~ Rush ~

Ε ναι,αυτο λεω.

Αυτο λεμε και μεις. :smiley:

Το οτι οι Rush ειναι επιδραστικοι σε τοσα και τοσα συγκροτηματα ειναι αδιαμφισβητητο, αλλα δεν υπαρχει μετρηση επιδραστικοτητας για να λεμε αν ηταν αυτοι πιο επιδραστικοι ή π.χ. οι Led Zeppelin… Το θεμα ειναι οτι πολλοι μεταγενεστεροι μουσικοι τους προσκυνανε… Και αυτο αποδεικνυει την αξια τους…

εγω χαιρομαι που επιτελους ο Hokam καταλαβε οτι οι rush ειναι καλυτεροι απο τους floyd :lol::lol:

δεν μπορω να θεωρησω φαν τον εαυτο μου μου αρεσει μια συγκεκριμενη περιοδο την οποια οχι απλως γουσταρω αλλα την βγαζω κ την παιζω με τις ωρες.

a farewell to the king
Hemispheres
permant waves
Moving Pictures

κ μερικα κοματια απο την πρωτη πιο Hard rock εποχη τους

:lol::lol::lol:

Μη χασεις ρε κακεντρεχεστατο πλασμα,να την πεταξεις την μπηχτουλα σου!!:lol::lol:

Εγω ουδεποτε ειπα οτι ειναι καλυτεροι απ τους Floyd,απλα ισαξιοι!Δεν τους απαρνιεμαι ετσι ευκολα ρε τους Φλουδους!8)

ΟΚ.

Το λέω εγώ…

Οι RUSH είναι καλύτεροι από τους floyd και από όλους τους υπόλοιπους…

τσαμπα η χαρα κ το παρτι… :(:p:lol:

Aυτό!
Αν βάλεις να ακούσεις classic rock ραδιόφωνο στην Αμερική (Βόρεια Αμερική για την ακρίβεια και Καναδάς μέσα) για κανά διώρο μία οποιαδήποτε μέρα αποκλείεται να μην ακούσεις Rush. Περιοδεύουν σε αρένες 20.000 θεατών όποτε θέλουν.

Eπειδη δειχνει απο επισημη κυκλοφορια και δεν εχω δει ολα τα DVD τους, υπαρχει κι αλλο τετοιο υλικο που να εστιαζει στο θεο και μονο;;;

ΥΓ.: Τι ρολο βαρανε τα πλυντηρια πολλες φορες στο σκηνικο των λαηβ τους;; :-s

__Πλυντήρια μόνο; Γιατί οι σούλβες με τα κοτόπουλα στις τελευταίες συναυλίες τους; :smiley: :smiley: :lol: Πάντα πίσω από τον Geddy (που είχε λανσάρει την μόδα με τα κιμονό επί σκηνής! :p)

__Είναι… είναι Rush. Αυτοσαρκάζονται 8).

__Είδα (δεν κρατήθηκα να περιμένω την ορίτζιναλ release) και το dvd/ντοκυμαντέρ… ΕΞΑΙΡΕΤΟ. Χαχαχα, ειδικά η αρχή με τα ντράμς (8)) αλλά και μετά το σκηνικό με την μπακέτα που πέφτει (:lol::lol:) ΘΕΪΚΟ!! :smiley:

__ΔΕΙΤΕ ΤΟ! :wink:

  1. Ναι, αλλα αυτο με τα πλυντηρια, επειδη υπαρχει πολλα χρονια τωρα, για ποιο λογο υπαρχουν και πώς αυτοσαρκαζονται με τον τροπο αυτο;;;

  2. Για ποιο DVD μιλας Shadowcaster;;;

  3. Ξερει καποιος για το βιντεο που δειχνει αποκλειστικα Peart αν υπαρχει για ολοκληρο εκεινο το λαηβ;;;

  1. ο shadow μιλάει για το πρόσφατο ντοκιμαντέρ Beyond the lighted stage.
    Αν δεν το χεις δει, δες το χθες

  2. όσο θυμάμαι μόνο το rush in rio έχει multiangle λήψεις σε κάποια κομμάτια

1)Aυτο με τα πλυντηρια ειναι απλα μια ιδεα που ειχε ο Lee επειδη πλεον δεν χρησιμοποιει ενισχυτες,καμπινες κτλ και εδειχνε αδειο το πισω μερος της σκηνης,οποτε ειπαν να τα βαλουν ετσι για να γεμισει ο χωρος.Το ιδιο και με τις σουβλες.Στα πλυντηρια μεσα ειχαν μπλουζακια,τις σουβλες εβγαινε ενας τυπας ντυμενος κοτοπουλο στη διαρκεια του λαηβ και εβλεπε και καλα αν εχουν ψηθει.Κουκουρουκου.

3)Οχι,εχει απλα για καποια κομματια.Δε θυμαμαι ποια.Εχει και μονο lifeson και μονο lee αν θυμαμαι καλα.

__ :thumbup:

__ :thumbup: :thumbup:

__1). ε, αυτό πρέπει να το βρεις μόνος σου. το χιούμορ τους δεν είναι το προφανές, ούτε νομίζω πως είναι τόσο συγκεκριμένο (αν και μπορεί κάποιος να δώσει συγκεκριμένες εξηγήσεις κατά το δοκούν).

__Προφανώς σαρκάζει όλη αυτή την εικόνα του ροκ σταρ με τις ατέεεεελειωτες στηβάδες ενισχυτών από πίσω, ή σε βίντεο-κλιπ που παίζει σε ένα δωμάτειο ενυσχυτές εκεί που χρειάζεται μόνο ένας άαααντε δύο σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις και χρήσεις…

__Κάτι τέτοιο…

Για το Beyond The Lighted Stage ειμαστε στο ψαξιμο …απλα δε χανεται.

Με την ιδια λογικη θα μπορουσε καποιος να πει τα ιδια για τον Peart, που θα μπορουσε να κανει τα μαγικα του σε ενα μικροτερο σετ.

Απλα να τα λεμε και ολα, παροτι ο Peart ειναι ο κορυφαιος ντραμμερ του κοσμου.

Οχι οτι με πειραζει να τον βλεπω σε εκεινη την οικοδομη με τα τυμπανα (ισα ισα γουσταρω κιολας), αλλα ολο αυτο ειναι καπως αντιφατικο.

__Δεν είμαι κιθαρίστας. Δεν είμαι ηχολήπτης. Δεν νομίζω όμως πως έχουν σχέση τα παραδείγματα που παραθέτεις. :smiley:

__Ρε συ, στο βίντεο κλιπ, μόνο από ποζεριά τους θες τους 20 ενισχυτές. Τι καλά στο λιβάδι ο άλλος ή στο σπίτι του συνδέει με καρφί την κιθάρα σε 20 ενισχτυτές; :lol:

__Με την ίδια λογική ειναι χαζοποζερια στο βίντεο κλιπ ο ντράμμερ να εχει δίκαση, 6 τομ και 10 πιατινια και σε ολο το τραγουδι να ακούγεται/παιζει μόνο 1μπότα,ένα σνερ, ένα χάιχατ και 2 πιατίνια. Κάτι σαν το lick it up των Kiss :lol:.

__Αλλά αν τα χρησιμοποιεί όλα τα κομμάτια του, τότε ουδής λόγως. :slight_smile:

__Ειδικά αν μιλάμε για έναν ντράμμερ που έτσι κι αλλιώς παίζει με δυναμικές και τονισμούς και βγάζει αρκετούς ήχους από ένα/κάθε κομματι του σετ (π.χ. ανάλογα πώς, πού και πόσο θα χτυπήσεις, ένα καλό ταμπούρο μπορεί πανεύκολα να βγάλει 10 διαφορετικούς ήχους). Αφού τα χρησιμοποιεί και αξιοποιεί γιατί να μη τα έχει. Γίνεται “Trees” χωρίς όλους εκείνους τους ήχους/drum solo στη μέση του κομματιού; :wink:

__Ενώ πραγματικά ΔΕΝ νομίζω πως χρειάζονται 20 ίδιοι ενισχυτές για να λειτουργούν ως μόνιτορ (ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ, άντε 2) για να ακούσει ο μουσικός τι παίζει :stuck_out_tongue: Αλλά αν παίζεις arena rock (σε αρένες) πρέπει να χορταίνει το μάτι, ακόμα και των πληβείων που κάθονται πίιιιιιιισω στις φτηνές θέσεις όπου όλα δείχνουν τόσο μικρά στη σκηνή :lol: :lol: :lol:

(το ξέρω υπερβάλλω, αστειεύομαι, αλλά βασικά νομίζω στην ουσία έχω δίκαιο που διαφωνώ με αυτό που είπες :stuck_out_tongue: :))

Μία απάντηση για όλα τα περί μικρών-μεσαίων-μεγάλων σετ ντραμς κλπ…

http://www.drummagazine.com/drummies/

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά…

Προς θεου ρε παιδια μην τρελαθουμε…

Δεν κατακρινω τον Peart (πώς θα μπορουσα αλλωστε;;).

Ο ανθρωπος αυτος με 'χει κανει να θελω να παιξω ντραμς και ειναι το 1/3 και βαλε της αγαπημενης μου μπαντας.

Απλα μου φανηκε περιεργο (ισως επειδη δεν εχω παιξει ποτε μουσικη) να κατακρινουν οι Rush τα πλουσια σκηνικα, ενισχυτες και τα λοιπα, τη στιγμη που ο Neil (αν και νομιζω ειδικα στα σολο τα χρησιμοποιει ολα), εχει ενα τεραστιο σετ.

Οι Rush είναι τα πάντα. Υπερβολικοί και απλοί… σοβαροί και χαβαλέδες… καλλιτέχνες και διασκεδαστές… Δεν κατακρίνουν κανέναν, απλά είναι αυτό που είναι. Τα πλυντήρια είναι τα βλέπω σαν μια γενική παρωδία της ροκ, αλλά και μια ακόμα ευκαιρία για χαβαλέ.

ΔΕΣ ΤΟ BEYOND THE LIGHTED STAGE ΛΕΜΕ :stuck_out_tongue:

__χαχαχαχα, τα λέει όλα ο decκard, δες το δες το! θα καταλάβεις πολλά για το στυλ και το χιούμορ τους…

__Δεν είναι “κατηγορώ” αυτό που κάνουν, ευκαιρία για χαβαλέ, δε θα μπορούσα να το πω καλύτερα… ένα σχόλιο που έχει να πει κάτι πέρα απ΄την πλάκα, που έχει ένα βάθος και μιά ποιότητα, αλλά είναι χαβαλές (όπως ο άλεξ έχει “τα παιχνίδια του” μπροστά απ’ τις πεταλιέρες και πάνω στους ενισχυτές του -τα άλλα “παιχίδια” του) γι να γελάμε χωρίς να το υπερτονίζουμε (π.χ. απλά το αφήνεις να υπάρχει το αστείο από μόνο του, δεν κάνεις και την κότα, δε το εκβιάζεις… το αφήνεις εκεί για όποιον το πιάσει ΑΝ το πιάσει και αν όχι δεν τρέχει και μία… βάζεις τα πληντύρια αλλά δεν βγάζεις και στρινγκ από μέσα :stuck_out_tongue:

__Και φυσικά δε λέμε ότι τον κατέκρινες. :slight_smile:

__Nα π.χ. δείτε σ’ αυτό το καταπληκτικό mini βιντεάκι δείγμα της ωραίας βλαμμάρας τους (το βίντεο φτιάχτηκε γι’ αυτούς, δεν είχε παιχτεί στο Σάουθ Πάρκ… για να μη μιλήσω για τα αστεία του Σάουθ Πάρκ με τους Καναδούς και τον Καναδά γενικότερα, είναι μπροστά λέμε!!):
[ul]
[li] Lil’ Rush #1 (εδώ φαίνονται και οι ενiσχυτές /σούβλες)[/li][li] Lil’ Rush #2 (και εδώ φαίνεται λίγο αυτό με τα παιχνίδια που σας έλεγα, προσέξτε τη μινιατούρα του Peart :D)[/li][/ul]