Rory Gallagher

το θεωρω εντελως λαθος… ο gallagher ειχε χαρακτηριστικη blues φωνη στο στυλ του jimi hendrix και σαν αλλους blues/blues rock κιθαριστες…
…κανεις απο τους δυο τους δεν ειχε μεγαλη φωνη αλλα ταιριαζε απολυτα με τη μουσικη τους και ηταν original…
προσωπικα θεωρω οτι με τη μουσικη του η φωνη ταιριαζει τελεια…8)

Βέβαια έχουμε ακούσει καλύτερο moonchild από του rory, και δεν εννοώ των Maiden…:wink:

Αλήθεια, ποιος θεωρείται ο καλύτερος δίσκος του? Γιατί σκοπεύω να κάνω μια βόλτα από τα δισκάδικα κάποια στιγμή…

για μενα το calling card ειναι ο καλυτερος…

απο κει και περα εχω ιδιαιτερη αδυναμια στο ομωνυμο rory gallagher με i fall apart,for the last time,can’t believe i’ts true…

και στο tatoo με a million miles away,tatoo lady,living like a trucker,tatood,lady…

αλλα οποιοσδηποτε των 70es μ αρεσει παραπολυ…και ασφαλως το irish tour ειναι τεραστειο live…

να προσθεσω οτι δεν μπορω να σκεφτω αλλον κιθαριστα που να μαρεσει περισσοτερο να σολαρει blues…o ξερος ηχος του rory ειναι απολαυση…:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Ρε γιατι δεν καταλαβαινετε τι λεω? Ο ανθρωπος ειναι φαλτσος, τρομερα φαλτσος. Θα στο στειλω το τραγουδι να δεις τι εννοω.
Μανο, το καλυτερο moonchild ειναι των King Crimson?

:thumbup:

Ε και να ειναι φαλτσος τι εγινε???βγαζει παθος με την μουσικη και το φαλτσο του!(που κατα εμενα δεν υπαρχει)
Τελος παντων το Irish Τour σπερνειιιι!!!

Και ο quorthon φάλτσος είναι αλλά… ωπππ!!! sorry λάθος thread!:-s

Ε, τότε πήγαινε στην όπερα. [-X

Στο μεταξύ ξέχασα να αναφέρω και το Jinx σαν αγαπημένο μου δίσκο. :respect:

τι λες τρομπα παλι!
ρε πανε μαθε μουσικη θα μας πεις οτι ειναι φαλτσος! κανγκουρα!

ον τοπικ απλα:respect: :respect:

ο μεγαλυτερος ευρωπαιος Bluesman!
oxi clapton k πιπες!:wink:

Δεν το καταλαβα τι εχει η οπερα???:-k :-k

τιποτα. αρκει να μην ειναι metal

Αν μαθω μουσικη θ’αγορασεις αυτια να κρινεις οτι ειναι φαλτσος στα λαϊβ? Να σου γραψω αυτα που εχω να κρινεις?

ma ti leme twra…apla 8eos…kai tpt allo

ΕΠ ΛΙΓΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΙΚ ΔΕΣΤΟΝ ΛΑΙΒ ΝΑ ΣΟΛΑΡΕΙ ΓΙΑ 15 ΛΕΠΤΑΚΙΑ ΤΟ ΤΗE THRYLL IS GONE ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ

Υποτίθεται τελειότητα φωνών, όχι όμως και ψυχή.

Τόσες φορές έχω πάει (ok, με πρόσκληση :stuck_out_tongue: ) και κάτι ξέρω.:slight_smile:

το τι μιλαει στην ψυχη του καθενος ειναι σχετικο. αν δεν ειχε ψυχη δεν θα ηταν διαχρονικη

εχω τουλαχιστον 10 live Gallagher k επειδη ακουσες ενα Live που δεν τραγουδαει καλα δεν σημαινει οτι ειναι φαλτσος!
εδω στοναρει κ ο mercury ρε!

ρε μαμα καλος ειναι αλλα πολυ υπερκτιμημενος!

Ένας από τους πιο αυθεντικούς μουσικούς που πάτησαν τo πόδι τους στη γη. Καλύτερος δίσκος για`μένα τo Photo Finish, λόγω Shadow Play.

itan apo tous prwtous pou me ksekollisan apo to “akouw apokleistika metal”, mazi me rainbow k flowers of romance.

agapimena tragoudia “a million miles away” ( aneta apo tous pio feugatous k " liwsimo" stixous ), “bad penny” , pou na lew twra einai polla…