Saxon live in Greece: 06/04/11 Θεσσαλονίκη | 07/04/11 Αθήνα

Ενα ενα.
Οι Spitfire ΔΕΝ ειχαν καλο ηχο. Το αντιθετο μαλιστα. Τουλαχιστον εκει που ειμουν εγω, στην μεση ακριβως του μαγαζιου δηλαδη, δεν το ευχαριστήθηκα οσο ηθελα. Παρ’ολα αυτα οι Spitfire γαμανε, και στα συν το οτι παιξανε και Whispers.

Στους Saxon βελτιωθηκε κατα πολυ ο ηχος, και αυτο το καταλαβαινει κανεις ευκολα απο τα σολο. Τα καινουρια κομματια ηταν ακρως συναυλιακα, και απο οτι φαινεται ο δισκος τους Call To Arms θα γαμαει.
Κεφατος ο Biff, με ξεχωριστες ατακες και πολυ χιουμορ, μας πώρωσε και μας ταξιδεψε μεσα απο κομματια οπως Ride Like The Wind, The Eagle Has Landed, και Broken Heroes και μας απέδειξαν πώς ηταν, ειναι, και θα ειναι για παντα το σωστο, αγνο heavy μεταλ.

Στα συν της συναυλιας λοιπον θα βαλω αναγκαστικά την διαρκεια τους ( δυο ωρες και ενα τεταρτο ), τα παραπανω κομματια που ειναι και τα αγαπημενα μου απο Saxon μαζι με δυο-τρία άλλα, την ενταση και το ελληνικο κοινο, που τους δείξαμε τι σημαινει Αθηνα.

Στα αρνητικα, ο κακος ηχος των Spitfire, και τα κλασσικα δλδ βαρβατιλα πολυ, τσιγαρο, ο δυο μετρα καραφλας που καθοταν μπροστα μου, ε αυτα.

Ο μπασσιστας σίγουρα κατι θα ειχε πιει. Δεν εξηγειται το ατελειωτο κοπανιμα του, ακομα και σε low-tempo και ηρεμα κομματια των Saxon. Wtf. Μας αρεσε το σολο του ομως.

Προσωπικα, να δηλωσω οτι περασα υπεροχα και μαλλον θα ειναι η καλυτερη συναυλια του 2011. Αυτα. Until next time λοιπον…

[I]Where are they now…[/I]
[I]Where are they now…[/I]

ο μπασιστας παντα ετσι ειναι στα λαηβ ρε,δεν σταματαει να χτυπιεται.ακομα και στο αρβυλα αν δεις το βιντεο κοπανιεται συνεχως.

Μετανιωσα ηδη που δεν πηγα…Ειδα και το σετλιστ. Πωωω :frowning:

Λοιπον εγω σας τα 'λεγα… Τα live των Saxon ειναι παντα απο υπεροχα ως τελεια… Το χθεσινο ηταν τελειο.

Ας τα παρουμε απο την αρχη. Οι Spitfire μετριοι γενικα, φανηκαν να γουσταρουν αυτο που κανουν, αλλα μου φανηκαν μετριοι. Ισως να φταιει και ο ηχος λιγο.

Οι Saxon με μια λεξη ηταν [B][SIZE=“3”]ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟΙ[/SIZE][/B]… Pure heavy fuckin’ metal… :metal:Οταν εμαθα οτι επαιξαν 1,5 ωρα στην Θεσσαλονικη αυτο με εβαλε σε σκεψεις… Μετα το χθεσινο που παιξανε περιπου 2 ωρες και 15 λεπτα, εβγαλα το συμπερασμα πως ισως στην Θεσσαλονικη να επαιξαν λιγοτερο λογω της αρρωστιας του Paul Quinn. Κριμα για τα παιδια απο την Θεσσαλονικη.

Αυτο που εγινε χθες ηταν ανεπαναληπτο, η μπαντα ειχε εξαιρετικη αποδοση, η [B][SIZE=“3”]ΦΩΝΑΡΑ[/SIZE][/B] του Biff ηταν απιστευτη και αναλλοιωτη απο τον χρονο… Μας απογειωσε κανονικα με την φωνη του, με τις ατακες του και γενικα την επικοινωνια του με τον κοσμο, με τις κινησεις του… Ειναι 60 χρονων ο ανθρωπος και σε μαγνητιζει η παρουσια του, γεννημενος frontman. O Carter παντα ετσι χτυπιεται, ειναι μορφη ο τυπος, για αυτο και ημουν 3η σειρα απο μπροστα απο την πλευρα του… Και οι αλλοι 3 ηταν αψογοι, ο Glockler σταθερος και χωρις λαθη, ο Quinn ορεξατος παρα την αρρωστια που τον ταλαιπωρουσε και ο Scarratt επισης παρα πολυ καλος, με ενα συνεχες χαμογελο. Φαινοταν να απολαμβανει στο μεγιστο βαθμο τις φωνες και τα συνθηματα του κοσμου. Και οι 2 κιθαριστες ειχαν φοβερη αποδοση και ο ηχος γενικα μου αρεσε.

Οσο για το setlist τι να πω? 23 κομματια και ολα παιγμενα αψογα. Τα 4 καινουρια πολυ καλα. Το Hammer Of The Gods το ξεραμε ηδη και ειναι γαματο με μια retro αυρα, το Back in '79 συμπαθητικο, ισως το πιο αδυναμο απο τα 4, το Call To Arms μου φανηκε πολυ ωραιο με το αργο ηρεμο κουπλε και το δυνατο ρεφραιν και τελος το When Doomsday Comes πολυ δυνατο κομματι, αν και ολοιδιο σε καποιο σημειο με το Perfect Strangers… Ολοιδιο ομως. Απο εκει και περα μας επαιξαν τις γνωστες κομματαρες απο τους πρωτους δισκους που ειχαν παιξει και στην Θεσσαλονικη με εξαιρεση το Hungry Years που στην θεση του επαιξαν το To Hell And Back Again. Τα υπολοιπα τραγουδια ηταν εκπληξεις που δεν περιμεναμε με τιποτα να τα ακουσουμε και μας “εστειλαν” κανονικα… Atila The Hun που παρακαλαγα μεσα μου να το παιξουν, αλλα το θεωρουσα απιθανο και στα καπακια το Broken Heroes. [B]ΤΡΕΛΑ[/B]… Να φωναζει “Where are they now” ολο το κοινο. Μετα παλι εκει που δεν το περιμενεις σου σκαει το The Eagle Has Landed. Τι να πω τωρα για αυτο το [B]ΕΠΟΣ[/B]? Και στο 2ο encore, εκει που ολοι νομιζαμε οτι θα παιξουν Wheels of Steel και τελος, σου σκανε Power And The Glory και Ride Like The Wind… 5 κομματαρες που δεν τις περιμενε κανεις και ειναι ολα ενα και ενα. Και το To Hell And Back Again που προσωπικα το προτιμω απο το Hungry Years. Ονειρικο setlist, να μην τα περιμενεις ολα αυτα και να σου ερχονται μια, μια οι εκπληξεις… Ουτε στα ονειρα μου δεν φανταζομουν τετοιο setlist.

Συμπερασματικα οι Saxon απεδειξαν για ακομα μια φορα γιατι ειναι αρχοντες και γιατι εχουν αποκτησει αυτη την φημη για τις συναυλιες τους… Γιατι οι μεγαλες μπαντες φαινονται στο σανιδι και οι Saxon εδω και 32 χρονια αποδεικνυουν καθε φορα οτι ειναι [B][SIZE=“2”]ΤΕΡΑΣΤΙΑ[/SIZE][/B] μπαντα.:bow2::bow:

Ο κοσμος πολυ θερμος και το ευχαριστηθηκαν πολυ και οι ιδιοι… Χτυπημα, φωνες, συνθηματα, πιτ, χειροκροτηματα… Γενικα πανικος… Και το Fuzz ηταν γεματο.

Μετα την συναυλια περιμεναμε το συγκροτημα και χαρηκα παρα πολυ που τους ειδαμε. Μιλησαμε πολυ λιγο, γιατι ηταν κουρασμενοι, αλλα δεν αρνηθηκαν σε κανεναν φωτογραφιες και αυτογραφα. Εβγαλα φωτογραφιες με τον Biff, με τον Quinn και με τον Carter. Και πηρα αυτογραφα απο Biff και Quinn στο εισιτηριο και στα βιβλιαρακια του Wheels Of Steel, του Strong Arm Of The Law, του Denim And Leather και του The Inner Sanctum. Αποκτουν αλλη αξια τωρα. Απο τα καλυτερα live απο ολες τις αποψεις, θα μου μεινει αξεχαστο. Σας ευχαριστω Saxon για ακομα μια φορα…

Απίστευτο live!!! Eιδικά άμα τους βλέπεις για πρώτη φορά!!! Τα λόγια είναι περιττά (ούτως ή άλλως έχει κλείσει και η φωνή)
Μαζί με Accept και Helloween από τις καλύτερες συναυλίες φέτος.
Όλα τέλεια!!!

Άψογοι και οι Spitfire!

Κάτι άσχετο: Μου φάνηκε ότι είδα το Μετζέλο στη συναυλία. Ακοούει ροκ και metal αυτός η εγώ είχα παραισθήσεις;

ναι ήταν και ο μετζέλος εκεί! παρόλο το το είναι hip-hopας, είναι δηλωμένος γερομεταλάς! παραθέτω διάλογο από live ημισκουμπριών σχετικό με το θέμα:

Stereo Mike: (κάτι είπε για pantera που δε θυμάμαι πω το είπε ακριβώς)
Mετζέλος: μεγάλε εμείς είμαστε παραδοσιακοί τύποι, μεγαλώσαμε με iron maiden.
Μυθριδάτης: δε ξέρω για σας αλλά όταν ήμουν μικρός γούσταρα σπαθιά και τσεκούρια και άκουγα manowar

και μετά τραγούδησαν ο μετζέλος με μυθριδάτη: “boooooorn with a heaaaaaart of steeeeeeeel”

επικές στιγμές όπως καταλαβαίνετε :stuck_out_tongue:

Το να πω για τη συναυλια ειναι περιττο πλεον μετα τα οσα ειπωθηκαν…Θα τα γραψω αλλου αλλωστε πιο επισημα…

Στο οπαδικο κομματι ομως, εχω να δηλωσω το εξης…

[B]ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΑΝΕΠΙΤΥΧΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ, ΠΛΕΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΜΙΑΣ ΠΕΝΝΑΣ ΤΟΥ PAUL QUINN ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΕ ΤΟ STRONG ARM OF THE LAW…ΕΧΩ ΚΑΒΛΩΣΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΕΥΑ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΝΝΑ!!![/B]

Ωραίος ο Rasputin!!!

προσπαθείς να πάθουν έμφραγμα τα παιδιά απο θεσσαλονικη? καλή φάση…

*ζηλεύω και τους κάτω και τους πάνω που είδαν Live saxon…περισσότερο απο όσο νόμιζα

Πάρτε και δύο βιντεάκια από την Αθήνα :slight_smile:

Play it loud: http://www.youtube.com/watch?v=MuD8aQsoaAQ

Attila the hun: http://www.youtube.com/watch?v=kciOk-DP8Io

Μια και το γράφεις…να πω την μαλακία μου…έφυγα πριν το δεύτερο ενκορ…και έχασα τα δύο τελευταία τραγούδια…νόμιζα πως τελείωσε#-o
…πάντως ήταν υπέροχα, νομίζω και στις δύο συναυλίες…εδώ πέρασα καταπληκτικά, και απ’ότι είδα σε κλιπάκια από Θεσσαλονίκη πέρασαν πολύ καλά και εκεί…και μην ξεχνάμε στους Saxon, αρέσει να τους βάζουν στο youtube, γιατί είναι και γαμώ τις μπάντες
:):!:
ΥΓ…καλά βρε angus7pl, δίπλα πρέπει νά΄μασταν…καθόμουν κάγκελο αριστερά απ’την μεριά του Κάρτερ!

Εμένα το ρολόι μου έλεγε 21:00 όταν βγήκαν, λάθος πήγαινε;

Δεν μιλάω για ένταση, μιλάω για μια βαβούρα στην οποία δεν ακούγονταν καθαρά τα όργανα και η φωνή ήταν πιο χαμηλά. Εκτός αν φταίει το σημείο που ήμουνα, γιατί σε τέτοια μαγαζιά σε 5 σημεία να πας, 7 διαφορετικούς “ήχους” θα ακούσεις.

Επειδή βλέπω υπάρχει ένα θέμα με την καθυστέρηση (και δικαίως) να πω τα εξής: Σύμφωνα με επίσημη ανακοίνωση του διοργανωτή λίγες μέρες πριν τη συναυλία, οι πόρτες θα άνοιγαν στις 8. Οι Spitfire θα έβγαιναν 8.30 και οι Saxon 9.30. Οπότε ούτως ή άλλως υπήρξαν καθυστερήσεις.
Εμείς φτάσαμε στις 7 για το meet n greet και μας είπαν εξαρχής ότι θα υπήρχε καθυστέρηση. Τελικά μπήκαμε μέσα και είδαμε τη μπάντα στις 8.15 και εκείνη την ώρα γινόταν το soundcheck.

νταξει τωρα τι να λεμε…
για αλλη 1 φορα εγγυηση - ειδικα σε κλειστο χωρο ειναι ακομα καλυτεροι…
μακαρι να μας ξαναερθουν οσο το δυνατον συντομοτερα να τους ξανατιμησουμε για 4η φορα…
πολυ καλο σετλιστ - πολυ ενεργεια και ορεξη - φοβερη αποδοση…
τζιφρες φωτο και πενα - κομπλενταν η βραδια…

επισης εχω την εντυπωση απο αυτα που εγραψε ο stef (νομιζω) οτι παιζει να ημασταν ακριβως διπλα διπλα…

Σε λάθος συμπέρασμα οδηγήθηκες φίλε [B]-BloodBath-[/B].
Το ερώτημα μου ήταν, πιστεύω, ξεκάθαρο και το επαναλαμβάνω:
[B]Γιατί δεν επέτρεψαν την είσοδο του κοινού λίγο νωρίτερα;[/B]
[U]Edit[/U]:
Απάντησε παρακάτω ο [B]savax[/B] επιβεβαιώνοντας την αρχική μου υπόθεση, δεν είχε ολοκληρωθεί ακόμα το soundcheck.

Καμία αμφιβολία πως το ρολόι σου είναι συγχρονισμένο με την επίσημη ώρα Ελλάδος και το ότι η πρώτη νότα ακούστηκε στις 9μμ (νταν).
Το θέμα είναι [U]ΠΟΣΟΣ[/U] κόσμος είχε ήδη εισέλθει στο Fuzz κατά την έναρξη.
Και δεν αναφέρομαι φυσικά στους αργοπορημένους ή όσους συνειδητά επιλέγουν να καθυστερήσουν γιατί δεν τους ενδιαφέρει το support συγκρότημα.
7 άτομα είχαμε μαζευτεί συνολικά και την ώρα που παίρναμε θέση στον εξώστη οι Spitfire ολοκλήρωναν το ?Evil thoughts around?.
?Κανονικά? παρακολουθήσαμε την μπάντα απ’ το ?Macedonia? και μετά.
Και μπαίνοντας δεν σταματήσαμε καν να χαζέψουμε τον πάγκο με το merchandise (δεν μπορώ να πω το ίδιο για τις τύπισσες που προωθούσαν διαφόρων τύπων αλκοολούχα ποτά :p), κατευθείαν στις σκάλες.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός αυτή τη φορά…

Όσο για το θέμα του ήχου, ισχύει 100% αυτό που έγραψες ή τουλάχιστον σε αυτό καταλήγουμε ακούγοντας απόψεις που δεν διαφέρουν απλώς, αλλά είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.
Είχα σχηματίσει μέτριες εντυπώσεις από την 1η φορά που επισκέφτηκα το (νέο) [B]Fuzz[/B] στο περσινό Live των [B]Fates Warning[/B].
Απ’ το σημείο που βρισκόμουν (αρένα και αρκετά κοντά στη σκηνή αυτή τη φορά, όχι στον εξώστη) η μια από τις δύο κιθάρες (του [B]Aresti[/B] συγκεκριμένα) ακούγονταν ιδιαιτέρως χαμηλά, σχεδόν [U]στο μισό της έντασης[/U] που θα έπρεπε να έχει.
Όταν το ανέφερα σε φίλους μετά το τέλος της συναυλίας μου είπαν ότι άκουγαν όλα τα όργανα στην σωστή στάθμη, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ήταν όλα άψογα.
Η πλάκα είναι ότι βρίσκονταν σε κοντινό σημείο σε σχέση με εμένα, στην ίδια σχεδόν απόσταση από την σκηνή αλλά γύρω στα 10 μέτρα πιο αριστερά :-k
Go figure :?
Κατά τα άλλα ήταν υπέροχα, όπως άλλωστε και προχθές.

Σιγουρα ξενερωσαμε οσοι ημασταν στο principal ακουγοντας την επομενη μερα για τη διαφορα στο σετλιστ και τη μεγαλυτερη διαρκεια στο fuzz.Εμενα παντως με πειραξε αυτο κ το λεω,δεν μου καθησε καλα,αποτελει παραπονο με την εννοια οτι αυτο το στανταρ τηρηθηκε και εγινε στην μια απο τις δυο συναυλιες,κ δεν μιλαμε τωρα οτι επαιξαν απλα 2-3 κομματια παραπανω,5-6 ηταν.

Το ξενερωμα μπορει καποιος να το καταλαβει ευκολα απο τις αντιδρασεις του κοσμου που ηταν στις 2 συναυλιες,οι μεν του principal στο τελος μιλουσαν για μια πολυ καλη συναυλια απο τους Saxon,καλο σετλιστ,πολυ καλη παρουσια της μπαντας αλλα διεκρινες ενα “ναι μεν αλλα”,αντιστοιχα οι δε του Fuzz στο τελος μιλουσαν για τους Saxon που μαμησαν,τα ισοπεδωσαν ολα,φοβερο σετλιστ κλπ.

Εχουν περασει 12 μερες και ακομα σκεφτομαι συνεχεια την συναυλια… Τι μπανταρα, τι φωναρα ο Byford, τι setlist ηταν αυτο? Οποιος δεν ηρθε εχασε συναυλια-ονειρο… Ανυπομονω ηδη για την επομενη φορα.

Γκαντεμια οντως για τα παιδια απο Θεσσαλονικη, αλλα ειχατε 3 μερες Manowar εκει, ετσι πανε αυτα…

ετσι πανε αυτα δεν μπορουν να τα εχουν και ολα ! :lol:

εγώ είδα και 3 μέρες manowar και άκουσα και 5-6 παραπάνω τραγούδια saxon :p:p

Υ.Γ
ξέρω, ξέρω astaldo… να πάω να γαμηθώ :lol:

Μάγος είσαι;;;;:p:p:p