Rockwave Festival 2023 | The Black Keys

Frenzee καπου τους πετυχα περσι.Πανκ ροκ κ ετσι μου φαινεται.Ωραιοι.Την ιδρωνουν την φανελα.

1 Like

Πως θα γίνει να μαζέψουμε υπογραφές,να είναι οι puscifer headliners στο festival ?

Πολύ φοβάμαι πώς ούτε το show τούς θα παρουσιάσουν ολόκληρο, και μετά θα είμαστε απογοητευμένα lonely boys.

3 Likes

Αφού δεν κατάφερα να πάρω παρέα το ίδιο άτομο 16 χρόνια μετά στο τόπο του εγκλήματος, τράβηξα μόνος μου προς Μαλακάσα.
Πήγα με μοναδική αποστολή να δω τους Puscifer, δεν με ένοιαζε κάτι άλλο παρά μόνο να δω από κοντά τον Agent Dick Merkin και τη παρέα του.

Πρώτα δύο λόγια για τους υπόλοιπους καλλιτέχνες που πρόλαβα.
Ville Valo: Νωχελική εμφάνιση σε γενικές γραμμές, καμία προσπάθεια επικοινωνίας με το κοινό,απλά βγήκε ερμήνευσε κάποια κομμάτια και μερικά των him (right here with my arms, join me, wings of a butterfly κα) και αποχώρησε.

The black keys: Οι headliners σε μια εμφάνιση που μετά βίας ξεπέρασε τη μία ώρα, χώρεσαν όλα τα hitακια τους, και φάνηκε να αρέσουν αρκετά στο κοινό. Αυτό το bluesrock που παίζουν το κάνουν αρκετά καλά, σίγουρα αν ήταν μόνο μουσική, δίχως τους στίχους θα μου άρεσαν.

Puscifer: 9:00 ακριβώς πάτησαν τη σκηνή o Agent Dick και η παρέα του με το fake affront με φιλικές διαθέσεις απ’ ότι μας είπε. Για τα υπόλοιπα 48 λεπτά έχασα τη μπάλα , εξωγήινοι πάνω στη σκηνή, μάχες με αστροσπαθα και εξωγήινα οπλα, Maynard και Carina εναντίον εξωγήινων, οθόνες απο πίσω να παίζουν ψυχεδελικά θέματα και MS DOS green γράμματα. Αν κατάλαβα καλά το concept ήταν πως ο Agent Dick έψαχνε τον Maynard τον οποίο έψαχναν και οι εξωγήινοι.
Το κοινό σε κάθε διακοπή φώναζε το όνομα της μπάντας.
Απο τραγούδια που θυμάμαι fake affront, horizons,momma seed, condition of my parole, bullet train to iowa και αλλά που δεν θυμάμαι. Έκλεισαν πάντως με το remedy στο οποίο ο Maynard και η εκπληκτική Carina έριξαν πολύ τρέξιμο πάνω στη σκηνή.
Δυστυχώς όπως έγραφα παλιότερα παρουσίασαν το μικρό σόου με 10 κομμάτια περίπου και όχι ολόκληρο, όπως και οι Black keys, σε αυτό βέβαια ξέρουμε ποιος ευθύνεται.

Όλα τα λεφτά όταν έφυγαν απ’ τη σκηνή μετά από 48 μόλις λεπτά, όλοι περιμέναμε να βγουν για κάποιο encore. Η οθόνη έγραψε next on stage The Black keys κι ακούγεται ένα δυνατό Ωχ απ’ το κοινό.
Καταπληκτικός ήχος στους puscifer. Κρύσταλλο.
Tool - Puscifer - APC ή μήπως Pus…



7 Likes

Οταν ήταν οι puscifer στη Σκηνή, λέω οκ με τόσο κόσμο κανείς τους δεν θα ξανάρθει…

Σοκ το ότι το δρομάκι από τη κάτω μεριά ήταν άδειο…μάλλον όλοι όσοι πήγαν δεν έχουν ξαναπάει Μαλακάσα…Μου είχε λείψει το χωράφι

Τέλεια δροσούλα, τέλειος ήχος σε Puscifer και black keys, κόσμος τρελά υποτονικό τον θεώρησα αλλά περάσαμε πολύ όμορφα…Χωράφι vs πλατεία Νερού - σίγουρα χωράφι για μένα αν έκαναν κάτι με το να μην κάνουμε hiking για να πάμε στο αυτοκίνητο.

Τα σετλιστ γιατί ήταν πετσοκομμένα?

2 Likes

Τρομερα πετυχημενη η χθεσινη μερα Rockwave…!
Ειχα πολλα χρονια να παω στο χωραφι, και δικαιοθηκα πληρως με τη χθεσινη βραδια.
Δε ξερω αν ηταν λογω της καλης παρεας (ξερετε εσεις) αλλα ειδαμε πολυ καλες εμφανισεις, τρομερο ηχο, σκια/δροσουλα, λιγες ουρες στα παντα, και οπως και να το κανουμε η Μαλακασα ειναι πολλες φορες καλυτερη σαν χωρος απο οτιδηποτε στο κεντρο.

Ville Vallo ειπε τα χιτακια του (HIM και σολο) καλα, αλλα δεν εβγαλε καθολου ενεργεια στη σκηνη.
Kishi Bashi ηταν οτι επρεπε για οταν φτασαμε στον χωρο, και οσοι ειχαν φτασει το διασκεδασαν.
Puscifer ηταν η μπαντα που πηγα να δω χωρις να εχω καμια ιδεα, και μετα το τελος του σετ απεκτησαν εναν (ακομη) φαν! Ο συνδυασμος αυτης της θεατρικοτητας, των video και του electro/alt/pop ηχου τους δουλεψε τελεια.
Black Keys πιστευω οτι εσπειραν - με εναν αψεγαδιαστο ηχο παιξαν μονο κομματαρες, τζαμαραν και ροκαραν. Ο κοσμος ανταποκριθηκε πολυ, και τραγουδουσε τα περισσοτερα τραγουδια / χορευε.

Οπως αναφερθηκε, το μονο μειον ηταν η διαρκεια των σετς και στους 2 - θα ηθελα τουλαχιστον ενα 15ρτο ακομα στους BK.

8 Likes