Προταση για Rockipedia

Όντως, τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως να είναι καλύτερα έτσι όπως λέει ο ellanor.
Θα ανέβει και η επισκεψιμότητα του folk thread (λέμε τώρα!).

επειδη δεν παρακολουθω κανενα απο τα δυο θρεντ, αν γινεται να τα ποσταρεις στα ομορφα τραγουδια αυτα :!:

ΟΚ, δεν διαφωνώ, μπορείτε να το κάνετε.

Η μόνη μου ένσταση είναι πως πιστεύω ακράδαντα ότι το target group που έχει το ένα θρεντ και το άλλο είναι αρκετά διαφορετικά.

Anyway, επειδή όπως ξαναείπα δεν ασχολούμαι πολύ με το Folk thread, ίσως να ξέρετε καλύτερα.:stuck_out_tongue:

Μάλιστα κύριε.

Ωραία λοιπόν, θα ανοίξουμε νέο θρεντ με τίτλο “Όμορφα Folk & Country Τραγούδια”. :stuck_out_tongue:

Άσχετα αν τα συγκεκριμένα ακούσματα όντως αφορούν περισσότερο αυτούς που συχνάζουν στο blues thread (καθότι “παλιακά” και έχουν συγγενέψει σε στιγμές) κανονικά πρέπει να μπουν στο folk thread. Δεν πειράζει που ο όρος folk έχει μπλεχτεί τελευταία πάρα πολύ με το indie και γενικά οποιοδήποτε ροκάκι έχει ακουστική κιθάρα και mellow μελωδίες.

Η πρώτη μου πρόταση είναι να ονομαστεί το thread “folk/country” και να το επεκτείνουμε τρόπον τινά.

Πάντως να σημειώσω ότι η ροκηπήντια γενικά αφορά είδη που είναι ζωντανά και βγαίνουν κυκλοφορίες πολλές κάθε χρόνο κτλ κτλ. Εξαρχής δεν ήταν σκοπός της η αρχειοθέτηση και συζήτηση “παλιών” κυκλοφοριών. Οπότε αν θες να μιλήσεις για αυτά που έγραψες, ένα όμορφο θρεντ στο “διάφορα” ή στο “κυκλοφορίες” με τίτλο “Οι country μουσικές των 60’s-70s” μαζί με ένα ωραίο poll θα εξυπηρετούσε πολύ περισσότερο -και αυτή είναι η δεύτερη πρότασή μου.

Ας γίνει folk/country, μάλλον το καλύτερο.

Δεν διαφωνώ για το δεύτερο, ειδικά αν δεις το blues-soulgospel-funk thread του οποίου είμαι τακτικός πελάτης, ποστάρω συνέχεια για νέες κυκλοφορίες (όπως και άλλα παιδιά). Αλλά γενικά είναι ωραία να ποστάρεις και πιο παλιά πράγματα, και νομίζω συμβαίνει σε όλα τα θρεντ του rockipedia λίγο πολυ…:-s

δεδομένου οτι θέλουμε να βοηθήσουμε τα παιδιά που ποστάρουν εκεί, αν θέλετε, οι 5 δυνατοί χρήστες, κάντε μια εσωτερική ψηφοφορία κ πείτε μας που θέλετε να χώσουμε την country κ εμείς θα την βάλουμε

:slight_smile:

Η επιλογή της δημιουργίας ενός θρεντ με την ονομασία Folk/Country (Rock) μου φαίνεται η καλύτερη. Βάζω και το ροκ σε παρένθεση έτσι ώστε μαζί με τις κλασικές δουλειές φολκ και κάντρυ, να μπορούν να ποστάρονται και μουσικοί ή δίσκοι που προέρχονται από το είδος singer/songwritter και αποτελούν το συνδετικό κρίκο του παραδοσιακού (φολκ) με το νέο που προέκυψε από τη φολκ διαμαρτυρία της δεκαετίας του '60. Σε περίπτωση που γίνει αποδεκτή αυτή η επιλογή, το θρεντ είναι έτοιμο, το ξεκίνησε ο hopeto πριν κάνα χρόνο και πρέπει να βολοδέρνει στα αζήτητα του “Διάφορα”, παρότι κάποια στιγμή είχε ζητηθεί να μεταφερθεί στο rockipedia!

Μόντε μιας και 2-3 άτομα που συμμετέχουμε σε εκείνο ήδη έχουμε συμφωνήσει για το folk/country thread που είναι και γνώμη άλλων όπως φαίνεται, και επειδή αν περιμένουμε να ασχοληθούν οι χρήστες μάλλον δε θα γίνει τίποτα :stuck_out_tongue: αν θέλετε το κάνουμε εκεί.
Συμφωνώ και με Country Joe με την διαφορά πως δεν μου αρέσει εκείνο το θρεντ όπως το έκανα. :stuck_out_tongue: Βαριέμαι και να το βρω.:lol:

αν είναι να φορτώσετε το μπλουζ συμφωνω με το folk/country αλλιώς μόνο country. και το σωστό θα ηταν να είχαμε soul/funk ξεχωριστά από τα μπλουζ…

Είναι πολύ λεπτές οι διαφορές όμως από ένα σημείο και έπειτα στον διαχωρισμό των ειδών. Δουλεύει καλά πάντως αυτό το thread μέχρι τώρα…

Επειδή μου άνοιξε το τόπικ κάτι σελίδες πριν, έπεσε το μάτι μου σε ένα ποστ τάτσομαν για γυναικείες φωνές κλπ.

Δεν νομίζω να είναι ακριβώς αυτό που ζητήθηκε μιας και το συγκεκριμένο σταματάει στο 1989 αλλά το κάτωθι μπλογκ είναι μια εκπληκτική προσπάθεια που επιχειρεί να μαζέψει κάθε female fronted πράγμα που έπαιζε στο heavy metal την περίοδο 76-89. Ο τύπος που το έχει κάνει είναι γνωστός μερακλής ψαγμενιάρης μουσικόφιλος, με έφεση στα ακατέργαστα, πρωτόλεια και πρωτοδισκάκιας τρανός. Αξίζει τον κόπο, έχει 15 συλλογές για download.

http://femalefrontedheavymetal.blogspot.gr/

Από τη στιγμή που η πλειοψηφία στο φόρουμ ασχολούνται με ροκ/μεταλ μουσική, είναι καλό να μην έχουμε υπερβολικά εξειδικευμένα θρεντ στο rockipedia (π.χ ξεχωριστό soul/funk thread, ξεχωριστό folk, ξεχωριστό country, ξεχωριστό blues κλπ)…

Αντίθετα, το να συμπεριλαμβάνουμε στο ίδιο θρεντ ξεχωριστά μεν, μα κοντινά από κάποιες απόψεις μουσικά είδη, λειτουργεί καλά ως τώρα.

Επομένως μετονομάζουμε το υπάρχον Folk Rock thread σε Folk/Folk Rock & Country, σωστά?

εδιτ. Ρε συ Vic, που κολλάει το ποστ σου εδώ?

Εμ, κάτι σελίδες πριν ο χρήστης τατσομαν έλεγε για ειδικό θρεντ για female fronted κάτι. Επειδή άμεσα μου ήρθε το μπλογκ που πόσταρα το έβαλα εδώ που το είδα αλλά δεν έχω καμία άλλη υπεράσπιση ως προς την σχετικότητα του ποστ :stuck_out_tongue:

Η σωστή κατανομή των θρεντ, είναι κατά τη γνώμη μου σε folk/country, soul/funk και τα blues ξεχωριστά. Έτσι δεν υπάρχουν μπερδέματα και δεν υπερφορτώνονται με σελίδες, πράγμα που τα κάνει αρκετά ευανάγνωστα.

Κάντε το έτσι Ellanor, ργώ συμφωνώ.

Vic πόσταρέ το αλλού μπας και το δει κανείς που ενδιαφέρεται, πρέπει να υπάρχει κάποιο με προτεινόμενα blogs νομίζω… :-k

Αυτό με το ότι σ’ ένα ροκ/μέταλ φόρουμ είναι πιο λειτουργικό κάποια άλλα είδη μουσικής που έχουν συγγενική σχέση μεταξύ τους να είναι μαζεμένα σε ένα θρεντ όπως λέει ο ellanor, αν και το καταλαβαίνω απόλυτα σαν λογική, στην πράξη είναι κάπως σχετικό. Θυμάμαι ότι στα τέλη της περσινής χρονιάς είχα περάσει μια φάση και ήθελα να ακούσω μπλουζιές. Μπήκα λοιπόν στο επίμαχο θρεντ για έρευνα (btw δεν το είχα ξαναγγίξει στο παρελθόν) και έπεσα πάνω σε ατελείωτες σελίδες από ποστς με soul/funk προτάσεις, λινκς κτλ., κάτι που δεν ήταν αυτό που έψαχνα και για να πω τη μαύρη αλήθεια μου είχα ψιλοσπαστεί. Μήπως είναι πιο σωστό αυτό που λέει ο Country Joe, να γίνει δηλαδή ξεχωριστό θρεντ soul/funk και να μείνουν τα blues από μόνα τους;

Να διαβάζεις ποστ χοπέτο για μπλουζ.:stuck_out_tongue:

Πέρα από την πλάκα, νομίζω πως αν το πάρεις ανάποδα το θρεντ, έχει πολύ πράμα για μπλουζ. Στις αρχές είχαν ποσταριστεί πολλά soul/funk ακούσματα, πλέον καλώς η κακώς έχουν λιγοστέψει.

Αλλά όσο χώνεσαι σε αυτές τις μουσικές, καταλαβαίνεις πόσο συγκοινωνούντα δοχεία είναι που για μένα it makes perfect sense που λέμε.

Ναι, δε διαφωνώ, αλλά ξέρεις στα ίντερνετς δε γυροβολάνε μόνο ψυχάκηδες χοπέτοι αλλά και πιο νορμάλ άτομα/περιστασιακοί ακροατές των μπλουζ, όπως εγώ, που δε θέλουν ρε παιδί μου να χωθούν σ’ αυτές τις μουσικές. Just sayin :razz:

:lol: :lol::lol: