SANCTUARY 20/03/15 Eightball & 21/03/15 Gagarin

Το 2011 έγινε χαμός. Θυμάμαι τη φωνή του Warrel άψογη για τα δεδομένα της ηλικίας του και πάντα σε συνάρτηση με τα απαιτητικά τραγούδια του παρελθόντος.

πειτε ρε κανεις απο σαλονικα ποσο γαμησαν να ψηθουμε ακομα παραπανω!

Πολύ…!!! Θα περάσετε τέλεια…!!

respect… !!

Ωραιο σετ λιστ αν και οχι ιδιαιτερα μεγαλο, εξαιρετικος ηχος και dane σε στιγμες δαιμονισμενος. Οσοι εχετε αμφιβολιες μη το σκεφτεστε καν, να πατε οπωσδηποτε.

Συγκρινόμενη με την προηγούμενη εμφάνιση τους, θεωρώ πως ήταν καλύτεροι χθές…είχαν εξαιρετικό ήχο και ο Dane χειρίστηκε τις δυνατότητες της φωνής του πολύ καλά, άλλοτε πιο συγκρατημένος και άλλοτε δαιμονισμένος…90 λεπτά ακριβώς έπαιξαν και τα κομμάτια του νέου δίσκου ακούγονται ακόμα καλύτερα…

καλύτεροι από την προηγούμενη φορά; τι θα ζήσουμε σήμερα; 8O 8O

Η εμφάνιση τους επι reunion στα δικά μου αυτιά και μάτια είχε μυθοποιηθεί ελέω και της αναμονής και της λύσσας να τους δώ ζωντανά…και τότε ήταν πολύ καλοί και με setlist όνειρο…χθες ήταν πιο δεμένη όμως η εμφάνιση, ειδικά ο ήχος ήταν πολύ-πολύ καλός…ο δε Warrel σαν δρομέας μεγάλων αποστάσεων διαχειρίστηκε τη φωνή του με σύνεση, ξεκινώντας συγκρατημένα και όσο περνούσε η ώρα έδινε παραπάνω…

Παιδες,πρόγραμμα εμφανισης για σημερα εχουμε? Θα εχει support?

20:15 πόρτες
· 20:50 - 21:30 Sacral Rage
· 22:00 Sanctuary

Από νωρίς απόψε γιατί οι Sacral Rage είναι απίστευτοι και αν δε στηριχτεί από το κοινό μία νέα μπάντα τώρα που ζεματάει πότε περιμένουμε? Όσοι δεν τους έχετε δει να είστε έτοιμη για λύσσα βγαλμένη κατ’ ευθείαν απ’ τα 80s. Όσο για Sanctuary ε, αφού ο Wally είναι σε καλή κατάσταση, προβλέπονται μεγάλες στιγμές. ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ.

Μην το σκέφτεστε καν. Ο Warrel και η μπάντα είναι σε τρομερή κατάσταση, χωρίς ναι μεν αλλά, τηρουμένων των αναλογιών και άλλα παρόμοια.

Δεν τους γνωρίζω μιας και δεν πολυακούω metal πια, αλλά έτσι πρέπει πάντα να γίνεται. Είναι εγκληματικό να απαξιώνεται το support. Κάποια στιγμή οι Sanctuary θα σταματήσουν, σημασία έχει η επόμενη μέρα. Στηρίζοντας τις support μπάντες, στηρίζουμε τη μουσική. Εξάλλου, κακά τα ψέμματα τα τελευταία χρόνια σε κάθε σκηνή, το επίπεδο έχει ανέβει και βλέπουμε support μπάντες τουλάχιστον αξιοπρεπείς. Οι Black Fate δεν μου άρεσαν μουσικά μιας και το στυλ τους ποτέ δεν το άκουγα, αλλά δεν χαλάστηκα κιόλας. Η μπάντα ήταν δουλεμένη και τα μέλη της παιχταράδες.

δε θα ελεγα καλύτεροι απο την προηγούμενη φορά με τπτ…
βασικα δε ξέρω το live του 11 το έχω πάρα πολύ ψηλά στο μυαλό μου είναι μαγικό στη σκέψη μου…
αλλα και χθες ηταν απιστευτοι…
respect απλα τιποτα αλλο

Τοσο καλα ηταν Σαλονικα; καλοι μου φανηκαν εδω. Καλυτεροι απο οτι ανεμενα, αλλα οχι οπως θα τους ονειρευομαι παντα. Στα συν οτι τα καινουργια ακουγονται πιο sanctuary ζωντανα. Συγκριτικα με το 11 δεν μπορω να πω γιατι τοτε ημουν σε εκσταση απο την λαχταρα κ δεν εδινα καμια σημασια σε αποδοσεις κτλ. Αυτο που μπορει να συγκριθει με το 11 ειναι ο κοσμος που σημερα ηταν ψοφιος. Γενικα εδω κ καιρο ο κοσμος ειναι πολυ ψοφιος. Ακομα κ σε πιο αντεργκραουντ μπαντες που χουν καλτ φολογουινγκ

το 11 καλυτερη εμφανιση και καλυτερος κοσμοσ.και τo gagarin γεματο.αλλα πως και να εχει και χτες ηταν σουπερ.παλικαρια οι τυποι,για οσους εκατσαν και μετα στο meet n greet

Θεσσαλονίκη πάντως ήμασταν απροσδόκητα γαμάτο κοινό…!!


Ωραία περάσαμε! Η μπάντα τα πήγε πολύ καλά αν και δεν μπήκαν με πολύ καλό ήχο, αντίθετα οι Sacral Rage είχαν φοβερό, ο Warrel είχε κέφια αν και πάλευε με τα high pitched(ατσσσσσ), προφανώς παίξανε μόνο κομματάρες μιας και τα καινούρια είναι super ζωντανά, ο κόσμος όντως ψόφιος…μάλλον τα είχαν δώσει όλα στους Opeth

Κοίτα, για να ‘μαι ειλικρινής έχω κάψει πολλά support σε διάφορα λάιβ που έχω πάει με πιο πρόσφατο παράδειγμα μερικές μπάντες στο UTH. Σχεδόν πάντα όμως αυτό συνέβαινε αφού είχα ακούσει τη μπάντα πρώτα και δεν μου άρεσε. Τώρα συγκεκριμένα οι Sacral Rage, τους οποίους τυχαίνει να έχω δει απ’ το πρώτο τους κιόλας λάιβ, έχουν δημιουργήσει αρκετό θόρυβο γύρω απ’ το όνομά τους, παίζουν ένα “ξεχασμένο” μέταλ είδος και σίγουρα θα κάνουν κλικ σε όποιον ακούει αμερικανιές τύπου Sanctuary (αν και στις επιρροές τους εντοπίζεις άλλες μπάντες κυρίως). Γι’ αυτό και πίστευα ότι πρέπει ο κόσμος να τους στηρίξει και να τους ακούσει, και αν ρωτήσεις όσους ήταν εκεί χτες, δε νομίζω να με διαψεύσει κανείς: έσπειραν. Τώρα για Sanctuary, δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός, τους υπεραγαπάω και ήμουν θετικά προκατειλημμένος πριν το λάιβ. Με αυτό το κρατούμενο λοιπόν, η μπάντα με άφησε 100% ικανοποιημένο. Τα νέα τραγούδια όπως είπαν και οι άλλοι ακούγονται πολύ καλύτερα στο σανίδι, οι παλιοί ύμνοι δεν χρειάζονται περιττές συστάσεις, και ευτυχώς ο Wally ήταν όντως σε πολύ καλά επίπεδα αν και όσο περνούσε η ώρα φάνηκε να ζορίζεται στις ψηλές. Μετά το λάιβ, όντως ήταν όλοι τους φιλικότατοι, με διάθεση για πλακίτσα, υπέγραψαν, βγήκαν φωτογραφίες και έπιασαν και την κουβέντα σε όσους τους ρωτήσαμε διάφορα. Πάντως αμαρτία ρε ‘σεις το παλικαράκι στην κιθάρα να είναι στο φτύσιμο απ’ όλους, τον λυπήθηκε η ψυχή μου να κάθεται στη σκηνή και να πίνει τη μπυρίτσα του όσο υπέγραφαν οι άλλοι και πήγα με έναν φίλο για μια φωτογραφία. Πολύ καλός παίκτης, και απ’ ό,τι μου είπε, τίγκα 80s στα ακούσματά του.

ΥΓ το κοινό πάντως μου φαίνεται ψόφιο σε ολοένα και περισσότερα λάιβ. Δε νομίζω να φταίει το ότι οι Sanctuary έπαιζαν κολλητά με Opeth.

Απ’ οσα διαβαζω παιζει να εκανα μαλακια που δεν ηρθα. Ειχα πει οτι λογω του οτι το live του 2011 στο Gagarin, μου εχει αφησει πολυ καλες αναμνησεις, δεν ηθελα να χαλασω την συναυλιακη εμπειρια μου απο τους Sanctuary γιατι φοβομουν οτι ο Wally δεν θα μπορουσε να ανταποκριθει στα φωνητικα. Ουτε το 2011 ηταν τα φωνητικα του οπως 22 χρονια πριν και ειναι απολυτως λογικο αυτο, αλλα πλεον εχουν περασει αλλα 4 χρονια απο τοτε και σε καποια video που ειχα δει ειχα καπως απογοητευτει. Χαιρομαι ομως που ακουω οτι με διεψευσε και ηταν καλος. Την επομενη φορα ισως να ρισκαρω. Και για να εξηγουμαι το ρισκαρω το λεω επειδη για εμενα προσωπικα το μεγαλυτερο στοιχειο της προσωπικοτητας των Sanctuary που με εκανε να τους αγαπησω ηταν η φωνη του.