάλι στο Dome, στο ίδιο γήπεδο (το είχαμε ολόκληρο, βέβαια) και στο συγκεκριμένο σημείο είχε πάλι δροσοσταλίδες (λυρικός Κομισάριος #3), με αποτέλεσμα να πάει παιδί από την παρέα, να το αναφέρει και φυσικά δεν ήρθαν οι ίδιοι να επιμεληθούν, αλλά του έδωσαν τη σκούπα τυλιγμένη με κάτι σαν λευκή πετσέτα, το οποίο μπορεί να ήταν και φανέλα Μινέρβα, για να σκουπίσει ο ίδιος!

Star Wars Gifs on X: ""I cannot teach him." http://t.co/9KYKaRMQ9m #starwarsgif http://t.co/5xHNWSljkn" / X

2 Likes

image

Λοιπόν, μαζευτείτε γιατί σας καλεί το καθήκον. Δεν έχει σούξου μούξου, το διπλό έχει κλείσει ήδη και τα “έχω κανονίσει/δεν ξέρω/έφαγα πολύ στην ταβέρνα/έχω πονοκέφαλο” δεν είναι επαρκείς δικαιολογίες.

Επίσης, ο αγαπημένος σας φορουμίτης (εγώ δηλαδή) μεγαλώνει επιτέλους (?) και αφού η Κυριακή είναι η τελευταία μου μέρα πριν τα πρώτα -άντα, ετοιμαστείτε για διπλάρα-πάρτυ. Αυτό σημαίνει πως είναι άριστη ευκαιρία για αμιγώς φορουμικό διπλό έπειτα από καιρό (εννοείται υπολογίζω και φίλους μας εξωφορουμικούς που έρχονται τακτικά πλέον), ενώ φυσικά θα υπάρξουν και αρκετά εφόδια για την περίσταση (έχω διάφορα πλάνα και για αυτό).

20.30-22.00 λοιπόν (δεν είχε νωρίτερα!) Κηφισιά 03/03:

@Lupin NAI
@apostolisza8 ΝΑΙ
@Evil
@Ktn ΝΑΙ
@unfadom
@ChrisP
@The_Black_League
@RiderToUtopia ΝΑΙ
@morgoth
@Moonchild92
martian ΝΑΙ
@Kastroman
@Outshined
@MegadethaS
@JoHNNyB
@MrBeast
@Pantelis79
@dude
@kbil
@potofgold
@nnnkkk

Άμεσα διαθέσιμοι (Εξωσχολικοί) - 9

The X-Factor , Nick the Quick , Sadface , Yofst, John the rock, Μήτσος UK, Omar-is-coming, Hector the Hitman, Pokerface

Εκτάκτως διαθέσιμοι ξενιτεμένοι κι “ετεροδημότες” φορουμικοί - 5
Giasonas plex27 samis osfp7 QuintomScenario

Άλλοι φορουμικοί, αμπιστοι προς το παρον bostonflesh St_Anger

Δηλώστε ή υποστείτε τις συνέπειες :partying_face:

8 Likes

_

7 Likes

Lionsgate Rambo GIF by Rambo: Last Blood

5 Likes

4 Likes

Διπλό ε;

Ευκαιρία να ανέβει το επίπεδο, αλλάζει και δεκαετία ο @martian, οπότε μέσα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Εγω θα ειμαι εκτος αυτη τη βδομαδα. Καλο εορταστικο διπλο και καλα αντα martian!!

2 Likes

ΜΠΙΣΤ WARS 76 - Εορταστικο διπλο Κυριακη 20.30-22.00 Κηφισιά (ηδη κλεισμενο-8 για την ωρα- δηλωστε συμμετοχες!)

@Lupin NAI
@apostolisza8 ΝΑΙ
@Evil
@Ktn ΝΑΙ
@unfadom ΟΧΙ
@ChrisP ΝΑΙ
@The_Black_League NAI
@RiderToUtopia ΝΑΙ
@morgoth
@Moonchild92
martian ΝΑΙ
@Kastroman
@Outshined
@MegadethaS NAI
@JoHNNyB
@MrBeast
@Pantelis79
@dude
@kbil
@potofgold
@nnnkkk

Άμεσα διαθέσιμοι (Εξωσχολικοί) - 9

The X-Factor , Nick the Quick , Sadface , Yofst, John the rock, Μήτσος UK, Omar-is-coming, Hector the Hitman, Pokerface

Εκτάκτως διαθέσιμοι ξενιτεμένοι κι “ετεροδημότες” φορουμικοί - 5
Giasonas plex27 samis osfp7 QuintomScenario

Άλλοι φορουμικοί, αμπιστοι προς το παρον bostonflesh St_Anger

2 Likes

Διατηρώντας μία μικρή επιφύλαξη, δηλώνω ότι θα έρθω.

6 Likes

Κομισάριος, υπό τη μέθη της χθεσινής νίκης στην Ευρωλίγκα, δήλωσε παρών.

Οι υπόλοιποι τι λέει, ο φίλος μας γενεθλιαζει, θα παίξουμε διπλό ή πετάτε ήδη από τώρα χαρταετό;

3 Likes

Θα έχει και μεζέ, μιλάμε για το full experience εδώ πέρα.

3 Likes

@bostonflesh και @St_Anger νομίζω τώρα είναι η καλύτερη ευκαιρία για τη rookie συμμετοχή σας

1 Like

ρε, το @δακι ο @eviL που κρύβεται;

Εχω πλανς και αυτη και την αλλη Κυριακη δυστυχως -_-

3 Likes

Θα έρθω με έναν όρο μόνο, να φέρω 40% Vol.

6 Likes

That is the spirit

4 Likes