~ Rush ~

Μολις ειδα για πρωτη φορα το blu ray. Ειναι οτι ακριβως περιμενα. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Τα extras εχουν πολυ γελιο. Υπαρχει ακομα και live κομματι με τον πρωτο drummer τους. Για οσους τους ειδαμε στην περιοδεια ειναι το καλυτερο αναμνηστικο. Για τους υπολοιπους μακρια. Θα πεθανουν απο τη ζηλεια :slight_smile:

Geddy Lee…

If we were really out of our minds, we would attempt something like [1978’s] “Hemispheres.” If Rush has a cult following, within that cult following there’s a following for “Hemispheres” [laughs]. I’m not sure we’re up for that one, [B]but I could see us doing “2112.” [/B]…

…σβήνω…

Στις συνεντευξεις τους παντως λενε οτι η κατευθυνση ειναι αυτη των caravan, bu2b. Και δεν τρελαινομαι με τα συγκεκριμμενα

Αν είναι αυτή η κατεύθυνση, τότε θα έχουμε ένα άλμπουμ κατώτερο του Snakes & arrows.

Το Caravan είναι όντως μέτριο. Το bu2b, όμως είναι κομματάρα. Αλλά ας ακούσουμε το όλο πράγμα, πριν το κρίνουμε.

Η αλήθεια είναι ότι το S&A έβαλε πολύ ψηλά τα στάνταρντς…

Νεότερες πληροφορίες από Alex μεριά…

Longtime Rush fans, who grew up on such multi-song narratives as 2112 and Hemispheres, will no doubt applaud the group’s return to its prog-rock roots. They’ll also be thrilled to learn that the band isn’t paying mind to the length of its compostitions. "[B]We’re definitely stretching out. Most of the songs are over six minutes. We’re having fun with them, seeing where they want to go[/B].

Aν μη τι άλλο, ακούγεται ενδιαφέρον…

Eνδιαφερον, αλλα και επικινδυνο.

Δε θα ηθελα ενα “τραβηγμενο” αλμπουμ, επειδη απλα ειναι οι Rush και μπορουν να τζαμαρουν.

Δίκαιο έχεις στο σκεπτικό σου. Από την άλλη μεριά, αν δεν μπορούν αυτοί να κουμαντάρουν το χρόνο τους, ποιοι μπορούν;;;;
Έτσι κι αλλιώς, θα περιμένουμε και όλα κρίνονται από το αποτέλεσμα…

Aπλα, και το αντικειμενικα καλο Snakes & Arrows της μιας ωρας μου φανηκε πολυ μεγαλο.

Ενα αλμπουμ ιδιας διαρκειας, αν δεν εχει αναλογες συνθεσεις, θα ειναι βαρετο.

Παντως, τα (τοτε) καινουρια κομματια μου ειχαν αρεσει και τα δυο.

Ιδωμεν.

Φαντάζεσαι να αρχίσουν να παίζουν σαν τους DT;; Θα πηδηχτώ από το παράθυρο…:lol::lol::lol:

Μπα, η σοβαροφανεια δεν τους παει, ειναι η αληθεια…:wink:

Θα ειναι μιση κλαση κατω απο το snakes. Σας το λεω απο τωρα για να μην φοβαστε. Δισκαρα δηλαδη παλι :slight_smile:

Ερώτηση: Έχω την MVI version του Snakes & Arrows. Στα έξτρας σε κάποιο link για να έχεις πρόσβαση ζητάει επιβεβαίωση κάποιων στοιχείων μέσω internet. Εκεί πάντα μου λέει ότι έχω πρόβλημα στη σύνδεσή μου και δε μπορώ να δω όλα τα έξτρας. Μήπως έχει κανείς άλλος την ίδια έκδοση να με βοηθήσει;

Και να μην ξεχνάμε ότι σε μόλις 100 χρόνια θα έχουμε 2112. Ελπίζω μέχρι τότε να έχω πρόσβαση σε όλα extras του Snakes & Arrows :stuck_out_tongue:

Kαι πάμε στις φήμες για την επερχόμενη κυκλοφορία. Κάπου στο Φλεβάρη, πιθανώς κυκλοφορεί ένα ακόμα single και προς το τέλος Απιρλίου ο δίσκος. Και ένα μήνα μετά ξεκινάει η περιοδεία στα States. Πράγμα που σημαίνει ότι κάποιοι μπορούν να ετοιμάζονται κατά φθινόπωρο μεριά…

Ας παιξουν μονο και σε καμμια καινουρια πολη να παμε και πουθενα αλλου. Αν και χλωμο. Επισης σε καποια φαση ο geddy ειχε πει οτι ειναι πιθανον να παιξουν ολοκληρο το 2112 στην επομενη περιοδεια. Κι αυτο χλωμο γιατι θα εχουν και νεο δισκο αλλα βλεπουμε

Ρε, ας παίξουν κάπου, που να είναι βολικά και φθηνά, να μπορέσουμε να πάμε ακόμα και για διήμερο, γιατί τα πράγματα δυσκολεύουν…
Όσο για την προοπτική του να παίξουν κάποιο δίσκο ολόκληρο, οκ, χωράει άνετα σε δυόμιση με τρεις ώρες συναυλίας…

Για να μαι ειλικρινής,προσωπικά άρχισα λιγάκι να βαριέμαι την λογική του σετλιστ τους.Πιστεύω ότι είναι αρκετά safe για τα δεδομένα τους και αναλώνονται γύρω από ένα σταθερό πυρήνα must-be-played κομματιών και φυσικά βασίζονται πάνω στο Moving Pictures( το δικό τους Dark Side Of The Moon κατά κάποιο τρόπο.) Χωρίς να θέλω να γίνω βλάσφημος,δεν πέταξα κι απ την χαρά μου όταν είπαν ότι θα παίξουν όλο το 2112.Θα έκανα κωλοτούμπες απ την άλλη και θα βγαζα εισιτήριο και για τα Μπόρα-Μπόρα,αν έβαζαν τον κώλο τους κάτω και πρόβαραν όλο το Farewell To Kings ή το Hemispheres.
Οκ,σίγουρα η περιοδεία θα βασίζεται στο καινούριο άλμπουμ και γουστάρω τρελά τη λογική να τους δω σε καινούρια κομμάτια,να δω τι έχει να πει η μπάντα εν έτει 2012,όμως πέρα την προφανή ημερολογιακή συγκυρία του 2012-2112,ελπίζω πως σε επόμενες περιοδείες έστω θα τιμήσουν και κάποια άλλα αριστουργήματα τους.Αν θα είχα αντιπαραβάλλει κάτι παρόμοιο,αυτό θα ήταν πχ για τους Floyd και το Animals…:wink:

Έχουν έναν σκασμό κομματάρες που άλλες μπάντες θα σκότωναν να χουν έστω ένα,η φωνή του Geddy διατηρείται αρκετά καλά,τεχνικά είναι πιο άρτιοι από ποτέ,συνθετικά ωριμότατοι,δε βλέπω το λόγο γιατί να μην ανανεώσουν λιγάκι περισσότερο (γιατί ανανεώσεις γενικά υπάρχουν ανα περιοδεία) το σετλιστ. Ειδικά οι Rush είναι απ τις μπάντες που οι οπαδοί τους θα τους στήριζαν σε σχεδόν οποιαδήποτε επιλογή. Και το λέω με κάθε επίγνωση του φανμποησμού μου,γιατί πολλές φορές τα χώνουμε σε μπάντες,όπως οι Maiden πχ που μέχρι τη σύνταξη θα παίζουν το The Trooper σε κάθε live τους και λόγω του σεβασμού προς μπάντες όπως οι Rush ενίοτε τα παραβλέπουμε.

Διαφωνω λιγο με hokam. Νομιζω οι rush ειναι απο τα χαρακτηριστικα παραδειγματα γκρουπ που αλλαζουν το σετλιστ τους(ανα περιοδεια φυσικα και εκει μας ενδιαφερει. Μακαρι να μπορουσαμε να τους δουμε και δεκα φορες σε καθε περιοδεια αλλα που τετοια τυχη :slight_smile: ) Εγω τους ειδα μολις δυο φορες και το σετλιστ ηταν φοβερα αλλαγμενο. Την πρωτη ειχαν βεβαια πολλα απο το snakes and arrows αλλα και κομματια οπως : Digital man, entre nous, mission, secret touch,between the wheels, dreamline, natural science, distant early warning, one little victory, passage to bangkok. Τη δευτερη παιξανε time stand still, presto, stick it out,leave that thing alone, faithless, marathon, red barchetta, camera eye, vital signs, closer to the heart, 2112, la villa strangiatto, working man συν τα δυο καινουρια. Φυσικα καποια πολυ κλασσικα τα παιξαν και τις δυο φορες αλλα ειναι πολυ λιγα αυτα σε ενα show δυο μιση ωρων. Και εγω προτιμω να παιξουν ολοκληρο το farewell η το hemispheres απο το 2112 γιατι τα θεωρω καλυτερα album αλλα απο την αλλη ξερω οτι παραπονεμενο δεν θα με αφησουν. Προβλεπω να πετανε στο σετλιστ και trees, jacobs, new world man, red sector a, force ten και αλλα διαμαντια που δεν παιξαν στις τελευταιες δυο περιοδειες.

ΥΓ: Κωστα ακομα το παλευω να περασω απο το μαγαζι. Να με περιμενεις παντως συντομα

Καταλαβαίνω τον Χοκ, αλλά συμφωνώ με τον Κραμπ.
Δεν με χαλάει η ιδέα οποιουδήποτε άλμπουμ εκείνης της εποχής (η απόλυτη ονείρωξή μου θα ήταν το Caress of steel, φερ’ειπείν, χωρίς να είναι το αγαπημένο μου άλμπουμ) και οι προτιμήσεις είναι προσωπικές, βεβαίως-βεβαίως.

Τώρα δεν νομίζω να έχω πάθει κάτι, με 4 στα 4 Τom Sawyer, Subdivisions, Limelight, YYZ.
Με τη λογική ότι δεν θα δω ποτέ το 2112 και το Hemispheres τo μόνο μου μεγάλο απωθημένο μέχρι σήμερα εξακολουθεί να είναι το Jacob’s ladder. Αλλά γενικά έχω δει πολλά από όλες τις εποχές. Και δεν είναι κακό, ε;

Το jacobs θα παιχτει στην επομενη. Ειμαι σιγουρος